Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 08.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Парите ...  
Автор Mилeн (член)
Публикувано22.10.04 09:57



Защо се получава така, че в БГ при обявите за работа финансовия въпрос при 95% от случаите въобще не се споменава. Ако пък се спомене - то е някаква абстракция от типа "добро заплащане", ама какво стои под това не е ясно ...
При интервютата пък, в повечето случаи не се гледа с добро око ако направо си попиташ за пари, а трябва евентуално да го направиш тактично в подходящ момент...

Ето каква случка имах аз преди години. Обява за работа - сякаш писана точно като за мен, звучи много добре. Но разбира се за пари няма нищо. Пускам им едно CV, след време ме викат на интервю - на другия край на София, излизам в работно време ...малко неудобно - както и да е отивам там -
Офиса - яко лъскав, интервюиращите ми правят добро впечатление. Към края на интервюто тактично споменавам нещо от типа "Все пак се интересувам долу-горе за какви пари става въпрос", на което те ми отговарят че "този въпрос ще се дискутира евентуално на по-късен етап при интервю с директора на фирмата и т. н."
Седмица по-късно ме викат да попълня някакъв специализиран ИТ тест и някакъв присхотест. Пак отивам - тия тестове са си големи и попълването ми отнема поне час - леко се изнервям.
След време вече ме викат на интервю с директора - всичко е ОК - човека е приветлив и културен ...абе още малко ще започвам, но като се стига въпрос за пари - се споменава сума, която е даже леко по-ниска от тази която получавах тогава
Т. е. разминаването в очакваното и предложеното беше голямо.
Та си мисля - хората бяха готини. И те мене ме харесаха, и аз тях. Но се получи така че те загубиха моето време, а и аз тяхното. Т. е. ако заплащането беше споменато в обявата нямаше да се стигне - до подобно разминаване и взаимно губене на време и усилия.

p. s.
За сравнение в английските job сайтове за ИТ специалисти, в които съм влизал, ми прави впечатление, че в повечето от обявите в тях заплащането е споменато...



Тема Re: Парите ...нови [re: Mилeн]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано22.10.04 11:10



много кофти се е получило с тебе, пък и удивително - при толкова лъскав офис и служители невисоко заплащане, странно...

лошото е че не си само ти, май много хора могат да се оплачат от подобни увъртания като стане дума за пари...

с обичайната причина за конфиденциалност и ние не обявяваме заплащането на първото интервю, а чак след тестовете и т.н. Това, което правим обаче е, да питаме кандидата още в първата среща какво заплащане очаква, за да си направим сметката и да не си губим времето нататък. Мисля че това е разумен вариант, защото хем не издаваш никакви фирмени тайни, хем кандидатът не остава подлъган.

И на мен ми е правило впечатление обявяването на заплатите в английските сайтове, но аз от позицията на работодател не бих обявила цифри. А ако бях от страната на кандидата щях определено да се радвам ако има обявено заплащане. Не знам как и вълкът да е доволен и агнето цяло...

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: Парите ...нови [re: Xъни Бъни]  
Автор Mилeн (член)
Публикувано22.10.04 13:02



Е - не съм казвал че "невисоко заплащане" - по-скоро бих го нарекъл "нормално" за ИТ областта, в която съм аз, даже някой биха го оценили като "умерено високо" - зависи от гледната точка.
Важното в случая беше, че предложената ми сума беше като тази, която получавах в момента (даже леко по-ниска)...

А тези "фирмени тайни" относно заплащането - не мога да разбера с какво толкова ще навреди, ако публикуваш сумата която предлагаш.
Е отделен е въпросът, ако имаш намерение официлано да плащаш на служителя минимална раб. заплата, а другото да плащаш неофицилано, спестявайки данъците ...
Или пък ако спазариш човек на по-ниска цена отколкото си мислел първоначално - кой знае.

Как така се получава, че тук в България, където всичко е на полу-аматьорски почин са е навъдили едни фирмици с със супер "фирмени тайни", направо ЦРУ, КГБ, строго секретно т. н.
А в Англия, където са действително са сериозните компании, със школа в управлението и подбора на чов. ресурси, и където понятието "фирмена тайна" не е просто клише, публикуват данните за заплатата???

Предполагам че е въпрос на еволюция на HR пазара


Редактирано от Mилeн на 22.10.04 13:04.



Тема Re: Парите ...нови [re: Mилeн]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано22.10.04 13:53



Да прави си и аз не мога да си обясня, защо се получава така. Дори се смята, че аки питаш за парите е в твой МИНУС. За обявата може да е съглася да не се публикува заплата, да го приемем, че е фирмена тайна, но на място на интервюто? Дори доколкото знам в Англия в мот. писмо е задължително да се спомене желаното годишно трудово възнаграждение.




Тема Таааанови [re: Mилeн]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано22.10.04 14:10



Причини за конфиденциалност на заплатите има, включително и вътре в организацията, сещаш се защо.

Не публикуваме цифрите не защото осигуряваме на мин. раб. заплата, или "спазаряваме" под това, което си е предвидено като долен праг на длъжността - не правим такива фокуси. А докато "не еволюира HR пазара" няма да поместваме цифрички по прозаични причини, като например:

- не е здравословно конкуренцията да знае конкретни цифри за конкретни длъжности, за да им е по-голямо припотяването като решат да ни крадат кадрите, няма защо да им е толкова просто като тел. разговор от рода "там зимаш 700, тука шти дадем 1000, ела уе"

- обявени 700 лв не означава че няма да дадем повече ако конкретен кандидат си струва. ако харесаме кандидат без подготовка и не отговарящ на всички изисквания, ще го наемем за по-малко от 700(ако е съгласен), но ще го изпратим на курс да се обучи примерно.

да не говорим че в твоята област има обучения, които са си направо цифромания, а в някои фирми служителите си вадят от собствения джоб паричките за CISCO академия и др. подобни

- не е полезно старите служители на въпросната длъжност да се кьорят неразбиращо в по-високото (или колкото тяхното) възнаграждение на новопостъпилия служител.

- има екстрички извън голата цифра на ОМВ, които ако започнем да изброяваме в обявата....

тук ще спомена, че за да не се лепят кандидатите като мухи на мед само по имена и числа, някои компании не само че не публикуват заплата, а дори и името си крият - основанието им било че искат човек, които кандидатства защото иска да работи по обявената работа, а не щото е съблазнен от името на фирмата.

а и не забравяй, че и фирмите, които правят salary surveys трябва да ядат нещо в крайна сметка

и накрая: както не трябва да питаме кво ще направи държавата за нас, а ние кво можем да направим за държавата, така и на кандидатите казвам "Не питай какво фирмата ще ти даде, виж какво ти можеш да й дадеш" Жестоко звучи, но имам алергия към кандидати, които сядат срещу мен с репликата "Да чуя сега за какво става въпрос и какво ще ми предложите"

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: Парите ...нови [re: shushon]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано22.10.04 14:23



Ако не смятат да те наемат, не е задължително да ти се изповядват, нали



Тема Re: Парите ...нови [re: @]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано22.10.04 15:04



Естествено, защо да се заблуждават взаимно.




Тема Ихааа....нови [re: Mилeн]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано23.10.04 02:24



...за тук имам един готин случай.Често преглеждам обявите в нета и понеже все пак си имам специалност някаква и все в един момент ще трябва да си потърся работа свързана с нея,хвърлям по едно око на обявите в мрежата.Сега се занимавам с друго,ама то няма да е вечно...за какво съм учил 5 години иначе.И един ден виждам Обявата.Тя е.Отговарям на всичките изисквания.До едно.Дори не се иска да си смуча глупости от пръстите с мотивационни писма и т.н. истории.Пращам мейл.Отговарят ми същия ден (върви докажи после,че чудеса не ставали)!!! Човека обяснява доста подробно за какво става въпрос,прочел ми е внимателно биографията и (не знам как) е стигнал до извода,че съм най-близо до зададените изисквания.На другия ден ми се обажда по телефона (!!!!) за да си уговорим час за среща.Отивам и....
.....
....
стартова заплата 80 лева на месец,работен ден от 6 часа,офиса му е на другия край на София и до там се сменяват три превозни средства.Мигах,мигах като мишка в брашно и нещо все не ми даваше да повярвам,че това се случва наистина...ама си беше самата истина...Та само пътя ми до там щеше да е 40 лева на месец с градския транспрт...



Тема Re: Ихааа....нови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор млaдeжa* (пристрастен)
Публикувано23.10.04 17:22



Типично българската черта "да не се минем" в сила.Овъртане до колкото е възможно.Скриване на полезна информация и т.н. все негативи за решаването на проблема-намиране на свястна работа и съответно намиране на свестен персонал.
Интересен е момента защо фирмата ще крие трудовото възнаграждение - да не видят конкурентите колко плащаме при нас.Вреда никаква за фирмата.Даже напротив може само полза да има и то не само за едната страна.Обяснението е лесно.Щом ти ще ти откраднат специалиста начи му плащаш малко.
Да не видят старите работници за колко ще работи колегата им.Отново заблуда.Ами ако е по високо то да си правят сметката и да се трудят повече за достигането на това ниво.Ако е по ниско също лесно за обяснение.
Въобще май взаимното надлъгване и тарикатските номера в момента е приоритет за набиране на работна ръка в доста голяма част от така наречения пазар на труда.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Парите ...нови [re: Mилeн]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано23.10.04 18:07



Здравей,

Когато стана въпрос за заплащане, на каква сума отговорят определенията:
1. Невисоко заплащане
2. Нормално
3. Умерено високо
4. Леко по-ниска

Поздрави,





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.