Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:43 22.05.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.09.07 09:07



Понеже един от пичовете спомена прогнозата за зимата на тв-мет, ако се не лъжа, а според мен те ползват данни на НОАА, тъй като преди две седмици тая на упомонатите бе в синхрон с другата/суден и валежен Януари/, днес пускам една картинка:



За есенните месеци на нея няма нищо интересно- с до половин градус нагоре и надолу. По-интересно е очакваното отклонение от нормите за зимните месеци и то не толкова като големина, а като тенденция- и за трите зимни месеца се оформя нещо като бледо копие на ситуацията от миналата година- с ясно изразена девиация в положителна посока в централната северна част на Евразия. бледо, защото е ясно, че няма как да ни дадат категорична прогноза за повторение на миналата зима, по-точно липсата и, тъй като статистически тя няма аналог за последните няколко десетки години. Все пак, в тая тема ще пускам през няколко дни или седмица- две актуализациите на очакваните отклонения от нормите за зимните месеци, за да може след време да сравним какво са очаквали и какво реално ще се случи.
Който иска, може да се ангажира и с по-твърда прогноза за зимните месеци, лично аз засега смятам да се въздържа.
Обещавам и да не си корегирам мненията, освен заради технически лапсуси.

Редактирано от Kиpo на 07.12.07 10:41.



Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано03.09.07 10:56



Хипотетично - май Чернобил прави топлото?! И пречи на студеното, което тряа да дойде при отваряне на сибирския фризер през декември, например?


Имате ли го предвид, при прогнозите в "по-ново време"?

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 11:59



знаеш ли на каква база са правени?
и мислеш ли, че ще се сбъднат?



Тема това са бабини дивотиинови [re: 3opниk2]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.09.07 13:09



Чернобил си прави топлото на саркофага и може би малко около него. Това не е сериозно.





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: lncg]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.09.07 13:13



Пишат си хората. А ако знаех дали ще се сбъднат, щях да си сменя професията





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 13:48



е, какво да кажа повече..
това не си ли е чиста проба ментрология?





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 13:49



Могат да се сбъднат, а могат и да не се сбъднат





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (непознат )
Публикувано03.09.07 21:17



Тези карти са ги променяли стотици пъти в коренно различни посоки. От няколко месеца ги следя, лятото според тях трябваше да е хладно и дъждовно, пък то какво излезе. Рано е да ги гледаме отсега за зимата. След 1 месец съм сигурен, че ще показват съвсем друго.



Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: yogimax]  
Авторequinoxbg (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 23:02



разчитат на слабата човешко памет





Тема pomnq, че за м. май бяха изключително точнинови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.09.07 23:25



-вкл. до 10-15 същия месец, когато не бе капнала капка, а температурите бяха по-скоро юнски, упорито държаха пподчертано наднормени валежи.
За относително точни бяха и за август/макар- последните дни преди да започне/, миналия октомври и зимните месеци- след средата на декември. Пълен провал бяха юли и миналия декември.
Тъй че- вдигам рамене. Какво да говорим за дългосрочните прогнози.





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: lncg]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.09.07 23:25



разбира се.





Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Авторincg (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 02:00



значи, като те питат: Ще вали ли?
и като им отговориш:
"Или ще вали, или няма да вали" - ще е най-точно





Тема за 24 декември-да, така е най-точно.нови [re: incg]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.09.07 09:17



За утре- не, утре сто на сто ще вали.


Петък- с около 60-70 процента вероятност. Трябва да приемеш, че живеем във вероятностен свят.
Както вероятността баща ти да е биологичния ти баща не е точно 100 процента, или,ч е гаджето ти/жена ти не ти изневерява. Въпрос на преценки, а умението да прави подобни преценки за вероятността за бъдещи събития, отличава келеша от мъдрия мъж.



Тема Re: за 24 декември-да, така е най-точно.нови [re: Kиpo]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 13:22



хората не ги интересува, че щяло да вали с 50% вероятност, или с 30%


Те искат да знаят къде точно, дали в техния двор ще вали, кога ще почне и кога ще спре.
Също и други неща ги интересуват: какъв ще е вятъра еди кога си, с каква посока и скорост, кога ще смени посоката си,
какви облаци ще има, на каква височина и колко по количество,
също и каква видимост, дали ще има мъгли и къде точто...
е, това ако го можеш, си баш майстор!



Тема Re: това са бабини дивотиинови [re: Kиpo]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано04.09.07 15:14



Е, да - несериозно, ама ... гледай тука какво става:



Значи, и Б-я и Земята навлизат в ... климак/т/териум!

човешката дейност /не съм еколог!/ бъзика климатите:
--тотално "надупчване" на озоновия слой от разни ракети-носители! пък той спира част от радиацията на Слънчо - тряа са учим да живеем във фон наситен с ултравиолет /само негрите имат по-успешна защита от него/- болести по кожата, парички за апаратура за лечение, "съвременни" нанотехнологии за "справяне" с трудности - а, всъщност, ги увеличаваме!..
--обезлесяването - тотално увеличава погълнатото инфрачервено от Слънчо, от почвата - това локално покачва Т повече от преди това - ускоряват се темповете на загряване /Земята "свети" и нощем в инфрачервеното/ - обърква плавността на промяна на климата - локално
--освен чернобил и др. места на експериментални ядр. взривове имаме /за съжаление/ и еманацията от там + слънцегреене /за лъчи става дума/- структурират бързо прахоляка в атмосферата - той се нагрява по-бързо и значи: има локално топли потоци на ... не знам къде си?!
-- ами елмагн. замърсяване с все по-къси вълни, за джиесеми и др. връзки- побъркаха се и птици и насекоми и ... хора.

А сега, при тъз променена динамика в атмосферата, с добавка и на "ефекта на пеперудата" от размахване на крилцата /не от пътуванията във времето, де!/ - иди и познавай метео-прогноза!
Тежка ви е задачката, хора!
Трябва малко ... да се забави темпото, да си отдъхне земята от наш`та намеса... щото - тя ще си го направи и без да ни пита, де!.. Ама първо, ще ни изтреби с потопи и екзотични болести!

най-сигурната прогноза си остава тази, от ревматизма - болят ли кокал`ти? - ще вали! Грешка няма - краткосрочна е. Дори местна, локална.- макар че - при тия електронни комуникации ... и раматизмът се обърка, вече!
.............................

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: pomnq, че за м. май бяха изключително точнинови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (непознат )
Публикувано04.09.07 17:49



Какво даваха за май? Ако в София май е бил валежен, това не е достатъчно. В цяла Източна България включително и при мен в Шумен през май количеството остана под нормата, с едва около 40 мм. сумарно. Цяло лято даваха студена зима, сега дават или нормални или топли зимни месеци...На коя от многобройните им версии да вярвам???



Тема Re: Есен-зима, прогнози.нови [re: Kиpo]  
Автор Mpakorop (Българскифашист)
Публикувано04.09.07 18:51



За мен лично тези дългосрочни прогнози са несериозни. За повече от 10 дена да се познае времето си е доста трудно и сс липса на всякаква сигурност.Те понякога от днеска за утре грешат - ето сега неделя и понеделник трябваше да се скъса да вали, пък циклона нещо заспа и се разплу и нищо не направи. Явно всичката енергия се изразходи в събота.

Сакар планина - перлата на Тракия


Тема вярвай на вътрешния си глас!!!нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.09.07 14:41




Пазя някъде една картинка от началото на май- точно за Западна Бг даваха с 30-ина литра над нормата и познаха.
Не казвам,ч е са корифеи, но факта си е факт! Пак повтарям, последваха два тотални провала за юни и особено, юли.



Тема Re: вярвай на вътрешния си глас!!!нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (непознат )
Публикувано06.09.07 07:23



Това и правя

Силно интуитивен съм, от ника ми личи чрез какво съм я развил. И ето картите към днешна дата вече показват почти всички зимни месеци, а и есенните да са по-студени от нормите Това е и което ми говори вътрешния глас поне за зимата.



Тема не е като да няма време да ги променят отновонови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.09.07 11:12




Но може и да си прав, знам ли.



Тема Re: не е като да няма време да ги променят отновонови [re: Kиpo]  
АвторKeлeшът oт Дyпницa (Нерегистриран)
Публикувано17.09.07 11:25



а, появи се значи.





Тема за да не затлачвам с нови теми, вижтенови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано20.10.07 18:49



очакванията за разположението на въздушните маси в Северното полукълбо във варианта на УНИСИС и Веттерцентрале/по НОАА/






Вижда се, че и Гренландия е направо залята с ненормално топъл въздух, а единствения студ се намира на една сравнително малка площ западно от упоменатия остров и в Източен Сибир.
Да видим, ето първата ми по-твърда прогноза за зимата, която няма да трия, а вие можете след декември-януари, да ми се смеете, да ехидничите, или да ми се възхищавате!
Зимата ще е или както миналата, или съвсем малко по- студена, във всички случаи ще бъде доста по-мека от нормалното.
Дикси.

Другарю генерал, обстрелват ни, какво да правим???

Тема naprawo e krasiwo:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано29.11.07 12:57




Разцъкайте си прогнозата за следващите дни, централен и северен Сибир ще преживеят едно приятно нахлуване на топъл въздух ОТ СЕВЕР



Тема начи, тоя железен антициклоннови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано29.11.07 13:02



-1043 мб в центъра, ако се настани над северните континентални части на Евразия , не, че няма да се преохлади и той, но според мен ще му трябват 2-3 седмици, демек- тъкмо до времето в което северното полукълбо ще започне да се обръща към Слънчо в края на декември:-)))
Абе слушайте батко си,ч е зимата ще е мека!;-)



Тема Re: начи, тоя железен антициклоннови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.07 16:00



да бе, мека, измръзна ми г..а в дупница.



Facta, non verba!


Тема Re: начи, тоя железен антициклоннови [re: Kиpo]  
Автор Mpakorop (Българскифашист)
Публикувано29.11.07 19:10



Зима май няма да има отново. Готините средиземноморски с пухкавия сняг ще си останат далечен спомен

.
Макар сега да има нова атракция - пролетни, летни и есенни средиземноморски от типа наводнителни - и то основно района на Южна България и особенно много Горнотракойската низина.

Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Декември вече не е интересен: Ясно е: мек инови [re: Mpakorop]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.12.07 10:12



малко по-влажен, за второто не съм сигурен, за първото сме единодушни с г-н Латинов!


Да видим Януари! Засега не смея да се произнеса.



Тема Re: начи, тоя железен антициклоннови [re: Mpakorop]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано03.12.07 15:03



Хм, ще видим няма ли да има. Не виждате ли от утре каква валежна обстановка започва напук на всички приказки за зонална циркулация. Погледнете моделите. Всички са единодушни. създава се комбинирана обстановка на блокиран средиземноморски циклон. Някои може и да видят пухкав сняг още на 5 и 6 декември. Особено ние тук в СИ България.



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема разбирам твоята непримиримост,нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.12.07 21:54



готов съм да се обзаложа, ако снежната покривка в Шумен(не рискувам за Рз или Лозница

) надмине 5(пет) сантиметра до петък вкл. , да се разходя по САМО по тъмни боксерки в центъра на един от трите посочени мегаполиси в избран от теб неделен ден от януари идната година!!!
НЯМА да има сняг, декември ще бъде мек, поне 2 градуса над климатичната норма, а за януари...не знам засега нищо не МИ СЕ КАЗВА(канал 20001)
Пич, сериозно- преди 48 часа през Аляска, с лек заход над Ледовития океан, над централен и Източен Сибир, от Тихия океан бе инжектиран, в самото сърце на ледената Кралица, такава мощня доза топъл въздух, че ще му трябват 2-3 седмици, за да изстине, ако всичко е наред...Сърбите казват "нема зиме"-това е идиом, но да го разбираме буквално- зима ПАК няма да има.
Пост-постскриптум: И на мен Лудогорските виелици ми липсват ужасно!!!
Ако имам сигурност, че ще имам един красив средиземноморски, с виелиците му, всичко, си вземам седмица отпуск и отивам в Разград. Да пукна, ако се бъзикам.
Няма. Твоя циклон ще бъде с лоша логистика, дори в София (шибани 600 метра надм. вис.) минималните няма да паднат, при изясняване и безветрие, под минус 1-2 сряда и четвъртък



Тема p.s:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.12.07 22:06






Давай да садим лимоните!



Тема Re: разбирам твоята непримиримост,нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано03.12.07 22:36



На мен 5 см тук ми стигат (не съм казал, че ще са повече), в Лудогорието могат да бъдат и 20

. Там ще бъде 0 градуса и ще трупа, а тук около +1. Това е достатъчно. Фактът е образуването на типично зимна блокирана валежна обстановка, която няма нищо общо с така широко прокламираната от вас зонална циркулация. Знаех за този циклон още преди ГФС да се сети за този вариант, по времето когато вие сте писали за зоналната. Сибирският антициклон тази година не спи и методично топи всеки опит на Атлантика за пробив. Моделите опитват да наложат някаква зонална циркулация, но тя все се проваля Образуването на южен циклон сега ще предизвика закономерен ръст на налягането северно и северозападно от нас, което пък ще измести още на север жалките опити на Атлантика да вземе връх със зонална циркулация.
А декември няма абсолютно никакъв начин да бъде топъл. Ще бъде или студен или нормален. Разрови се в статистиката и виж, че повече от 2-3 поредни топли декември не е имало, а сега вече имаше 3 поред, сега е ред на нормален или студен декември.
Как ще се разходиш и по какво изобщо не ме е грижа, твоя си работа...

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема ok))нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.12.07 08:09



Устройва ме; да се окажеш прав без да се налага да дефилирам по този начин:-))





Тема мира нямам един час, гледам,нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.12.07 09:03



и това, което виждам е, че твоят циклон(съгласен съм за почти всичко, което казваш), е трагично не-доснабден със студен въздух.
Точно твоето гребенче на високо налягане на север-северозапад, му "реже достъпа" ма студен въздух и според мен, почти навсякъде в централна Северна и СИ България(в Северозападна, освен по главния фронт снощи, практически и без това няма да има повече съществени валежи) валежите ще бъдат от дъжд, на моменти замесени с рядкото тесто на мокрия сняг.


Нищо лично- мое мнение.
Е не знам, може по Самуилските Височини да натрупа 5 см лапавица.
За носа на Мадарския Конник вече не съм сигурен!
П.С. Удоволствие е да се коментира с теб.

П.П. с.: Ако бе малко по- мощно и бабъбнало и му бе осигурило "Восточная тяга" в подходящия момент, е те тогава щах да ръкопляскам с теб. Но- уви, нашия сибирски антициклон отново е просто една хладна пръдня

Кратък синтез, за да е ясно после: Циклонът ще се придвижва по най-обичайния си път:южно от страната, проливите, после на север-североизток през Черно море.
В София утре цял ден ще вали повече или по-малко, сняг и ЩЕ се образува тежка снежна покривка, може би 10-20 см
В ниската равнинна част на Северна Бг-предимно дъжд. Може да е примесен с мокър сняг, но истинска снежна покривка не вярвам да се образува, освен на по-високите места в Предбалкана: нямам представа за локалните особености на времето в тези части

Редактирано от Kиpo на 04.12.07 09:13.



Тема Pak izlagaha za zimataнови [re: yogimax]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 00:50



Zdraveite na vsi4ki.Ne moga da razbera kak do predi mesec razpravqha 4e dekemvri 6te e lut,a sega pak se govori za 15-20 gradusa.Za edno sam siguren,4e v Sliven 6te duha mnogo,poznavam go tozi grad.Edinstveniq v BG bez snqg zimata!



Тема Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 10:50



Не, няма да има мъгли повече от обичайното през "структуроопределящия" зимен месец:-)
Друга ми е мисълта: Ясно е вече, че Декември ще бъде около и, евентуално, малко по-мек от обичайното.
Поне засега това е очевидно- в горното си мнение споделих очакванията си за мърлявост откъм студ на последния циклон, който блокира повечето проходи за 3 денонощия, но в равнините валя дъжд, или мокър сняг-ТОЧНО СПОРЕД ОЧАКВАНИЯТА МИ.
Валежите в София бяха под моите очаквания.
По-долу ще ви пейстна един анализ на Илиян Господинов от БАН, което съвпада и с моя усет на изкушен лаик, а именно: Декември ще бъде около-нормален или леко над-нормален, от февруари насетне, включително- малко над-нормални като средномесечни температури, но в рамките на дългогодишните средни отклонения, а януари-засега е напълно неизвестен.
Ето целия текст:

ПрогнозазаБългариянахарактеранапредстоящиязименсезон
декември2007­фе вруари2008
ИлианГосподинов
Националенинститутпометеорологияихидрология
(ilian . gospodinov @ meteo . bg )
Последнообновяванена30ноември2007.Следващообновяванепрезянуари.

Прогнозата на Британската метеорологична служба на индекса NAO е за
съвсем слабо отрицателен индекс. Това не дава възможност да се направи
категоричнапрогноза за топлаилистуденазима. Последнитечисленисезонни
прогнози също са противоречиви. Остава прогнозата за фаза Ла Ниня на
южн ата осцилацияии за затоплянена водитена тропическияТихиокеан в
нач алото на пролетта. Ла Ниня се свързва с ранни студени нахлувания в
Европейскатазимаипредимноположи телениндексNAOвкраяназимата.
Неможе да сенаправикатегорична прогноза за зимниясезон вБългария.(1)
Сезоннитеколичествавалежможе дасакактопо­малкитакаипо­големиили
близки до нормалните. Все пак средно за страната, може да се очаква не
голямо отклонение от нормата между 80 и 120%; (2) Средните сезонни
температуримогат да бъдат кактопо­високитака ипо­нискиилиблизкидо
нормалните. Средноза страната може да сеочаква неголямоотклонениеот
норматамежду­1и+1ºС.
Изтичащиятмесецноемвриоправдапрогнозат аза раннистуденинахлувания.
Това ще продължи и в нач алотона декември. Може да се очаква втората
половинанасезонадабъ депо­мекаисуха.
Декември:Можедасеочакванормаленмесецдекемврикактопоотношениена
температуритетакаипоотношениенавалежите. Численитемоделипредсказват
относителномокроистуденоначалонамесецаиотносителносухкрайнамесецас
температуриблизкидонормалните.
Януари и февруари: Не може да се направи специфична прогноза за тезидва
месеца. Най­вероятно, обаче отклоненията на средните месечни температури и
валежиотклиматичната норма ще са врамките на посочените по­горе за сезон
декември­/февруари.Всепакможедасеочакваотносителнопо­сухоитопловреме
вкраяназимата.




Тема Re: Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано07.12.07 19:50



Какво си познал?...в Антоново и Омуртаг е натрупало 50 см сняг! В Разград 10 см, в Търговище и Велико Търново 5 см. Те са си баш в равнината. Ние се разминахме не заради Т при земята, а във височина, където нулевата изотерма се отдръпна точно когато застудя и две денонощия валя леден дъжд вместо сняг :( Образува се 2 см слой от лед и киша по асфалта дори. Т беше най-често около +1, но сняг заваля закратко и веднага премина в леден дъжд. Но пък паднаха невероятни валежи, в моя дъждомер измерих 67 мм валеж за двете денонощия. Скъса се да вали без прекъсване. Прекрасна обстановка се получи...меридионална

И за следващите две седмици няма и най-малък намек за зонална циркулация. Сега ще стане малко топло, а после ни поджваща един северен антициклон, който ще свали средномесечната без проблем. Дори и да не вали, тук декември вече ще си остане влажен, защото валежът надхвърли нормата и до значително.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: Януари- пълна мъгла!:-)))нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 22:38



и това, което виждам е, че твоят циклон(съгласен съм за почти всичко, което казваш), е трагично не-доснабден със студен въздух.
Е не знам, може по Самуилските Височини да натрупа 5 см лапавица.
За носа на Мадарския Конник вече не съм сигурен!
П.С. Удоволствие е да се коментира с теб.

П.П. с.: Ако ТОВА, за което се говори тук бе малко по- мощно и бабъбнало и му бе осигурило "Восточная тяга" в подходящия момент, е те тогава щах да ръкопляскам с теб. Но- уви, нашия сибирски антициклон отново е просто една хладна пръдня

В София утре цял ден ще вали повече или по-малко, сняг и ЩЕ се образува тежка снежна покривка, може би 10-20 см
В ниската равнинна част на Северна Бг-предимно дъжд. Може да е примесен с мокър сняг, но истинска снежна покривка не вярвам да се образува, освен на по-високите места в Предбалкана: нямам представа за локалните особености на времето в тези части



НЕ познах единствено количеството и , отчасти, фазата на валежа в София.
Без дори да изпадам в лежжерното летене над смисъла на думите, свойствено за пророчици като Ванга

, казах- сняг:от Предбалкана нагоре.
Метеорологичната станция в Разград е до ЖП гарата- има поне 150 метра денивелация с града, ЗНАМ , че в града практически сняг не е имало, както и в цялото Лудогорие.

Спирам, защото желанието ми не е да се заяждам. Пак обобщавам- предположих, че най-сетне над София ще педне поне 10-сантиметров сняг.Не познах- падна еквивалентния валеж, но като дъжд. Малко тъжно, дъщеря ми казва:"О, зимата вече не вали сняг, има го само по книжките и в планината"
За другото няма да споря и редактирам- писал съм го горе.
И двамата знаем какво е лудогорска виелица. Нямаше я. Дори и на "Хемус" нямаше да има проблеми, ако некадърните шефчета на пътни управления, назначени като нечии братчеди, ЗАЕДНО с 20-годишните тираджийчета, които си мислят че светът е техен, не се бяха оказали на едно и също място по едно и също време.
Все едно.



Тема пропуснах:нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.07 22:47



аз се доверих точно на прогнозата на Веттерцентрале за твоята нулева изотерма, затова казах- сняг-йок!


Това за зоналната циркулация бе отпреди 2-3 седмици-тя си е налице, в Москва последните 2 седмици почти всеки ден е топло, колкото тук.
Декември ще бъде градус и половина до два-два и нещо НАД дългогодишните средни стройности, не казвам, че ще е април, но че ще е по-топъл- режа си главата, ако не е.
А твоят студен антициклон, дори да ни "подхване", не съм сигурен, че:1. Ще има какво да ни "достави" чак толкова средномесечнотемпературнопонижаващо- няма много " на склад" и 2. Доколко изобщо ще ни "подхване"
Но да видим
Жалко, че от утре до вторник съм епизодично тук, но поживем-увидим.



Тема Re: пропуснах:нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано07.12.07 23:05



Аз също очаквах да останем почти без сняг, защото видях нулевата изотерма на 850, тя се премести по време и посока точно така както я даваха там. Но първия ден докато тя още ни покриваше на Шуменското плато натрупа и още как, ходих там на 5 декември следобяд, валеше ситен гъст сняг, който наедря на парцали и имаше силна виелица. СП беше 5 см. Ето и снимки:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=190998&photo=44
А в цялото Лудогорие е имало сняг, имам информация, около 7-8 см.
В Москва е топло точно от преди 3-4 дни, преди това беше -9 градусов студ!
Да, АЦ не е особено студен, но тенденцията е ясна и декември най-малко ще е нормален.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя


Тема Re: пропуснах:нови [re: yogimax]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано08.12.07 15:03



Snqg 6te ima za 16.12!www.meteo.infospace.ru



Тема еднанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.12.07 12:26







Тема Re: еднанови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.12.07 21:44



кога ще свърши студа, измръзнаха ми мъдурките...:(((((((((

Vivere est militare!



Тема Re: еднанови [re: Last Roman]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано20.12.07 22:08



april



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Kиpo]  
АвторПeтьo (Нерегистриран)
Публикувано20.12.07 23:52



Не знам, обаче Декември влиза в третата десетдневка като по-студен от обичайното и ако паднат мъглите за седмица - току виж се окаже доста студен Декември за последните години...



Тема ХУ НОУЗ)нови [re: Пeтьo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано21.12.07 09:10



до 14-ти пе по-мек.
Не е чак толкова екстремно студен, за да компенсира С ИЗЛИШЪК, а и до края му има време. Мъгли няма да паднат-освен в умрялото софийско поле и някоя друга котловина:-) И то под формата на ниска слоеста облачност-вчера дори в царството на мъглите-западната част на Дунавската равнина, такива нямаше, поради лекия запад-северозападен ветрец, а и не чак толкова преситения с влага въздух.
А от понеделник-вторник почват и някакви процеси, най-вероятно само фронтални, без сериозни циклончета, но за мъглите- забравИ


Да изчакаме и да видим.



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Kиpo]  
АвторПeтьo (Нерегистриран)
Публикувано22.12.07 15:32



Как бихте коментирали това: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/global_monitoring/temperature/tn15614_30.gif

Може ли да се говори за някава достоверност?

Аз лично редовно следя този бюлетин за различни точки от света, за различни периоди и пр.

А самите резултати как бихте коментирали?

Още ли има две мнения, си отминава студено начало на тази зима ... За София поне...Ако не грейне слънце още 3 дни - съвсем студен ще бъде Декмември...Толкова мразовити декемврийски дни ...



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Kиpo]  
АвторПeтьo (Нерегистриран)
Публикувано23.12.07 21:55



И все пак мъглите паднаха!

Честит ви мразовит Декември и мразовита Коледа!:)



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Пeтьo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.12.07 10:42




Мъъда)))
сЕра на котловините)))



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малконови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано24.12.07 14:36



Мислех, че ще прочета нещо градивно и сериозно...
Поне на най-светлия празник покажи чисто присъствие и чиста реч, ако не можеш през останалото време, защото по този начин ще изгониш всички свестни хора и ще привлечеш само посредствени в своя форум.
А декември си стана такъв какъвто прогнозирах. Твоите прогнози отидоха на вятъра, поне се научи да приемаш прогностичните си неуспехи с достойнство.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя


Тема Абе, Йоги, все да те питам ...нови [re: yogimax]  
Автор Гeo,rpaф (дипломиран)
Публикувано24.12.07 22:52



... дали си забравил да си вземеш успокоителните или си си такъв по принцип ... Питам, защото ми се налага впечатлението, че личните ти атаки срещу Киро са единствения повод да посещаваш този клуб, а това, ще ме прощаваш, но не демонстрира професионализъм ...

А иначе по темата - това, прогнозирането на погодата, е тъкмо като вица за циганина, дето казал, че в това дере или има вода, или няма ...



Не се газирай, бе човек !!! Коледа е ! Бъди здрав !

Говори си,не ми пречиш

Тема ne moga da otrekaнови [re: Гeo,rpaф]  
Авторkiro (Нерегистриран)
Публикувано25.12.07 12:10



че в София, благодарение на десетината дни инверсионен студ, средномесечната температура ще бъде с до градус под средната. Няма и да се заяждам, казвайки,, е това е ОКОЛО, което е факт, а ще си призная, че аз очаквах ТВЪРДО с градус най-малко НАД, респ. аз НАИСТИНА не познах- ЗА СОФИЯ

. Ако бях талибан, щях да кажа, че вс е пак съм познал, щото , както и да го погледнеш градус под е ОКОЛО, както го написах в темата по-горе. Няма да го сторя, защото аз бих заложил на същото, но с положителен знак- както и вероятно ще се получи в не-мъгливите райони на равнините и полупланинските. Демек, както казват американците, ROW



Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Пeтьo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано31.12.07 17:22



малко над половин градус под нормата


Да видим Януари. Прочее- до вчера се очертаваше студен, но гледам от днес прогнозата за след 5-7 януари е за начало на югозападен пренос.




Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малконови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано31.12.07 21:18



Само че вечерта ЮЗ пренос отпадна и е заменен с рекордно ниски Т нощни -23...-25, дневни -10...-12 за 5 и 6 януари. Западният пренос нещо все пропада да му се невиди :)
Аномалията на Т за по-голямата част на страната е 1.5 градуса под нормата. Като за почти цяла Северна България средномесечната е отрицателна! Дали няма да ни се наложи да си припомним стандарта на зимите от 40-те години?



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: Есен-зима, прогнози. Декември-около и малко над.нови [re: Kиpo]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано05.01.08 02:20



O4akvaite snqg i stud ot 20.01 do 27.01!Kato parvite dni se o4akvat dosta snejni a kam lraq na perioda s rekordni otricatelni minimalni temperaturi!Zimata trqbva da e surova!



Тема рекордните отрицателнинови [re: misacho]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.01.08 12:03



бяха днес)
Гледам- вКнежа минус 26))
Не е невъзможно, разбира се, още една студена инжекция от север-североизточен арктичен антициклон, както тая, която привършва днес- утре, но лично аз не бих заложил на това- при това с толкова категорично твърдение за след 3 седмици.
Поживем-увидим!)





Тема Re: рекордните отрицателнинови [re: Kиpo]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано06.01.08 00:39



www.hidmet.sr.gov.yu ili direktno na meteo.sr Ima edni tablici s prognoza za january.Ot tqh si pravq izvodite.kvo 6te kaje6 za -30° -35°





Тема ще кажа, че няма как да стане:-)))нови [re: misacho]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано06.01.08 13:44







Тема Re: ще кажа, че няма как да стане:-)))нови [re: Kиpo]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано06.01.08 17:44



Az pak iskam da stane!Kvi sa tiq ligavi topli zimi!6a stane!



Тема Разбери се ...нови [re: misacho]  
Автор Гeo,rpaф (дипломиран)
Публикувано06.01.08 20:02



... с господ по въпроса



Говори си,не ми пречиш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.