Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:51 23.06.24 
Градове
   >> Видин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Кой може да помогне?нови  
АвторAceн (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 01:05



Живея от години в чужбина - така се получи. Преди години един видински приятел ми подари една асмичка- видински сорт бяло грозде със средно голям грозд. Разстението се развива чудесно - силно и съвсем нормално. Сега ми идва въпроса: ресите обаче не се опрашават и не мога да разбера защо. Направо сме разочаровани и много нещастни, че не сме в състояние да помогнем на това разстение. Не можем да попитаме нашият познат защото почина и нямаме други връзки с видинчани. Ще ви бъдем много брагодарни ако можете да ме посъветвате къде можем да попитаме за да разберем защо не можем пълноценно да продължим ВИДИНСКОТО НАСЛЕДСТВО.
Благодаря много





Тема Re: Кой може да помогне?нови [re: Aceн]  
АвторB****H (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 11:37



Аз специално нищо не разбрах



Тема Re: Кой може да помогне?нови [re: B****H]  
Автор danes (новак)
Публикувано19.06.07 22:59



Може би и лозата иска да е на видинска земя



Тема Re: Кой може да помогне?нови [re: danes]  
АвторAsen (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 23:51



Danes, не ми се вярва. И тукашната почва е супер. Другите бълг. сортове виреят чудесно. Мисълта ми беше, ако има някой познавач и хоби лозар да има някакви съвети. Наистина не се занасям - въпроса ми е съвсем сериозен.
Хайде приятна седмица!



Тема някои сортове [re: Aceн]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано20.06.07 08:56



не могат да се самоопрашват пълноценно.
Особено, ако са женски:-))
Не се бъзикам, има сортове, които дават страхотно грозде, но трябва да са в лозе с други лози, за да могат да се опрашат, тъй като з аразлика от повечето сортове винено и десертно грозде, не си произвеждат и прашец, респ. цветовете им са само женски.
Сещам се, поне на момента, за един сорт с много хубаво десертно грозде и не много женско име, нарича се Чауш-той е с женски реси.
Не знам какво да те посъветвам- този проблем се саморешава -дори да не е в бепосредствена близост до лози с фертилен мъжки прашец, каквито са повечето такива, в район като Видинския, все ще се намери откъде да духне вятър или да долети някоя пчеличка и да го опраши.


При теб виждам два изхода- да събереш с нещо пухкаво прашец от цъфтяща наблизо нормална лоза и да опрашиш невщастната си стара мома, или да насадиш някой мъжки сорт до твоята асма. За второто мога да ти помогна с някоя пръчка-в Бачово/между Неговановци и Ново Село/ имам няколко мъжки американски подложки, засадени точно с тая цел.
Но ще си имаш още 2-3 години мома, докато младия пръч почне да цъфти и ти реши проблема генерално.



Тема по памет [re: Aceн]  
Автор Джoн Kpaйтън (the same:-))
Публикувано20.06.07 09:06



спомен от ампелографско издание: гроздът не е ли средно голям, не е рехав, но не е и сбит, сравнително симетричен, с овални зърна, зеленикавокехлибарени, а ако е много добре узрял- с лек дъх на ванилия, но не колкото Димят/ако си пробвал този аромат се помни- не е натрапчив като гнусните агресивни мускатови сортове/?
Освевн това ми хрумва и друга възможна причина: Сортът Италия да речем, един от най-хубавите десертни сортове, както и Султанина/безсеменен много хубав сорт/ имат капризни изисквания към температурата ПО ВРЕМЕ НА ЦЪФТЕЖА- тя трябва да е над 26-27 гтрадуса, ако не ме лъже паметта, нещо, което и в БГ не всяка година е налице, а ако си, да речем в Квебек- ЗАБРАВИ ! ) Радвай се на листенцата:-)))



Тема Re: За Киро [re: Kиpo]  
АвторAsen (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 18:00



Kиро, браво. Направо си супер и си разбираш нещата. Незнам какво е фертилен прашец Съветите са ти много полезни.
Тази асмичка е посадена между две асмички "Отело", което е с малки зърна и дебели люспи, но си е мързелив сорт - не ги пръскам. Преди години тази проблематична асмичка се развиваше нормално и с грозде. Но след като се приместихме, я присадих на ново от пръчка. Хвана се и порасна голяма, но си имам грижата с нея. И тази година я изпуснях с опрашаването отново, но другата пролет ще се опитам така както ти ми предложи.

....или да насадиш някой мъжки сорт до твоята асма. За второто мога да ти помогна с някоя пръчка-в Бачово/между Неговановци и Ново Село/ имам няколко мъжки американски подложки, засадени точно с тая цел

1. А как си го представяш това твое супер предложение?

/Знаеш ли, от този край идва един певец /вече е доста старичък/ казва се Михаел Чергов. Той си пътува всяка година на село/

2. Как става изкуственото опрашване?

Но при всички случаи аз ти благодаря от сърце за труда ти и за вежливостта ти





Тема Re: За Джон Крайтън [re: Джoн Kpaйтън]  
АвторAceн (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 18:19



Драги Джон, смятам че описанието на сорта е точно. До колкото си спомням, точно това е лозичката. "Димята" не го помня вече /така също и всеки друг сорт/. Как е възможно да сте с Киро такива добри специалисти! А ти сигурно знаеш как се казва това мое "велико" грозде?

Времето тук беше сухо и горещо, така че това няма да е причината. А сега вали от няколко дни като из ведро - това е много хубаво за всички разсения. Аз сложих през март 6 нови пръчки и те поникнаха, дано само да не ги изкльопат голите охлюви.

Тук си прав, листата са много нежни и от тях стават страшни сърмички.
И на теб благодаря много за обясненията.





Тема Re: За Джон Крайтъннови [re: Aceн]  
АвторAsen (Нерегистриран)
Публикувано24.06.07 20:45



Току що се връщам от градината и да си призная, не съм много щаслив. Като гледам "старата мома" ми става тъжно и се чувствам като виновен, че не съм достатъчно осведомен за да помогна на лозичката.

Все още се надявам че Джон и Кирето ще ми помогнат.

Съществува ли някъде някакъв форум за лозари и изобщо за хоби "агрономи"?
Много поздрави на всички, за които не съм много натръпчив с темата и проблемите си.





Тема Re: За Джон Крайтъннови [re: Asen]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.06.07 09:01



направи една снимка на тая лоза да я видя


И догодиня я опрашИ:-)
Форум няма, но и да направя, едва ли голяма част от лозарите, казвам го без внушения, има ищах, мерак, желание и способности да пише в НЕТ-а.
Затуй-пиши си тук, няма проблем.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.