Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 28.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема CV на български или английски  
АвторЧyдeщa_ce (Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 14:01



Здравейте!
Ситуацията е следната - обявата за работа е публикувана на английски в официален сайт на БГ компания. Изискване за писмено и говоримо владеене на английски език. Необходими документи - CV и мотивационно писмо, но не е уточнено на какъв език. Телефони за контакти не са посочени. По принцип има ли някакво правило, например, ако обявата е на английски - документите за кандидатстване също да бъдат на английски? Все пак компанията е българска и официалният език в БГ е български.....



Тема Re: CV на български или английскинови [re: Чyдeщa_ce]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 14:31



На всички обяви, в които едно от изискванията към кандидатите е да владеят англ. ез., независимо дали самите обяви са написани на Бг или на Анг, пускам СВ-то и писмото на англ. ез. Дори ако изрично искат СВ на Бг, аз пак на англ. им пускам. Тъй де, ако ще искат аз да знам и това ще е някакъв критерий нека да ми видят нивото още от СВ-то. Пък ако не разбират - аз нямам работа там. До сега не съм има проблем в това отношение, т.е. даже изрично да са искали на бълг. ез. - пак са ми се обаждали и не са ме питали що така. Всичко това, разбира се, ако СВ-то и писмото са на необходимото ниво като език, стил и т.н.



Тема Re: CV на български или английскинови [re: Чyдeщa_ce]  
Автор Xъни Бъни (intiliktualka)
Публикувано09.05.05 15:28



в твоя случай трябва да ги изпратиш на английски. приема се за правило точно това, което си написала - ако обявата е на английски и документите да са на английски. не че ще върна добра кандидатура написана на български, но все пак говорим как трябва да бъде.

колкото до постинги като горния в стил "не ми пука как трябва, аз пък съм инат и ще си правя както съм си наумил" - не препоръчвам такава линия на поведение на никой кандидат. още повече когато няма обективна обосновка. 1. нивото на владеене на език не се преценява по документите - кандидатът може да не ги е подготвил сам, нали? 2. това, че работя във френска фирма (примерно) не означава, че задължително владея френски, колкото и на кандидатите франкофони да им се иска да ме засипват със CVта на френски за да "тестват" моите познания по езика - айде да не си сменяме ролите, а? 3. след като изрично съм посочила, че искам документите на бг, значи ги искам на бг. имам си основания. несъобразяването с изискванията от обявата са си за сметка на кандидата. щом му се рискува, моля

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: CV на български или английскинови [re: Чyдeщa_ce]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано09.05.05 20:09



Хъни ти е отговорила правилно. Е, малко е била в "пред-боровец-но" състояние...
Само да се "разпиша" и аз: етикетът сочи, че автобиография се изпраща на език, различен от официалния, само ако е изрично упоменато, че трябва да е така. По принцип, обяви се пишат на чужд език с едничката цел да се направи "пред-подбор", сиреч - кандидати, които не владеят достатъчно даден език, че да прочетат (разберат) обявата - да не подават документи (аз, например, обяви на немски директно пропускам). Отделен въпрос е обаче, че в България всички разбираме от политика, футбол, жени и английски!

Иначе - честно казано, не мога да ти дам безспорен съвет. Трябва да имаш едно наум, че сме в България (с всичките много плюсове и достатъчното минуси от това!). Няма да се впускам в подробности... Бих ти казал: пускай си го на български, освен ако изрично не е упоменато друго!, но е по-добре да не дразниш излишно бедните граждани - като са пуснали обява на английски - пускай им СV на английски...


Мъжете знаем защо!

Редактирано от 747 на 09.05.05 21:22.



Тема Re: CV на български или английскинови [re: Чyдeщa_ce]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 22:17



Самият език на който е публикувана обявата, дава достатъчно насоки за езика на който да бъдат написани исканите документи.

CV или resume (NB не са едно и също нещо) на вездесъщия английски.

Ако става дума например за Expert d'informatique няма да е грешка да бъде френски, макар че почти не пропускат работодателите да пишат "anglais et/ou francais (desirable)" разбираемо е, че може и на английски.

Ако става дума например за Mitarbeiter/(in) немския е на ред, въпреки че почти също не пропускат в обявата "erkentnisse der englische und/oder deutsche sprache", ако има нещо подобно разбира се може и на английски.

Това че българския е езика на страната за която се набира персонал, не значи абсолютно нищо, по правило обявите които НЕ са на български, предполагат почти сигурно по един или друг начин служителя ще има досежни точки нерядко а понякога и ежедневно с колеги от ДРУГИ страни.

Естествено най смешни са обявите написани на български в които има изискване за "перфектно" владеене на английски.

Ако забелязвате дори обявите на министерства! за поръчки и прочие се публикуват и на български и на английски (защото се харчат чужди пари и трябва да има равен достъп до информацията). Ако чужденците знаят и български това е един плюс за тях, но не са задължени. В момента в който тази страна започне да раздава помощи и грантове из света от собствен джоб (т.е. от местните данъкоплатци), палачинката сигурно ще се обърне и ще се пише най-вече на български. Но дотогава май има време.

Успех.



Тема Re: CV на български или английскинови [re: Чyдeщa_ce]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано09.05.05 22:37



Абе четох какво са писали хората отдолу...и имам някои съображения от чисто юридическо естество!
"Официалният език в републиката е българският."
Това го пише в чл.3 от Конституцията.
Проверката на познанията по английски следва да става по друг начин.



Тема Re: CV на български или английскинови [re: 3ъл_Дyx]  
АвторCпeнcъp (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 02:44



Абсолютно съм съгласен.



Тема 1 езикнови [re: Cпeнcъp]  
АвторVC (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 13:44



смятам, че всички сте прави. етикет, закон, ала бала

искам да добавя- ако пича или недай си боже пичката, дето ще ме наема е англичанин е по- добре да му се напише на английски и да не оставяме своето сиви в ръцете на байхуйчовците- да ме певеждат и инерпретират. щото те може и да не могат (или да не искат или да не са компетентни). дано да няма постформинг на сивитата, не съм запознат с делата на вуду ейч ара.

нали идеята на всичко е че работадателя ми ще е чужденец и аз трябва да се представя добре пред него, не пред конституцията



Тема Re: 1 езикнови [re: VC]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано11.05.05 13:54



душка, `ми, нали преди (докато и най-вече - ако) да стигне до великия ти задморски шеф, цеве-то ти ще мине през пръстенцата на яйчарите, бе...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: 1 езикнови [re: 747]  
АвторVC (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 14:05



това ми беше и опасението, 747
оптимизмът идва от това, че не всичко минава през бълхарски фирми за подбор.

че HR ще даде на CVто ми непредсказуем вкус и отенък
надеждата ми беше че задокенския ми работодател все пак ще иска да види нещо свежо и оригинално, а не предъвкано от бг- талант




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.