Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:23 22.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Работното време?  
Автор Mesir Voland (принц на мрака)
Публикувано06.11.04 10:48



Водим половин ЕС по гъвкаво работно време

Наделина Анева

България има два пъти по-добри показатели за гъвкавост на работното време от редица европейски държави, сочи изследване на Световната банка. Това обяви вчера зам.-шефът на КНСБ Пламен Димитров и обвини служители на банката в манипулация и избирателно цитиране на данните. При представянето на проекта "Пазар на труда" преди дни беше обявено, че страната ни има лоши показатели за гъвкавост на работното време. Това пък бе използвано от работодателите като аргумент за промени в Кодекса на труда, които да направят работното време у нас още по-гъвкаво.
БСК поиска бизнесът да има право да намалява работното време през 6-те студени месеца от октомври до март, вместо само през 4, както е сега. Това пък ще се компенсира с по-дълго работно време през лятото. Промяната би трябвало да засегне отрасли като строителството и туризма. Засега синдикатите са против, социалното министерство също.
България има еднакви показатели като Белгия, Дания, Ирландия, Япония и Великобритания. Два пъти по-лоши показатели от нас имат Австрия, Естония, Франция, Германия, Унгария и Словения, сочат данните на Световната банка. Сравнението е на база възможностите работодателят да удължава или намалява работния ден според производствените нужди, да използва извънреден труд, да предлага по-гъвкава форма на отпуск.
20% от българите, които работят в производството системно полагат извънреден труд, гласи изследване на БАН. Само 1/3 от тях получават допълнително заплащане за работата извън работното време. Според същото изследване едва 30% от работниците работят при 8 часов работен ден. Останалите полагали извънреден труд понякога.


в."Сега" 6.11.2004



Всички дрънкат напоследък за интересите на бизнеса, слагайки неявно знак на равенство между тях и интересите на България. Аз не мисля така. Смятам, че дългосрочните интереси на страна предполагат и отчитане интересите на наетите. Какво смятате вие по въпроса?

Ежели бога нет, кто же управляет жизнью человеческой и всем вообще распорядком на земле?

Тема Не пишешнови [re: Mesir Voland]  
Автор nbb (весела)
Публикувано06.11.04 13:51



за уплътняване на работното време. Нима тези 8 часа се работи непрекъснато ? А паузите за цигара ?
Ако зависеше само от мене, на половината персонал ще намаля заплатите.
Освен това има и ненормирано работно време, но поне при нас много малко хора остават след изтичане на 8-те часа и така си получават допълнителния платен отпуск, но за съжаление действам по указания и не мога на място да ги лиша.
Така че според мене трябва повече да се дава от страна на наетите, а не само да страдат колко им е тежко, защото в държавните преприятия нищо не са видяли.

Уточнявам, че гледам и пиша от своята камбанария.



Тема Стига с тези държавни предприятия!нови [re: nbb]  
Автор Mesir Voland (принц на мрака)
Публикувано06.11.04 16:25



Така че според мене трябва повече да се дава от страна на наетите, а не само да страдат колко им е тежко, защото в държавните преприятия нищо не са видяли.


Над 70% от икономиката е частен сектор. Там е проблемът.

Ежели бога нет, кто же управляет жизнью человеческой и всем вообще распорядком на земле?


Тема Проблемитенови [re: Mesir Voland]  
Автор nbb (весела)
Публикувано06.11.04 17:17



са навсякъде, не само в частния сектор. Ще започнат да се решават, когато хората се научат да дават и да изискват.
Работила съм и в частна фирма. Когато шефът ми предложи да започна работа, го попитах какви са условията. Казах, че дотогава съм била на трудов договор, държа отново да сключа такъв и да ми се плащат осигуровки. Не му стана много приятно, но прие. След това малко по малко и останалите колеги преминаха на трудови договори. Издействах да им се плащат командировъчни, когато пътуват, както и допълнително заплащане за работа в съботни дни. Не съм се интересувала дали условията са останали същите, когато напуснах. Но и изисквах от тях да дават повече от себе си, а не да се чудят какво да правят, когато шефът го няма. Така че нещата са свързани.



Тема Re: Проблемитенови [re: nbb]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано06.11.04 17:39



Мисля че бранша в който си ти nbb взаимоотношенията работник работодател е устроен по закона съвсем точно.И не би трябвало да се разбива.
Казваш не си уплътнявали работния ден -8часа ами ако го уплътнят дали си готова да им платиш средноевропейската заплата?Други са задачите на ненормирания работен ден - според мен-но и това - 10 дена май е максималната ставка за допълнителен отпуск-във всички случаи повечето са фифти-фифти сигурно.Едва ли ще си съгласна на тези десет дена ако си дежурен по телефон-на повикване в случай на нужда.Няма официален празник няма семеен такъв.Да речем празнуваш рожден ден а те викнат на работа.
А нещата наистина са свързани но някак си връзката се губи когато трябва да се дава-ето и ти когато трябва да даваш - намаляване на заплатата,премахване на допълнителния отпуск и т.н.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Работното време?нови [re: Mesir Voland]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано06.11.04 18:17



Ако се вземат в и случаите които не са регистрирани няма да се учудя да сме на първо място в класацията по "гъвкаво" работно време.Интересно е дали под "гъвкаво" не се разбира полагане на труд 24 часа в денонощието с оглед фирмената политика и 30 дена в месеца.Ами по добре е да обявим военно положение та нещата да си бъдат законови все пак.Всеки получава по един екип с работни дрехи и се връща от работа след приключване на обявената позиция.
Не съм напълно запознат с Кодекса на труда ама извънредния труд като принцип май се забранява освен в изброени случаи които не е съвместими с желанието на работодателя за приключване на производствената задача за месеца или годината.И все пак има някакви часове които са краен брой за месеца или ако е сумарно работно време за три май беше за напред.Като допълнителните се считат за извънреден труд и както се заплащат така и се компенсират с почивка.Не е зле да се изкаже и специалист в областа на трудово-правните взаимоотношения по въпроса.Интересува ме кога е издаден последния Кодекс на труда да не би моя да е вече остарял.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Работното време?нови [re: млaдeжa*]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано06.11.04 23:28



Не е чак толкова остарял...спокойно.



Тема Младежо,нови [re: млaдeжa*]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.04 09:50



всичко е относително. Моите колеги държат да полагат извънреден труд, защото знаят, че ще им бъде платен и компенсиран с почивка. А според мене в много от случаите този труд може да не се полага, ако са си свършили добре работата през нормалното работно време. Така че винаги се получава сблъсък на интереси.
Последните изменения в Кодекса на труда влязоха в сила от 01.08.2004 г. Въпросът е доколко се прилага и къде дремят институциите, които трябва да следят спазването му.



Тема Re: Младежо,нови [re: nbb]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано07.11.04 13:14



Сблъсък на интереси - да има.Всички твои колеги ли са на тази позиция за извънредния труд?Виж това дали може или не да се извърши в работното време си е задача на съответния ръководител.Има си нормативи за извършване на определен вид работа - като време и необходим персонал имаше и такива отдели едно време - да нормират всеки един вид работа.Верно преди 10-15 години бяха тези нормативи но едва ли хората от тогава са се изменили до толкова, че да могат да се съкратят тези срокове драстично.Ако се съкратят е твърде вероятно работата да се претупа и в крайна сметка да се наложи този извънреден труд.Мога да приведа и примери за това.Разбира се влияние оказва и средата в която се извършва определената работа.Едно винтче 4 мм.се завива и развива за различно време - лятото при околна температура да речем +30 и зимата при околна температура -7-8 градуса по целзий.За тези които работят в офис с компютър - нека опитат зимата при спряно отопление и отворени прозорци да напишат някой документ за да си изградят представа за работа в зимни условия и да работят поне един цял ден при това.И предложението за намаляване на работния ден през зимата за някои отрасли.По скоро би трябвало да се предвидят почивки за затопляне по чести и краткотрайни-и топли напитки.Това е "гъвкаво" работно време.Почивката от 1 час да се разбие на няколко да речем 4 по 15 минути.Това е другата гледна точка която си е действителност за много работници в България.
Моля ако имаш линк за това къде мога да прочета последните измемения да ми го дадеш.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Проблемитенови [re: nbb]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано07.11.04 15:52



Леле nbb,

ти си само за иначе международната фирмата в, коятоработи съпруга ми. Не ги назначават на тр. договори, а ги карат да си регистрират собствени фирми и след това правят договор /споразумение/ между двете фирми за да си измият ръцете за осигуровките, освен това работят, като луди извънредно, а това не се заплаща, но като отидат сутрин на работа в 8.35 вместо и в 8.30 шефа си гледа часовника, а това, че снощи се е прибрал след 12 през ноща и че детето му не го е виждало с дни, няма значение.

А в тази връзка да попитам, когато отиде командировка тя е 6 лв. на ден щом не е с преспиване иначе 12 лв., но като се прибере послер нощ примерно в 2, тогава пак 6 лв. му дават, като и извънредните часове не се заплащат естествено.




Тема Бонбон,нови [re: shushon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.04 16:41



искам всеки да изпълнява съвестно задълженията си и да не ме лъжат. Както аз следя дали получават всичко, което им се полага по закон, така и те да дават максимално от себе си за заплатата, която получават.



Тема Младежо,нови [re: млaдeжa*]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.04 16:46



ще ти кажа в кой брой на ДВ може да прочетеш измененията , а може и линк да намеря, но като се върна на работа след няколко дни. Писах и по проблемите малко по-горе в тази тема, но гледам, че съобщението не е минало. Сигурно така е трябвало.



Тема Re: Младежо,нови [re: nbb]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано07.11.04 17:41



Ще съм ти благодарен.
Не разбрах за мнението - цензурирана ли си или не съм допрочел нещо.
Ако е второто извинявам се дали би повторила за двойкаджиите.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Не пишешнови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано08.11.04 09:48



Наскоро четох една статия по този въпрос... Резултатите от статистиката може и да ти се сторят странни малко, но поне можеш да пообмислиш малко твърдението си...

Статията се разпраявше за нещо от сорта "Колко часа от работното време преминава наистина във вършене на работата" (свободна интерпретация)...
Ще се учудиш, но при една от най-работливите нации - японците (!!!), часовете бяха малко над 4 (при 8-часов работен ден)... Как би коментирала това???

Just a genius



Тема Re: Проблемитенови [re: млaдeжa*]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано08.11.04 12:15



Не съм съгласен с това:
"Казваш не си уплътнявали работния ден -8часа ами ако го уплътнят дали си готова да им платиш средноевропейската заплата?"

Те са се спазарили и са сключили договор за определена заплата за определено работно време.

Никой не е говорил за друго, предполагам, нито пък има условие за обвързаност със заплата в страна Х на база производителност на труда. Такова сревнение е несериозно и доста показателно за извора на някой проблеми в България.

"Щастието, Санчо..."


Тема Re: Проблемитенови [re: .Luckie.]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано08.11.04 18:40



Фактически нещата са точно такива.
Едно взаимно надлъгване да не се мине някоя от двете страни.Точно от там и следват "някои проблеми в България".
Имаше една народо поговорка - "те ме лъжат, че ми плащат аз ги лъжа, че им работя" и всички са доволни от това положение.
Всичко е изглеждало в друга светлина разбира се в годините на диктатура когато е нямало адекватни медии и свобода на работа в белите страни.Тоест сега има информация и база за сравнение.
Не може да очакваш - плащане на европейски цени на сметките си/приближаващи се цени, в някои случаи превъзхождащи цени/ да работиш по европейски образец даже и в някои случаи и в повече а да получаваш като адекватност на положения труд в пъти по ниско възнаграждение насреща.В случая не коментирам въобще условията за полагане на труда.
В твоята фирма колко от финансовите стресове с повишаване на цените - горива,ел.енергия,храни-и др.са се отразили на работната заплата на персонала?
И май си съгласен след като съм се спазарил и подписал договора едностранно се правят промени по него като по право те са привилегия на работодателя и в ущърб на работника като правило - имаше и такова нещо в изказването ми?

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Проблемитенови [re: млaдeжa*]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано09.11.04 11:04



Аз пък мисля, че такова взаимно надлъгване не от полза и за двете страни.

В края на краищата сме демокрация. Като не ми харесва - тръгвам си.
В началото, при наемането се водят преговори, нещата се уточняват и се вписват в договора. Това е нормалния демократичен, законов, западен и т.н. път. И към него трябва да се стремим. Другото е доказало, че не работи.

Нашата фирма ... е образец за доста неща. Стараем се да е така. Както и да спазваме законите. И не мога да се сетя как така (при нас) ще се случи едностранно да се променят условията в ущърб на работника.

А ако говорим за глобалното положение в страната - един начин да се промени това е като започнем да си вършим работата. Не мислиш ли?
Лично на мен ми е писнало да се сравняват цените "тук" и "там". Че там е по-добре е видно с просто око. А простите сравнения "ама виж тока, водата, и т.н." са излишни, да не говорим, че често и се манипулират. Избрали сме (или се е наложило) да сме в България, ще живеем според местните стандарти. Много хора направиха друг избор - така са решили - няма лошо в това.

От друга срана - ако се скатавам на работа, как това ще намали цените? А ако се скатават производителите на стоките, за които говорим как това ще се отрази на цените? Затова намирам тази практика за грешна - просто повишава себестойността и намалява качеството на стоките и услугите, които плащам. Ами не искам да е така!

"Щастието, Санчо..."


Тема Младежо,нови [re: млaдeжa*]  
Автор nbb (весела)
Публикувано09.11.04 14:30



не съм цензурирана, просто системата има много бъгове понякога и е голям тормоз да се ползва. Пишеш, а се оказва, че нищо не се получава, когато го изпратиш.
Последните изменения в Кодекса на труда са публикувани в бр. 52 на ДВ от 18.06.2004 г. и влизат в сила от 01.08.2004 г. За съжаление не мога да ти дам линк в момента, нещо има проблем.



Тема Re: Проблемитенови [re: .Luckie.]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано09.11.04 18:59



Отново зациклихме.
Да не ми харесва и напускам.Отивам другаде - същата картинка.Пробвам пак отново същото и т.н. без спиране.Колко са фирмите като твоята които не ощетяват работника ?Въпреки че ако споменеш средната работна заплата със сигурност не само аз ще пиша като недоволен.При условията които коментирахме по горе - бачкане яко 8 часа -5 дена в седмицата-което присъства в трудовия договор или не е така?
Това за вършенето на работата - подкрепям.Но това за адекватното заплащане пак остана на заден план-май.Вече не е времето на трудовата повинност - наречена бригада и да построим язовир само за едното хранене и спане.Не че не съм имал подобни случки и гледаш човек ръководител как се крие за едните 15 лв. които трябва да ми плати за еднодневен усилен труд-без тоалетна,без цигара и кафе-почивките които обикновенно се смятат за неуплътняване на работния ден.Бачках цял ден за две кебапчета и две филии хляб изядени за 15-20 минути - като имах ангажименти преди и след извършването на работата но тях въобще не взимам под внимание.Примера е напълно действителен и с давност 2 месеца тоест актуален.
Е как следващия път да не се скатавам а?Или да бачкам още 5-6 часа за "приходите" които инкасирах.А може би и повече от 5-6 часа.
Та надлъгването от двете страни не е полза никому глобално погледнато.Печелиш временно ако успееш да излъжеш балама като мен-15 лв. но после некой друг опарен ще си вземе и лихвите или ако не може ще направи поразии за два пъти повече.
Аз съм за честните и прозрачни отношения - ориенталския начин на водене на преговори ми е противен въпреки че сме в ориента повече от колкото в европа.Така че да ми се споменава - работи се 8 часа - 5 дена в седмицата очаквам да е наистина така а не когато и да мина покрай фирмата да виждам върволицата паркирани коли на работниците - в събота винаги , в неделя понякога.
Та тва е не се разминаваме въобще по мненията си само че всеки от нас е прав за позицията която защитава.
Вие дайте пък ние ще дадеме после и като видиш кво се дава увисваш като напикано мушкато и си търсиш следващата реализация отново същата.
Дано ме разбереш.
И за да не пълним темата излишно можем при твое желание да я довършим - дискусията в личните мнения.Там мога да дам и по фрапиращи случки при нужда.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Младежо,нови [re: nbb]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано09.11.04 19:01



Извинявай че не ти писах ама линка го видях при счетоводителите.Тоест направих първи прочит на измененото издание.
Благодаря.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Проблемитенови [re: млaдeжa*]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано10.11.04 11:01



Да, мненията като цяло съвпадат.
От споменаване на цифри ще се въздържа естествено.

Но ако ми позволиш един съвет. Звучиш интелигентно. 15 лева на ден са твърде, твърде малко. Цели се и работи за нещо по-нормално.
Всъщност се надявам периода да е минал и да си го постигнал.

"Щастието, Санчо..."


Тема Re: Проблемитенови [re: .Luckie.]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано10.11.04 19:43




Още съм в периода.
15 лв. ми стигаха да си покрия дневните разходи за да не съм в загуба ама и тва не получих
Цели се казваш - ами аз не съм престанал да се целя ама все пропускам мишената с изключение на веднъж - 1997 год. за два месеца,отслабнах с 10 кила въпреки домашната храна - просто от притеснение е накрая отново не получих европейския еквивалент - въпреки че си го заслужих но пък доста повече от нашеската оправия.Ето за това ми са такива постовете.
Мисля че е дошло времето да се разбута системата на заплащане на труда положен с нещо по фрапиращо като цифра.Защо?Вече има прецеденти и защо не се вземат като пример те?
Съвета ти се приема още на първо четене.Но хайде промени нещо - колкото ти позволяват силите за промяна на статуквото.Явно си на висок пост и възможностите ти са по-големи.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Проблемитенови [re: млaдeжa*]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано11.11.04 10:40



Има едно такова нещо. Договарянето за заплащането на труда е индивидуално. Със своите изключения естествено. Искам да кажа - само от теб зависи.
Информирай се коя е най-добрата фирма в бранша ти? А къде плащат най-много? Коя е най-добра за теб като съотношение труд-заплащане. Ще ти остане един кратък списък с фирми за атакуване.

А аз какво мога да направя? Да прокламирам идеите си сред колеги. И да се грижа при нас във фирмата нещата да са ОК.
Постът ми не е чак толкова висок :))

"Щастието, Санчо..."


Тема Re: Проблемитенови [re: .Luckie.]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано11.11.04 12:35



Съгласен с всичко.
Като премина първите атаки да завтарям ли.Щото бройката не е висока-на фирмите престижни.А и доста от тях обяви за работа не пускат.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Проблемитенови [re: млaдeжa*]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано11.11.04 12:47



А ти им пусни по една автобиография да те имат предвид. Т.нар. спонтанна кандидатура. Това помага често.

А защо не кажеш (ако искаш като бележка) кой е бранша?
Може да изскочи идея....

"Щастието, Санчо..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.