Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:49 30.04.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Какъв е смисълът от честта?  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано06.11.12 21:44



Преди 1-2 дни спорих с майка ми. Тя е най-непукистият човек (да не казвам дебил), който познавам. Освен това трябва да спомена, че е и най-оправният човек, който познавам.

Споменах и приказката "те ме плюят, аз викам, че вали", и тя възторжено обяви, че е на този принцип. И наистина е.

Аз и казах, че бих предпочел да ям варени гълъби, вместо да помоля някой нещастник за храна. И е така. Действително съм избирал страшно трудни пътища, само и само да не се принизя пред разни лайнари. Обаче тя мисли по следния начин: "как пък аз ще стоя гладна заради някаква си чест".

И се замислих действително какво печелиш от честта?

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано07.11.12 08:05



Чест или гордост? Молейки за храна, когато си гладен и нямаш друг начин да я намериш, не губиш честта си.
А, иначе, какво печелиш от честта... печелиш себеуважение и евентуално уважението на другите, но второто не е сигурно.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано07.11.12 11:44



Еми гордост, чест, достойнство, все тая.

Това за храната май е тъп пример, обаче да кажем, че има някакъв човек, който ти е много неприятен, който не е постигнал абсолютно нищо сам, но има много богат баща. Този човек не блести с особен интелект, подигравчия е и изобщо ти е много под нивото. Обаче ако той може да те набута за някаква работа с добро заплащане, която иначе ще ти е трудно да намериш сама, кое е по-добре - да подвиеш опашка и да го помолиш за помощ, или да му теглиш един сиктир и да се оправяш сама по трудния начин?

Или пък нали имаше някакъв японски политик, който беше влязъл на пресконференция очевидно под въздействието на алкохол или някакви други упойващи вещества. Имаше забавени рефлекси и се държеше леко неадекватно. След това го отстраниха и той си направи сепуко от срам...

Много хора му се възхищават, ама за какво му е тая гордост, като е мъртъв? Не е ли по-добре да се скътаваш и да си гледаш интереса?

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор FilerO99 (ФАШОГЕНТ)
Публикувано07.11.12 11:46



Честта е себеуважението. Никога няма да направя компромис с честта си!Човек без чест, достойнство и морал не е човек!



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: FilerO99]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано07.11.12 11:55



Да, ама какъв е смисълът от това себеуважение, ако то ти ощетява интересите?

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор FilerO99 (ФАШОГЕНТ)
Публикувано07.11.12 12:20



Ако си достатъчно силен няма да ти ощетява интересите. Но само ако си достатъчно силен, иначе не.



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор юpaтa ()
Публикувано07.11.12 20:05



хах, добре прави майка ти, но едва ли е човек без чест... щото да си непукист, да не приемаш нещата лично не означава, че нямаш чест.
Да имаш чест, значи да се обичаш и уважаваш себе си, а не да искаш другите да те обичат. А честта е за да очертае твоето усещане за себе си. Колкото по го обръщаш на чест толкова си по раздут. Усещането за чест е различно. За мен хора без чест са тези, които прекрачват не собствената си граница/щото нямат такава/, а границата на другите хора само и само да стане на тяхното. Често нахалните хора са и хора без чест.



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор 3aek (mom on the go)
Публикувано08.11.12 12:17



Ами честта е свързана с егото. Егото иска винаги да е право, уважено, винаги да е на върха и последната дума да е негова. По мое мнение трява да го "слушаме" само когато се налага да обслужим по-широк интерес - когато се касае за живота и здравето ни, когато е нужно да помогнем на някого... всичко останало е бошлаф работа - да си налагаме мнението по дребни въпроси, дали аз съм права или ти, какво по дяволите е значението?! Честта сама по себе си е нищо, ако я ползваме за дребни цели.

Тоест, майка ти е права



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от 3aek на 08.11.12 12:18.</EM></FONT></P>

Редактирано от 3aek на 08.11.12 12:19.



Тема Ама ти пък ..нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор бо (aman of you be)
Публикувано08.11.12 15:40



.. кокошката или яйцето, яйцето или кокошката е първо.



За да не пиша излишни постове, ще река тук че преценката за дебилитета и/или себеотрицанието е много лична и различна и е въпрос на доза.
На вярната доза, която да не превърне ползите в отрова, което е строго индивидуален усет. Нещо за мен е дебилно и ме наранява, а за друг е чуден прагматизъм.

Личното ми мнение относно ползите е че .. в тоз живот, безплатен обяд няма. Винаги следват компромиси, след едно одупване.
А личния ми усет е че .. няма нищо по-хубаво от това да си селф-мейд. Е да, трудно и стръмно е, ама кефа е голям. Струва си.



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано11.11.12 00:31



не знам какво е чест - има много значения и отделно всеки си я разбира по свой си начин. Аз мога да си мисля, че имам чест ама други да са на различно мение за мен.
За гордостта е ясно, че порок, един от най-големите свалили дявола в ада. За мен всички тези дефиниции са безсмислени клишета. Важното е, човек да се чувства добре в кожата си и щастлив с това, което е и прави. Има хора мазохисти - тяхно право си е да се самоизтезават. За мен обаче мазохизмът е диагноза - много по-нормално е, човек да търси най-лесният начин за постигане на целите си. Разбира се не да гази трупове за целта. Ако имаш съвест друго не ти трябва като се замисля - тя винаги че ти сочи верния път и начин за действие във всяка ситуация



Истински ценното го нося в себе си, но слепите няма как да го видят.

Тема Re:моля?моля?моля?заеквам!нови [re: OldWitch]  
Автор FilerO99 (ФАШОГЕНТ)
Публикувано11.11.12 00:43



Какво били?Дефицити?Чест и гордост дефицити били?

Безсмислени клишета били?

Честта и гордостта са най-най-ама най-важните неща за един мъж!Няма такива приоритети като живот, неговото запазване, няма даже такива неща като собственост и пари, мъжът си има една чест и една гордост!И който се опита да му отнеме честта, гордостта и достойнството просто се заселва в друг свят ако такъв има изобщо!



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор virgo (кобра)
Публикувано11.11.12 14:02



всичко е въпрос на ситуация и на цена. Въпроса е така да обърнеш нещата, че да не ти се налага да изпадаш в подобни ситуации



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор aдмиpaл (андорския флот)
Публикувано13.11.12 22:32



Майка ти не би имала задръжки да помоли някого за храна?
Ако твоят ник донякъде отговаря на твоя характер - и ти би трябвало да нямаш.



Един от хората, посветили целия си живот на даването е майка Тереза. Как мислиш, тя би ли имала задръжка да помоли за нещо, пък било то и храна?

»Be Bulgarian, Jeeves!«
»No, sir. I fear I cannot recede from my position.«

Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор indra (macondo)
Публикувано14.11.12 09:29



прочетох внимателно всичко и останах с впечатлението, че въпросът не е Какво печелиш от честта, а Как да поискаш помощ - т.е. да се поставиш по-ниско / да бъдеш по-слаб - от човек, който се намира под теб в някаква въображаема йерархия.
от където при мен възникват още няколко въпроса - каква е причината да подреждаш хората йерархично и то именно по този начин, какви са критериите за движение нагоре-надолу и най-вече защо ти е важно да си отгоре, т.е. превъзходството да е неоспоримо...
такива работи се замислих





Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: indra]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано14.11.12 12:21



Аз не подреждам хората йерархично, а в две групи - добри и лоши. Критериите за движение нагоре са - да си коректен, да си справедлив, да не се опитваш да унижаваш другите, да имаш реална себеоценка. И не искам неоспоримо превъзходство, а просто "да не бъда по-слаб от човек, който се намира под мен".

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор indra (macondo)
Публикувано14.11.12 22:30



ако те разбрах правилно, йерархия няма, но има две групи, като едната е позиционирана по-високо от другата

така да е

че целта е да не се проявяваш като по-слаб от членовете на групата, дето е по-кофти, стана ясно тутакси.
въпросите ми бяха в посока защо ти е нужен двуполюсен свят и каква е причината да е толкова важно за теб да си неоспоримо отгоре.
и също така, ако критериите за принадлежност към добрите са коректност, справедливост, неунижаване и реална самооценка, искането на помощ в разрез с кое от тях е?



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: indra]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано16.11.12 10:10



В отговор на:

[..] въпросите ми бяха в посока защо ти е нужен двуполюсен свят и каква е причината да е толкова важно за теб да си неоспоримо отгоре. [..]



Еми нужен ми е, защото хората са различни. Ти един недодялан простак и един приятен човек на един полюс ли ги слагаш?

В отговор на:

и също така, ако критериите за принадлежност към добрите са коректност, справедливост, неунижаване и реална самооценка, искането на помощ в разрез с кое от тях е?



То не е в разрез с никое от тези качества, но е в разрез с гордостта.

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Meceчинa (Спътница)
Публикувано16.11.12 14:14



Замислих се за едни остарели поздрави - Чест и почитания! Имам честта - Чест имею! Видима е връзката между честта и уважението!
Така че, тъй като честта е личностно качество, то тя би трябвало да е свързана и със самоуважението. Само ти можеш да си отговориш - какво е твоята чест за теб. Дори да изглежда, че някой е "паднал" много ниско, това не е обезателно белег на безчестие - още повече за него. Понякога, когато разбереш причините, довели го до "това, окаяно положение"си казваш - ооо, ама аз не знаех, че...

Мисля си, че ако човек притежава това качество, то не би му обърнал внимание, както ако е добър, красив, умен... Зададеш ли си въпросът - какво печеля ако съм добър, красив, умен...?- вече променяш нещата. Променяш себе си и ...своята доброта, красота, ум... чест и достойнство. Ставаш пресметлив, защото запиташ ли се - Какво печеля? - ще дойде ред и на въпросът - Колко да дам?... На кого? ... Достатъчно ли взех?...

Трябва ли обезателно да печелиш нещо или е достатъчно, че не губиш?
Значи ли, че ако нещо - под формата на личностно качество - не ти носи "дивиденти", то би се променил?



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор indra (macondo)
Публикувано19.11.12 12:15



хората са различни и се делят на два вида?


и промяната е невъзможна?

добре де, явно един такъв простичък модел ти прави живеенето по-лесно. желая успех в ползването му и умната с гордостта, че май беше смъртен грях.



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: indra]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано20.11.12 13:12



Естествено, че хората са различни и могат да се класифицират в две групи - добри и лоши, както споменах. Освен това могат да се разделят и по пол, етнос и други признаци. А това, че промяната е невъзможна, не знам откъде ти хрумна. Човек може да се промени по характер, ако има желание.

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: indra]  
Автор Coнaтa (Ниенор)
Публикувано03.12.12 14:57



Много разумни въпроси, но ме е страх, че авторът не те разбра.
Проблемът, разбира се, остава за него.


Как да поискаме помощ, когато ни е необходима, и то - от хора, които смятаме за по-низши поради някаква причина - например защото са простаци, глупаци, необразовани или тем подобни причини.
Просто трябва да допуснем мисълта, че все някога ще се наложи да зависим от някого извън себе си. Да приемем тази мисъл като нормална и напълно възможна. И да не се съдим прекалено тежко, когато се наложи да търсим помощ, защото ние не сме нищо повече от всеки друг човек на тази планета.

...And never again will my letters start
sadly, or in the depths of winter...


Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Coнaтa]  
Автор Peджинa Фaлaнджи (Лама)
Публикувано04.12.12 10:25



хора, които смятаме за по-низши поради някаква причина - например защото са простаци, глупаци, необразовани или тем подобни причини

Най-очевидното може би е най-трудно: да престанем да смятаме хората за "по-низши" от нас, най-малкото на базата на абстрактни, създадени от нас категории. Ако помагаме на други хора чат-пат и нон-стоп проявяваме уважение към тях, би ни било по-лесно да приемаме помощта им като се наложи. Тогава няма да сме им длъжници, ще имаме чувството, че просто сме част от кръговрата





Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Jolee (Яка мацка)
Публикувано04.12.12 19:46



Уловката тук е, че чест, гордост, себе-уважение или каквото там го наречеш...за всекиго е облечено в различна.... лична дефиниция.

Давам ти пример...възрастните хора, които са принудени да "просят" по улицата за храна, лекарства ...оцеляване. Какво мислиш...нямат чест и гордост ли ? Имат и още как ...и им се наранява...но според мен, чест им прави, че преодоляват обидата, за да оцелеят....

Не прави чест /според мен/ на хората, които по един или друг начин са допринесли за състоянието ...нечия друга чест да бъде накърнена ....

Ама ей на ...със сигурност за други реда е обратен....

п.п. Майка ти най-вероятно въобще не е "непукист"...просто ти спестява подробности около това ...как вътрешно преживява нещата от живота ...и точно това и прави чест на нея..."предпазва" теб ...от това да носиш нейната болка ...

...а животът е тук и сега ... тялото иска присъствие .... мозъка споделяне....


Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Jolee]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано04.12.12 21:28



Харесвам мнението ти, и съм съгласен с 94.08% от нещата.

------------------------------------------



Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Jolee]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано19.12.12 13:39



Умната ми Джолка.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Какъв е смисълът от честта?нови [re: Coнaтa]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано19.12.12 13:40





Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.