Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:02 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Вегетарианство, ама по нашенскинови  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.02.11 12:16



Драги приятели,
от личен опит разбрах колко вредно може да е неправилното вегетарианство. Всъщност по-вредно от яденето на месо.
Вегетарианството не е просто да спреш да ядеш месо. Това изисква съвсем нов модел на хранене. Ядки, сусам, тофу, хранителни добавки, авокадо и други екзотични наименования трябва да станат постоянен гост на масата на вегетарианеца.

Уви, опитът на мен и семейството ми да се придържаме към такава диета показа, че това съвсем не е по джоба на всеки.
Ето препоръчителното меню от книгата "

", която в момента чета:
======================================================================

ЗАКУСКА
* 3 палачинки от овесено брашно с кленов сироп;
* прясно изцеден портокалов сок;
* пресен плод.

ОБЯД:
* Бобена яхния със спанак в доматен сос;
* салата от прясна маруля и домати с лимоново-таханов дресинг (заливка)

ВЕЧЕРЯ:
Ризото по китайски – кафяв ориз, парченца тофу, броколи, грах, китайско зеле и ядки (кестенови, кедрови, кашу...)

МЕЖДИННА ЗАКУСКА:

Сушени сливи

ЗАКУСКА:
1 купа овесени ядки с канела и стафиди, залети с ½ чаша соево мляко; препечена филия с кокосово мляко; ½ грейфрут.

ОБЯД:
Пълнозърнеста питка с хумус, пълна с нарязани домати, маруля и моркови

ВЕЧЕРЯ:
Купичка леща, пюре от варени картофи с копър, лимон и малко зехтин; печена ябълка.

МЕЖДИННА ЗАКУСКА
Бананов шейк от соево мляко
======================================================================
Соево мляко, кленов сироп, соево брашно, кашу, тахан, портокали, кокосово мляко, авокадо, китайско зеле, кафяв ориз, броколи, ленено олио, зехтин, хранителни добавки ... - все неща вносни, скъпи и достъпни само в големите търговски вериги и специализирани магазини.

Което ми понамирисва на конспирация - вегетарианецът е загубен без търговските вериги. Без веригите на търговеца...

: плодове - минимум 3 порции дневно, варива - минимум две порции дневно, зеленчуци - минимум четири порции дневно,

За известно време се придържахме към такава пълноценна диета, и се стигна дотам, че целият ни семеен доход отиваше само за храна. Вегетарианството се оказа непосилно за нас и вероятно за 95% от българите.

Ще кажете - абе айде сега глезотии, ще минете и без авокадо, соево мляко и прочие.

Това и направихме - подкарахме вегетарианството по нашенски, с каквото има на пазара - боб, картофи, ряпа, коприва, спанак, тиква, зеле, орехи (ако успеем да се вредим преди циганите да ги оберат) и каквото изкараме в градината. А, и - били вредни.

В резултат на което за 8 години заприличах на концлагерист, пролетната ми умора стана постоянна, жена ми я болят всички стави, а зъбите на децата започнаха да се развалят.

Очевидно е за мен, че такова вегетарианство "по нашенски" е вредно.

Въпросът е, въобще възможно ли е ИСТИНСКО, ПЪЛНОЦЕННО вегетарианство за българското семейство с 400-600 лв. общ доход???? ИСТИНСКО, ПЪЛНОЦЕННО, ЗДРАВОСЛОВНО вегетарианство без онзи дълъг списък с екзотични скъпи храни, а САМО с наши си, български, които всеки може да си произведе или набави от природата и пазара?

Редактирано от Haтypaлиcт на 20.02.11 12:19.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано20.02.11 12:52



И вегетарианството и месоядството са вредни. Истината е по средата. Аз сега плюскам една уникално вкусна извара със сушени кайсии и захар. Като се смеси със сметана и се намаже на хляб - става идеално за закуска.

Редактирано от Изyмeн на 20.02.11 12:53.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано20.02.11 12:54



ей, впечатлен съм. Имало надежда за вегетата значи.





Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано20.02.11 13:42



Въпросът е, въобще възможно ли е ИСТИНСКО, ПЪЛНОЦЕННО вегетарианство за българското семейство с 400-600 лв. общ доход???? ИСТИНСКО, ПЪЛНОЦЕННО, ЗДРАВОСЛОВНО вегетарианство без онзи дълъг списък с екзотични скъпи храни, а САМО с наши си, български, които всеки може да си произведе или набави от природата и пазара?

Отговорът е начинът на хранене на предните поколения, когато сме консумирали храна, отгледана тук в наши условия.

Баба ми е разказвала, че са ядели много плодове и прясна храна, сирене, масло, домашен хляб. Месо е имало 1 път в седмицата, въпреки че прадядо ми е бил овчар. Зимата е имало ошаф, а плодове са съхранявали в ями, заровени в земята, нещо като естествен хладилник - на студено, докато издържат.

Нашата местна диета е част от средиземноморския начин на хранене, но не съвсем, предвид, че сме в умерен климат.

Накратко - българите НИКОГА не са били вегетарианци, но са се хранели доста здравословно.

В момента навлиза някакъв изкривен вариант на американския начин на хранене и то за най-бедните американци - бърза храна, пържено, разни изкуствени сосове, много соя в "месото", много полуфабрикати и десерти в опаковка, тъпкани с консерванти и оцветители.

Като гледам, в тоя начин на хранене почти няма месо, а е супер вреден!

Човек може да се храни пълноценно и здравословно, ако следва съвсем простички правила за хранене:
- без бърза храна
- всичко в опаковка е вредно - вафли, сладки, бомбони, шоколади...
- купешките тестени изделия са с набухватели и куп друга химия

Какво да се яде?
1. Домашно готвено
2. По възможност домашен хляб или такъв от някоя малка селска пекарна. Истинския хляб е плътен и с естествен цвят, а не боклуците, които се рекламират като "пълнозърнести", а са с набухватели и боя
3. Плодове според сезона - всичко останало е парниково, къса се зелено и се маже с разни неща, за да държи по-дълго. Няма вкус и хранителна стойност
4. Месо, по възможност домашно, Бройлер тъпкан с антибиотици, смески и разни ускорители на растежа е като пръскано с растение с хербициди.

Дали е скъпо?
Палиш колата и на само на около 20тина километра около който и да е град, айде, може и малко повече, да кажем 30 минути път, има села, от които можеш да купиш качествена храна. Вече не е толкова лесно да се намери, защото всички се усетиха, че за да продават, най-лесно е да ползват бързи методи за печалба, без да си правят сметка, че така ни/се тровят. Но при желание, все още могат да се намерят качествени продукти. А ако има баба/дядо на село, не виждам защо да не им се помогне, хем хората ще виждат полза от труда си, хем ще се храним с качествена храна.

Трябва информиран избор, а вегета, които получават световъртеж от чист въздух и четат откровени глупости, на които вярват, не могат да бъдат надежден източник на информация!

Лично аз имам доверие на предците ни, по нашите земи е имало не малко столетници и нито един от тях не е бил вегетарианец. Доколкото си спомням, Азербайджан или някоя от тия републики, беше на първо място по брой дълголетници. Хората си плющят месо, ама не като нас и като напето!
Тук пак бяхме писали за един "митичен" народ от хималайски вегетарианци, дето се споменава от Лидия Ковачева, в нейната книга. Да хората са здрави и се хранят с естествени храни, усмихнати са и прочие..., ама не са вегетарианци - бях пускал клипче от филм, още в първата минута даваха традиционно тяхно ястие с питка и месо.

Та едно са заблудите на разни градски вегета и идеалисти природозащитници, друго е реалността!

___________



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: mo32®]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.02.11 14:32



В отговор на:

Баба ми е разказвала, че са ядели много плодове и прясна храна, сирене, масло, домашен хляб. Месо е имало 1 път в седмицата, въпреки че прадядо ми е бил овчар. Зимата е имало ошаф, а плодове са съхранявали в ями, заровени в земята, нещо като естествен хладилник - на студено, докато издържат.



Наскоро се натъкнах на на Уестън Прайс, който е американски зъболекар, обиколил целият свят през 30-те години в търсене на причината за развалянето на зъбите. И открива във всички точки на света, било Африка, Нова Зенландия или Американските индианци общности, където не само кариеса е непознат, но и са съвършено здрави - дори нямат думи в езика си за диабет, рак, сърдечни заболявания, хемороиди и други ужаси на съвременната цивилизация.

И в интерес на истината, единствено всред месоядните племена имунитетът срещу кариес бил 100%. С колкото зъба се раждали, с толкова и умирали, без нито един кариес. Той го обяснява с мастноразтворимите витамини, които се намират във вътрешните органи и черния дроб на животното.

Общността във високопланинска долина в Швейцария, която посетил също се радвала на добро здраве. Там месото било лукс, но пък ядяли голямо количество жълто масло. Особено се тачело това, добито от млякото на добитък пасящ бързорастяща трева на пролет. От всичките деца в долината, само на едно открил кариес, въпреки, че не си миели зъбите и те били целите покрити с плака.
В отговор на:

Лично аз имам доверие на предците ни, по нашите земи е имало не малко столетници и нито един от тях не е бил вегетарианец. Доколкото си спомням, Азербайджан или някоя от тия републики, беше на първо място по брой дълголетници. Хората си плющят месо, ама не като нас и като напето!



Няма нужда да ходим в Азербайджан. Само допреди 100 години българинът е бил на първо място в Европа по дълголетие, открива го руският учен ""Проф. Иля Мечников събрал сведения за 36 страни и установил, че най-много столетници има в България – по четирима на 1000 души. Направил проучване и установил, че болшинството столетници са овчари, които редовно се хранели с българско кисело мляко. "

Но върху народът ни се извърши невиждам по мащабите си геноцид, комунистите се опитаха да ни затрият от историята и лицето на земята. Резултатът е, че в момента сме най-болната нация в Европа по всички параметри. От най-дълголетната ни докараха до най-болната.

Редактирано от Haтypaлиcт на 20.02.11 14:41.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано21.02.11 22:54




Здравей.
Тези мастноразтворими витамини (А, D, Е, К) ги има и в растителните храни. Е и К са така или иначе предимно в растителните храни, а А се образува ако се яде достатъчно бета-каротин в подходяща форма (пюрирано или много добре сдъвкано + малко мазнина, и то няколко пъти дневно), а D има в гъбите които са стояли няколко минути на слънце, има и в авокадото, както и се образува от излагането на кожата ни на слънце по нашите ширини, най-вече лятото по 20тина минути на ден обедно - на ръцете и лицето напр..
Аз лично предпочитам растителния вариант, заради другите аспекти на вегетарианството които съм приел, освен здравословния.

Редактирано от Moд (вere) на 21.02.11 23:00.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано21.02.11 23:54



Този наръчник е от английски или американски автори ако не се лъжа, или по-точно е пригоден за тамошния живот, така е.
Мисля че книгите напр. на д-р Гайдурков (напр. "Човешкото хранене", надявам се не е изчерпанa), както и на Лидия Ковачева описват много добре как да изглежда това в България. Първите не съм ги чел (още) но съм чувал хубави отзиви, а вторият автор е всеизвестен.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано22.02.11 08:30



гъбите почти не се усвояват от човешкия организъм. Добре че е фармацевтичната промишленост с нейните витамини и добавки, иначе доста трева щяхте да изядете, докато си набавите необходимите вещества.
Има и по-лесен начин, естествено - консумация на месни продукти, ама някои хора обичат да им е трудно.





Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано22.02.11 09:02




Инфото ти не е вярно. Хитинът се разпада при високи температури (200-250°C), a не съм чул някой да яде само сурови гъби, почти всички ги пекат/пържат и пр..

А и 80-90% от вит. Д се набавя така или иначе от слънчеват светлина, особено по нашите ширини където има такава достатъчно.

Ae xоиш спиш.




Редактирано от Moд (вere) на 22.02.11 09:08.



Тема Re: Вегетарианство, ама по нашенскинови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано22.02.11 09:11



Хитинът може и да се разпада, ама не и при условията, при които се готвят тия гъби. Ако сравняваме насекомите и гъбите - по-добре е да се ядат насекоми, отколкото гъби, понеже при насекомите хитинът е съсредоточен само във външния скелет, а отвътре са си вкусни (никога не съм ял буболечки, но е въпрос на култура).

Най-важното е невидимо за очите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.