Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:56 30.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема интелектуалния или физическия труд е по-добренови  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано16.12.04 10:23



Интелектуалния или физическия труд е по-добре платен в България.
Срещнах един познат, който започнал работа на някакъв строеж с надница 30 лв. на ден. Работи и в събота т.е. средно, ако работи 24 дни в месеца, това прави 720 лв. Колко човека работещи някаква интелектуална работа могат да се похвалят с такава заплата?


Редактирано от shushon на 16.12.04 10:48.



Тема Re: интелектуалния или физическия труд е по-добренови [re: shushon]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано16.12.04 10:42



Доста.



Тема Интелектуалниянови [re: @]  
Автор CЛЪHЦE (усмихнато)
Публикувано16.12.04 10:51



Интелектуални естествено...
Почти нямам приятел със заплата под 700 лева, говоря за нефизически труд.
Даже заплатите им са в пъти повече от 700 лева.
Имам и приятел който е нещо като шеф надзор на строители и хич не може да се похвали от пари.



Тема !!!?!!!нови [re: shushon]  
Автор БoEB ()
Публикувано16.12.04 13:55



Бях си обещал да не коментирам активно, но...нейсе

Дай ми определение за "интелектуален" труд. Аз пък ще ти дам за физически и как се формира надница от 30лв. в стройтелството. След това ще съпоставим продукта произведен от двата вида труд, при пазарни условия.

Не можеш да избягаш...от себе си!

Тема !!!?!!!?????нови [re: БoEB]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.12.04 14:32



Добавих още няколко въпросителни, защото ми стана интересно как ще съпоставиш двата вида труд.

Пиши, господине, не давай такива обещания, че ще затворят клуба, ако всички са като тебе.



Тема Необходимо е пояснение...нови [re: nbb]  
Автор БoEB ()
Публикувано16.12.04 15:33



какво включва "интелектуалния труд". За да стане съпоставката.

Служител в офис (примерно - счетоводител), интелектуалец ли е?
Според мен, един фотограф е много повече интелектуалец, отколкото всички канцеларски мишки взети заедно.

Давам и пример:
Румен Антонов, талантлив машинен иженер, не намира почва за развитие и в началото на 80-те години емигрира във Франция. След много трудности и незгоди, успява да патентова шестстепенна автоматична скоростна кутия, работеща по съвършено различен и опростен начин от познатите до момента. Към днешна дата има договор за монтаж на трансмисията в няколко японски автомобилни компании.
След като кутията е продукт на неговият интелектуален труд и има финансови измерения, невъзможно ли е да бъде сравнен с продукти от други видове труд?

Не можеш да избягаш...от себе си!

Тема Re: интелектуалния или физическия труд е по-добренови [re: shushon]  
АвторS (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 00:05



Абсолютно убедено - физическият е по-добре заплатен. Вече съм го споменавала, де! Има и места, където не е така, но те, за съжаление, са твърде малко. Не знам доколко имате наблюдения за положението извън София, в по-малките градове. Аз съм взимала най-висока заплата досега, когато работех физическа работа. Физическа - свързана с физически усилия, напрягане най-вече на двигателния апарат :).



Тема Re: интелектуалния или физическия труд е по-добренови [re: S]  
АвторLazy (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 03:28



Хайде първо да се разберем че не-физически труд изобщо не значи интелектуален. Приемане на телефонни обаждания интелектуален труд ли е след като не е физически? Научна работа, висококвалифицирани специалисти, хора на изкуството. Така че за някои специалности и на някои места заплащането е ниско (например за повечето научни работници) НО за опитни хора с търсени специалности таванът на доходите много ПЪТИ превичава посочената тук сума. Колко е най-високата заплата за физически труд (извън спорта)? А как мислите, колко може да си докарва адин ДОБЪР лекар, адвокат, икономист?



Тема Re: интелектуалния или физическия труд е по-добренови [re: Lazy]  
АвторS (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 18:57



Един мой познат - лекар, решил да става адвокат. Сигурно защото е много добре заплатен като лекар. Не подценявай приемането на телефонни обаждания. Това е лицето на една фирма, а то не е маловажно. И за това се изисква подготовка, умения, способност за реакция в неспецифични ситуации и т.н. Естествено, нещата не са черно-бели. Аз, например, за да работя това, което работя в момента, съм вложила много усилия, време, четене и какво ли не още, за да стигна до някакво ниво на професионални умения. Въпреки това, повтарям пак, бих взимала по-висока заплата, ако работех като продавачка, чистачка, или някъде в производството. А най-ми се иска да бях мъж и да работя като хамалин /за 15-30 минути работа взимат моята надница/. Последното е по-скоро на шега, но такава е истината. Интелектуалният труд просто не се цени. Ефектът от него е доста невидим за очите на мнооого работодатели. Наскоро четох обява "Търси се оператор на копирна машина с висше техническо образование". И повярвайте ми, за такава длъжност заплащането е близко до минималната заплата. Просто не ми се навлиза в конкретика. Образованието вече не се котира като плюс. На мои познати, а включително и на мен, ни се е налагало да крием образованието си. Това е!



Тема Re: интелектуалния или физическия труд е по-добренови [re: S]  
АвторLazy (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 22:00



Аз изобщо не подценявам способностите и уменията които са нужни за много не толкова престижни професии. Да бъдеш добра секретарка например си е изкуство и изисква качества каквито нямат много специалисти. Това което твърдя е че интелектуалният труд няма таван на доходите, какъвто имат повечето професии с физически труд. Разбира се хората които използват професионалните си умения за да оперират с копирна машина са близо до минималната заплата. Естествено че подобен "интелектуален" труд не се цени. Ако обаче успееш да докажеш че си един от най-добрите специалисти в дадена област, че умееш да създаваш продукти конкурентни на западните, ше се окаже че има много хора които те търсят и желаят да ти платят доста добре. Човек който смята да вложи в нещо седемцифрена сума едва ли ще рискува начинанието си като наеме някой с умения да оперира с копирна машина само заради ниското заплащане. Моята "надница" например е доста над минималната месечна заплата. Така че вместо да завиждаш на хамалите се постарай да реализираш собствените си качества и способности. Да, образованието не се цени, но то нищо не гарантира. Между другото първата си работа намерих като тръгнах да предлагам по фирмите някои собствени проекти. Не се приеха, но бяха явно доказателство че умея нещо и още на второто място ме взеха на работа. Бъди по-активна, не чакай някой да те забележи и да ти организира кариера.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.