Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 20.09.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: разбирам твоята непримиримост,нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано03.12.07 22:36



На мен 5 см тук ми стигат (не съм казал, че ще са повече), в Лудогорието могат да бъдат и 20

. Там ще бъде 0 градуса и ще трупа, а тук около +1. Това е достатъчно. Фактът е образуването на типично зимна блокирана валежна обстановка, която няма нищо общо с така широко прокламираната от вас зонална циркулация. Знаех за този циклон още преди ГФС да се сети за този вариант, по времето когато вие сте писали за зоналната. Сибирският антициклон тази година не спи и методично топи всеки опит на Атлантика за пробив. Моделите опитват да наложат някаква зонална циркулация, но тя все се проваля Образуването на южен циклон сега ще предизвика закономерен ръст на налягането северно и северозападно от нас, което пък ще измести още на север жалките опити на Атлантика да вземе връх със зонална циркулация.
А декември няма абсолютно никакъв начин да бъде топъл. Ще бъде или студен или нормален. Разрови се в статистиката и виж, че повече от 2-3 поредни топли декември не е имало, а сега вече имаше 3 поред, сега е ред на нормален или студен декември.
Как ще се разходиш и по какво изобщо не ме е грижа, твоя си работа...

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема ok))нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.12.07 08:09



Устройва ме; да се окажеш прав без да се налага да дефилирам по този начин:-))





Тема мира нямам един час, гледам,нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.12.07 09:03



и това, което виждам е, че твоят циклон(съгласен съм за почти всичко, което казваш), е трагично не-доснабден със студен въздух.
Точно твоето гребенче на високо налягане на север-северозапад, му "реже достъпа" ма студен въздух и според мен, почти навсякъде в централна Северна и СИ България(в Северозападна, освен по главния фронт снощи, практически и без това няма да има повече съществени валежи) валежите ще бъдат от дъжд, на моменти замесени с рядкото тесто на мокрия сняг.


Нищо лично- мое мнение.
Е не знам, може по Самуилските Височини да натрупа 5 см лапавица.
За носа на Мадарския Конник вече не съм сигурен!
П.С. Удоволствие е да се коментира с теб.

П.П. с.: Ако бе малко по- мощно и бабъбнало и му бе осигурило "Восточная тяга" в подходящия момент, е те тогава щах да ръкопляскам с теб. Но- уви, нашия сибирски антициклон отново е просто една хладна пръдня

Кратък синтез, за да е ясно после: Циклонът ще се придвижва по най-обичайния си път:южно от страната, проливите, после на север-североизток през Черно море.
В София утре цял ден ще вали повече или по-малко, сняг и ЩЕ се образува тежка снежна покривка, може би 10-20 см
В ниската равнинна част на Северна Бг-предимно дъжд. Може да е примесен с мокър сняг, но истинска снежна покривка не вярвам да се образува, освен на по-високите места в Предбалкана: нямам представа за локалните особености на времето в тези части

Редактирано от Kиpo на 04.12.07 09:13.



Тема Pak izlagaha za zimataнови [re: yogimax]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 00:50



Zdraveite na vsi4ki.Ne moga da razbera kak do predi mesec razpravqha 4e dekemvri 6te e lut,a sega pak se govori za 15-20 gradusa.Za edno sam siguren,4e v Sliven 6te duha mnogo,poznavam go tozi grad.Edinstveniq v BG bez snqg zimata!



Тема Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 10:50



Не, няма да има мъгли повече от обичайното през "структуроопределящия" зимен месец:-)
Друга ми е мисълта: Ясно е вече, че Декември ще бъде около и, евентуално, малко по-мек от обичайното.
Поне засега това е очевидно- в горното си мнение споделих очакванията си за мърлявост откъм студ на последния циклон, който блокира повечето проходи за 3 денонощия, но в равнините валя дъжд, или мокър сняг-ТОЧНО СПОРЕД ОЧАКВАНИЯТА МИ.
Валежите в София бяха под моите очаквания.
По-долу ще ви пейстна един анализ на Илиян Господинов от БАН, което съвпада и с моя усет на изкушен лаик, а именно: Декември ще бъде около-нормален или леко над-нормален, от февруари насетне, включително- малко над-нормални като средномесечни температури, но в рамките на дългогодишните средни отклонения, а януари-засега е напълно неизвестен.
Ето целия текст:

ПрогнозазаБългариянахарактеранапредстоящиязименсезон
декември2007­фе вруари2008
ИлианГосподинов
Националенинститутпометеорологияихидрология
(ilian . gospodinov @ meteo . bg )
Последнообновяванена30ноември2007.Следващообновяванепрезянуари.

Прогнозата на Британската метеорологична служба на индекса NAO е за
съвсем слабо отрицателен индекс. Това не дава възможност да се направи
категоричнапрогноза за топлаилистуденазима. Последнитечисленисезонни
прогнози също са противоречиви. Остава прогнозата за фаза Ла Ниня на
южн ата осцилацияии за затоплянена водитена тропическияТихиокеан в
нач алото на пролетта. Ла Ниня се свързва с ранни студени нахлувания в
Европейскатазимаипредимноположи телениндексNAOвкраяназимата.
Неможе да сенаправикатегорична прогноза за зимниясезон вБългария.(1)
Сезоннитеколичествавалежможе дасакактопо­малкитакаипо­големиили
близки до нормалните. Все пак средно за страната, може да се очаква не
голямо отклонение от нормата между 80 и 120%; (2) Средните сезонни
температуримогат да бъдат кактопо­високитака ипо­нискиилиблизкидо
нормалните. Средноза страната може да сеочаква неголямоотклонениеот
норматамежду­1и+1ºС.
Изтичащиятмесецноемвриоправдапрогнозат аза раннистуденинахлувания.
Това ще продължи и в нач алотона декември. Може да се очаква втората
половинанасезонадабъ депо­мекаисуха.
Декември:Можедасеочакванормаленмесецдекемврикактопоотношениена
температуритетакаипоотношениенавалежите. Численитемоделипредсказват
относителномокроистуденоначалонамесецаиотносителносухкрайнамесецас
температуриблизкидонормалните.
Януари и февруари: Не може да се направи специфична прогноза за тезидва
месеца. Най­вероятно, обаче отклоненията на средните месечни температури и
валежиотклиматичната норма ще са врамките на посочените по­горе за сезон
декември­/февруари.Всепакможедасеочакваотносителнопо­сухоитопловреме
вкраяназимата.




Тема Re: Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано07.12.07 19:50



Какво си познал?...в Антоново и Омуртаг е натрупало 50 см сняг! В Разград 10 см, в Търговище и Велико Търново 5 см. Те са си баш в равнината. Ние се разминахме не заради Т при земята, а във височина, където нулевата изотерма се отдръпна точно когато застудя и две денонощия валя леден дъжд вместо сняг :( Образува се 2 см слой от лед и киша по асфалта дори. Т беше най-често около +1, но сняг заваля закратко и веднага премина в леден дъжд. Но пък паднаха невероятни валежи, в моя дъждомер измерих 67 мм валеж за двете денонощия. Скъса се да вали без прекъсване. Прекрасна обстановка се получи...меридионална

И за следващите две седмици няма и най-малък намек за зонална циркулация. Сега ще стане малко топло, а после ни поджваща един северен антициклон, който ще свали средномесечната без проблем. Дори и да не вали, тук декември вече ще си остане влажен, защото валежът надхвърли нормата и до значително.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 22:38



и това, което виждам е, че твоят циклон(съгласен съм за почти всичко, което казваш), е трагично не-доснабден със студен въздух.
Е не знам, може по Самуилските Височини да натрупа 5 см лапавица.
За носа на Мадарския Конник вече не съм сигурен!
П.С. Удоволствие е да се коментира с теб.

П.П. с.: Ако ТОВА, за което се говори тук бе малко по- мощно и бабъбнало и му бе осигурило "Восточная тяга" в подходящия момент, е те тогава щах да ръкопляскам с теб. Но- уви, нашия сибирски антициклон отново е просто една хладна пръдня

В София утре цял ден ще вали повече или по-малко, сняг и ЩЕ се образува тежка снежна покривка, може би 10-20 см
В ниската равнинна част на Северна Бг-предимно дъжд. Може да е примесен с мокър сняг, но истинска снежна покривка не вярвам да се образува, освен на по-високите места в Предбалкана: нямам представа за локалните особености на времето в тези части



НЕ познах единствено количеството и , отчасти, фазата на валежа в София.
Без дори да изпадам в лежжерното летене над смисъла на думите, свойствено за пророчици като Ванга

, казах- сняг:от Предбалкана нагоре.
Метеорологичната станция в Разград е до ЖП гарата- има поне 150 метра денивелация с града, ЗНАМ , че в града практически сняг не е имало, както и в цялото Лудогорие.

Спирам, защото желанието ми не е да се заяждам. Пак обобщавам- предположих, че най-сетне над София ще педне поне 10-сантиметров сняг.Не познах- падна еквивалентния валеж, но като дъжд. Малко тъжно, дъщеря ми казва:"О, зимата вече не вали сняг, има го само по книжките и в планината"
За другото няма да споря и редактирам- писал съм го горе.
И двамата знаем какво е лудогорска виелица. Нямаше я. Дори и на "Хемус" нямаше да има проблеми, ако некадърните шефчета на пътни управления, назначени като нечии братчеди, ЗАЕДНО с 20-годишните тираджийчета, които си мислят че светът е техен, не се бяха оказали на едно и също място по едно и също време.
Все едно.



Тема пропуснах:нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 22:47



аз се доверих точно на прогнозата на Веттерцентрале за твоята нулева изотерма, затова казах- сняг-йок!


Това за зоналната циркулация бе отпреди 2-3 седмици-тя си е налице, в Москва последните 2 седмици почти всеки ден е топло, колкото тук.
Декември ще бъде градус и половина до два-два и нещо НАД дългогодишните средни стройности, не казвам, че ще е април, но че ще е по-топъл- режа си главата, ако не е.
А твоят студен антициклон, дори да ни "подхване", не съм сигурен, че:1. Ще има какво да ни "достави" чак толкова средномесечнотемпературнопонижаващо- няма много " на склад" и 2. Доколко изобщо ще ни "подхване"
Но да видим
Жалко, че от утре до вторник съм епизодично тук, но поживем-увидим.



Тема Re: пропуснах:нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано07.12.07 23:05



Аз също очаквах да останем почти без сняг, защото видях нулевата изотерма на 850, тя се премести по време и посока точно така както я даваха там. Но първия ден докато тя още ни покриваше на Шуменското плато натрупа и още как, ходих там на 5 декември следобяд, валеше ситен гъст сняг, който наедря на парцали и имаше силна виелица. СП беше 5 см. Ето и снимки:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=190998&photo=44
А в цялото Лудогорие е имало сняг, имам информация, около 7-8 см.
В Москва е топло точно от преди 3-4 дни, преди това беше -9 градусов студ!
Да, АЦ не е особено студен, но тенденцията е ясна и декември най-малко ще е нормален.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя


Тема Re: пропуснах:нови [re: yogimax]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано08.12.07 15:03



Snqg 6te ima za 16.12!www.meteo.infospace.ru




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.