Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:13 23.04.24 
Градове
   >> Враца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Важно  
АвторCтyдeнт (Нерегистриран)
Публикувано25.02.08 22:53



Ако сте студент в България, сигурно ви се е случвало да си изкарате изпита само като си купите учебника по съответния предмет и го поднесете за автограф на преподавателя. После можете гордо да покажете "отличен" в книжката. Да, вие сте в онази половина от академичната младеж, за които това е начинът да се вземе изпит. Най-често това се случва на онези, които следват медицина - 58%, химия и право - около 50%. Същите проблеми имат и студентите в Сърбия, само че там само около четвърт са принудени да си купуват учебници, осигуряващи изпита. Това са данни от изследването "Цената на корупцията във висшето образование", направено от преподаватели в университета "Ван дер Билт" в щата Тенеси, САЩ, представено от радио "Дойче веле". Той е направено в университети в България, Сърбия, Молдова, Хърватия, Казахстан и Киргизстан.

Дипломите от университети и държави, добили известност като корумпирани, се обезценяват, е един от изводите в доклада. Друго следствие от явлението е, че студентите от тези страни са с по-малки шансове да си намерят добре платена работа или да продължат образованието си по програми в чужбина.
В-к Стандарт



Тема Re: Благодарим за вниманието и интереса винови [re: Cтyдeнт]  
АвторПoлackaни (Нерегистриран)
Публикувано25.02.08 23:53



И това защо трябва да касае Враца?
Или тук(пускайки темата в градския ни форум) ни се демонстрира завишен външен и щатски интерес към града ни?
Какво толкова ви интересуваме?
Благодарим за вниманието.



Тема Re: Благодарим за вниманието и интереса винови [re: Пoлackaни]  
Авторumno selo (Нерегистриран)
Публикувано26.02.08 00:34



вероятно защото Враца за съжаление е част от цялата тази прогнила система,
проучването е 100% ВЯРНО, изпитал съм го лично



Тема Re: Благодарим за вниманието и интереса винови [re: Пoлackaни]  
Автор dve_sledi (много важно)
Публикувано03.03.08 15:12



Едва ли е заради интересът.
А положението с образованието е точно такова, аз също съм сърбала тая попара.
А докато образованието ни е такова, и кадрите ни ще са негодни и няма да има ни щатски, ни никакъв интерес към тях.
Жалко...



Тема Re: За вниманието и интересанови [re: dve_sledi]  
АвторДaниeлa (Нерегистриран)
Публикувано05.03.08 18:43



А защо и откога положението с образованието ни е такова? Запитала ли си се "Две следи"?
Аз знам, че преди 1989 година не беше такова.
Искаше се много труд, талант и характер от българските студенти, корупцията правеха предимно студентите от арабските и други "братски в политическо отношение" страни.
Аз съм се образовала преди 1989 год. Образовала съм се и след това - по-различно е сега, сравнимо с отпреди 89 година.
Кадрите ни сега не са толкова "негодни", колкото "удобни".
Има изявени външни и вътрешни интереси за евтина работна ръка, а за да е евтина - тя не трябва да има претенции...защото ТРЯБВА ДА СИ ЗНАЕ, че "сертификатите" и не са покрити с труд и качества.
Принципно казано,
иначе винаги си има изключения, за които нито времената, нито политическите събития имат значение.
Хора, които добросъвестно се трудят за свое удовлетворение от постигнатото професионално развитие и за обществен принос от дейността им.
Жалко за останалите - "удобните". И обществата, които ги създават заради нечии интерес.



Тема Re: За вниманието и интересанови [re: Дaниeлa]  
Автор dve_sledi (много важно)
Публикувано10.03.08 16:41



Причините са комплексни и не се наемам да правя такива анализи.
Част от образованието си завърших по "татово" време, а после, когато избухна демокрацията, доучвах задочно.
Та, затова се включих в темата. Имам база за сравнение просто.
Специално в моята група имаше хора, които... хич не обичам силните изрази, но наистина за нищо не ставаха, мнозина пишеха с правописни грешки, което ме навежда на мисълта, че "проблем" има не само в сферата на висшето образование, а още при началното такова.
В никакъв случай не искам да обобщавам, вярвам и се надявам, че не всички разчитат на "лесния" начин за вземане на изпити, защото ще стане като във вица "като знам как съм станал инженер. ме е страх да отида на лекар"





Тема Re: За вниманието и интересанови [re: dve_sledi]  
АвторДaниeлa (Нерегистриран)
Публикувано11.03.08 18:27



Да, причините са комплексни, анализите- сложни. Но все пак:
По "татово време" да си учител звучеше по-престижно отсега, нали? В училищата имаше повече дисциплина и респект и ред. За учещите имаше стимул - и морален и донякъде материален. Въпреки "равенството в мизерията". Тогава бяхме изолирани от света. Но у нас се налагаше да има образовани и можещи. Е не чак такива като в онези "бели" страни зад стената, но все пак конкурентноспособни поне в СИВ.
Сега образованието и здравеопазването са само думи- обещания (за безплатност, достъпност и качество) в устата на управляващите основно преди избори. Иначе двете сфери не присъстват в държавната политика. Тя е насочена навън - да се угодее на външни сили, от които нашите управници имат свой личен материален интерес. А за Европейския съюз ние можем само да бъдем база за евтини според техния стандарт инвенстиции и разбира се за евтина и непретенциозна работна ръка. В техните цивилизовани и проспериращи страни образованието и здравеопазването са основни приоритети на държавната политика. За разлика от при нас и от нашите алчни и егоистични, продажни управници.
Липсата на стимулираща (и всякаква) държавна политика в образованието, незаинтересоваността и безхаберието на управниците ни доведе до този срив и провал, който влече след себе си като лавина много други негативи на обществения ни живот.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.