Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 18.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Временна работна ръка - въпрос  
АвторП.Д. (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 14:31



Здравейте,

Въпросът ми е следния:
Някой знае ли как стои развитието в БГ с предлагането на временна работна (чувал съм да се използва и термина лизинг на персонал) от посреднически агенции? Какви са наредбите, перспективи или конкретни дати, когато нещо ще се промени?
Преглеждах наскоро сайтове в Полша, Унгария и т.н. и се вижда, че там вече е регламентирано и са изникнали доста посреднически фирми, които предлагат тази услуга. Та се чудех и аз къде е България по това отношение - все пак това е нова перспектива за Агенциите по човешки ресурси и е добре да се знае отрано. Ако някой е запознат моля да пише

Поздрави на всички



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: П.Д.]  
Авторнaчинaeщa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 15:40



Здравейте.
Мисля, че няма закон, който да регламентира специално лизинга на работна сила като такъв.
Лизинга на работна сила всъщност не е временна работна ръка, това си е постоянно назначаване. Хората си имат договор с фирмата - майка, която от своя страна поема всички задължения по заплащане и осигуряване. Работната сила на същите тези хора бива предлагана "под наем" на други фирми, които не искат да се ангажират правно с назначаването, заплащането, осигуряването и т.н. Фирмата - майка фактурира фирмата- клиент с направените за тази услуга разходи.
Пример за такъв тип взаимоотношения са фирмите за охрана и почистване, които разпределят служителите си по различни обекти.
Мисля, че специален закон за това няма, тъй като действащото законодателство върши работа.
Друг е въпросът колко е лоялно това спрямо работещите.



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: нaчинaeщa]  
АвторП.Д. (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 17:03



Здравей, благодаря ти за мнението.

Аз нямах предвид лизинга на персонал като постоянно назначаване на работа чрез фирма посредник (аутсорсинг) а по-скоро временна работна ръка (temporary employment) където даден човек чрез фирмата посредник работи към други фирми - клиенти, понякога за 2-3 дена, понякога 2-3 месеца. В Германия се нарича Zeitarbeit и напоследък бързо се развива, което предполага че и тук ще дойде рано или късно. Засега такава практика няма в българските фирми (при недостиг на персонал да използват такива услуги). - предимно защото това не е правно уредено, та въпроса ми беше дали се случва нещо ново в тази насока.



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: П.Д.]  
Авторнaчинaeщa (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 12:06



Защо не го уредиш с граждански договор???????



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: нaчинaeщa]  
АвторП.Д. (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 14:20



Аз съм говорил със счетоводител и адвокат, и се разбра, че с граждански договор не става, че това все още не е правно уредено. Може да се направи по сега действащия КТ, но щяло да бъде нещо хем не забранено, хем не разрешено - което следва - неуредици с данъци, осигуровки и т.н.
По принцип в гореспоменатите страни има спец. закон за тази работа, който твърдо регламентира зад. и отг. на всяка една от 3те страни.
В нашия КТ 3та страна нямало (поне така ми казаха горните двама - но и от други разговори разбрах че са прави), затова било под въпрос това.

Поздрави



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: П.Д.]  
Автор минaвaйkи (член)
Публикувано13.10.05 15:04



Ако си платил на адвоката и счетоводителя, знай че са те ограбили. Пълни тъпотии са ти наприказвали.



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: минaвaйkи]  
АвторП.Д. (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 15:12



Ами да, всъщност им платих. Не много де, все пак ги бях използвал и преди. А как е според теб? Ти знаеш ли нещо по въпроса, или някакъв линк да прочета??

Мерси много



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: П.Д.]  
Автор минaвaйkи (член)
Публикувано13.10.05 21:45



Не разбирам какъв е проблема да наемеш временно хора на работа? Изумявам като теи чета. Или не пишеш това, което мислиш и което искаш да кажеш.



Тема Re: Временна работна ръка - въпроснови [re: П.Д.]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано13.10.05 22:53



Не е регламентирано отделно и за мен си е нарушение на действащите сега закони.Естествено,съществуват мнения и за обратното.




Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.