Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:14 25.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Съвет за млади лозички  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 10:36



Здравейте,радвам се,че вече има и такъв клуб,в който да обменяме опит.От 2-3 години се запалих по овощарството и вече имам една градина от 5-6 декара,предимно стенлей,а и още 20-30 абълки и круши.Миналата есен ми дойде идеята да пробвам и малко лозички

,защото тук(Ловешко,предбалкана...на 5 км от язовир Сопот)се отглеждат предимно сливи,лозя няма.Та взех 25бр. каберне совиньон от ИЛВ-Плевен и ги засадих миналата есен,като ги наторих с по малко троен суперфосват и калиев сулфат.Пролетта изникнаха от купчинките,но да си призная покрай другата работа ги позанемарих и освен 2-3 пъти окопаване около тях,едно торене с по 30-40гр.амониева през юни и два пъти поливане,друго не съм правил-никакво пръскане.
Та сега положението е такова-половината са високи около 80см ,другите са по-нисички,долните листа бяха зажълтели като от мана преди дъждовете.Мисълта ми е,късно ли е вече за пръскане...приемам всякакви съвети.А дали ще изкарат зимата като ми се виждат слабички?Сигурно ще трябва да се обвият.
Много въпроси,дано не съм ви досадил



Тема каберне е един от най-нови [re: dido_bd]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 11:57



студоустойчивите европейски сортове. И все пак, понеже става дума за 25 лозички|(не е много, съответно няма да ти е проблем физически), загриби ги. Респ. след листопада, който ще бъде някъде след слана-втората половина на Октомври, ги покрий с купчинки пръст, като над двете плодни пъпки, които ще оставиш наролет, да има поне 15, а добре е и 20 см рохкава пръст.

Напролет, сед опасността от зимни студове, при теб това е през март, отгрибваш внимателно и режеш на 2 пъпки. Ако има повече израсли леторасти от лозичка, по-слабите изрязваш до основата, а най-силната режеш на две пъпки. Ако се колебаеш коя да оставиш, избираш най-външната, най-отдолу изникналата или тази с перпендикулярен на почвата растеж.

Слагаш индивидуално колче и филизиш вече на общо основание. Хубаво е да пръскаш редовно младите лозички, започвайки още от април, за да имаш яки, здрави и добре узрели пръчки и на третата година(следващата пролет) да оформиш кордоните.
Това е. Успех!





Тема а за бъдещатанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 12:00



формировка ти препоръчвам или Мозер, или някоя висока Омбрела- попрочети за формировките.
След 3-4 години при добро гледане и подходяща резитба, от тия 25 лози(не се съмнявам, че са хубав клон, пичовете от ИЛВ са един от малкото останали оазиси на сериозната лозарска наука в страната) спокойно може да прибираш поне по 100-150 кг грозде с отлична захарност дори при твоите предбалкански климатични условия- сто на сто съм убеден!





Тема Re: а за бъдещатанови [re: Kиpo]  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 12:18



Благодаря за съветите

.Всъщност аз имам това-онова като литература в PDF от нета,но друго си е като някой ти даде съвет от практиката.Ще ми се и тази есен да засадя още някоя,стига да имам възможност,защото и с дръвчетата продължавам саденето.Ако има възможност,бих качил някоя снимка на насажденията ми.



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано28.09.08 19:19



Няма да е зле напролет да поограничиш росните им корени , за да могат да се засилят основните .



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: hadjiyata]  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 19:50



Дааа....и това е едно от нещата,които пропуснах,а знаех,че трябва.Веднъж опитах,но беше толкова спечено това лято,че се уплаших да не нараня стъблото.А по принцип до каква дълбочина да ги търся....и сега есента дали не може да го направя,макар че знам да се прави пролет и през август.



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 23:43



по принцип трябва да изрежеш всичко до стъпалните корени, но няма страшно , тазгодишното сухо лято не им е дало засилка





Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор MG42 (штъркел)
Публикувано24.10.08 16:15



здрасти има начин да ги предпазиш - фирма Жу габрово произвежда протектори за лози, мисля че ще ти свършат работа





Тема Re: каберне е един от най-нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано02.04.09 19:55



Здравейте,да питам пак за моите лозички да не сбъркам нещо

.Днес махнах купчинките пръст,но в тази зона пъпките не личат добре от калта.Доколкото разбирам сега трябва да отрежа главното стъбло на две пъпки,но съм малко раздвоен,защото така излиза,че това което е израстнало миналото лято(40-50см.)трябва да го премахна и да останат само 2 пъпки в основата както при саденето през 2007-ма.Разбира се,някои от тях ща не ща ще режа до основата,защото са много къси,но въпроса ми е за по-височките как е по-добре,извинете ме за невежеството



Тема Re: каберне е един от най-нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.04.09 22:15



режи смело!)))
Аз миналата година на моята Велика и резнах близо два метра! Спокойно, аз също съм минал през тия колебания преди 10 години! Твоето не се губи- подземното стъбло и по-развитите с една година корени са ти печалбата! Нама страшно, още в края на май ще си надминал на 150-200, а може и повече, процента това, което режеш! Само тори, поливай и пази от болести и ще видиш!





Тема Re: каберне е един от най-нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано02.04.09 23:17



Благодаря ти за отзивчивостта

.Утре ще свърша тази работа,а и да довърша с резитбата на сливите,времето се очертава да е по-добро от днес.



Тема Времето не само се очертава, а инови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано03.04.09 11:06



ще бъде добро за поне седмица напред!
Все пак, съобрази, че сутрин, ако си в затворено ниско място без въздушен отток по високите полета тук наоколо, или пък на североизток, опасността от слана е съвсем реална.



Тема Re: каберне е един от най-нови [re: dido1966]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано04.04.09 14:29



Клокото повече "забавяш" разтежа на младите лози , толкова по-силно се развиват корените им .
Старите лозари препоръчват през първите две години лозичките да се режат на две пъпки . През това време лозичките са разтоварени от листна маса и основната сила на растението се насочва към укрепване на корените . И на третата година ще имаш яки корени , следователно и мощни ( а не хилави) пръчки .
Режи яко , не се притеснявай .



Тема А има ли опасност за пъпките?нови [re: hadjiyata]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано13.04.09 18:11



Вече десет дни минаха откакто отрязах стъблата на две пъпки,но продължава да тече сок,който е облял цялото стъбло и съответно пъпките като се е превърнал в някаква пихтиеста маса.Има ли опасност да загният пъпките след като толкова време са мокри?



Тема Re: А има ли опасност за пъпките?нови [re: dido1966]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.04.09 20:16



Малко си закъснял с рязането , щом мъзгата не е засъхнала . Дано да си рязал под ъгъл , срещуположен на горната пъпка .
Да , има реален риск соковете да повредят пъпките . Донякъде е успокояващо , че редом със всяка "основна" пъпка има 2-3 "резервни" и неизвестен брой "спящи" . Кои ще се развият при твоя случай - божа работа .



Тема Re: А има ли опасност за пъпките?нови [re: hadjiyata]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано15.04.09 22:12



Рязах наистина под обратен наклон на пъпката,но при почти вертикалното положение на стъблото сока се стича и облива всичко надолу...Дано се развие някоя пъпка.



Тема Re: А има ли опасност за пъпките?нови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано05.05.09 18:05



Здравейте колеги

.Моите лозички чак сега се събудиха и установих че страховете ми за пъпките са били неоснователни,даже напротив-сега се чудя коя пъпка да оставя.Преди време Киро писа,че се оставя най-долната,най-външната, или тази с вертикален растеж.Как да разбирам това най-външната...А има ли опастност ако оставя най-долната тя да се окаже че е от подложката,а не от културния сорт?
Ето и малко снимки



Тема Дай им още няколко днинови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.05.09 10:04



за да се очертаят по-големите и остави 2 летораста.
Иначе, при

има едно, дето се подава малко вляво и отзад на присадката, бих оставил него(освен, ако на задната част, която не се вижда на снимката няма нещо по-голямо и хубаво) и още един, стига да не е някой от двете, които се виждат фронтално, точно до отреза на подложката. Ако се грижиш добре за лозичките, няма от какво да се притесняваш, макар че лозата по правило не залива рани над сантиметър-сантиметър и половина, при добър растеж през следващите години отрезът на подложката ще се скрие. относно безпокойството ти за избиване на див летораст от подложката, ако е добре ослепена, няма от какво да се безпокоиш. На снимката не виждам такива, всичко си е от културния присадник.



Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано07.05.09 17:50



Днес като отидох ,установих,че се развивот доста бързо и вече има доста леторасли с листенца,така че реших да оставя само по 2.Предполагам че единият ще е като резерва от евентуално загиване на главния?Ако е така,по кое време би трябвало да оставя само един да оформя стъблото?



Тема Кирор как ставанови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано07.05.09 21:48



Киро как помествате снимките във форума? Намирам го за много практично и поучително.


Не разбрах от снимката кое да остави и кое да примахне. Според мен - най горната се развива най силно. Ти смяташ тази зелената отдолу или?

При нас голите охлюви правят порадии на младите и ниските /нови/ лозички. Трябва да ръсим отрова.



Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 12:02



Оставяш и двата до следващата пролет, при което вече режеш единия на 2 очи(за резервен, в случай на бъдещо измръзване на главния), а другия формираш. Това е съвета на книжките:)
Лично аз режа изцяло втория, тъй като се получава нежелано завишаване от година на година, а и честно казано, така го усещам, но ти следвай съвета на литературата.





Тема качвап първо снимката някъденови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 12:03



после копираш адреса и го даваш в линк. Идеята е скоро да можем да качваме директно тук снимките, но да видим кога ще стане...



Тема Кире,нови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано08.05.09 13:51



Кире, какво да се разбира: "качвап първо снимката някъде после копираш адреса и го даваш в линк"?

Извинявай че така примитивно те питам, но вярвай ми - нямам представа за системите в България.



Значи следното, аз имам вече снимки в компютара си и искам да ги покажа на теб, на друг и пр. Разбирам че не може така както е пращане по EMail, следователно ми остава само възможността някой да ме "води като първокласник" - направи това, направи онова. Неприятна история, но е полезна.

Това ми хареса много , както те попитаха със снимки и можеш конкректно да посъветваш. Бомба е!



Тема А верно ли е?нови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано08.05.09 16:02



Верно ли е че ако някое ново филистче, което по невнимание се отчекне и ако веднага се зарови в земята, било възможно да се хване?



Тема Re: А верно ли е?нови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 22:44



не



Тема виж във "Въпроси и помощ"нови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 22:44



обяснявано е десетки пъти.



Тема ReАЛБУМнови [re: engel2]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано09.05.09 01:39



НАПРАВИ СИ ПЪРВО АЛБУМ В,,СНИМКА БГ,,
ПОСЛЕ КОПИРАш СНИМКАТА С
,,COPY IMAGE LOKATION,,
СЛЕД ТОВА ЦЪКАш НА IMG
И ПОСТАВЯАш СНИМКАТА М/У
[image]тук[/image]
ПРОБВАЙ.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано10.05.09 14:15



Кабернето мисля да го формирам високостъблено около 110-120см.Киро,и при високостъбленото ли се препоръчва оставянето на резервен летораст?Сякаш по снимките не съм забелязвал покрай главината друг...Но аз съм некомпетентен,признавам

.Засега оставих по два,пък ще видя после.



Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.05.09 10:26



Не, само за асмите

и то в някои литератури



Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: dido1966]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано11.05.09 12:52



По принцип резервният летораст се препоръчва да се остави като защита при измръзване на лозата и след формиране на рамената се премахва, като дори и при измръзване, на мястото, където е бил резервния летораст ще има спящи пъпки около отреза, които биха могли и да се събудят при определени условия. Това се препоръчва особено при не особено студоустойчивите сортове. Специално кабернето е доста студоустойчив, т.ч. ако следващата година пъпките са ти наред - можеш да махнеш единия летораст. Друго особност на кабернето е, че поне аз доколкото съм чел, това е сорта, който поема най-голямо натоварване откъм пъпки. Докато по литературата за другите сортове препоръчват до 40-45 пъпки при резитба (в зависимост от формировката), за кабернето съм срещал натоварване до 60 пъпки. Т.ч. високостъбленото му отглеждане (както си се ориентирал) е почти задължително, за да може да има приличен добив. Иначе виното вади цвят и гъстота един път (колкото и да съм фен на мавруда, цвета му изглежда като разредено розово на фона на кабернето), обаче малко трудно се прави (поне за мен и ми е болна тема

). При мавруда ферментацията свършва за 5-7-10 дена и няма врене после, няма чудо, при кабернето се точи месец, че и отгоре (е не бурно, ама си ври по малко). Тази година ще се пробвам само със купени дрожди и 100% от необходимото количество, да видим дали ще има ефект.
Успех !



Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: Quellor]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано11.05.09 14:53



Ще ми се да остане само един още отсега,та силата да върви в него и евентуално ако това лято стигне метър и десет ,да го прищипя и да го разклоня(макар че идея си нямам дали това не е само в кръга на фантазията )

.Ако останат два леторасъла цяло лято,ще трябва да ги привързвам заедно на колчето,нали?



Тема 2 пътинови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.05.09 22:12



съм правил каберне, не съм имал проблеми, при това със селекционирани(института тук, в Сф-Павлово)дрожди за Гъмза(кабернето бе само мерак, по 50-100 литра.



Тема За рязанетонови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано14.05.09 21:17



Киро, сподели моля те, къде мога да прочета нещо за рязането и формировките. Тази година за пръв път ми се наложи да режа асмата. Досега я режеше комшията, но вече не може човекът. Дойде и ми показа основните принципи. Порязах я, но се оказа, че в стремежа си да покрия цялата астма, съм оставил прекалено дълги пръчки с прекалено много пъпки. Всички комшии се изредиха и ми обърнаха внимание върху това, но аз не ги съкратих. Просто почнах да чупя междинните леторасти. Разредих астмата, като оставих дългите пръчки. Убеден съм, че ако тази година не изсъхнат някои от астмите, догодина ще мога да си направя много добро рязане, като в същото време цялата конструкция на астмата ще бъде покрита. Като превантивна мярка против евентуалното изсъхване на някои от старите лози насадих около 20-30 нови. Повечето са десертни сортове. За винени сега засадих един ред мерло - 25 лозички и евентуално още един, максимум два реда още мога да засадя. Препоръчай нещо, сигурно си прочел другата тема.
Въпросът беше за рязането, аз малко май го изместих. Откъде да прочета нещо за рязането на ред, не на астма. Имам предвид някакъв линк в Интернет. Тук таме срещам разни формирофки, но не знам какво значат. Какво е Гюйо, какво е омбрела и т.н.
Ако трябва, пусни отделна тема за рязането и там изясни отделните формировки и резитби, с линкове и снимки ако може.
Благоря предваритено.



Тема Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано14.05.09 22:18



Само за 7-8 дни лозичките ми доста дръпнаха,а оня ден им сложих по 50гр амониева,дано не съм объркал сроковете

.Даже на една забелязвам нещо като гроздче...,възможно ли е на втората година?Днес ги пръснах профилактично с купроцин супер и систан.Вижте колко са изкарали от Гергьовден насам.




Тема Re: Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: dido1966]  
Автор engel2 ()
Публикувано14.05.09 23:17



И при мен са полудяли, времето е добро - валя достатъчно и пролетта е най топлата от 114 години.
Моя проблем е друг. Донесоха ми от БГ /2006/ окоренена и ашладисана лозичка. Ашладисаното умря а отдолу ръсте една много силна лоза, но не знам каква е

Тази година ще цъфти - пълна е.
Аз почнах с кършене над третия "грозд" и с култученото.



Тема онлайн не знам къде иманови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:27



пълна информация за това, но със сигурност може да намериш подходяща литература по тази тематика. Има и стари, от байтошово време, и нови, по-тънки книжлета, тъст ми си беше купил, хвърлих едно око, стават.
Всъщност, след като орежеш стотина декара

(не наведнъж!) знанието иде само, както с карането на велосипед. Само първоначалните принципи, изброявам по памет: Правилно натоварване за съответната лоза и сорт(сещаш се, че това няма как да определиш от първия път, но корелацията бързо ти става ясна за няколко опита(години), избор на подходяща формировка, подмладяване(скъсяване на рамена при всяка възможност) и едностранно нанасяне на рани по старите части. След изчитане на един учебник, вече само ти и опитът ти сте си достатъчни учители. Е, без няколко "подмладени" лози няма да минеш



Тема тая дето расте отдолунови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:28



е подложка, не разчитай на качествено грозде. Присаждай или изкоренявай.



Тема п.с.:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:29



Със СИГУРНОСТ са ти продали калпава лоза.





Тема възможно е, разбира се, ще винови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:32



пусна снимка на моята двугодишна Велика

ако не забравя.
При мен нещата са вече доста напред, оформят се реси и вероятно между 25-28 ще започне цъфтеж. Леторастите гонят метър в двора и 60-80 см на полето.
Никакви срокове не си обърка, тори смело до юни, след това не е добре селитрата заради късния зелен растеж и недозряване на леторастите(според литературата), преди това няма проблем.

Редактирано от Kиpo на 15.05.09 13:09.



Тема Re: п.с.:нови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано15.05.09 11:52



не, не Кире, не са ми продали калпава лоза. Сестра ми донеси от пловдивския институт няколко неща. Всичките пръчки /Елица, Белащица, Блян, и пр./ трътнаха и се разболяха /през лятото/ и на другата пролет ги нямаше вече, само тази окоренената остана.
Аз купувам тука само от реномирани и сериозни фирми - със 100% Гаранция. Тук обиновено не се лъжи- професионална гордост.

Сега ако знаех как се ашладиства, бих се опитал - имам добри сортове, но е още сигурно рано за тази работа. Мерси за съвета.





Тема не, другите са били добри:-)нови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 13:09



Колкото и парадоксално да ти звучи. тая, ако е била добре ослепена, нямаше да ти избие някавка спяща пъпка от присадника. Другите явно са били и просто примирено са сдали багажа след като са видели при какви климатични условия си ги засадил. Може даже да не е било от непрекъснатите валежи и 22-та градуса максимална, а просто от копнеж по тропическото слънце в родината...



Редактирано от Kиpo на 15.05.09 13:10.



Тема Re: не, другите са били добри:-)нови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано16.05.09 04:48



Кире, аз не ги разбирам тези хави, но е факт че климатичните условия не бяха причината, защото другите спокойно си виреят. Както бех писал - пръчките ги заровихме през чак юни и може би водата да не е им била достатъчна или са получили някаква болест - листенцата се набръчкаха. А окоренената беше със същия номер, сигурно трябваше да ги пръскам с нещо.

Сега да видя какво ще стане с пръчките на Ради - дано да имам късмет. В противен случай ще трябва да се примеря със сортовете които стават при мен и изобщо не са лоши.
Между другото, нашия април и май бяха по слъчеви и топли /най топлите в Европа/ от колкото тропическото слънце.

Но скоро "топлинната" ситуацията ще се промени т.е. и ще бъдем от ляво задминати.
Утре свършват прочутите 3 студени /трите светици/ дни и започва отново лятото с дългите светли дни.
Сега са все още 12o и утре се очакват /както казваш/ 22 o - 23 o

Редактирано от engel2 на 16.05.09 04:54.



Тема уфффффнови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.05.09 01:16



И аз съм човек все пак!)
Караш ме да почна като малките момченца: "моят баща е по-силен!")
Абе човеко, при мен леторастите на Кардинала пред къщата ще станат метър и половина до 2-3 дни! ЖЕГА! След студеният март, април и особено май(говоря ти само за моя регион, дори Сандански е нзад в срв с Видин тая година!) компенсира и съвсем скоро отново излиза напред със сроковете!
Очаквам начало на цъфтежа в рамките на средните срокове и дори вече няколкодни пред тях. Ресите са оформени в над 20-30 на сто от случаите и мисля, че другата седмица ще имам единични случаи на начало на цъфтеж.
Какво да ти обяснявам, там, където си ти е за картофи, зелени ливади(тук на жегата и пясъка да поддържам що-годе зелена ливада между май и септември в година като тая е убийствена задача) и вечери пред камините.
Но спирам, пожелавам ти успех с лозарството


Искрено.



Тема Re: уфффффнови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано17.05.09 07:29



Кире, прав си - няма да си ги мерим. Безспорно жегата е в твоя край и това не бе въпроса. А за не виреенето на пловдивските ми пръчки и за лозичката. Сега ще стане нещо историческо - ще опитам / по наставлението на Internet) да я присъдя на зелено.

Пък и какъв лозар съм? Имам /от чист снобизъм - нали съм от Балкана/ няколко корена - да се фукам и няколко корена домати /за москатовата ми грапа/ За друго нямам време - гледам си живота. При теб е съсвсем друго, ти си специалист и знаеш за какво говореш - научил си се. Знаеш и можеш, а аз трябва да си купувам питиетата.


Как се казваше: кой за каквото е учил.
Значи се разбрахме - при вас е с 10- 15 градоса по топло и това е много хубаво че е така
Брагодаря ти за пожеланието и знам че то е искрено, радвам се.



Тема Re: Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано17.05.09 12:44



Страх не страх,днес откърших резервния летораст и оставих само по един,та да расте по-бързо.Дано да не стане някоя поразия по-нататък

.При нас е голяма суша,не е валяло седмици,та се чудя дали да не ги полея малко?



Тема Re: Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.05.09 15:04



Kakво се чудиш, поливай! Аз вчера и днес ги скъсах от поливки моите. Вярно, аз в двора нямам много, 15-ина млади асмички, все още ги формирам. БТВ белият отел е започнал да цъфти днес. Кардиналът на асмата, като го гледам- следващата седмица.



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано17.05.09 16:35



Значи да се открие подземното стъбло и след почистването от коренчетата се зарива отново.

Някъде бях чел че: на новите лозички да не се отнема нищо от зелената маса за да се получи по добра фотосинтеза и по силни корени

Не знам до колко е това верно и затова го поставям във форума за получаване на съвети и обяснения.
Може би Кирето ще е така добър


Нали:In vino veritas, "във виното е истината" а измамата е в етикета



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: engel2]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано17.05.09 23:16



Ето моят опит за "росните корени" като непрофесионалист: тази пролет се опитах да отровя лозичките и да орежа въпросните корени, в резултат на което установих,че такива корени имат само около 1/3 от лозичките,или поне аз нямах нерви да ровя толкова дълбоко(сигурно трябва да се направи по-широка дупка около стъблото и да се извади пръстта,иначе не виждам начин).При мен тези корени,които открих бяха на първия възел ,който е под земята,но не си спомням надолу колко още има...Това лято ще се опитам да ги отровя по-дълбоко

.Инак засега се развиват отлично,изкараха около 25см. за десет дни,а и листът на кабернето много ме кефи.Полях ги с по 10 литра днес,че прогнозата е .....



Тема не се отнема нищо първата годинанови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.05.09 09:47



После вече се формира, няма как д ане се отнема)



Тема Тук няма "специалисти", спокойнонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.05.09 10:17



обаче, в практиката всеки, който се занимава поне от няколко години с това, може да се похвали спокойно, че разбира от това кое и как. Тъй че, дерзай!)





Тема Re: Тук няма "специалисти", спокойнонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано10.07.10 12:34



Имам удоволствието да пусна няколко днешни снимки на моето каращо третата си година каберне

.Засега съм много доволен,разбира се аз като аматьор може и да се лъжа,че всичко е наред-нищо не съм кършил и пипал по лозите от пролетта.Вчера го пръсках за четвърти път мисля-Ридомил,топаз и карате(това имах,пише че е за гроздов молец,ама идея нямам дали е сега момента)Не виждам някакви явни повреди от мана,само по зърната има едни миниятюрни черни точици,но това е от доста време и не се разрастват.Който има каберне може да сподели и сравни с моето.Ако имате забележки,моля за съвети










Тема Re: Тук няма "специалисти", спокойнонови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано13.07.10 22:34



Колеги,двоумя се дали да не предприема кършене,но понеже нямам опит да питам по-знаещите.Как ви изглеждат нещата на последните снимки?Прочетох тук

,но виждам,че за високостъблените формировки като при мен кършене не се препоръчва....Съвети и насоки?



Тема Аз моите не ги кършанови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.07.10 08:26



те са 120-130 см, не виждам смисъл -1,
физически е доста трудоемко и излишен разход-2
както ти посочи, по-умните и опитни от нас не го препоръчват в нашия случай - 3 :)

Комарите касаят тялото, което става на пръст, но ти пази душата си от грях, за да я спасиш


Тема Re: Тук няма "специалисти", спокойнонови [re: dido1966]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано18.07.10 23:41



Като гледам снимките - не виждам смисъл от кършене - нито има опастност леторастите да опрат в земята; нито лозите са зашумени, че да не могат да се проветряват и да има опастност от болести; нито има голяма суша, че да се налага да се ограничава изпарението.
Аз моите също не ги кърша по принцип, но тая година направих леко и частично кършене на някои лози, където леторастите опираха в земята и/или беше много зашумено, че при тая влага е добре да има проветрение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.