Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:34 29.06.24 
Градове
   >> Варна
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Обещания на Станишев за Варна  
Автор вapнeнчe (земляк)
Публикувано07.11.07 18:11



Кабинетът дава 1 млн.лв.за детски градини във Варна

©

news.bg
Размер на шрифта: a a a

Правителството ще финансира ремонт на пътя от Икономическия университет до курорта Златни пясъци.
Това съобщи министър-председателят Сергей Станишев след срещата си с кмета на града Кирил Йорданов.

Премиерът посочи, че средствата за реконструкцията ще бъдат отпуснати от фонд "Републиканска пътна инфраструктура".

Правителството ще помогне за реализацията на проектите от програмата за развитие на града, като отпусне 1 милион лева за построяването на нови детски ясли и градини, каза още Станишев.
Той допълни, че се ангажира и с ремонта на последния етаж на МБАЛ "Св. Анна".

Искаме да съдействаме за това успехите в управлението на общината да бъдат развити още повече, в това число и в областта на образованието, здравеопазването и инфраструктурата, подчерта още премиерът, като допълни, че разговорите в тази посока ще продължат.

Министър-председателят Сергей Станишев и кметът Кирил Йорданов обсъдиха и проекта за модернизация и разширяване на пристанище Варна, който ще бъде финансиран със заем от Японската държавна банка.
Премиерът открои важността на проекта, особено по отношение на изграждането на нов контейнерен терминал. Т

ой каза, че държавата ще компенсира общината в развитието на района на пристанище Варна-изток като туристическа атракция. Правителството ще намери подходящата форма, която да е в интерес на всички участници.

От своя страна Кирил Йорданов съобщи, че продължава и работата по бул. "Република", като само през тази година в него ще бъдат вложени 600 000 лева отпуснати от Министерството на регионалното развитие и благоустройство.
По думите на кмета през следващата година ще бъдат усвоени още 2,6 млн. лв.

Премиерът Станишев е във Варна и заради церемонията по издигане на националния флаг на новия кораб „Пирин", собственост на Параходство Български морски флот.

През тази година това е третата придобивка за БМФ.
Сключени са договори за още три нови кораба и това е част от цялостната визия на държавата за модернизация на дружеството, за неговата конкурентоспособност в Черно море и навсякъде където се вее българският флаг.

Това заяви министър-председателят в приветствието си по време на церемонията.

За правителството, каза той, е приоритетно бъдещето на българския морски флот. Ние ще гарантираме неговата устойчивост, работа за българските моряци и обновлението на корабите, увери министър-председателят.
Това е важен приоритет на правителството и той ще се реализира, за да имаме самочувствието на сериозна морска държава.

С тези думи премиерът пожела попътен вятър на новия кораб и неговия екипаж.

Стратегията на приватизация на БМФ е най-дълго и най-сериозно обсъжданата до момента, заяви Станишев в отговорна журналистически въпрос.
Водещият критерий е развитието на параходството, изтъкна той.

Сред основните моменти в стратегията премиерът открои запазването на работните места, пазарния дял, инвестициите и модернизацията на самия флот.
Премиерът бе категоричен, че критериите действително са много сериозни и подчерта, че за пръв път държавата залага ясно своята визия и изискванията към купувача.

Министър-председателят коментира пред медиите и предложението на френската страна за модернизацията на военноморските ни сили и възможностите за изграждането на 4 нови корвети за морския ни флот.

Български експерти ще бъдат изпратени във Франция и ще обсъдят възможностите за реализация на сделката, която бе стартирана по време на посещението у нас на френския президент Никола Саркози.



Премиерът определи предложението на френската страна като много атрактивно, особено в областта на офсета.
От друга страна, подчерта той, цената е много висока и трудно бихме могли да влезем в бюджетните параметри, поради което е необходима друга схема на плащане.

На церемонията по издигане флага присъстваха министърът на транспорта Петър Мутафчиев, областният управител на Варна Петър Кандиларов и кметът Кирил Йорданов.

В обръщението си към официалните гости и екипажа на новия кораб транспортният министър Петър Мутафчиев благодари на изпълнителя „Булярд" за качественото изпълнение, както и на служителите на БМФ за постигнатите резултати.
Печалбата на Параходството за деветмесечието е нараснала с 62 %, отбеляза министър Мутафчиев.





Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: вapнeнчe]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано07.11.07 19:49



1млн лв... те да не са взели разхлабително?



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: вapнeнчe]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано07.11.07 20:12



Толкова много приказки за 1 млн. лв.! Ега ти премиера, ега ти кмета! Тези са смешни! И аз ще чакам от такива дебили да ми оправят града... Че то един малък магазин от 50-60 кв.м. в центъра струва вече повече!

Tempora mutantur et nos mutamus in ilis.


Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: вapнeнчe]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано07.11.07 20:39



Очакваше се че Станишев ще посети първо Варна след изборите. За обещанията
също!



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: palasto]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано07.11.07 21:02



Гледай новините по МСАТ, там ще научиш повече. Станищев обещава, че ще финансира различни проекти в град с държавни пари. Това е добре що до сега всички правителства ни пренебрегваха.

Все пак Варна е най-големия град в който спечели кандидата на комунистите, така очаквай да стане приоритетен!



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: akosta]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано07.11.07 23:54



Айде, айде - той Кирил Йорданов три мандата вече го подкрепят косвено червените. Що чак сега дойде премиерът и се нахъса така за града? Мисълта ми е, че едното няма общо с другото

.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: вapнeнчe]  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано08.11.07 03:56



Как му се откъсна от сърцето цял 1 милион на софийското правителство не мога да повярвам! Толкова им харчи парламента за 1 ден

Редактирано от Jay Gould на 08.11.07 03:59.



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: вapнeнчe]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано08.11.07 08:45



Бе ние да не сме с. Долни Богров, че да им се радваме на тея 1 млн. лева! Аууу наистина простотията и алчността на политиците ни нямат край.



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: Jay Gould]  
Автор roum (приятел)
Публикувано08.11.07 08:53



Моето мнение е че тези пари са недостатъчно ама и без тях пък по-зле.
След като закриха всички детски градини настанени в апартаменти се оказа че има остра нуждда от такива съоръжения. С този 1 милн. може да се построи поне една такава детска градина и макар да не е достатъчно е по-добре от колкото нищо.
Ако имах възможност да давам предложения щах да накарам всеки който иска да строи МОЛ-ове първо трябва да построи 1км. улично платно с ширина мин. 8 метра. При строящите се сега МОЛ-ове вероятн щяхме да имаме напълно нов бул. Сливница




Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: roum]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано08.11.07 09:01



И по една детска градина и една ясла

Няма да минават тънко, яТова, верно, добра идея и подход.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: Heизвecтeн]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано08.11.07 15:50



Имах предвид, че Станишев няма да отиде при кметовете на ГЕРБ в Бургас и Пловдив. Та с тях да се фръцка!





Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: Bat_Vanio]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано08.11.07 18:36



Да бе, нали и аз това викам... все едно Станишев пръдна при положение, че бюджетът на общината тази година със сигурност ще е доста над 200 000 000лв. Но явно само толкова могат да отделят - нали все пак 7,4 млн им трябват само за увеличаването на дупетатските им заплати с 44% през 2008г. Кво толкова свършиха, а ние да не сме разбрали, че да ги заслужат тия пари? Най-малки им били заплатати от всички дупитати в ЕС - ами българите да не са с най-големите заплати в ЕС?!



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: akosta]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано08.11.07 22:43



То сал една Варна му остана, викаш

. Тя и тя толкова червена, ама нейсе

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 18:41



Не сте достатъчно благодарни ан това, което ви се дава.
Трябва да имате пред вид, че има много по-приоритетни проекти, които трябва да бъдат финансирани и които са от значение за цяла България, а не само за 300 и или 340 000 души. Защо като дойдете в София се кавате на метро? Или ползвате аерогарата?



Тема А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 19:03



Предвижда се продължение на две трамвайни трасета в София
Новите линии ще водят към кварталите "Студентски град" и "Малинова долина"



През следващата година Столичната община предвижда разширяване и удължаване на трамвайни трасета. Това съобщи столичният кмет и кандидат за нов мандат Бойко Борисов миналата седмица при представяне на модернизиран трамвай, произведен в края на 80-те години на миналия век.
Според приетия от Столичния общински съвет проект за изменение на общия устройствен план на София по отношение на трамвайния транспорт се предвижда продължение на две линии. Това е трамвайното трасе от Семинарията по "Симеоновско шосе", бул. "Никола Габровски" през Студентския град по бул. "Акад. Стефан Младенов" до "Малинова долина". Предложено е и продължение на трамвайното трасе от "Дървеница" по бул. "Кл. Охридски", "Проф. д-р Иван Странски" и включване в маршрута към "Малинова долина".


ТОзи проект например би повлиял на половин милион души, т.е. почти двойно на цялото население на гр. Варна. Просто постогнатият ефект е несравним. Освен това, не е много справедливо два от най-големите квартали на София да нямат трамваи.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано09.11.07 20:25



Като София е такъв рай ,защо ходиш да береш портокали в испания?




IN MEMORY OF RJ

Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Alykard]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 20:32



За да може лятото като идвам на море във Варна да ти плащам за свирките. Все пак с тези 5 лева дето ще ти дам да ми издухаш кура сигурно ще караш 2 дни, така че недей да мрънкаш много.



Тема Re: Обещания на Станишев за Варнанови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано09.11.07 20:38



Първо, не се сещам някога някой софиянец да ми е дал нещо, особено пък от правителството, така, че няма от какво да съм доволен. Ако говорим за Варна, то тя внася много повече пари от данъци в бюджета, отколкото получава като субсидии. Така че Варна е нетен донор, а не бенифициент. Пак няма от какво да сме доволни. Трето, защо си мислиш, че всичко важно е в София. Та нали почти половин година точно Варна е лицето на България пред света, защото е морска и лятна столица? Има милиони туристи, които са посетили България и я познават от Варна и морските курорти и никога не са стъпвали в София. То и затова толкова им харесва нашата страна. Май много трябва да Ви се обяснява на софиянци кое е провинция и кое не. Справка - Хемингуей. Не е лошо да разберете, че не всичко зависи от София и да изоставите този манталитет, че другите са провинция. Най-малкото защото провинцията е в София... Не ползвам метрото в София, нито пък летището. Идвам с кола, а ако ми се наложи, ползвам и такси. В този ред на мисли не мисля, че летището в София е приоритетно пред Варненското, дори напротив. Същото се отнася и за метрото. Във Варна е много по-важно да се развие нов релсов транспорт. Освен това считам, че достатъчно много години, вече 63, София е извличала предостатъчно много облаги от това, че случайно е била избрана за столица, и то за сметка на всички останали българи. Като паразит е изсмуквала ресурси от цялата страна до степен на другите колкото остане. Е, стига Ви толкова, казвам аз. Вярвам, че всички в този Варненски форум ще ме подкрепят. Варна е не по-малко важна като град за България от София и тепърва ще нараства още нейното значение. Това всеки го знае. Така, че по-кротко в този форум!

Tempora mutantur et nos mutamus in ilis.


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано09.11.07 20:41



Свирките си ги запази за спартакус

,верно,че софия е бил града с най-много хомота ,на глава от населението ,напълно оправдаваш твърдението,я метни по някой друг килограм портокали да почерпиш като се върнеш,затова,че ти търпим прстотиите,а относно факта за летището,метрото въобще няма да го коментирам,до софийското е едно такова жалко подобие ,незавършено със спирки през 1 км максимум смяхх,та за летището хората не са виновни ,че са го направили там,така че не ходят по свой избор и сега ако фрапорт развие добре тези във варна и бургас ,те ще вземат бая голям дял от баницата,така че да не се окаже накрая вашето с великия мениджмънт от страна на държавата доста назад,ама това на теб не те грей ,събирай си портокалите спокс


IN MEMORY OF RJ

Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано09.11.07 21:27



Въобще не ме интересува в София какъв трамвай щели да правят - тия ходи в софийския форум да ги пишеш. Сигурно пак толкова нескупосано ще ви го направят, както са ви и другите линии, но вие не сте виновни... Летището ви хич не го ползвам - летя директно до Варна с редовните линии през Будапеща или Виена, или до Букурещ, защото ми е много по-близо до Варна.

Явно във Варна отдавна не си идвал щом си мислиш, че с 5лв. се живее два дена. Това лято като си ходих там бирата беше от 1€ нагоре... Аз от известно време капка алкохол не близвам, но и храната не е много евтина така, че тарифата ми за свирките едва ли можеш да си я позволиш дори със заплатата от беритбата на портокали в Испания.





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 22:15



Живея в една доста северна държава, тук не виреят портокали, но си имам доста пари, сигурно повече от всички пишещи тук, взети заедно. Не че за мен има значение, нопонеже този въпрос толкова ви вълнува.

А за по-горните - идвал бил с колата си в София - ама във въздуха ли я караш, или по пътищата, които са строени от моите дядо и баба, докато твоите са копали доматите на село.

Трамвайните линии са много важни за България, достатъчно добри са си в София, стига да ги нямаше селяните да карат върху тях. Такива като вас, идват в София, изхвърлят си боклука и си показват селската простотия,после тръбят че било мръсно и претъпкано. Ами стойте си на село и няма да е така.

Освен това Варна не е столица 6 месеца, София и единствено тя изпълнява столични функции. Никой друг град в Бг няма подобни, даже и зачатък на такива. Нормално е тук да се правят фасилитации, защото те обслужват много повече хора, не 300 000.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Alykard]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 22:16



А в Париж като са през 500 метра??
Братле само на село като стоиш няма нищо добро да излезе от това.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано09.11.07 22:23



а ве пич правиш ли си сметка ,че твойте баба и дядо са дошли от някое несъществуващо вече селце в северозападна българия,правиш ли си сметка ,че са спали върху слама и са чистили конска тор,правиш ли сметка ,че са били неграмотни,арправиш ли си сметка,че допреди 120 години софия е била едно кално селце с 1000 човека,че това,което притежава сега не е понеже някакви особени качества на хората там,просто така е устроена нашата жалка държавица ,че софия е паразитиращ град проспериращ на труда на останалите,реално най-големия селянин тук си ти ,понеже си от софия,аз може и да не съм оттам,но моя прадядо е бил роден в град и е бил грамотен,за разлика от твойте ,така че ако не портокали ,събирай картофи и мълчи




IN MEMORY OF RJ

Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано09.11.07 22:41



Явно и ти мен не ме познаваш, че да си мериш пишката с моята, а освен това и да твърдиш, че си хвърлям боклуците по улицата - никъде не бих го направил това.
Аз доста софиянци виждам да карат по релсите, а във Варна не веднъж точно софиянци са ме затваряли на кръстовище когато завивам наляво от лявата секция, а той при червен светофар на секцията му (средната) завива пред мен...
Не знам къде живееш, но ако беше виждал трамваен път в Европа как изглежда, щеше да си дадеш сметка за състоянието на софийските...



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 22:48



Ами в града, където живея, има доста добре развит трамваен транспорт. Така, че съм виждал. Ти не си, защото във Фр няма каквито има в северните държави. Или Милано примерно.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано09.11.07 23:04



Виж сега, според мен мина всякакви граници и ти предлагам доброволно да се самоизключиш от този форум на Варненци. Не те знам "пич от софия" ли си или не си, но мисля, че приказките ти са на едно невъздържано софийско пичлеме, което се смята за нещо повече от другите само на базата на това, че живее в София. Мисля, че това не е повод за гордост, защото родата на 99.98% от т.н. софиянци не е от София. Аз например съм варненец пето поколение и се гордея с това. Ако не знаеш какво означава това, пояснявам, че родната ми къща е била построена преди Освобождението. Това няма как да важи за теб. Апропо, по-голямо мъртвило от това София през лятото не бих могъл да си представя. Който софиянец има пари, идва на море, който няма, се връща на село. Не разбра ли, че заради такива като теб никой в България не обича София и набедените "столичани". Нямате атмосфера, история, дух!

Tempora mutantur et nos mutamus in ilis.


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 23:20



Да, смятам се за нещо повече, ама не затова от къд съм, за мен това са глупости, естествено, аз имам повече неща от вас, можи частияно за това, от къде съм, което сщо не е повод за гордост, от тук пък следва , че съм имал повече възможности от вас, и т.н.
Мен това не ме интересува.

Тук просто разясних някои въпроси. Защо например ще се строят трамвайни линни в софия, а не другаде и защо това има значение и за тебе.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано09.11.07 23:27



има градове с по 150 хиляди жители с трамвай,има дори и с метро толкова големи-Лозана,това ,че в бг всичко се дава на града ,който най-малко заслужава т.е. сф е друг въпрос


IN MEMORY OF RJ

Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Alykard]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано09.11.07 23:39



Е не сме в Швейцария. Затова си има приоритети, ако имаше пари, щеше да има трамваи първо в Плд, после във Варна. Но най-напред трябва да се направи мрежата в софия, защото облсужва 6 пъти повече хора, отколкото подобна във поменатите градове. А това скоро няма да стгане. Планирани са още над 120 км, двоен железен път из София, както и паралелна подмяна на 140 км. от сегашния с широки релси. Така че има да почакате за трамвай.
А меро във Варна никога няма да има.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано10.11.07 00:01



Нито Плд ,нито Варна не трябва да чакат на държавата т е софия затова ,защото просто никога няма да го дочакат,ясно е че сами ще трябва да се оправят ,колкото,че сф е 6 пъти по-голяма ,ми май не можеш да смяташ ,в шопската агломерация живеят ок 1 ,35 млн в пловдивската 580 хил ,което е под 3 пъти,а във варненската някъде ок. 420-450 хил ,което е 3 пъти някъде,но дори и софия да е 6 пъти повече,какво от това ,тия 6 пъти ще са някакви селски гастарбейтерчета без квалификация,които не дърпат много много нещата напред,то в китай има почти 100 града около и над милион ,за 90% от които никой не е чувал а Цюрих или ЖЕнева всеки ги знае,примерно,така че тия 6 пъти не правят сф повече отколкото е ,то тях ги и няма де




IN MEMORY OF RJ

Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Alykard]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано10.11.07 00:10



Във Варна има 320 000 жители, с настоящ адрес, в София над 1,4 млн, сметни сам каква е разликата, всички хора имат право на нормална среда, независимо от образованието, моя съвет е да си биеш една чекия и да лягаш вече. Освен това Цюрих е не по-малък от София



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Alykard ()
Публикувано10.11.07 00:11



за Цюрих зависи как гледаш на него ,а за софия лично ли си ги броил




IN MEMORY OF RJ

Редактирано от Alykard на 10.11.07 00:13.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 00:21



Хахаха!!! Пак каза виц - най-големият производител на железопътен подвижен състав (в това число трамваи) в Европа е френски и се казва ALSTOM. Трамваи има в доста градове във Франция и даже има национален стандарт за трамваите.
Ето ти малко снимки:

от село, където живея (цялата агломерация е около 280 000 души):




от Страсбург:


Бордо (в центъра на града трамваят се захранва от трета релса, за да не се нарушава градския пейзаж от кабели във въздуха. Технологията на третата релса няма нищо общо с тази във Сан-Франциско например и за първи път е използвана в Бордо през 2005г.):


Лион:




Май съм виждал, а?

Редактирано от Пaвчyko на 10.11.07 00:36.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор gen. Stolipin ()
Публикувано10.11.07 02:22



А???Много малка я изкара софия.Според мене е към 10 -15 милиона.На практика е 2 пъти по -голяма от България и включва част от Сърбия.Пък с мангалите ако я броя може и да прибавя населението на Мумбай.



Момко ,всички знаят каква лайняна яма е софия , няма смисъл да казваш на черното бяло.Бориш се за загубена кауза.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 11:48



Момченце, като ти виждам уличния речник, не само че не си нищо повече, ами си и доста много под средното ниво на интелигентност. Казах ти, спри да пишеш в този форум, че го цапаш. Не ме интересуваш нито трамваите, нито метрото в София. Впрочем, те нищо не струват, независимо с кой град ще ги сравниш. Освен това, спри да се занимаваш с Варна. През лятото Варна става дори по-голяма от София. В момента Варна е поне 550000, а лятото минава милион. От София като се изнесат 200-300 хиляди през август, става дори под милион. Проста аритметика, ама и нея не я владееш. В София няма нищо, ако не броим тъпата власт, което да го няма във Варна. За сметка на това София никога няма да има море, плаж, курорти, аквариум, делфинариум, морската градина, дворец на спорта, фестивален комплекс, морска академия, мост като Аспаруховия, толкова хотели, ресторанти, всякакви развлечения, пристанище, чуждестранни туристи от цял свят, както и всичко останало, свързано с морето. Моята Варна не си я давам и за 100 такива градове като София.

Tempora mutantur et nos mutamus in ilis.


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано10.11.07 13:26



Уча в един университет, където теб няма да те пуснат даже на посещение, да не говорим, че това е и в най-престижната специалност, ама както и да е. Освен това, ще пиша където си искам.

СЕга по повдигнатите въпроси - всичко това го няма нито в Париж, нито в Рим например. По тази логика и те са под Варна. Аз не мисля така. В София има много други неща, за които и помен няма във Варна. ВЕче съм казавал - университети, театри, опера, музеи, хубави къщи. Аз например живея в къща, която е паметник на културата, а подобни сгради във Варна няма.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 13:42



Всичките тези неща ги има и във Варна, но ти толкова и си обърнал внимание... като отидеш там сигурно по цял ден се пържиш на пясъка като грешен дявол, за да ти завиждат като се прибереш в София, че си ходил на море...



Интересно ми е коя е "най-престижната специалност"... просто за информация...



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано10.11.07 14:09



Приятели! Българи!

Престанете да се ядете за това кой град бил по-голям или по-по-най!
Не разбирате ли, че сме една шепичка хора! Че територията на страната ни е 16 пъти по-малка от Тюменска област в Русия?!?Че цялата ни държава е точно 1/3 от град Москва! А вие сте седнали да се тровите кой град бил по-велик. Отворете си очите всички!Събудете се! Малка и бедна държава сме, с малка и бедна столица, с малки и бедни градове! Всички са на едно дередже, просто столицата е по-голяма!
БЪЛГАРИЯ ОТ МНОГО ГОДИНИ НАСАМ Е СЕЛСКА ДЪРЖАВА. Не съм националист, нито симпатизирам на онази лумпенска партия А...а.НО ВИНОВНИ ЗА ТОВА СА ТУРЦИТЕ, КОИТО НИ ДЪРЖАХА 500 ГОДИНИ ИЗОЛИРАНИ ОТ СОЦИАЛНОТО, ИКОНОМИЧЕСКОТО И КУЛТУРНО РАЗВИТИЕ НА ЕВРОПА! Пет века не са малко! те промениха завинаги психологията на нашия изстрадал народ. Знаем само да гледаме в чуждата паница, да се радваме искрено на чуждото нещастие, а своето щастие да не мислим. И много други отрицателни черти, насадени ни от 500годишното затъмнение. Това е психологията на един изстрадал и измъчен и потъпкан народ. това за мършата всички го знаем-думите на великия Славейков! Това е вярно и днес, 160 г. по-късно!
Едно описание на Ами Буе-пътешественик, отнасящо се за София, от 1837 г. :"кални улици с дупки, площади пълни с боклук...окаяно състояние". Да ви звучи познато? Преди 170 г. сме си били селяни, такива си оставаме и днес.
СМЕШНО И ЖАЛКО е да се ядем за това кой наш град е бил по-голям на фона на мизирията и селянията, всеобща за България.
Това не ни прави чест. Така не би се държал един цивилизован народ.
Каква е тази омраза между София и Варна, между София и всички останали градове??? Ама май забравяте, че:
и сф е БЪЛГАРСКИ ГРАД
и вн е БЪЛГАРСКИ ГРАД
и плд е БЪЛГАРСКИ ГРАД и т.н. и т.н.
Осъзнайте се най-накрая! Нали всички претендирате, че сте високообразовани хора! Ами като сте такива, погледнете реално на нещата. БГ градове трябва да се подкрепят а не да се мразят. И столицата трябва да помага на по-малките и недоразвите градове от нея, а не да ги нарича селяни и пр. Столицата трябва да е майка, а не мащеха на останалите градове.

Пич, с теб се познаваме поне - не е ли така?Не съм ли прав?

И между другото-честито пълнолетие на нашата демокрацийка. Виждате докъде стигнахме.

Редактирано от Bat_Vanio на 10.11.07 14:13.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 14:23



Това да обвиняваме турците е доста първично. Минали с 130 от освобождението.

Проблемите идват с Балканските войни и след това, че сме на губещата страна през първата и втората световна война. После сме прекалено комунистическа държава. През последните 17г. ни довършиха алчните политици и бизнесмени.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор gen. Stolipin ()
Публикувано10.11.07 14:25



Виж сега , за повечето работи си прав за съжаление.Но аз лично за себе си не искам по никакъв начин да ме свързват със София и това си е мое право.За мене София не е столица на България и това си е.За да стане столица от софия трябва да бъде съборена и построена наново.Ти сам го каза че си е била мръсна и кална и такава и ще си остане.Варна винаги е била красива и такава и ще си остане - град с минало и град с бъдеще





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано10.11.07 14:28



Съжалявам, че ще трябва да перефразирам Бенковски, но Турция заби ръждивия нож в сърцето на БГ. И оттам започна падението ни.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 15:06



Бенковски живее и умира в османската империя! Говорим за последните 130г. България като свободна държава.
Още повече ако се конкретизираме. България е най-развитата държава до 1944 на Балканите. Европа е опустошена от войната.
Ами сега какви с разликите?



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано10.11.07 15:13



Европа е опустошена от войната, България е опустошена от 5 века робство, 2 национални катастрофи, загуба на 3 войни, 45 години тоталитаризъм и от 18 години мародерство, слободия, управление на мафията, които ще продължат още дълго. Малко ли е???

Има ли друга държава като нашата?



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор PyшиBapнaлиeв (член)
Публикувано10.11.07 15:38



Напълно вярно.Половин хилядолетие България е напълно изолирана от европейската цивилизация,наука,култура и икономика.Когато турците са дошли тук,в Италия Данте Алигиери е писал своя "Ад".Малко по-късно Микеланджело е изрисувал Сикстинската галерия и изваял известните статуи.Знаем за учения Леонардо да Винчи.Малко след турското нашествие у нас в Германия Гутенберг пуска първите печатни книги.Хората на Запад са имали една относителна за тогавашните времена свобода.Не може за 100 години да се изгради това ,което те са направили за векове.Османската империя разрушава структурата на българското общество,неговата йерархичност,унищожава елита на държавата.В цяла Европа е имало строго регламентирани отношения между съсловията.Всеки е знаел мястото си в обществото.А не като сега,всеки върши и си плещи каквото му хрумне.
Унищожена е цялата държавна структура и икономика на България. Населението се настройва враждебно към държавата.Войните в които участваме с огромни жертви са в резултат от премахването на границите между балканските държави за цели 5 века



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 15:40



Аз лично не виждам отърване. Политиците и бизнесмените мислят само за банковите си сметки.





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано10.11.07 15:57



Разбира се. И най-трагично е това, че йерархията в обществото и елита са унищожени тотално. нещо градено с векове, рухва под ударите на османския ятаган. Европейските държави се развиват от края на Средновековието, т.нар. "тъмни векове", а ние от 1878 г., защото тези тъмни векове за нас продължават с цели 5!!! И за тези 130 г. нашето развитие хич ама хич не беше безоблачно и ето го резултата днес. Само злоба и отчаяние има в българите. Даже не се подкрепяме един друг а се плюем. И изпростяваме-точно това е целта на политиците-прост народ се управлява по-лесно.

И причините за тоз хал винаги имат историческа обусловеност и затова аз ги търся в историята и ги намирам.



И лично за мен положението на БГ в момента може да се определи като ТРЕТА национална катастрофа - срив в раждаемостта, изключително нисък стандарт на живот, който става все по-нисък / не се заблуждавайте с разни демагогии и ЕС и тем подобни/, тотално падение на нравите. И това ако не е катастрофа - безпрецедентен случай в историята ни, затова и не се наемам да кажа какво ни чака в бъдеще. И откъде да търсим спасението. Именно да го търсим, а не да го чакаме да дойде само при нас. Ако чакаме някой друг да ни оправи /"ЕС ще ни оправи"/, той ще ни оправи ноооо....в онзи смисъл, в който се употребява тази дума примерно в затвора: "Оправиха ли те вече?"
Ако някой знае спасението, да го каже.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор PyшиBapнaлиeв (член)
Публикувано10.11.07 15:58



България може да е най-развитата балканска страна до 1944г(а Сърбия и Румъния какви са?).Само че Балканите са тогава най-бедната част на Европа,а може би и на света.Знам само,че в почти цялата страна са използвани газени лампи за осветление,че по селата са орели с волове и жънели предимно ръчно.
Загадка е способен ли е бил тогавашния бизнеселит(и държава) да постигне нещо повече в общественоикономическото развитие на страната



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 16:03



В отговор на:

Не може за 100 години да се изгради това ,което те са направили за векове.




Ще ти дам примери, че това не е точно така.
В момента Гърция е по-развита държава от Португалия. Гърците и те бяха по Турско. Португалците бяха световна сила имаха Бразилия, колони в Африка и Азия.

Още по сериозен пример. Когато България се освобождава на другия край на света в Япония американските кораби влизат в токийския залив и принуждават страната да се отвори към света или ще я завладеят на сила.

Тогава Япония е първобитна държава. За нула време копира всичко от запада и става световна сила. Руснаците и Американците ги размазаха втората световна война. Сега Япония най-развитата в технологично отношение страна в света.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано10.11.07 16:05



Манталитетът на японците е съвсем, съвсем друг. Те са хора на действието, а ние-на мързела и апатията.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 16:19



От исторически анализ в момента няма смисъл. Важното е, че хората вече осъзнават, че само хленчат. Следващата стъпка е да им омръзне да хленчат и да започнат да действат.
Мен лично адски много ме изнервя някой като хленчи или само роптае, а не поема инициативата да направи каквото и да било!





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 16:23



Ти какво се опитваш да защитаваш комунизма ли?

Всеки историк или географ ще ти каже, че Гърция задминава България през 1981г.
Разучи малко повече за плана Маршал и ще разбереш, че в Западна Европа е била доста зле след войната.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 16:24



Имено!





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор PyшиBapнaлиeв (член)
Публикувано10.11.07 16:24



Гърция е наследник на Византийската империя.Освобождава се в 1829-30 година.Когато започва възхода на Западна Европа.Тоест съвсем навреме.Под турско Гърция има голям търговски флот,частен.Гърция е встрани на Балканите. Всички пътища на султаните към Виена минават през България.Ние храним огромните стохилядни армии.Всички данъци отиват в Истанбул,а не се реинвестират у нас за развитие.Гърция има за покровител световна сила- Британската империя.
Португалия е една от най-бедните европейски страни.Япония се развива толкова добре след 1945 година.По времето на Студената война.Дори конституцията и е американска.Технологиите вероятно също.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 16:27



Добре казано!





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 16:34



Това което казваш за Гърция е вярно, но все пак когато започавт Балканските войни. Бълагрия е лидера на балканите. Има статия от миналата година в national geographic по този въпрос.

Редактирано от akosta на 10.11.07 16:34.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор PyшиBapнaлиeв (член)
Публикувано10.11.07 16:43



Не съм много сигурен,че Гърция ни е задминала през 1981г.И сега внася ток от нас.Една развита икономически страна има досътатъчно електроцентрали. Пример-САЩ и Франция.Прегледай историята на Гърция колко правителства е имала след 1945 година.За какво говори това?
Аз защитавам доброто управление на България.Прави впечатление ,че най-успешните и години не са при сегашния политически модел.Най-успешна преди 1944г е 1938 година.Как е станало това?Това е станало при режима на деветнайсетомайците от 1934 година.Които спират грабежите в тая страна и упражняват държавен контрол,субсидии и стимулиране на икономиката.Същото е при режима на Стефан Стамболов.Същото е при Ляпчев и Живков по-късно



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 17:00



За полетчискя модел съм съгласен с теб. Ако Бългрия не беше влязла в ЕС и аз предпочтам режим.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 17:08



Eто ти осоновна прична Бългрия да е изостанала сравнение с Западна Европа.

Планът Маршалланът довежда до разделянето на европейската икономика на два типа - пазарна (западна) и социалистическа икономика (източна).

Планът се оказва от жизненоважно значение за укрепването на следвоенната икономика в Западна и Северна Европа и за бъдещия просперитет на капиталистическите страни. От там се обуславя и огромната разлика в жизнения стандарт между Западна Европа подпомагана от САЩ, и Източна Европа колонизирана от СССР. Фактически американските инвестиции довеждат и до бързото възстановяване на победените страни след Втората световна война и до възхода на Западна Германия.






Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 17:17



Аз пък не, защото както си отварям устата сигурно сега щях да бъда островитянин...например на о. Белене...





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор PyшиBapнaлиeв (член)
Публикувано10.11.07 18:07



Плана Маршал определено е помогнал много.Фактически той е приложен в едни икономически силни държави като Германия.В които всъщност дава отлични резултати.Те са били развити индустриални държави.На тях плана помага много.
От другата страна на желязната завеса имаме едни слаборазвити страни без Чехия и Източна Германия,разрушена от войната.Общо взето западняците не могат да разберат едно-че социалистически/комунистически партии управляват в държави с голяма бедност и мизерия.В богати страни не са властвали.В Америка не са били,няма и да бъдат когато и да е.Тъй че да,там няма комунисти и други -исти.Те са си богати.Но ако бяха бедни щяха да ги имат.
И да не забравяме че освен предприемчивост и инициатива,западняците са имали многобройни колонии.Англия е извлякла милиарди печалба.Инвестирала ги е в индустрията и икономиката си,във военния флот.Така е станала първа сила в света.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 21:51



Пичлеменце-от-София, когато аз съм завършил университет преди 25 години, ти не си съществувал дори като идея в главата на баща си. Този университет, който аз съм завършил - Икономическия, е най-престижния във Варна и дори е по престижен от този в София. Варна има 4 университета. Варна има и опера, и театри. Варна има археологически музей, в който се съхранява най-старото златно съкровище в света на повече от 6-7 хиляди години. Варна е първата люлка на човешката цивилизация въобще. Тук е имало развита цивилизация още преди Египет, Китай, Индия, Персия, Микена, Шумер, Акад и Вавилон. Ти явно не само не си осведомен. Ти си отчайващо неграмотен! Какво споря с теб наистина не знам. Ignoratio non est argumentum! Ще ти преведа, защото не би могъл да го знаеш: Невежеството не е аргумент! За теб важат и думите на Ян Хус на кладата на инквизицията: O, Sancta Simplicitas! О, свещена простота! Казал ги е, когато една старица прибавила и своя наръч съчки на кладата му. Впрочем, хубавите къщи във Варна са много повече от тези в София. Варна си има разкошна главна улица, за каквато София би могла само да мечтае. Една Витошка не може да се похвали с нищо особено, нито Графа, нито Раковска. Освен това София е град без всякаква атмосфера, без грам дух, без нищо. Тя е просто една отчайваща смесица на занемарени стари сгради, олющени соц блокове, опушени фасади, импозантни сгради в сталинистки стил и тук таме някой нов билдинг на фона на това отвратително обкръжение, придружено от гадния грохот на трамваите. София ме изнервя страшно, ако стоя повече от 2-3 дни. Затова винаги съм бързал да се махна оттам, веднага щом свърша работата си, за която съм отишъл. За да не кажеш, че не я познавам, ще ти поясня, че съм идвал над 200 пъти и я познавам отлично почти цялата. Това значи, че съм прекарал поне 2 години от живота си там при командировките си. И независимо, че ми е толкова позната, ми е писнало напълно от нея. Сега гледам да идвам колкото се може по-рядко, защото просто не ми е комфортно. За да завърша, ако бях на годините ти, с абсолютна сигурност щях да бъда в някой много по-престижен университет от твоя, дето даже не го споменаваш.

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 22:20



За съжаление Бат_Ваньо е прав, че турското робство напълно бе променило народопсихологията на българина. Българинът гледа на жилището си като на единственото лично негово нещо. Той гледа там да му е уютно и чисто. Но на улицата и въобще извън дома си той гледа като на нещо чуждо. Това за него е на чуждата държава - Османската империя и той хвърля там боклука си и не я пази чиста. Днес хвърля от блока боклука през терасата си, защото това там навън не е негово, то е чуждото и не трябва да се пази. Това ще остане още за дълго. Надявам се обаче да не съм прав и по-скоро да се европеизираме и в това отношение. В смисъл, че всичко около нас си е наше и трябва да се пази като свое. Едва тогава би настъпила коренна промяна в манталитета и бита ни. Има обаче едно условие: трябва да почувстваме и града си, и държавата си като наши. В момента нашите политици правят всичко, за да ги чувстваме като чужди. Един немец пази всичко извън дома си, защото така е възпитан. Значи всичко идва от възпитанието. А то е функция на начина ни на живот. Поради това е крайно време да осъзнаем, че това как ще живеем и как ще си възпитаваме децата не зависи отгоре, София, Москва или Цариград, а от нас самите. Това е вярно, Акоста, независимо, че България е свободна държава от де факто 129 години поне формално, а де юре има 101 години независимост.

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 22:24



Мен повече ме вълнува "най-престижната специалност" каква е... да видим дали нямаме някое друго престижно светило във форума





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: PyшиBapнaлиeв]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 22:33



Няма спор че нямаше да сме като Англия и Германия. Със сигурност България ще да е на нивото на Испания в момента и нямаше да има изказвания за портокалите.



Тема За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 22:50



В критичните моменти за една държава винаги има нужда от историята и от нейното припомняне. Ще спомена само, че нашето българско Възраждане е започнало от Паисиевата история. Историята, особено за отминалите велики дати и времена, е винаги много поучителна и дава силен импулс за бъдещето. В момента България е в критична точка, независимо от членството си в НАТО и Европейския съюз. Икономиката има нужда от рязък подем, за да се постигне много по-висок икономически растеж и да се догони огромното изоставане в стандарта на живот не само от Западна Европа, но дори и от бившите членки на СИВ. В същото време хората вече не виждат алтернатива за кого да дадат гласа си. Нито ГЕРБ, нито Атака са сериозни политически сили. Тези популисти не могат да зададат ясна визия за България. Според мен можеше само Костов, когото единствен признавам за истински политик, но и той явно не се ползва вече с никакво доверие. Не мога да съветвам никого за кого да гласува, това не е и решение на проблемите ни. Според мен отново трябва да се обърнем към нашите истински корени, към нашата истинска история. От 150 години насам истинската история на България е изцяло подменена от псевдоучени като Марин Дринов и Проф. Златарски, които са били отявлени русофили. Те са същите, които са обявили древните българи на Кан Аспарух, за малка орда тюрки, които са се претопили в огромното славянско море. Те същите са ни обявили и като славяни по произход. Независимо от всички последни научни открития, че българите са имали 5 древни държави с името България, което е поне на 3000 години, че българите, дошли тук с Кана сювиги Аспарух са били поне 1 милион и са заели цяла днешна Мизия, тези глупости все още се учат в българските училища. Ето оттам трябва да започнем. Трябва в училищата ни да започне да се изучава древната българска история, такава, каквато тя е, да се осъзнае величието на името Българин и България, просъществувало над 30 века и това да даде импулс на младото поколение да се стреми да постигне ново модерно величие на страната ни. Да разберем веднъж завинаги, че ние не сме славяни, нито тюрки, нито татари, а българи и индоевропейци по род. А може би най-важното е това, че България е най-старата страна в Европа, запазила името си, основана през 165 г. сл. Хр. от легендарния Кан Авитохол.

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: gen. Stolipin]  
Автор tanashubav (ентусиаст)
Публикувано10.11.07 22:51



Коя е столицата на България според теб?



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: akosta]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 23:24



Не знам какво би станало, ако имахме плана Маршал, това е било невъзможно. Но мога да ти кажа какво щеше да бъде България днес, ако нямаше турското петвековно робство. Българската държава не е била царство, както ни учеха. Тя е била империя. Винаги! Справка: етимологията на думата "цар". Тя идва от латинското Caesar /цезар/. То пък идва от гръцкото кесар, на старогръцки кайсар /kaisar/. И двете означават Император. България е била империя още в дълбока древност, 1000 г. пр. Хр. Известни са древните български държави до планината Имеон /Памир и Хиндукуш/ - Българ и Балхара. Държавата, до която е стигнал Алексадър Македонски, е наречена от гърците Бактрия. Това е била древна България. Следва преселението в Северен Кавказ. Българите са били там северните съседи на арменците. Всичко това е описано в древните индийски, китайски, арменски, персийски и сирийски хроники, а по-късно и в гръцки. Чувал си за древния летопис Именник на българските Канове, както и за Авитохол, Ирник, и т.н. От него става ясно, че България е в Европа поне от 165 г. сл. Хр. Волжска България също е била империя, простираща се от река Дон и Волга чак до Северния ледовит океан. Какво друго освен империя е била България по времето на Крум, Борис, Симеон, Калоян, Иван-Асен и други? В ранното Средновековие България е била една от Великите сили в Европа. Ако балканските страни навреме бяха осъзнали опасността от османците и се бяха обединили, за да не ги допуснат на Балканите, в Европа, сега пак щяхме да бъдем Велика сила, нямам грам съмнение в това. Днешните държави като Албания, Сърбия с Косово, Черна гора, Румъния, Молдова, Хърватско, Унгария, Украйна, Северна Гърция, Източна Тракия в Европейска Турция са били части от територията на Българската империя. Не споменавам Македония, тя е наша.

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано10.11.07 23:27



Не мога да кажа кой е псевдоучен от историците, защото не съм историк. Не съм чувал и за исторически източници, които да посочват и броя на прабългарите, които са пристигнали в Мизия с Аспарух. Слабо ме интересува и дали предците ми в 7-ми век са се наричали прабългари или славяни. Факт е, че от България до Словения нямам проблем да се разбирам с хората.
На мен лично историята никакъв импулс не ми дава - битки славни, на три морета сме били - добре, но сега не сме. Просто съм роден в България (дунавската, а не някоя съществувала в Азия преди 30 века), родителите ми са българи и съответно аз съм българин - толкова. Човек дори да си смени гражданството (което аз не смятам да правя), произхода си никога не може да смени. Така, че всички - дори тези, които мислят да бягат в чужбина, е добре да се замислят дали предпочитат цял живот да се изчервяват, когато ги попитат за произхода им, заради положението в държавата България такава, каквато е сега или е по-добре да се хванат и да си оправят заедно двора, и с гордост да заявяват, че са от Европейската, свободна, развита, и чиста държава България.



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано10.11.07 23:37



Ясно е че българите дошли с Аспарух не с били малко.
Обаче трудно можеш да докажеш, че не с се претопили.
Най-силния аргумент с запазените писмените сведения от 9 и 10век. При изследването се оказва, че думите с тюркските и тези с ирански произход с много малко. Дори в съвременният Български език има повече турцизми.
За историците е загадка как за 200г. прабългарите с си изгубили езика. Няма историк, който да ти каже със сигурност на какъв език с говорили в Плиска, но е сигурно, че в Преслав се говорело на славянски.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: tanashubav]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано10.11.07 23:58



София, за съжаление, от което бая си патим, понеже са много алчни и искат да владеят всичко в България. Справка: хотелите по Златни пясъци. Иначе нашата историческа столица си е Велико Търново. Била е такава 300 години. Навремето Плиска, когато е била столица, е била най-големия град в Европа, поне два пъти по-голяма от тогавашния Константинопол. Не знам защо не се говори въобще за това. Знам обаче, че й трябват поне 100 години да бъде разкопана цялата. Огромен за времето си град с каменни стени по 3 метра.

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор Alykard ()
Публикувано11.11.07 00:07



По ИЗКАЗВАНИЯТА НА Б.Б. И СОФИЯ СЕ Е НАСОЧИЛА КЪМ ТОВА МЯСТО С ОГРОМНО ТЕМПО




IN MEMORY OF RJ

Тема Re: За българската история...нови [re: akosta]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано11.11.07 00:38



Българите въобще не сме се претопили. Освен българската държава на Кан Аспарух е имало на Балканите и втора българска държава на Кубер в днешна Македония. Двете са се слели едва при Крум при походите му до Солун. Имам поне 2 основания да твърдя това. Първо, като антропологичен тип днешните българи в преобладаващата си част никак не приличаме на славяните - чехи, поляци, руснаци. Те са предимно руси и синеоки, докато при нас повечето не са такива. Второ, не знам доколко ти е направило впечатление, че нашият език се различава коренно от останалите славянски езици: сърбохърватски, словенски, чешки, словашки, лужишки, полски, украински, белоруски, руски. Ние: 1. нямаме падежи. 2. имаме задпоставен определителен член. 3. имаме звукът и буквата "ъ". И още редица специфични граматични особености. Та тези неща идват от древния български език, който е от източноиранската езикова група. За радост вече са намерени достатъчно писмени паметници на този език и рано или късно те ще бъдат разшифровани и преведени. Може би не знаеш, но древните българи са имали писменост. Граматиката ни доста се различава от славянската. Прочети някоя книжка на Петър Добрев и чак ще се учудиш колко древни български думи има в днешния ни език. Аналозите им и днес се употребяват в земите, където българите са живели. Станало е това: В Плиска се е говорело на древнобългарски, аристокрацията изцяло е била българска. При приемането на християнството Борис І е предрешил въпроса, като е приел писмеността на славянски език, говорим в Солун, създадена от Кирил и Методий. Впрочем в глаголицата има редица български букви, които остават дори в днешната кирилица. Ето ти няколко: Б, Ж, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ь. В българския език се е получило същото, което е станало и с английския. Там са се смесили англосаксонския с френския на норманите, завладели Англия. При нас българския се е смесил със славянския. Не забравяй, че днешният ни език е бил много силно русифициран чрез църковнославянския през Възраждането. Ако тези неща са се знаели навремето, нямаше да имаме толкова силно руско и съветско влияние и теорията за панславизма тук нямаше въобще да върви. За съжаление, поради петвековното турско робство ние не знаем истинската си история и сме оставили разни руски слуги и агенти да ни я пишат. А Русия винаги е била враг на всичко българско, защото точно те са знаели най-добре величието и на двете български държави - Дунавска и Волжска. И на двете са били съседи, а втората ни държава направо са я унищожили. Чети история!

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано11.11.07 01:00



Добре. Настроен си атеистично. Историята и тя не те импулсира. Изреждаш цитати от библията извън техния контекст. Това не са 10-те божи заповеди. Обаче не мога да разбера, защо да не е полезно всички българи да научат истинската си история и защо това да не се преподава в училище без лъжи. Няма ли да се съгласиш, че съзнанието за това, че сме наследници на една от великите човешки цивилизации: българската, би ни помогнало да преодолеем днешното изостанало състояние на държавата ни, че повечето българи биха се импулсирали от идеята да върнат предишната слава на държавата с името България. Ще ти дам пример за това: По мнението на президента на Щатите Теодор Рузвелт /не Франклин Делано Рузвелт/ в 1900 г. 2 са били най-бързо развиващите се държави в света - Япония и България. Какво е импулсирало тогава нашите българи само 22 г. след Освобождението. Не е ли желанието България възможно най-бързо да се нареди сред проспериращите европейски нации? Защо тогава да е било възможно, а днес да не е? Вярно е, че са имали премиер като Стамболов, но защо днес да не може да се роди нов Стамболов? Е, за такива неща става въпрос. Впрочем патриотизма включва и познаването на историята, и то добре. Винаги съм натривал носа на западноевропейците, които ни смятат едва ли не за аборигени и някакво изостанало племе. Ние сме били винаги любознателни и предприемчиви като народ. Защо да не може да се отпуши отново. Нужен е някакъв подтик. Откъде да дойде? От историята! От ясното съзнание, че сме потомци на един велик народ, преживял всичко!

Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 01:08



1. Звук "ъ" има и в другите славянски езици, но не се изписва - пример "trg", "srce" (hr, slo), "krb" (cz)
2. Падежите изчезват през 10-ти век и дори за филолозите все още не е много ясно как става това така, че едва ли отговорът е толкова лесен
3. Задпоставен определителен член се появява също през 10-11 век, а освен в българския език, това явление се наблюдава в албански и румънски. Непълният член за имената в мъжки род е формата във винителен падеж. Отговорът е свързан с втора точка, т.е. не е много ясно как става това...
4. Българският език е съхранил праславянската глаголна система

Българите си приличаме с останалите балкански народи - просто тук сме една мешана салата от етноси



Не е ли по-добре да оставим историците и филолозите да си вършат работата и да не им изземаме функциите

Личното ти отношение към Русия пък сигурно малко или много влияе на обективността ти - не е ли така?



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 01:16



Именно - желанието България да се нареди сред развитите европейски страни трябва да движи нещата напред, а не лежането на стара слава, т.е. на успехите на държавата в исторически план. Хората не знаят на герба колко лъва има пък да не говорим за история...



Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано11.11.07 02:11



1. Звук "ъ" има и в другите славянски езици, но не се изписва - пример "trg", "srce" (hr, slo), "krb" (cz)

Звук "ъ" НЯМА в славянските езици. В дадените от тебе примери "ъ" не се произнася. Р и Л са сонорни съгласни и в сърбохърватски, словенски, чешки и словашки са сричкообразуващи, т.е. те носят сричката. "Ъ" просто тук няма! В руски има "ы", в полски - също, но то не е по-близко до "ъ", а до "и". Има "ъ", произнася се в подобни думи само в т.н. македонски, който пак си е български.

2. Падежите изчезват през 10-ти век и дори за филолозите все още не е много ясно как става това така, че едва ли отговорът е толкова лесен
3. Задпоставен определителен член се появява също през 10-11 век, а освен в българския език, това явление се наблюдава в албански и румънски. Непълният член за имената в мъжки род е формата във винителен падеж. Отговорът е свързан с втора точка, т.е. не е много ясно как става това...

Отговорът и на двете се корени във влиянието на древнобългарския език при смесването му със славянския. Първоначалният книжовен език при Борис І и особено при Симеон е бил славянския, но говоримият език на народа и аристокрацията е бил българския. Постепенно двата се смесват до пълно сливане и се образува старобългарския, който ние познаваме. Това е продължило 2 века. Така от славянския отпадат падежите, като заимства предлозите. Определителният член си е чисто български и става книжовен. В румънски и албански също го има като пряко влияние от българския. Това са по-нови езици, пък и териториите на Албания и Румъния са били поне 3-4 века български владения. И едните, и другите възникват като народности след ХІІІ век. Ако още не си разбрал, книжовният славянски постепенно става говорим език, а говоримият български постепенно става и книжовен език. Лексиката и граматиката на двата езика се смесват, така както се е смесило населението.

4. Българският език е съхранил праславянската глаголна система

Това не е съвсем вярно. В български няма инфинитив! Освен това имаме редица глаголни времена, които липсват в славянските езици.

Българите си приличаме с останалите балкански народи - просто тук сме една мешана салата от етноси

Относително вярно. Колкото си приличаме, толкова се и различаваме.

Не е ли по-добре да оставим историците и филолозите да си вършат работата и да не им изземаме функциите

И историята, и филологията, особено езикознанието, са ми хоби. Защо пък да се отказвам от това, което живо ме интересува. Имам сериозни знания и винаги мога да дам доста компетентно мнение, не мислиш ли?



Личното ти отношение към Русия пък сигурно малко или много влияе на обективността ти - не е ли така

От това, което знам, не мога да неглижирам зловредното влияние на Русия върху българската история, култура и бит. Мисля, че съм обективен. За съжаление много малко хора знаят или са чували какви огромни поразии ни е нанесла тази държава и в далечното, и в по-близкото минало. Да си чувал за 10000 български войници, пленени и убити от Княз Светослав в Добруджа? А за безчинствата им пак в Добруджа през Първата Световна война? А за това, че заграбиха от Румъния Бесарабия, компенсирайки я със Северна Добруджа през 1878 г.? И че пак тогава подариха изконни български земи като цялото Поморавие с Ниш, Пирот, Зайчар и Вранье на сърбите? Че са се канили да ни превърнат в Задунайская губерния и от това ни спасява Берлинския конгрес? Да изреждам ли още колко злини са ни сторили? Припомни си тези 45 г. само!

Ignoratio non est argumentum!

Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано11.11.07 02:19



В отговор на:

Именно - желанието България да се нареди сред развитите европейски страни трябва да движи нещата напред, а не лежането на стара слава, т.е. на успехите на държавата в исторически план. Хората не знаят на герба колко лъва има пък да не говорим за история...




Това не е моя мисъл, но запомни от мен следното нещо много добре:

Никой народ няма бъдеще без минало!

Без да изучим и осмислим миналото си, просто наистина нямаме бъдеще. След като не знаем откъде идваме, не можем да знаем и накъде отиваме. Това е!


Ignoratio non est argumentum!

Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано11.11.07 11:59



Ами как да се роди новия Стамболов? Откъде да дойде? От това заспало и апатично стадо, на което вече му е все едно ще я бъде ли България? Оттам ли да се появи???



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 12:27



За "ъ"-то не съм много съгласен, защото даже в учебника ми по чешки пишеше, че "ъ" се произнася без да се изписва.


Падежите и членовете са спорен въпрос за професионалните филолози и не искам да твърдя каквото и да било със сигурност. Плюс това все още имаме остатъци от падежни форми, а звателният падеж си съществува въпреки хората, които се опитват да избягват употребата му. И за мен "Марийо" не звучи селяндурски и го използвам

От праславянската глаголна система единственото което го няма в българският език е инфинитивът. Глаголните времена в български са запазени от праславянския език - просто при останалите славянски езици повечето времена са изпаднали.

Не казвам, че българите сме 100% славяни, но ние сме българи, а не прабългари, а българин е смесица от всичко, което е имало по онова време по тези земи (включително и прабългари).



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 12:32



Историята е, за да се учим от грешките, а не за да се мразим с някого или да се гордеем с нещо, за което лично не сме имали никакъв принос. Не знам за другите, но на мен лично не ми е приятно да ме оценяват или да се ползвам с разни привилегии заради това кой е дядо ми или кой е баща ми.



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано11.11.07 12:37



Признай си без бой не си учил предмети като старобългарски и старобългарска книжнина. Иначе няма спор много си добър в езиците!



В старобългарския от 9-11 век има падежи и то бруталните 7. В края на 11век отпадат 12-14 век вече среднобългарския ги няма.

Да най-вероятно заради смесването с прабългарите с отпаднали и падежите. Но както да въртим и да го сучем в писмените паметници от 9-14век. думите на 95% са славянски.

Не е вярно, че в Преслав се наложил Солунския диалект. Прочети това!


В България литературният език се изгражда на широка диалектна основа — южнобългарския солунски говор, североизточнобългарския преславски говор и югозападнобългарския охридски говор. По такъв начин книжовният език става общобългарски не само по функция, но и по състав. В литературния език навлизат езикови особености от диалектите, тъй като през този период писменият език запазва връзката си с говоримата реч. В него проникват нови явления, последица от естествения му развой.
В резултат на плодотворните Кирило-Методиеви традиции, на всестранното литературно развитие и на интензивните усилия на книжовниците старобългарският литературен език в България достигнал своя разцвет. Той е разполагал с богатство от думи и форми, с развита фразеология, с гъвкава граматична структура, с художествени изразни средства, със способност да предава дълбочината на човешкото мислене. Използвал се е като общонароден литературен език в разнообразни сфери на обществения живот — в художествената и специалната литература, в държавния апарат и църквата.
Международно значение на книжовния старобългарски език. Старобългарската култура, книжнина и реч си спечелват авторитет сред славяните и се превръщат за тях в извор на просвета и книжнина. Старобългарският литературен език още с възникването си се употребява като книжовен език и вън от своите народностни граници. Наред с основната си функция — да бъде литературна форма на българския език, той получава втора функция — да бъде международен книжовен език на редица славянски и не славянски народи от Източна Европа. През IX век чрез дейността на Кирил и Методий старобългарският език става литературен език в Моравия, Панония и Хърватско. От X век нататък от България той се пренася в Русия, Сърбия и Влахо-Молдавските княжества. В тези страни той се видоизменя под влияние на местните езици. Тези видоизменения носят название „редакция на старобългарския език": моравска, словенска (панонска), хърватска, руска, сръбска, влахо-молдавска. Руската редакция на старобългарския език се установява особено трайно в богослужението, нормира се чрез практиката на ръкописните и печатните църковни книги и получава името църковнославянски език. През Възраждането църковнославянският език оказва влияние върху формирането на съвременния български книжовен език и по такъв начин редица старобългарски особености през руския и църковнославянския език обратно се връщат в новобългарския език.
Поради употребата му като общ литературен език на славяните през Средновековието някои чуждестранни учени наричат книжовния старобългарски език „старославянски". Това название е неправилно, тъй като всеки език се означава според народностната си основа, а не според неговите функции. Затова българският книжовен език през старобългарския период трябва да се назовава със собственото си народностно име — старобългарски.






Тема Re: За българската история...нови [re: akosta]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано11.11.07 12:41



Извинявам се, че това което ще кажа не е по темата, но направо сме страшни в нашия форум. Темата каква беше а ние...
Почнахме от подаянията на премиера за Варна, минахме през трамваите в София и Аспарух, за да стигнем до това колко падежа сме имали в 9. век! Шампиони по размиване на теми!


Не че имам нещо против, но ми се стори забавно!



Тема Re: За българската история...нови [re: Bat_Vanio]  
Автор akosta (Приморски)
Публикувано11.11.07 13:00



Ами темата еволюира!

Мен ме кефи варненския форум. Влизат интересни и много интелигенти събеседници. Темите се разнищват много яко, и форум не се превърнал махленски чат.





Тема Re: За българската история...нови [re: akosta]  
Автор Bat_Vanio (варненец)
Публикувано11.11.07 13:06



Така е! Нашия форум си е най-хубав. Не е като някои селски форумчета. Наистина пишещите тук са интелигентни хора. Надявам се и аз да съм вписан към тях.





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано11.11.07 13:35



1. Няма по-престижни унивирситети в провинцията от столичните. Нито един. В София има стопански факултет, има и УНСС.
2. Уча в достатъчно добър универистет в момента, вече казах, че е в една северозападна европейска държава.
3. Специалността е право.
4. Зная и малко латински.
5. Други въпроси?



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 13:49



И какво толкова по-престижно има в правото от другите специалности?! За мен по-престижни са инженерните специалности, архитектурата и математиката например. Аз като съм с инженерно образование да не би да съм някде по-ниско от теб?!

За университетите също не си прав. Например в България архитектура има само в УАСГ (София) и ВСУ (Варна). Преподавателите са едни и същи, но професорите предпочитат да си четат лекциите във Варна, защото там взимат големите хонорари (ВСУ е частен университет), а в София оставят асистентите си.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано11.11.07 15:04



А ти щом си идвал толкова пъти в София, така ли не можа да разбреше коя е централната улица на града?
Не е нито една от споменаните.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 16:17



Не знам какво наричаш "централна улица" в София... Централна улица има в Рибарица - в София, Варна и Пловдив няма централна улица...



Тема Re: За българската история...нови [re: akosta]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано11.11.07 22:43



Не знам как бих могъл да отговоря на всички постинги, но ще опитам.

Пич-от-София: Провинция е София, а не Варна. Не виждам какво престижно има в Софийските университети в повече от Варненските. Заблуждаваш се, и то много. Правото е тривиална специалност и не ти дава право на гордост. Виж, ако беше написал нещо от hightec специалностите или ядрена физика, международни икономически отношения, корпоративен мениджмънт, щях да се съглася. Мен не ме впечатлява дори това, че учиш право в Западна Европа. Но щом теб те удовлетворява това, че си там, радвай се, нямам нищо против! Цар Освободител е била главна улица в София преди войната, сега вече не е. Латински и аз разбирам, тъй като говоря добре италиански и малко френски. Други въпроси нямам, но имам пожелание: Оправи си речника, момче, за твое добро е! Без това не можеш да претендираш дори за елементарен интелект.

Бат_Ваньо: Няма лошо, че темата се е изместила. Нали изказваме интересни мнения. Много важно, какво бил обещал Стани шеф. Я го изпълни, я не... За Стамболов: всяко време ражда своите лидери. Надявам се, че такъв ще се появи. Дори си мислех, че Костов имаше този шанс, но обра много негативи. Иначе аз също се радвам да чета многото компетентни мнения в този форум.

Павчуко: В чешки няма "ъ" определено. Говоря го малко, но не колкото полски. Звателен падеж, да имаме. Останали са и някои падежни остатъци, но най-вече в диалектни форми. Като цяло обаче българският език е аналитичен и няма падежи. Използва предимно предложни свързвания в речта. Глаголите се спрягат по славянски образец. Имаме обаче много глаголи не от славянски произход, а от български. Сравни: бягам - тичам, любя - обичам, ненавиждам - мразя, казвам - викам, мириша - ухая, ходя - вървя, и т.н. Защо имаме двойка глаголи за едно и също нещо? Помисли кой е славянския и кой е българския! Други примери: пес - куче, любов - обич, красив - хубав, зъл - лош и т.н. Не са толкова малко остатъците от древния български език, нали? Що се отнася до понятието "прабългари", то е абсолютно погрешно и е въведено от Професор Златарски. Няма такова нещо "прабългари". Българите са си българи 3000 г. Историята е майка на народите (Херодот). А народ без история не е народ.

Акоста: Слава богу, че не съм учил старобългарски, както са го преподавали досега. Иначе доста съм се интересувал и чел наистина много, като започнем от "История на българския език" от Академик Стефан Младенов, излязла първо на немски през 1921 г. Ако не беше възприета славянската писменост, която не е създадена от Св. Св. Кирил и Методий (те създават само глаголицата, а кирилицата е била създадена от Св. Климент Охридски на базата на гръцката азбука (24 букви) с добавени 14 букви от древнобългарската писменост, то и до днес щяхме да говорим на древния български език. Вече обясних как се е наложил славянския език като основа на старобългарския и как българския не е напълно изчезнал. Иначе в твоя цитат има много верни неща. Не приемам да се твърди, че от древната българска цивилизация и древния български език не е останало нищо, защото нещо толкова велико винаги оставя следи.


Repetitio est mater studiorum...
Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 23:03



Аз се асоциирам с българите след основаването на българската държава на Балканите, защото съм по-скоро продукт на мишмаша от останки от траки, славяни и аспаруховите българи от колкото само на онези българи, чиито език и писменост нищо не ми говорят за разлика от старобългарския език... И продължавам да си тежа на мястото, че историята е, за да ни поучи, а не да бъде извор на гордост за дела, извършени от хора преди нас и независещи от нас.
За "ъ"-то спорът ни е безпредметен, защото всеки ще си държи на своето...





Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано11.11.07 23:07



Има и в трите посочени. В Пловдив нарример е толкова красива, както и уличките около нея, може би без конкуренция в България, защото за съжаление в София подобни ансамбли не са запазени заради бомбардировките, а в други градове (вкл. и Варна) не са изграждани.



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано11.11.07 23:12



Обучението в столичните университети е по-качествено, това е разликата. нивото на студентите е много по-високо, идват най-способните хора от цялата страна, вкл. и доста от Варна. От това по-показателно нещо няма. Най-добрите преподаватели са също там.

Правото е фундаментална специалност, тя е начин, по който се осмисля цялото социално (а и не само) битие на обществото.

Цар Освободител завинаги е главна улица.



Тема Re: За българската история...нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано11.11.07 23:21



Правото е фундаментална специалност, тя е начин, по който се осмисля цялото социално (а и не само) битие на обществото.

Не се обиждай, но това са измислици на правистите, за да си осмислят специалността. Хилядолетия наред хората са живяли без да е имало прависти в обществото.

Любовта е това, което осмися всичко!

Редактирано от Пaвчyko на 11.11.07 23:55.



Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано12.11.07 00:07



Нямам нищо против... Точно това е, че историята учи. Тя е паметта ни. Важно е да знаем, че българите, които са дошли тук и са основали днешната ни държава, не са били някакъв див, варварски народ, а напротив, един културен и държавотворен народ - съзидател. Най - яркото доказателство за това е, че веднага след пристигането си съграждат Плиска - най-големия каменен град в Европа. Подобни каменни градове - крепости те са градяли навсякъде, където са живяли. Ако бяха някакво диво племе, каквото го обрисуват историците ни, надали биха могли да построят Плиска и Преслав. Те не са били чергари от степите, а напротив - един уседнал народ с много традиции. Препоръчвам ти горещо да прочетеш няколко книжки от Петър Добрев и ти ще си промениш начина на мислене. Нашата история ясно сочи, че винаги когато българите са били единни, са били много силни и са имали големи успехи и винаги, когато са били разединени, са били слаби и са ги сполетявали беди. Не е ли така? При идването на Аспарух тук вече е нямало траки и за тях няма извори. По това време почти цяла Мизия, както и Македония, са били обезлюдени, а що се отнася до славяните, те са се заселили на юг към Пелопонес. В този смисъл в днешните гърци тече много повече славянска кръв, отколкото в нашите вени.

Repetitio est mater studiorum...
Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано12.11.07 00:32



Това, че в София има повече специалности и затова учат повече студенти, въобще не означава, че обучението и преподавателите са по-добри. Когато аз учех, в групата ми имах колеги от София, в потока - също. ВИНС навремето беше по-добър икономически ВУЗ от ВИИ и от Свищов. По-стар е от тях и има по-големи традиции. Това е втория университет в България след Софийския и първи открива икономически специалности. Освен това базата му е по-добра. Морското училище също има отлична база, Свободният университет - също. Медицинският съперници на Софийския. Варна привлича като магнит кадърни хора от цялата страна, а софиянци са на второ място по заселване тук. Това се отнася и до качествените преподаватели. Така, че имаш много здраве...

Цар Освободител няма нищо общо и не може да се сравнява с Княз Борис І, нито с Главната на Пловдив. Нито е пешеходна улица, нито търговска. Какво й е главното? Жълтите павета? Знаеш ли колко ги обичат българите тези жълти павета? Те са символ на корумпираната властова върхушка! Гордей се с тях, щом искаш. Витошка е търговска улица, но и тя не може да сравни с двете. Само скъпите магазини не правят една улица хубава.

Много грешиш, че правото е фундаментална наука. Такава е философията. Такива са дори математиката и физиката, а правото си е обществена наука. Правото е дисциплина, с помощта на която всички несправедливости в едно общество се обличат в някаква привидно законна форма. Правото е и нещо твърде имагинерно, защото законите важат за едни и не се отнасят за други.

Repetitio est mater studiorum...
Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано12.11.07 00:32



Не съм казал, че аспаруховите българи са били варвари. Плюс това не отричам, че са имали култура, държавност и дипломация - в историята ясно е казано. Просто за мен те са само част от това, което днес се нарича български народ. Може да се изненадаш, но и от траките имаме някои думи в езика.





Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано12.11.07 01:04



Май постепенно сближаваме позициите си.

Знам, че имаме и думи с тракийски произход. А ти знаеш ли, че някои тракийски племена, изглежда по някои нови данни, са имали писменост. Имам предвид бесите. Ако се разчете, ще хвърли много светлина върху древната история на Балканите. Да му мислят гърците, които се опитват да си присвоят Орфей, Дионис и Тракийския Херос. Естествено, че са само част от това, което сме днес. Но най-важната част, тъй като те са създали държавата с нейното специфично държавно устройство, а не примерно славяните. Тук е минал кой ли не: елини, перси, скити, илири (македонци), римляни, готи, остготи, кумани, печенези, татари, турци. Всеки е оставил по малко от кръвта си. В по-ново време идват евреи, цигани, власи, арменци и какви ли още не. Има си хас да не сме със смесена кръв. Такъв народ в Европа, а вероятно и по света няма. Може би само исландците...

Repetitio est mater studiorum...
Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор roum (приятел)
Публикувано12.11.07 09:50



Драги ми Софианецо в дир-а има клуб София ако може "анти селските" изказвания там да ги пращаш.
Под церална улица на Варна може би имате в прдвид Княз Борис 1 която е пешеходна зоня, но за мен от нея има още много да се желае- в България има доста градове с по-красив център. Аз лично предпочитам да смятам долният край на сливница за център + морската градина.
По въпроса за университетите най- престижните университети ма не са в нито в София нито във Варна а в Търново примерно (аз не съм от Търново)




Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: roum]  
Автор pi4-ot-sofia (минаващ)
Публикувано12.11.07 09:59



Център е по-широко понятие от главна улица.

А защо Търново, найй-престижните универистети не са ли в Ямбол и Шумен например. А да не говорим за Благоевград, какъв академизъм има само.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: pi4-ot-sofia]  
Автор roum (приятел)
Публикувано12.11.07 15:37



Университета в Търново ми хрумна първо. Съгласен съм с реномето и на Американския. Идеята беше , че не е задължително само София и Варна да са с най-добрите Учебни заведеня макар, че са най - големите.






Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: roum]  
Автор mylifestyle (непознат )
Публикувано13.11.07 02:11



roum, za6to mu otgovarq6 na toq palqk, ne preceni li dosega kolko mu e umstvenniq bagaj?



Тема Re: За българската история...нови [re: palasto]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 21:49



Рядко срещам човек в този форум, скойто да съм толкова съгласен. Все пак, когато им обясняваш, че бъ;лгарскитя език е аналитичен, следва да им кажеш кои езици за синтетични и какво точно означава това, защото едва ли всеки го знае.

Българският език е уникален с много неща, които обаче остават на заден план за всики, които не са имали нещо общо с лингвистиката. Някой по-горе спомена, че по-голямата част от лексиката на българския език е със славянски произход. Да, но лексиката не е единственият елемент на езика. В английски голяма част о думите идват от френски, но езикът е англо-саксонски. Едно от нещата, които отличават българския от славянските езици е двойното отрицание, което го няма никъде другаде, клитично дублиране - и вместо да изтъкваме отличителните ни характеристики, ние ги принизяваме към проста принадлежност към славянско семейство. В чий интерест е заличаването на българските отличителни черти? Българската история и език за насилствено славянизирани, в противоречие с фактите.



Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 22:05



Ще ме прощаваш, ама ти си от тия, на които е оказало най-силно влияние изкуствено славянизираната българска история, плод на панславизма.

Би ли дал логично обяснение ак 1 милион българи с хан Аспарух се претопяват в рехавото местно население?
Като славяните са били толкова развити, че ние да сме се претопили в тях, защо не са имали държава на Балканите?
Знаеш ли произхода на думата "славяни"?

Честно казано, не ми побира умът с каква готовност приемате сглобената история на просъветски продукти.

Българите не са тюрки, това е насадено от руска страна, Затова обяснението, че има малко тюрски думи, т.е. претопили сме се, не е състоятелно.

А бе къде ви е родолюбието? Макетата, дето нямат грам история, си създават, ние, които имаме, ги забравяме и заличаваме.

Я вижте какво е казал Кирил Христов през 1929 година:

В отговор на:

Разликата по съдба между нас българите и останалите народи на полуострова се състои в това: те всички ни надминават по един - макар и непочиващ на реални превъзходства - национален ентусиазъм. Гърците с безумното си надигане върху гърба на своите "прадеди", с които от векове са по-малко роднина, отколкото с турците. Румънците с манията си, че са латини и "французи на близкия изток". Сърбите със самовъзторга и самолъжата, че са най-талантливите славяни, с най-хубавия език и най-много държавообразуващи елементи. Само българинът няма никаква голяма и ясна национална гордост и отрича лекомислено всяка своя едра личност, предпочитайки да се прекланя на изроди. Той се срамува да бъде родолюбец, това му се вижда "старомодно".

Кирил Христов. Сп. "Училищен преглед", 1929г.




Та, стига сме били "старомодни"



Тема Re: За българската история...нови [re: lrishstout]  
Автор Da3mOnTooLzZ (Schnecke)
Публикувано18.11.07 22:35



Човекът е напълно прав.Бих добавил и "македонците", които май от изброените са най-фанатично настроени относно национално-историческото си величие

.Все пак съм попадал на информации в които се твърди че цар Самуил е първия македонски монарх завладял България.Да не забравяме, че също така Орфей,Александър Велики и марсианците също са македонци.

TODAY,TOMORROW,FOR EVER-FC BARCELONA


Тема Re: За българската история...нови [re: Da3mOnTooLzZ]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 22:51



Мда, големият проблем на македонската фантастика е къде са били в хилядолетията между Александър Велики, Самуил и днес





Тема Re: За българската история...нови [re: lrishstout]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано18.11.07 23:06



Аз нищо не твърдя, че в действителност е такова, каквото ми изглежда...просто разбирам езиците на повечето народи от балканите, а ирански не разбирам...от там си правя някакви изводи защо говоря такъв език... останалото го оставям на историците и филолозите - не съм толкова компетентен в тези области, че да им изземам функциите...



Тема Re: За българската история...нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 23:12



Да, ама не, както се казва. Ти и трънски диалект няма да разбереш, ама това не означава, че населението на трънския край не са българи. Даже е по-вероятно да разбереш фарси (езикът на Иран), отколкото истински трънски диалект, или пък диалект на всеки по-изолиран регион у нас.

Ей това безтегловно носене по течението, тая пасивност ще ни изяде главата.



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 23:30



В отговор на:

За университетите също не си прав. Например в България архитектура има само в УАСГ (София) и ВСУ (Варна). Преподавателите са едни и същи, но професорите предпочитат да си четат лекциите във Варна, защото там взимат големите хонорари (ВСУ е частен университет), а в София оставят асистентите си.




Дрън-дрън.
Частното образование у нас е 95% частно и 5% образование. А останалата част от поста ти не отговаря на истината.
Има си минимум часове, които всеки преподавател трябва да покрие, не може да ги прехърли на асистента си ей така, за да си прави кефа. Ако питаш защо съм толкова сигурен, че е така - имам роднини преподаватели и в СУ, и в УАСГ.
Местният патриотизъм е хубаво нещо, ама трябва да отчита и обективните фактори, а не да се гради на голословни твърдения.



Тема Re: За българската история...нови [re: lrishstout]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано18.11.07 23:40



тая пасивност ще ни изяде главата.

Еми не мога да огрея навсякъде. С достатъчно много неща се занимавам, че сега да започна да се ровя да търся връзки от кол и въже между фарси и български език. Не ме знаеш от къде ми е родата, нито знаеш какви езици и колко добре владея, че да си сигурен, че трънски диалект не мога разбера



Като сме толкова велики стига сме лежали на старата слава, че сме измислили каруцата с четири колела (в някакъв форум скоро четох това), а нека да си покажем величието... да, ама като гледам народът съзерцава с кротък овчи поглед... явно не сме толкова велики...
Не знам как стоят при теб нещата, но мотивацията ми да правя каквото и да било идва от желанието ми да добия лична духовна или материална облага и нещо станало преди 15 века със сопа да ме биеш, не може ме мотивира...
Иначе страната си я обичам - културно наследство, най-добрата кухня за мен, великолепни плажове и планини, и въобще природа, и Варна - градът в който винаги се завръщам, където и да ходя по света. Ето това е България в моите очи ... И ако народът започне малко по-ведро да гледа на нещата и осъзнае, че човек каквото сам си направи никой не може му го стори също ще се влюбя в него както съм влюбен в България



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: lrishstout]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано18.11.07 23:42



Аз пък познавам хора, които учат във ВСУ и УАСГ, та от там имам данни...



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано18.11.07 23:49



Мани ги тия дето учат, те няма как да знаят за задължителния минимум. Пък и последното нещо, което интересува един добър архитект, проектант и т.н. е хонорарът, който ще получи във Варна или Каспичан, при положение, че при проектите взимат от 4-5 евро/кв. метър нагоре.
Източникът ти е ненадежден.



Тема Re: За българската история...нови [re: lrishstout]  
Автор palasto (Варненец)
Публикувано19.11.07 00:38



Ами факт е, че и аз не мога да не се съглася с теб. Българският език наистина е аналитичен, докато славянските езици всички до един са синтетични. Дори само това е достатъчно доказателство, за да не причисляваме българския език към групата на славянските езици. От това по-голяма разлика, здраве му кажи. При аналитичните езици всяка отделна дума си има самостоятелно значение. Докато при синтетичните езици какво е значението на дадена дума зависи и от контекста на изречението, в което тя е. Друга такава съществена разлика са падежите - аналитичните езици нямат, а синтетичните имат падежи. Ако някой се интересува повече, може да прочете статиите в Уикипедия:

- за аналитичните езици

- за синтетичните езици

Българският език е изкуствено славянизиран език благодарение на възприетата от Княз Борис І и след него от Цар Симеон І писменост на славянски език. Нещо повече, след ХVІ век той още повече е и русифициран чрез църковнославянската писменост и силното влияние на Русия. Българите са имали своя древна писменост, независимо дали е била руническа или не. Аз не считам, че това са били руни. Има книги и изследвания, че това е била т.н. говоряща азбука.

Прав си и за езиците. Лексиката в английски е с 60% произход от френски, но това е език от германската група с англосаксонска граматика. В румънския над 37% от думите са от чист български произход, но езикът им е от групата на романските езици, произлизащи от латинския.

Българската история също е напълно русифицирана, особено твърдението за тюркския ни произход, което си е жива гавра. Българите сме си чисти арийци и това се съдържа дори в името на държавата ни от 30 века - Бълг-ария. На древнобългарски Ария е държава и България означава държава на българите.

Застъпвам категорично становището, че българският език е индоевропейски (арийски) език от източноиранската езикова подгрупа. Родствените му езици и до днес се говорят в района на Памир и Хиндукуш, Северен Афганистан и Таджикистан. Преобладаващата славянска лексика не определя произхода му.

Думата "славяни" произлиза от латинската дума "sclavo" = роб. Затова самите славяни никога не са наричали себе си така. Те са се наричали на имената на племената си. Славяните много късно създават свои държави. Дори една Русия (Киевска Рус) не е създадена от славяните, а от скандинавското племе руси, т.е. от наричаните по различен начин викинги, нормани, варяги. Това няма да го прочетете в никой руски учебник по история, но дори терминът руски не е славянски. Докато не изчистим историята си от пораженията на съветския и на руския панславизъм, няма никога да имаме автентична история, а оттам няма и да има с какво да се гордеем, което е недопустимо за народ с 3000 г. история. Впрочем има една книга на Проф. Д-р ист. н. Пламен Цветков "Славяни ли са българите?", която определено си струва да се прочете, независимо от критиките към нея.

Repetitio est mater studiorum...
Ignoratio non est argumentum!


Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: lrishstout]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано19.11.07 18:46



Системата всеки може да я изиграе и го прави - дори в западна Европа ...гарантирам ти



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано19.11.07 20:41



Естествено, нали е заради големите пари във Варна, където един час се заплаща колкото за 5000 квадрата проект



Ти май не разбра, че тук изобщо не става дума за системата, а за стимула. Повярвай ми, никой архитект или конструктор няма да дойде заради една шепа часове, когато за същото време, прекарано в проектиране, ще си докара хилядократно пъти повече пари.

Що шикалкавиш не знам...



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: lrishstout]  
Автор Пaвчyko (živ)
Публикувано19.11.07 21:21



Ми щото съм убеден в правотата си явно...



Тема Re: А това според вас колко струва?нови [re: Пaвчyko]  
Автор lrishstout (махмурлия)
Публикувано19.11.07 22:45



Естествено, и ти си от неповторимите и безгрешните, дето и бъкел си нямат идея от реалността, ама щом е за опазване на местното от чуждото, фактите остават на заден план.

Дай ми логична причина, поради която архитект ще дойде да преподава 2 седмици във Варна, вместо да си изпроектира за това време една сграда от 1800 квадрата и да изкара 9000 европейчета? Или може би някой във Варна ще му плати за две седмици преподаване толкова






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.