Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:16 21.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Заетост по два трудови договоранови  
Авторлюбoпитka (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 10:14



Бих искала да попитам компетентните по въпроса форумци за следното: Мога ли да започна работа по втори трудов договор в частна фирма, ако основният ми е към държавна институция и обратното, ако основният ми е към частна фирма, вторият да е към държавна институция? Колко часа работно време е допустимо по допълнителния договор? Върху каква сума се осигурява по него? Вписва ли се в трудовата книжка? Благодаря ви предварително!



Тема по принцип....нови [re: любoпитka]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано02.08.05 12:03



По принцип никой не може да те ограничи да бачкаш на 2 работни места и т.н. стига да не бачкаш при конкуренцията или да не е пряко свързано с задъжениятат ти като държавен служител или не уронва престижа и т.н. честно казано не мога да цитирам закона НО:
ИСТИНАТА е че на повечето държавни служители им се набутва из ръцете да подпишат една декларация че нямат странични доходи и не работят нещо странично - когато те усетят просто те уволняват за попълване на документи с невярно съдържание(дадената декларация). Неподписването на декларация води до неподновяване на трудовия договор. Така че внимавай за някаква подобна вързация дори и тук да ти кажат че може.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Заетост по два трудови договоранови [re: любoпитka]  
Автор TRZ-to ()
Публикувано02.08.05 15:18



Можеш да работиш по втори трудов договор, стига в основният ти да не пише обратното. Вече не се изисква специално разрешение от работодателя, но той може да е те е ограничил с трудовия ти договор.
Работното време по двата договора не трябва да надвишава 12 часа.
Осигуряваш се върху цялото трудово възнаграждение , ако сбора на двете не превишава 1300 лв.
Мисля, че не се вписва в трудовата книжка.



Тема Re: До TRZ-toнови [re: TRZ-to]  
Авторлюбoпитka (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 15:56



Извини ме за невежеството, но искам да попитам: Как се осигурява върху цялото възнаграждение? Ако работя при различни работодатели, защо трябва да се сумират двете възнаграждения? Не ме ли осигурява всеки поотделно? Ако допълнителната заетост не се вписва в трудовата книжка, как ще докажа стаж по нея? Благодаря ти!



Тема Re: До TRZ-toнови [re: любoпитka]  
Автор TRZ-to ()
Публикувано02.08.05 16:48



Изглежда неправилно съм се изразил. Всеки един от двамата те осигурява. Поотделно, но върху възнаграждението, което ти изплаща. Преди време беше, че ако си осигурен на едно основание, можеш да не се осигуряваш при другия работодател, ама вече...Че и данък ти се удържа по ЗОДФЛ. Накрая на годината ще имаш да даваш, гаранция.
Стажа можеш да докажеш с УП3.



Тема Re: До TRZ-to [re: TRZ-to]  
Авторлюбoпитka (Нерегистриран)
Публикувано02.08.05 17:40



Какво е ЗОДФЛ и УПЗ? Това с данъка, значи ли това, че е по-добре да не се осигурявам по допълнителния договор? Какво би ме посъветвал/а?



Тема Re: До TRZ-toнови [re: любoпитka]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано02.08.05 19:22



Втория ти договор трябва да е нелегален тоест да не съществува юридически за да не плащаш нищо.Иначе каквото и трудовоправно отношение да имаш с втория работодател се плаща - може да е накрая на годината може и авансово да се сметнат сумите в случай че си оповестила договора.
За предпочитане е трудов договор-ако искаш да ти вървят пълни осигуровки,граждански ако искаш ти да си ги внасяш и нелегален последното е крива хава - не си защитена с нищо естествено и винаги могат да ти турят бананова кора под краката и .....
Данък общ доход обаче при първите два случая е дължим.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Заетост ...нови [re: млaдeжa*]  
Авторлюбoпитka (Нерегистриран)
Публикувано03.08.05 10:55



Можете ли да ми дадете линкове, където бих могла да се запозная подробно с въпроса?



Тема Re: До TRZ-toнови [re: любoпитka]  
Автор TRZ-to ()
Публикувано03.08.05 14:13



УП3 е документ, с които се доказва трудов стаж, а ЗОДФЛ е закон за облагане доходите на физическите лица, т.е. данък общ доход, който всеки един от нас дължи по съответната таблица.
Повтарям - да се осигуряваш или не, не е въпрос на личен избор, а нещо задължително, ако всичко е легално.



Тема Re: Заетост по два трудови договоранови [re: любoпитka]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано03.08.05 22:14



Ако нямаш ПИСМЕНА уговорка на обратното,можеш да работиш и по 5 договора.
Времето е първия+ втория договор да не надхвърлят 12 часа.
Осигуряването е върху цялата сума,стига да не надвишава максималния осигурителен доход.
Вписването...според зависи.Обикновено се вписват,но още няма достатъчно съдебна практика по въпроса с това вписване.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.