Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:50 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Амбарица?нови  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 12:30



Дайте идеи за маршрут до х. Амбарица. Тръгваме от север - х. Плевен?, х. Тъжа?
Всички подробности - маркировка, продължителност, трудност - ще са ми от полза.



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 15:18



Ами може и от Плевен, може и от Тъжа, зависи с колко дни разполагаш.

От х. Плевен ще го направиш за един ден до х. Амбарица и на втория ден слизаш към Троян.

От х. Тъжа ще ти трябват 2 дни до х. Амбарица освен ако не си много добре подготвен физически. На третия ден слизаш надолу. Ама трябва да се предвиди и време за качване до Тъжа - ще ти отнеме 3-4 часа от Априлци.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 15:32



Имам ли други варианти за два дни?



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 16:43



Ами в момента съм на работа и нямам карта пред себе си, но по спомени не се сещам за друг вариант, ако искаш да ходиш на х. Амбарица и да се качиш и да слезеш от север. Е, изключваме варианта да се качиш от Троян и да слезеш пак от там защото това пък е съвсем безинтересно.

Нямам идея обаче как са транспортните връзки. Ако те качат с кола до паркинга под Плевен и след това те посрещнат с кола в с. Черни Осъм става, но ако разчиташ на обществен транспорт...

Между другото може да разнообразиш слизането към Троян като минеш през Зелениковски манастир - отбивката е около час в двете посоки, но нямам свежо инфо дали работи манастира и как е маркировката, защото не съм ходил в този район от 10 години.

Друго интересно място е Природонаучния музей в с. Черни Осъм и Троянския манастир.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: niki_leo]  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 17:12



Благодаря за инфото! Идеята минава на ниво план :) Отиваме с колата до паркинга под хижа Плевен, качваме се до хижата и после...пълна мъгла. Дай поне основни ориентири. И защо връщането да не е по обратния път? Вярно, че е по-скучно, но пък решава проблема с транспорта.
Зелениковският манастир работи, а Троянският се е превърнал в хоремаг.

<

Редактирано от headless_fly на 31.05.12 17:16.



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 17:55



Да това ми беше основанието за връщане по обратния път: скучно е. Но иначе, ако за вас не е проблем - ок.

Сега за маршрута: от паркинга под х. Плевен до самата хижа ходенето е около 1 час. От х. Плевен до х. Амбарица по летния път е около 7 часа. Това си е сериозен преход: 8 - 9 часа. Ако решите да се връщате обратно означава, че ще имате и втория ден сериозен преход. Просто трябва да си прецените силите, нямам идея за физическата ви подготовка. Но за средностатистически турист е напълно поносим 2-дневен преход.

Маркировката по високото няма проблем - железни колове. От х. Плевен нагоре не съм ходил от 2003 г. и не знам какво е състоянието на маркировката сега, но смятам, че няма да имате особени проблеми, защото това е доста посещаван маршрут и сигурно се поддържа. От билото надолу към х. Амбарица също няма проблем - голо е, пътеката личи добре.

Единствения проблем за който се сещам е, че тия дни много вали и ако ви запука някоя гръмотевична буря по билото най-малко ще ви обърка графика т.е. ще ви забави. Другото, което е по-сериозно е, че горе няма къде да се скриеш от гръмотевици и градушка. Един познат преди години така го беше запукала една градушка по билото между Ботев и Амбарица, че бягал като заек към ниското.

Ама това си е в реда на нещата, все пак планина е.

Ето ти един линк, който е доста полезен: има хижите във всички български планини заедно с изходните пунктове, съседните обекти и времена на преходи между тях.

Ако си вземеш и една карта на Троянски Балкан - издание на ПСС Троян ще имаш всички маркирани маршрути в района с обозначени времена и може да ти дойдат идеи и за много други преходи за в бъдеще.

Успех и хубаво време!

Опа...забравих линка:




niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Редактирано от niki_leo на 31.05.12 18:00.



Тема Re: Амбарица? - уточнениенови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано01.06.12 00:00



Сега като погледнах картата се сетих, че ако искаш можеш да спестиш малко ходене. Като тръгнеш от х. Плевен и стигнеш до разклона летен път / зимен път за в. Ботев ако хванеш зимния път спестяваш 1 час ходене. Та ако сте назад с времето на отиване или на връщане може да минете по зимния път. Това, което ще пропуснете ако минете по зимния път е заслон Ботев т.е. трябва да си вземето повечко вода още от х. Плевен.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица? [re: headless_fly]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано01.06.12 18:20



Има две пътеки, които слизат от билото на Поленици и от там -за х. Плевен, но не са маркирани и не знам дали ги има на картите. Маркировка има само от Поленици до х. Плевен. Едната "тръгва" около Кръстците(през Бангиева чешма), а другата (Кривините) започва от голямата каменна пирамида на вр. Жълтец. Има и трета, която минава директно от х. Амбарица за х. Плевен през Поленици, без да качваш билото. Но през нея не съм минавал и не мога да кажа какво е състоянието и.
Не знам кога ще ходите, но се обадете предварително на хижата, защото в момента сменят хижаря, и не се знае ще има ли нов и кой ще да е?

Дано разбра нещо. Винаги ми е било трудно да обяснявам!



Тема Re: Амбарица? [re: headless_fly]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.06.12 18:42



Има и ниска пътека за Амбарица. Още от хижа Плевен се тръгва през поляните на запад и се подсича ниско в гората билото, излиза се на Новоселските поленици, после се слиза в реката, която по-полсе минава покрай Яворова лъка. Но още преди Яворова лъка има един път наляво, на юг, по който се тръгва. Някъде по него трябва да има отклонение по склона надясно и се излиза на билото което се спуска от Амбарица и слиза на Смесите. Е, на това било се тръгва на юг и се стига на хижата. Денивелация си е.

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Тема Не го хвъргайте човека в тез дълбоки води [re: JWalker]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано01.06.12 19:53



Тези пътеки от северната страна на Балкана не са поддържани от десетилетия. Части от тях в близост до х. Плевен може би се поддържат - примерно тази която излиза на билото между Костенурката и Кръстците. Но пълния маршрут между Плевен и Амбарица отдавна не се поддържа. Този маршрут се обсъжда през годините на няколко пъти в клуба и си спомням, че Лъчо /Огнедишащт/ спомена, че има система от стари пътеки, неподдържана от много години, обрасли и с вече напълно липсващи маркировки.

Преди 4 години с жена ми се спуснахме от билото между Кръстците и Костенурката по едно ридче на север и известно време криволичихме по едни напълно немаркирани пътеки: в гористата част ясно личаха, а в откритата част няма пътека, няма дявол: ходиш по визуален ориентир до гърди в храсталаци, бодли, малинаци и всякаква подобна флора. По улеите минавш както дойде особено там, където тече поток. Като влезеш пак в гористото ходиш насам-натам докато попаднеш на пътеката, а тя вие ли вие. Придвижването е изключително бавно. Накрая не издържахме и се качихме обратно на билото някъде между Г. и М. Купен.

По мои груби сметки, ако се тръгне от Плевен до Амбарица по този "маршрут" под билото минимум 2 дни здраво ходене не му мърда на човек и то дълги, летни дни.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.