Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:20 22.06.24 
Градове
   >> Варна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Овергазнови  
Автор Cтepн™ (непознат )
Публикувано14.04.07 10:45



Да има някой вече вързан към тях за да даде инфо от първа ръка?
Имам в апартамента локално парно (на ток) и идеята да сложа само котел и да го свържа със съществуващата инсталация ми изглежда примамлива.
Но ме притесняват съпътстващите работи - дупчене и тръби за довеждане на газта; изисквания къде да е котлето, как точно се свързва към сегашните ми радиатори? Такива неща.
Някакви наблюдения?



Тема Re: Овергазнови [re: Cтepн™]  
Автор tanashubav (член)
Публикувано14.04.07 11:30



Не знам какво точно представлява сегашното ти локално парно на ток, но за да разбереш дали можеш да използваш радиаторите и тръбите си питай в Овергаз. Ако можеш да ги използваш със сигурност ще спестиш много пари.
Иначе котела в стандартния случай се слага на закрита тераса, може и някое малко помешение с прозорец. Единствено се пробива дупка за тръбата на газта до котела, естествено ако използваш сегашните си радиатори. Тръбата минава по външната стена на апартамента до помещението с котела.
Ако имаш още въпроси, питай

!



Тема Re: Овергазнови [re: tanashubav]  
Автор Cтepн™ (непознат )
Публикувано14.04.07 16:14



Питал съм. Ама нали свикнахме всички да ни лъжат затова искам независимо от тях мнение


Казаха, че ще стане - изолират елкотлето от системата (но пък би трябвало да остане частта за връзка с водопровода за да се допълва системата с вода), а газовото котле се поставя така, че близо да минават тръби от сегашната инсталация. И свързват към тях.
Нищо не разбирам от такива системи, но предполагам, че има два кръга тръби - за гореща, влизаща в радиаторите вода и за хладка, излизаща от тях; радиаторите са навързани паралелно - горния край, с регул. вентил в "горещия" кръг и долния - в "хладкия"...няма как системата да е последователна, защото мога да изключват радиатор (-и) и останалите си бачкат. Кръговете се събират в котлето, където е нагревателя и с-мите за безопасност. До него е "отбивката" с вентил и още нещо, непознато за мен, където се свързва с водопровода на апартамента и ако манометъра на системата покаже налягане под минималното се допълва вода, но не знам как става, не ми е падало толкова (или е някаква автом. с-ма за допълване и затова винаги е в нормите, знам ли?)
Така че ако се байпасне само елкотлето с тръби ще се получи една напълно затворена водна система от два кръга. И ако някъде се прекъсне и се включи газово котле...според скромните ми разбирания трябва да се получи.
Лошото е, че всички тръби са в стените и се иска разкопаване, труд, замазка, боядисване - това са пари; купуване на газово котле - още пари; докарване на тръба с газ до него - още пари. Е, при очакваното системно увеличаване на газа дали си струва инвестицията? Тази зима съм пускал парното 3-4 пъти...тъкмо се затопли стабилно системата и времето се оправи...за такива меки зими без дълги минусови периоди климатиците ми са достатъчни.

Освен това - Иначе котела в стандартния случай се слага на закрита тераса, може и някое малко помешение с прозорец ми бърка яко в здравето - трябва да го слагам в хола или в някоя от спалните

Макар, че като се замисля...преграждане на малка част от голямата ми тераса ще свърши добра работа - ще се копаят стените за тръби откъм терасата, а в стаята всичко ще си остане както си е сега; ако наистина докарат газа откъм нея тераса - ще си влезе директно в котлето...ще ми спести доста ремонт после.
Май наистина ще ида да говоря сериозно с тях и ако за котел не искат някаква екстравагантна сума...

ПП: Ако си запознат...има ли начин и елкотлето да си остане, а да се направи някаква джажда, така че аз да мога да байпасвам някое от котлетата и да работи другото? Т.е. аз да решавам с кое да затоплям с-мата? Нещо кранове?

Редактирано от Cтepн™ на 14.04.07 16:20.



Тема Re: Овергазнови [re: Cтepн™]  
Автор tanashubav (член)
Публикувано15.04.07 17:32



Макар, че като се замисля...преграждане на малка част от голямата ми тераса ще свърши добра работа - ще се копаят стените за тръби откъм терасата, а в стаята всичко ще си остане както си е сега; ако наистина докарат газа откъм нея тераса - ще си влезе директно в котлето...ще ми спести доста ремонт после.
Toчно такава е "процедурата" в поевчето случаи

. Напрактика от Овергаз ти изготвят проект за цялата инсталация и там можеш да поискаш да ти прекарат тръбата от блоковото ви отклонение директно до терасата. Тръбата се закача по външната стена. Прави се само 1 дупка в терасата и толкова. Може даже да си виждал по други апартаменти из града които имат газ, там се вижда как е направено.
За едновременното ползване на двата котела честно казано нямам идея. Трябва с някой специалист от фирмата която ще ти изгражда инсталацията да поговориш или с техн. лице от Овергаз. Незнам колко ток плащаш с това ел. котле сега, но ми се струва, че на газ ще ти е доста по-евтино. Но щом искаш да запазиш и двата варианта ...



Тема Re: Овергазнови [re: tanashubav]  
Автор Cтepн™ (непознат )
Публикувано15.04.07 18:28



Ами мерси, ще трябва да ида да говоря с тях.

В момента на газ би ми било по-евтино, разбира се...въпроса е колко. Щото Р.Овч. обеща поне 40% увеличение на газа до 2010...това средно, т.е. за битовата газ ще е най-драстично увеличението. Вярно че пестя страшно много от нач. инвестиция с тази изградена локална система, но ако котлето струва 1500-2000 или нагоре, то не знам ще доживея ли да се изплати от разликата в цените на тока и газа





Тема Re: Овергазнови [re: Cтepн™]  
Автор deadreckoning (г-н Двутактов)
Публикувано16.04.07 13:17



Точно така - трябва да се изчисли за колко време цената на инвестицията ще се изплати от по-скъпото отопление на ток и едва след това вече ще си "на далавера" от по-ниските разходи при ползването на газ. При мен лично се оказа, че времето ще е минимум 5 години, без да се отчитат многобройни фактори, които с огромна доза вероятност ще удължат значително този период.
Освен това за мен лично не е никак маловажен и факторът безопасност, а като гледам кавалите как слагаха тръбите, не ми се слага бомба вкъщи ...
Затова като идваха вкъщи да правят анкета дали желаем да им станем клиенти и при какви условия им казах: ако ми предложите безплатно оборудване плюс инсталация, бих се замислил, но да давам няколко хиляди лева, при условие че не е ясно за колко време ще ги избия, а пък и да е ясно, става въпрос за няколко години минимум, заеби тази работа ...


My next?

Редактирано от deadreckoning на 16.04.07 13:19.



Тема Re: Овергазнови [re: deadreckoning]  
Автор Cтepн™ (непознат )
Публикувано16.04.07 15:49



ами от листовките си дават някъде с около 50-ина лв. по-ниска цена за отопление.
Обаче при сегашни цени...вярно е, че и тока ще мърда, но няма да скача колкото газа, който в момента е смешно и нереално евтин (влизайки в Бг, докато стигне до абонатите се оскъпявя яко). И най-голямо ще е поскъпването за бита, няма какво да се лъжем.
На КЮто говорих преди малко за това с новодомец на газ - котле към 1500, разрешителни към 100, такса свързване - 550 лв. Дотук 2К. Но ще трябва и пари за свързване към сегашната ми система, абе с под 2500 няма да мина.
Даже и да са верни тези 50 лв. разлика и цените застинат така, то ще ми трябват около 10 отоплителни сезона...ако наистина газта расте с повече - и отгоре.

Да не говорим, че с тази прекрасна изолация, която имам, то зимните ми сметки са с около 50 кинта над летните, т.е. не трябва да плащам, ако са верни брошурите на Овергаз





Тема Re: Овергазнови [re: Cтepн™]  
Автор deadreckoning (г-н Двутактов)
Публикувано16.04.07 16:07



Всичко това без да отчитаме факта, че в момента получаваме газ на "политическа цена" от Русия, което обстоятелство ако се промени, ще отдалечи връщането на инвестицията в едно доста далечно бъдеще.




My next?

Тема Re: Овергазнови [re: deadreckoning]  
Автор tanashubav (член)
Публикувано16.04.07 18:46



Честно да Ви кажа (засега) не съжалявам за преминаването на газ. Ако си мислите да праввите луди икономии обаче най-добре си санирайте качествено апартаментите и тогава правете каквото и да било. Основното предимство на газта е, че най-накрая зимата ми е ТОПЛО! Не просто претоплено както е с ток, а наистина топло. Направо се родих

А за 3 стаен апартамент с използване на отопление във всички стаи сметката е около 300лв на месец зимата. Сами си пресметнете дали Ви е изгодно. Имайте предвид, че това е при постоянна работа на всички радиатори, Нон Стоп топла вода и готварска печка. Ако искате да икономисвате си топлете само 1 стая, ще плащате около 70-80 лв и там ще е топло. Напрактика газта е все едно да си на дърва но без досадното мърсене което те правят!



Тема Re: Овергазнови [re: tanashubav]  
Автор deadreckoning (г-н Двутактов)
Публикувано17.04.07 10:40



Еми значи на мен лично не ми е изгодно - ние топлим две стаи, в които поддържаме 22-24 градуса, бойлер в банята всяка вечер, проточен бойлер в кухнята за домакински нужди + котлон за готвене - всичко това на ток и пак не плащаме и половината на това, което ти плащаш.


Може би това се дължи на разположението на апартамента и на качествената изолация на прозорците, която сме направили.


My next?


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.