Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:56 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: на мен ми е останал към декарнови [re: roroboro]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано18.09.09 10:46



Миналата неделя ми се стори (почти) узряла, ама не съм и мерил захарността, че нямах време. Сега почивните дни вероятно ще я бера и ще ти кажа какво е било положението. Мавруда може и да го оставя още малко, макар че практиката сочи, че захарността му ще е същата като евмолпията. Интересното е, че мавруда напъпва по-късно, зрее по-късно, обаче гроздето му се прошарва преди това на евмолпията. Първоначално помислих, че нещо не съм гледал добре, ама вече 3-та година е така.



Тема е, чувал съм, че новите клонове Каберненови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.09.09 11:22



имат по четвърт кило, че и 300 грама гроздове


Много е любопитно да се сравни с това, което пише в учебниците от 60-те години.
Иначе ти завиждам за Евмолпията, не съм пробвал такова вино. Колкото до късното напъпване на Мавруда, винаги го изтъкват като сравнително предимство заради повратните студове напролет, което въпросното напъпване "прескача". Особено като се има предвид, че навремето е имало много Маврудови лозя в ниските, равни части, засадени на хубава, тлъста почва.
Разбира се, нещата се променят...



Тема Re: на мен ми е останал към декарнови [re: roroboro]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано26.09.09 21:18



На 20 я брах, захарността беше към 23-24 градуса и вероятно беше презряла, защото много се ронеше при брането. Сега ври в бидона и чака да я преточа

.
За кабернето знам, че има клонове с големи гроздове (мота се 1 такава лоза из асмата), обаче не знам виното като качества дали е същото като това от старите клононе - само с 1 лоза нищо не можеш да провериш .



Тема голяма болка ми е това каберненови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.09.09 22:33



имам общо 20-30 лози из лозята от тоя сорт, но наистина нямам време да организирам отделна ръка гроздобер- тъпо е при недостига на работна ръка и време да затрия цял ден за подбор...което правя с Памида, но в едното лозе достига 20-25 на сто и не е чак такъв проблем- тая година ми стигна търпението да отбера 300 кила, но Кабернето...все пак, имам едни малко под 4 дка за оправяне напролет, твърдо съм решил да преприсадя и подсадя(липсващите) с Каберне и Пино Ноар.
Преди 20 мин-странно съвпадение- комшията ми донесе чаша от неговото Каберне(изкарал е малко над 100 литра, което за несвикналото ухо звучи добре, но аз, ако разполагах с подобно вино, редувайки го с моята Гъмза, би ми стигнало в най-добрия случай до Йордановден

)...та- елексир! Просто Кабернето е наистина най-добрия световен сорт за вино, казвам го при все отвращението си от винената конфекция тип "кока-кола", която бълват нашите винпроми и технолозите им-"корифеи". Само който не е пил лилавото мастило на истинското вино от Каберне, може да ме разбере...А тук, в моя район, кабернето успява по-добре от майчината си страна(пясък, суша, жега)



Тема Re: Имаш право донякъде.нови [re: Kиpo]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано27.09.09 18:36



Аз имам немалко каберне,наистина е трудно да се оспори първенството му.За мен чистото вино от каберне обаче е прекалено сухо.Уточнявам,че това е моето мнение.И поради тази причина го смесвам с широка мелнишка.Странна комбинация,нали?Но се получава много стойностно произведение.Иначе,мисля че съм съм споделял,аз съм фен на мерлото.Нали вкус другар няма,казват хората.А за реколтата тази година да взема и аз да се похваля-имам рекордни добиви.Като захарност е доста добре,макар,че съм имал и по-високи захари други години.Но като цяло съм доволен,даже много доволен.Дано и всички да са понабрали това,което са очаквали.



Тема Re: Имаш право донякъде.нови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.09.09 19:48



Защо не, откак преди няколко години комбинирах Гъмза и Мелник 1:1, нямам скрупули да експериментирам, затова се доверявам на преценката ти. Чак ми се ще да опитам)) Жалко, че повечето сме от различни краища на страната и не можем да направим една форумна среща да си измерим вината


Относно реколтата, напълно се присъединявам към думите ти: много добра като количество и над средното като качество, макар, че 2000, 2001, 2007 и 2008 са по-добри от сегашната по втория показател.
И все пак ще направя по-добро вино, точно защото не съм притиснат от изисквания за количества, разполагайки с наистина достатъчно грозде.
За Мерлото: той е един от малкото сортове, които в моя район не става добре, защото узрява прекалено добре:-) Гледах 3 години едно лозе на едни бабета в съседното село, но просто узрява твърде добре и не запазва нужната киселинност, което не е случай при Каберне, тов ае и една от причината да уважавам много повече него от френския му братчед




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.