Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 17.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема в CV-то: честно или да напомпам?  
Автор Loretta (mechanic)
Публикувано01.11.04 04:15



Здравейте,

чудесен клуб се е получил, чета ви с интерес.

Искам да ви помоля за съвет, защото ми предстои ми след около месец да започна да си търся работа в България.

По-долу в темата за английския език видях коментар, че когато си търсите служители, пишете изискване "перфектен английски", за да получите поне такъв на "добро работно ниво".

Това породи моя принципен въпрос: в България кое е по-прието: да се пише честно и почтено в CV-то всичко точно така, както си е, или да се надува, като си знаем, че после работодателят ще си "смалява"?

Английският ми език е такъв, че пиша дипломна работа на него в областта на хуманитаристиката (история и теория на културата), магистърската ми програма се води на този език в продължение на 2 години и общувам с всичките си колеги и преподаватели (формално и неформално) на него. Искам да кажа, изразявам се свободно и прочие.
Обаче ако видя обява за "перфектно" владеене на английски език, много ще се замисля дали мога да обявя моето за такова. Все пак не говоря както native, нито го познавам в такава дълбочина, както тези от английска филология.
Други езици също имам - цяла камара - но с тях е дори по-зле и затова не смея да пиша, че имам нещо повече от "пасивно" познание или просто - че го разбирам, но не го говоря. Например завършила съм Италианския лицей, но след това не съм използвала италиански, и въпреки че все още мога да чета например книги на този език, не мога да вдигна телефона и да се обадя на някой италианец да си приказваме. Общувам свободно на норвежки в ежедневието, но в бизнес обстановка бих се затруднила. И т.н.

Та какво ще ме посъветвате - да си признавам честно с кой език точно до,къде съм, или да се изхвърля и да ги пиша всичките перфектни? :)

4е то аз освен на езици много-много няма на каква компетентност да разчитам, като хуманитар...

No power in the 'verse can stop me!


Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: Loretta]  
Автор r-н Двyтakтoв (two way engine)
Публикувано01.11.04 12:26



Ако кандидатстваш за някоя фирма, вероятно под перфектен английски се разбира специализирания английски, който се говори и е нужен за дейността на фирмата. Ако си филолог, може перфектно да владееш езика, но е напълно възможно да не владееш конкретната терминология в съответната област, освен ако по случайност не си се занимавала с нещо подобно преди. Най-добре е по този въпрос да се информираш предварително, а ако това не е възможно, да направиш изрично уточнение за това на интервюто. Много е вероятно на това да бъде погледнато много по благосклонно, отколкото те вземат с уж перфектен английски, а после те видят да пишеш писмо до бизнес партньор завряла нос в специализиран речник.



Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: Loretta]  
Автор koiato (TBB)
Публикувано01.11.04 13:19



Щом ти е основна компетенция, следва да акцентираш върху нея. Няма нищо лошо да напишеш перфектно владеене за тези езици, на които пишеш и четеш без проблем, дори и да чувстваш леки притеснения в някои отношения, а за останалите ще напишеш, че имаш познания.
Въпросът с говоримия език или специализираната терминология не трябва да е проблем. Би трябвало сам/а/ да знаеш, че за чуждия език е най-важна базата. При говоренето най-трудно е в началото да си пречупиш езика, а ако работата предполага постоянно използване, проблемът се разрешава от само себе си още първите дни. Пък за терминологията... ами то стига само да смениш бранша и вече си гол и бос от към терминология и на български. Всеки бранш, производство, отрасъл и прочее си има специфичните термини, които се учат, както на български, така и на друг език...
Истината, казали хората, както и монетата имала две страни. Това, което за теб е преувеличаване, за работодателя може да е търсеното ниво. Няма как да разбереш преди да се явиш на интервю. Ако търсеното ниво е много високо, то работодателят ще е подготвил тестове, на които вече обективно ще прецениш, ти и той, справяш ли се или не.



Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: Loretta]  
Автор Survivor (минаващ)
Публикувано01.11.04 13:33



Моят съвет е специално за английски да си напишеш "перфектно" без ама абсолютно никакви угризения. За италиански и норвежки и "много добре" би свършило работа. И то пак без никакви угризения.
Моят опит какъв е. Знам английски дотолкова, доколкото да се изразявам свободно на професионални теми. Нямам формално образование (нито гимназия, нито филология). Въпреки това на IELTS успях да си изкарам band 8 (при максимум 9), което ме поставя именно в графата на свободно владеещите го.
Имам обаче формално образование по френски (езикова гимназия), но все още ме е страх да се явя на DL или DELF, въпреки че продължавам активно да си го използвам. В смисъл че чета и чат-пат пиша на него, но говоренето ми е малко... тъй де. Обаче това не ми пречи в CV-то да си го пиша и него "перфектен". И досега поне откъм работно владеене не са ми правили проблеми.
Освен това в CV-то ми се мъдри и руски на ниво "затруднено четене", но ми се е случвало именно заради него да получавам съблазнителни предложения за рбота (въпреки че него специално си го написах съвсем честно и почтено).

Та мисълта ми е, че не виждам от какво толкова се притесняваш. Щом свободно се изразяваш на някой език, специализираните термини са най-малкия проблем, който се разрешава с точно 2 седмици ровене в специализираните речници. Да не говорим, че вече онлайн има доста от тях.

но след безсънни дълги нощи станах силен и голям
и вече знам, че мога да се справя сам


Тема въпросът е принципеннови [re: Loretta]  
Автор Loretta (mechanic)
Публикувано01.11.04 14:25



Въпросът ми беше принципен, защото мисля, че това дали ще пишеш честно както си е, или ще надуеш нещата, е културно обусловено.

Имам позната в Швейцария, която казва, че според нейния опит за търсене на работа, там се очаква в сивито да си се поизхвърлил, и работодателят си знае съответно да чете хвалбите ти с известно снижаване. Ако там напишеш, че имаш "добри познания" по някой език (а не отлични), за него това ще означава, че можеш точно да кажеш "Здравей, моето име е Иван и имам червена къща с две стаи". Т.е. работодателят със сигурност те подценява, и затова ти пък трябва да се надцениш.
От друга страна, в Норвегия, където живея, се очаква да напишеш всичко точно както си е, което освен честност означава и че умееш да прецениш уменията си обективно. Ще е огромно разочарование, ако си се описал като човек с добри комуникационни способности, а се окаже, че си по-скоро затворен и не владееш изкуството на лекия, неангажиращ разговор на маса.

Има си някакъв установен "код" за тези неща между кандидатите за работа и работодателите, и благодарение на този код успяват да се разберат правилно и да няма излъгани очаквания.

Та въпросът ми е какъв е този код за България. Вие, като работодатели, подценявате ли твърденията в сиви-тата?

В крайна сметка, според това, в което се опитваме да ви убедим, всички кандидати за работа притежаваме върхови организационни и комуникационни умения, силна мотивация, отдаденост на работата, изпълнителни сме, дисциплинирани, с чувство на отговорност, работим чудесно в екип, бързо се учим и изгаряме от желание да се развиваме в областта си
Но дали ние и вие имаме еднакви дефиниции за тези неща?

No power in the 'verse can stop me!


Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: Loretta]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано01.11.04 19:55



В България почти в почти всяка обява пише "перфектно". Под перфектно всеки разбира нещо различно, едни да можеш да разбираш съобщенията, които ти излизат на компютъра, други да можеш да водиш бизнес кореспонденция. Понже работодателите си го пишат това "перфектно" хей така, ама дали е нужно или не, не е важно затова изниква и този проблем. Ако обявата е публикувана коректно т.е. перфектния език наистина е необходим тогава тези недоразумения няма да ги има. Затова пиши така както те са те посъветвали английски - отлично, другите - много добро и това е.

Успех в търсенето на работа!




Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: Loretta]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано01.11.04 22:47



Интересно къде си виждала в БГ обява,в която за език да се иска нещо различно от "перфектно"
Много,ама наистина много малка част от хората,които пишат тия обяви са наясно какво точно се разбира под тази дума.Те си я пишат,защото знаят,че хората отсреща точно това ще напишат в биографиите си.И прекрасно знаят друго-биобрафията няма как да им каже колко перфектно е всъщност перфектното.Това се установява на евентуално интервю,при това ако го води някой "native" и то такъв,на който майчиния език му е английски и естествено на него си води и интервюто.Останалите надали ще ти поискат нещо повече от владеене на основата на езика.Всяка работа си има специфична терминология и ако не си от бранша няма от къде да я знаеш.



Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано03.11.04 12:22



Интересно къде си виждала в БГ обява,в която за език да се иска нещо различно от "перфектно"

Много ми хареса как си го обобщил и толкова точно написал!




Тема Re: в CV-то: честно или да напомпам?нови [re: shushon]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано03.11.04 20:29



Ами то си е самата истина.Редовно следя обявите и друг вид просто не ми е попадал пред очите.Ама то такава е и подготовката,и мисленето на хората,дето ги пишат такива обяви.
До сеа например не съм срещал обява,в която да се иска покрито някое ниво от международните езикови програми...Иска се "перфектно"...т.е. нищо конкретно.
То айде,форума е нов още и не е много известен...ама по някое време със сигурност ще дойдат и такива,дето да се оплакват "ама аз не мога да намеря човек за някаква си там позиция...търсех някой с перфектен английски"...и как да му обясниш после,че това,дето го търси е едно такова...ни орел,ни рак,ни щука...



Тема Да вземемнови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.11.04 21:23



да развием тема " Как да напишем добра обява за работа ? "




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.