Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 26.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Анализ на пазара на труда  
Автор f(x)dx ()
Публикувано20.10.04 15:05



Ама че го казах само - "Анализ на пазара на труда". дъра-бъра
Всъщност пазя си (почти) всички броеве на Капитал Кариери от края на 2000 година до сега. Пазя ги с идеята да направя една база данни, която да ми послужи за анализ на пазара на труда.
Ама нещо време няма. Та ако има някой който проявява интерес - ще се радвам на всякаква помощ. В смисъл - дайте идеи как да стане тая работа. Много труд е - всяка обява трябва да се вкара в някакъв табличен вид. А и самата организация на базата данни трябва да се мисли - какви таблици да има, какви полета да включват, как да се прави връзката между тях и т.н..



Тема Re: Анализ на пазара на труданови [re: f(x)dx]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано20.10.04 16:52



А какво мислиш да правиш с тоя анализ?
За какво ще служи?
Ще отразяваш ли и ще изследваш ли сезонността?
Данните за позициите с по-ниска квалификация откъде ще ги вземеш?

Изобщо дай по-подробно, моля. Така е неясно.

"Щастието, Санчо..."


Тема Re: Анализ на пазара на труданови [re: .Luckie.]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано20.10.04 19:11



Ми ти да не мислиш, че на мен ми е ясно. Имам вестниците - две торби са. Това е информация, с която все нещо може да се направи.
Първоначалната идея беше да се науча да работя на Аксес, като едновременно с това да следя как се развива пазарът на квалифицирани кадри в областта на финансите и счетоводството.
Но после шайбата ме завъртя, Аксес си го уча по друго направление, а и време нямам.
Иначе една такава база данни би могла да бъде много полезна. Може да се види какви позиции се тъсрят, какви са изискванията за тях, кои са работодателите и т.н.
Може и да се следи сезонност или пък се види коя фирма колко често си търси главен счетоводител например и така да се прецени дали евентуално този пост не е много проветрив.
Пък мога и да я продам тая база данни. на jobs.bg например. Що пък да не.
Та ако някой се интересува от тая работа - да споделя. Печалбата шъ я делим по братски.

Редактирано от f(x)dx на 20.10.04 19:13.



Тема Re: Анализ на пазара на труданови [re: f(x)dx]  
Автор .Luckie. (пътник)
Публикувано20.10.04 19:20



За учене става, но иначе няма да свърши много работа.
Разширението на някоя фирма е минало, друга е закрита, появили са се нови, може би по-интересни, но със слабо присъствие в статистиката, понеже са нови...
Фирмата, която 5 пъти е търсила счетоводител, най-накрая го е намерила и е щастлива с него...
И така нататък.
А сайтовете ги имат тия неща. Доста по-подробни. Или поне би трябвало.
Е, поне ние имаме...

"Щастието, Санчо..."


Тема Re: Анализ на пазара на труданови [re: .Luckie.]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано20.10.04 19:35



Имат ама не я дават. Поне аз не можах да открия какви са топ пет изисквания за позицията "Финансов анализатор". А също и какво в обявите се разбира под "Финансов анализатор", т.е. какви са топ десет на задълженията за тази позиция.
После, статистически погледнато има един закон за големите числа при който ефекта от една фирма се компенсира с този на друга и накрая остава тенденцията.
И накрая - за мен лично основната идея си остава ученето, но ако мога да съчетая полезното за мен с полезното за някой друг - лошо няма.



Тема Re: Анализ на пазара на труданови [re: f(x)dx]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано20.10.04 21:29



Ами как да анализираш пазара на труда, като почти няма реален такъв.

Имам чувството, че доста фирми публикуват обяви, но не с цел да намерят подходящия човек, а по-скоро с проучвателна и рекламна цел. На верен път си, че за да анализираш пазара на труда, наистина първата крачка е всичко да се вкара в някакъв табличен вид /най-добре е по реда на обявата - тип организация, позиция, образование, допълнителна квалификация.../. Направи го и после ще ти дойдат други идей.



Тема Това няма да стане...нови [re: f(x)dx]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано20.10.04 21:49



...тия данни са на практика неизползваеми,освен да се научиш да работиш с аксеса на MS.Доста хора са се опитвали преди теб и фактите са категорични-до момента нямаме нито един свястно направен анализ.На анализ се поддава система,която е все някак структурирана.Това,че дна фирма е дала обява,че търси човек,не означава абсолютно нищо.Справка-компютърните клубове с повече от стотина компютъра в цялата страна.Друг пример-автомивки и автоцентрове.Те са по традиция лидери в пускането на фиктивни обяви.Обикновено там се работи без договори,на по 12 часа работен ден и ако някой напуска,то най-често го прави веднага-без предизвестия,без нищо.И те постоянно си поддържат някаква база данни с лицата,заинтересували се през последните да кажем три дни.Повече не е и необходимо.Ако някой изчезне,трябва веднага да имат кой да го замести.Складове.транспортни дейности и т.н. са на същия принцип.Това,че има обява,изобщо не означава,че зад нея има фирма.За един месец едно такова може да търси десет човека за десет различни работи и месец след като ги намери въобще да престане да съществува като субект.Преди година излязоха едни неофициални данни на синдикатите...на пазара на труда се подвизават средно 30% фантоми.Половината от тях дори нямат офис с реално съществуващ физически адрес.



Тема Re: Това няма да стане...нови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано21.10.04 09:21



Да, бе ясно ми е, че това няма да е представително. Ама мен да ти кажа хич не ме интересува предлагането и търсенето на автомивкаджии, сервитьорки, бозаджии, таксиметрови шофьори и т.н.
Затова и изрично посочих, че ще се съсредоточа върху Капитал Кариери.
Тая работа си я правя в свободното време един вид за разтуха. Но си мислих, че може да свърши работа на някой.
Както и да е, ако има някой да помогне с идеи - ще се радвам. Ако някой иска да критикува - да не се стеснява. В критиките също има идеи.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.