Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 24.09.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: mian]  
Автор mian ()
Публикувано21.01.10 20:30



СПЕШЕН СЛУЧАЙ ЗА ПЛАНЕТАТА





Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Amitaba (изобилие)
Публикувано23.01.10 00:06



Критерият е, че едното е доказало устойчивостта си и е възникнало по естествен начин, а другото е било променено без никаква грижа или познания за баланса в генетичния материал. Нали правиш разлика между жираф и магаре с присадена 5 метра шия? Мутациите, водещи до появата на нови видове не са хаотични, а напротив - много добре балансирани. Неразбирането на сложния баланс кара някои хора да си мислят, че ако пипнат тук-там, ще променят само това, което на тях им се иска и нищо друго.

Освен това би трябвало досега да си разбрал, че бедата не е само в това, че нещо с грубовато манипулирана ДНК структура и доказано вредно въздействие върху здравето на бозайници, които са яли от него, е пуснато в природата. Огромен проблем е и това, че се разпространяват такива ГМО, които вървят в комплект с големи количества отрови, а и се държи сметка за всяко поникнало зрънце с изменен генетичен материал, което не е закупено от корпорацията-производител.

Някои хора няма да се усетят, докато не затънем дружно до шията в лайна. Книжките за кораба "Бигъл", дето си ги чел, ги забрави, не вършат работа.

_________


БОГ Е ЛЮБОВ


Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Amitaba]  
Автор Изyмeн (Магистър)
Публикувано23.01.10 09:12



Аз не съм специалист, но не вярвам и някой от пишещите тук да е специалист. И все пак - да видим с какво могат да са вредни тия организми? Не вярвам някой да пуска доказано отровен продукт на пазара. След като храната отговаря на всички изисквания - по химичен състав е много подобна на другите - не виждам смисъл да се забранява. С темповете, с които се увеличава световното население, скоро няма да има друга алтернатива за изхранването му. Това, че българите намаляват не значи, че навсякъде по света е така. Алтернативата ще са или генномодифицираните растения и животни, или глад. Ако от тези неща имаше някаква реална вреда - мислите ли, че целият свят нямаше да знае? Много по-полезно ще е ако протестирате срещу доказано опасни неща като тютюнопушенето или алкохола - лично аз познавам няколко човека умрели заради алкохол, един ослепял и оглушал, друг с ампутиран крак, а всичко това е без автомобилните произшествия предизвикани от пиене - знам и няколко такива. Ама не, за вас проблем са някакви растения, които на никого не са навредили досега. Е, аз проблеми с тях нямам и смятам да си ги ям. Именно заради такива като вас науката не може да разкрие пълния си потенциал. Напоследък се занимавам с философия и психология и съм просто отчаян от назадничавите методи използвани от закостенели професори и възпитаници на старите школи. Как може тия олигофрени да се питат има ли алтруизъм, след като тоя въпрос трябваше категорично и завинаги да е решен преди повече от 100 години.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: mian]  
Автор stani__m (новак)
Публикувано23.01.10 13:08



Хората са еволюирали на палео диета
проблема е от многото хора, земята може да поддържа 500 мил, които да се хранят както са еволюирали, или 1 човек на 10 кв.км
сега ядем какво може при толкова народ, и като няма еволюционен натиск не можем да се приспособим, и караме на лекарства - живеем все повече и все по-болни, направо рай за медицината и фармацията
но населението расте, като няма храна от 3 лъчвета остава 1, не знам защо раждат толкова като няма какво да ядат, преди да ги открият белите, в Африка как са я карали, едва ли населението е растяло както сега, същото е и за Азия
само ние се ширим тук на благоприятна все още територия, но докога
за 100 години - от 1,5 млрд до 6,5 млрд, до 2050 - 9,5 млрд
не зърнени и ГМО храни ами камъни ще ядем, и сярна кесилина



Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Изyмeн]  
Автор -TOШE- (момец)
Публикувано24.01.10 00:12



Аз не знам нищо за ГМО и мълчах по темата, но ще дам един исторически пример.
Първо прочетете това за ДДТ
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%94%D0%A2

ДДТ е използвано с десетилетия и откривателя има нобелова награда за медицина. Минали десетки години докато се рабере, че е супер вредно и се забрани. Използвали са го и бабите по селата и вскакви хора срещу хлебарки, да си пръскат картофите, срещу молци. Уж било безвредно и евтино, но се зне дали и моя прадядо не си заминал на 50 от рак точно щото този препарат се е ползвал и в нашата къща. Е дано не стане така със зеленчуците.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%94%D0%A2



Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (минаващ)
Публикувано24.01.10 01:06



Проблем може да има при преминаване на генетичен материал. Има и други проблеми, ама сега no time for research :)
Аз лично съм против използването на ГМО в България, където населението може спокойно да се изхрани и с нормална храна. Виж - световно, напр. в Индия, ще има полза, стига да е направено с разбиране а не да създадат някакви изроди и да прецакат природата. Говори се че пчелите в САЩ затова са почнали да измират...

Ето инфо:






Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Amitaba]  
Автор lilava (sol )
Публикувано24.01.10 13:30



Критерият е, че едното е доказало устойчивостта си и е възникнало по естествен начин, а другото е било променено без никаква грижа или познания за баланса в генетичния материал.
Изобщо не си прав. И едното и другото са генетични модификации. Различни са условията, при които са правени, но резултата и ефекта са едни и същи. Просто с напредъка на науката и разкриване структурата на генетичния код, учените имат възможност да се намесват директно и да добавят гени, да прехвърлят гени между видове, които не са родствено близки. Това е. Също така не се чакат няколко поколения, за да се получи крайният резултат. Но не виждам какво му е лошото на това?
Между другото, като казваш "генно модифицирани организми" какво разбираш? Знаеш ли какво точно е модифицирано и защо? Защото говориш за "доказано вредно въздействие върху бозайници", а това е абсурдно - как може ДНК да вреди? Всяка клетка (с много малки изключения) така или иначе съдържа ДНК, т.е. храната ни си съдържа ДНК, която не е с абсолютно нищо по-различна от модифицираната - изграждат я същите 4 бази! Хапваме си я всеки ден, откакто свят светува...

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.


Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: lilava]  
Автор Moд (вere)Модератор (минаващ)
Публикувано24.01.10 14:07



В това че няма дългосрочни изследвания, може да има лошо и още как. Представи си че ГМО-хараните създават здравословни проблеми (примерно безплодие, или пък променят микрофлората на човека в посока бактериите там да произвеждат... пестициди, или пък пчелите наистина доизчезнат заради GMO). Тогава и мъката, и финансовите последици ще са по-лоши отколкото ако не се ползва ГМО а други средства за решаване на проблемите. Затова трябва дългосрочни изследвания.



Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: Moд (вere)]  
Автор lilava (sol )
Публикувано24.01.10 16:06



Това "представи си, че..." звучи много несериозно

Мога много неща да си представя, ама това не ги прави възможни!
Смятам, че се правят достатъчно изследвания. По-важното е всеки да е информиран, за да може сам да избира какво да яде.

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информирнови [re: lilava]  
Автор Изyмeн (Магистър)
Публикувано24.01.10 19:00



Доколкото знам наистина на места има сериозни проблеми с пчелите - предизвикват ги африканските пчели, дето са се размножили на места, по които са вирели други видове. Та тия пчели имат няколко сериозни недостатъка - единият е, че жилят по много накуп, а другият - че хоботите им са по-къси и поради това не опрашват някои отглеждани от хората растения.

Най-важното е невидимо за очите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.