Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 26.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Помогнете, трудова злополука???нови  
Автор koiato (TBB)
Публикувано26.04.05 14:48



Каква е процедурата при трудова злополука? Миналата седмица във фирмата ни един човек паднал, счупил си нещо, сега е в болница... От болницата май искат някакви пари... Моля, помогнете ми дори и като ме насочите къде да попрочета нещо на бързо. Сега изготвяме протокол за трудова злополука, предстои ни и проверка от инспекцията по труда... Освен инструктажните книги какво още ще проверяват? И тези от болницата - да им плащаме ли, на какво основание, как ще се отрази това плащане после?
Ако някой е минал по тоя път, моля да удари едно рамо, че лошо ми се пише, ако не се справя със ситуацията...



Тема Кодекснови [re: koiato]  
Автор nbb (весела)
Публикувано26.04.05 15:15



за социално осигуряване - чл.55 и следващите.

НАРЕДБА за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки

Приета с ПМС № 263 от 30.12.1999 г., обн., ДВ, бр. 6 от 21.01.2000 г., в сила от 1.01.2000 г., изм., бр. 61 от 25.07.2000 г., изм. и доп., бр. 19 от 19.02.2002 г., в сила от 1.01.2002 г.



Тема Re: Помогнете, трудова злополука???нови [re: koiato]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано26.04.05 15:23



Част от парите които работодателя плаща по ЗОО са по перо трудова злополука, така че би трябвало да си искате платените на болницата пари от НОИ (тъкмо удобен повод да влезете в детайлите с посещението на "специалистите" от инсп. по труда).
Инструктажните книги са важни, но тук са си парцал.
Според вида работа трябва да се работи:
задължително с каска (почти навсякъде),
цели обувки със здрави (навън метални бомбета) а не гуменки в строителството (за да не му премаже крака първата паднала талпа),
личен предпазен колан когато се работи на скеле,
кожени дрехи (а не дочени) при заварчици и металурзи,
предпазни очила за работещите с power tools,
шлемофон където е необходимо,
специални диелектрични ръкавици и ботуши за електро,
ръкавици с дебели подплънки за работещите с вибриращи уреди,
прахо или химически маски където е необходимо,
и прочие.

Така че само инструктажните книги са си мазен тефтер и нищо друго без да се спазват горните съвсем нормални изисквания.
Трябва при злополука задължително да ушият някой - ТБТ, началник ли ще е, бригадир ли няма значение.
Щом работника не ползва предпазни средства НЕ трябва да се допуска до работа, ако ще да дойде с всички КТ и профсъюзи на земята точка.
По-добре гладен, но жив, и с две ръце и с два крака.
Успех и дано се оправи пострадалия. Дано също да му/ВИ дойде акъла.



Тема Re: Помогнете, трудова злополука???нови [re: koiato]  
АвторCпeнcъp (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 00:28



А честито!
Переспективите са повече от чудесни, но най-интересното започва след като Инспекцията ти тури един четвъртит сега та да ти държи влага 4-5 години.



Тема Re: Помогнете, трудова злополука???нови [re: Cийka]  
АвторДoko (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 00:33



Част от парите които работодателя плаща по ЗОО са по перо трудова злополука, така че би трябвало да си искате платените на болницата пари от НОИ (тъкмо удобен повод да влезете в детайлите с посещението на "специалистите" от инсп. по труда).
Баф маа му, каке, личи си че и абер си нямаш кой какво плаща на нои, какви специалисти са от инспекцията по труда и в какви детайли се влиза с тях.
Спри, че се излагаш бе, мушмуле.



Тема Re: Помогнете, трудова злополука??? [re: Дoko]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 10:01



дорогой, бившето ДОО се прекръсти 2000 на ЗОО (да не се бърка със ЗЗО),
та по ЗОО работодателя плаща от януари 2000 - 0.7% за трудова злополука (освен за пенсия, заболяване/майчинство). capisci?
инсп. по труда са същите "експерти" като нои и тем подобни тетки с две гънки - една за равновесие и друга да си броят точките за пенсия.
но след като се плаща за нещо (осигуряване), при настъпване на събитие (застрахователно такова) трябва да се извличат ползи. benefit му викат по-учените от личен състав.
айде бриши одавде.



Тема Извинявай,нови [re: Cийka]  
Автор nbb (весела)
Публикувано27.04.05 10:48



би ли казала какво означава абревиатурата " ЗОО " ?

Относно % за трудова злополука - от 01.01.2005 г. се плаща различен процент в зависимост от предмета на дейност на фирмата - варира от 0.4 до 1.1 %.

Освен това мога да кажа, че съм доволна от хората, с които ми се налага да общувам от НОИ и ИТ, на тетки не съм попадала. Пу-пу, дано все да е така.

При трудова злополука не съм разбрала да има ползи, даже по-рано фирмата е възстановявала сумите, теглени от НОИ за такъв вид временна неработоспособност.
Между обезщетение и застраховка има голяма разлика, поне така си мисля.



Тема Re: Извинявай,нови [re: nbb]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 12:13



Закон за общ. осиг.
Нормално е да се диференцира и браво, защото рисковете са различни. Споменатата от мен ставка бе за това което се възприема като "чиновническа" работа, но не винаги е задължително да е така.

Вие сте един щастлив човек с опита си с нои. Моя опит с едни млади хора които искаха да ме глобят за закъснение за подаване на хартиите при нои, при действително платени осигуровки, скромно им отне около два часа, за да ми напишат хартия за 50 лв. Едва ли е пример за производителност.

Как се нарича това когато се плаща за събитие което може (и да не настъпи) и риска се разпределя между повече участници? Вие ако искате го наречете и милосърдие, но това не променя застрахователния му характер. Substance over form.
Има ли актюерството почва в нои? Според мен да. Това че нои не се държат така както трябва да се държат нормален застрахователен фонд, е отделен въпрос и показ на т.н. им "професионализъм".

"При трудова злополука не съм разбрала да има ползи, даже по-рано фирмата е възстановявала сумите, теглени от НОИ за такъв вид временна неработоспособност".

А би трябвало да има ползи. За какво се плаща труд. злоп. - за да трупат тетките в нои точки за пенсия ли?

Естествено плащането на осигуровки за труд. злоп. не освобождава работодателя от задължението да подсигурява адекватни предпазни средства, както и да не допуска работници не ползващи такива до работа.



Тема Ясно,нови [re: Cийka]  
Автор nbb (весела)
Публикувано27.04.05 13:06



става въпрос за КСО - кодекс за социално осигуряване, нали някои си нямат работа и непрекъснато променят наименованията.

Е, говорим все пак за реално състояние на нещата, а не за пожелателно. Да не започваме с въпроса за здравното осигуряване, че там става все по-мътна и кървава в сравнение със социалното. Така и не схванах какви пари са искали от болницата от колежката, но явно в момента не й е до нашите приказки.

Да, наистина съм с късмет в тези взаимоотношения, но сигурно защото гледаме да бъдем изрядни и самите ние. Нали казват, че подобното привлича подобно.



Тема Re: Ясно,нови [re: nbb]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 13:43



Няма спор че ДОО, ЗОО (така беше 2000) и КСО са едно и също нещо. Отново спор за substance over form
По начина по който го разбирате (като "реално състояние"), някои твърдят (не без основания) че става въпрос за данък, а не осигуряване/застраховане.

Ако се водим по само имената, имаше един коунистически виц - "преди девети отвън пише "бай Генчо", влезеш вътре месо, след девети отвън пише "месо", влезеш вътре бай Генчо".

Ами всички се стараем, но има някои по-кадърни и нои си ги уважава. Прекрасно




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.