Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Амбарица?  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 12:30



Дайте идеи за маршрут до х. Амбарица. Тръгваме от север - х. Плевен?, х. Тъжа?
Всички подробности - маркировка, продължителност, трудност - ще са ми от полза.



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 15:18



Ами може и от Плевен, може и от Тъжа, зависи с колко дни разполагаш.

От х. Плевен ще го направиш за един ден до х. Амбарица и на втория ден слизаш към Троян.

От х. Тъжа ще ти трябват 2 дни до х. Амбарица освен ако не си много добре подготвен физически. На третия ден слизаш надолу. Ама трябва да се предвиди и време за качване до Тъжа - ще ти отнеме 3-4 часа от Априлци.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 15:32



Имам ли други варианти за два дни?



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 16:43



Ами в момента съм на работа и нямам карта пред себе си, но по спомени не се сещам за друг вариант, ако искаш да ходиш на х. Амбарица и да се качиш и да слезеш от север. Е, изключваме варианта да се качиш от Троян и да слезеш пак от там защото това пък е съвсем безинтересно.

Нямам идея обаче как са транспортните връзки. Ако те качат с кола до паркинга под Плевен и след това те посрещнат с кола в с. Черни Осъм става, но ако разчиташ на обществен транспорт...

Между другото може да разнообразиш слизането към Троян като минеш през Зелениковски манастир - отбивката е около час в двете посоки, но нямам свежо инфо дали работи манастира и как е маркировката, защото не съм ходил в този район от 10 години.

Друго интересно място е Природонаучния музей в с. Черни Осъм и Троянския манастир.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: niki_leo]  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано31.05.12 17:12



Благодаря за инфото! Идеята минава на ниво план :) Отиваме с колата до паркинга под хижа Плевен, качваме се до хижата и после...пълна мъгла. Дай поне основни ориентири. И защо връщането да не е по обратния път? Вярно, че е по-скучно, но пък решава проблема с транспорта.
Зелениковският манастир работи, а Троянският се е превърнал в хоремаг.

<

Редактирано от headless_fly на 31.05.12 17:16.



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано31.05.12 17:55



Да това ми беше основанието за връщане по обратния път: скучно е. Но иначе, ако за вас не е проблем - ок.

Сега за маршрута: от паркинга под х. Плевен до самата хижа ходенето е около 1 час. От х. Плевен до х. Амбарица по летния път е около 7 часа. Това си е сериозен преход: 8 - 9 часа. Ако решите да се връщате обратно означава, че ще имате и втория ден сериозен преход. Просто трябва да си прецените силите, нямам идея за физическата ви подготовка. Но за средностатистически турист е напълно поносим 2-дневен преход.

Маркировката по високото няма проблем - железни колове. От х. Плевен нагоре не съм ходил от 2003 г. и не знам какво е състоянието на маркировката сега, но смятам, че няма да имате особени проблеми, защото това е доста посещаван маршрут и сигурно се поддържа. От билото надолу към х. Амбарица също няма проблем - голо е, пътеката личи добре.

Единствения проблем за който се сещам е, че тия дни много вали и ако ви запука някоя гръмотевична буря по билото най-малко ще ви обърка графика т.е. ще ви забави. Другото, което е по-сериозно е, че горе няма къде да се скриеш от гръмотевици и градушка. Един познат преди години така го беше запукала една градушка по билото между Ботев и Амбарица, че бягал като заек към ниското.

Ама това си е в реда на нещата, все пак планина е.

Ето ти един линк, който е доста полезен: има хижите във всички български планини заедно с изходните пунктове, съседните обекти и времена на преходи между тях.

Ако си вземеш и една карта на Троянски Балкан - издание на ПСС Троян ще имаш всички маркирани маршрути в района с обозначени времена и може да ти дойдат идеи и за много други преходи за в бъдеще.

Успех и хубаво време!

Опа...забравих линка:




niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Редактирано от niki_leo на 31.05.12 18:00.



Тема Re: Амбарица? - уточнениенови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано01.06.12 00:00



Сега като погледнах картата се сетих, че ако искаш можеш да спестиш малко ходене. Като тръгнеш от х. Плевен и стигнеш до разклона летен път / зимен път за в. Ботев ако хванеш зимния път спестяваш 1 час ходене. Та ако сте назад с времето на отиване или на връщане може да минете по зимния път. Това, което ще пропуснете ако минете по зимния път е заслон Ботев т.е. трябва да си вземето повечко вода още от х. Плевен.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано01.06.12 18:20



Има две пътеки, които слизат от билото на Поленици и от там -за х. Плевен, но не са маркирани и не знам дали ги има на картите. Маркировка има само от Поленици до х. Плевен. Едната "тръгва" около Кръстците(през Бангиева чешма), а другата (Кривините) започва от голямата каменна пирамида на вр. Жълтец. Има и трета, която минава директно от х. Амбарица за х. Плевен през Поленици, без да качваш билото. Но през нея не съм минавал и не мога да кажа какво е състоянието и.
Не знам кога ще ходите, но се обадете предварително на хижата, защото в момента сменят хижаря, и не се знае ще има ли нов и кой ще да е?

Дано разбра нещо. Винаги ми е било трудно да обяснявам!



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.06.12 18:42



Има и ниска пътека за Амбарица. Още от хижа Плевен се тръгва през поляните на запад и се подсича ниско в гората билото, излиза се на Новоселските поленици, после се слиза в реката, която по-полсе минава покрай Яворова лъка. Но още преди Яворова лъка има един път наляво, на юг, по който се тръгва. Някъде по него трябва да има отклонение по склона надясно и се излиза на билото което се спуска от Амбарица и слиза на Смесите. Е, на това било се тръгва на юг и се стига на хижата. Денивелация си е.

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Тема Не го хвъргайте човека в тез дълбоки водинови [re: JWalker]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано01.06.12 19:53



Тези пътеки от северната страна на Балкана не са поддържани от десетилетия. Части от тях в близост до х. Плевен може би се поддържат - примерно тази която излиза на билото между Костенурката и Кръстците. Но пълния маршрут между Плевен и Амбарица отдавна не се поддържа. Този маршрут се обсъжда през годините на няколко пъти в клуба и си спомням, че Лъчо /Огнедишащт/ спомена, че има система от стари пътеки, неподдържана от много години, обрасли и с вече напълно липсващи маркировки.

Преди 4 години с жена ми се спуснахме от билото между Кръстците и Костенурката по едно ридче на север и известно време криволичихме по едни напълно немаркирани пътеки: в гористата част ясно личаха, а в откритата част няма пътека, няма дявол: ходиш по визуален ориентир до гърди в храсталаци, бодли, малинаци и всякаква подобна флора. По улеите минавш както дойде особено там, където тече поток. Като влезеш пак в гористото ходиш насам-натам докато попаднеш на пътеката, а тя вие ли вие. Придвижването е изключително бавно. Накрая не издържахме и се качихме обратно на билото някъде между Г. и М. Купен.

По мои груби сметки, ако се тръгне от Плевен до Амбарица по този "маршрут" под билото минимум 2 дни здраво ходене не му мърда на човек и то дълги, летни дни.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор headless_fly (непознат)
Публикувано01.06.12 23:24



И сега какво? Няма ли вариант да се тръгне от север, без човек да се загуби?



Тема Re: Амбарица?нови [re: headless_fly]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано02.06.12 01:03



Ако тръгнеш от х. Плевен и минеш по билото няма как да се загубиш.

Загубването, което коментираме е ако се опита човек да мине по подсичащите пътеки северно от билото между х. Плевен и х. Амбарица. Ама няма защо да се ръгаш там. Това си е за екстремисти дето обичат да ходят без маркировки глиганската. Нормалният път е по билото. Освен това от там е и по-хубаво - има гледки, ако няма мъгла де. Но ще трябва да походиш прилично: 7-9 часа и двата дни.

Друг вариант за х. Амбарица от север няма... имам пред вид нормално маркиран туристически маршрут.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Разабира се, че има и друг маршрут от севернови [re: niki_leo]  
Автор nadya9 (надежда)
Публикувано03.06.12 10:11



"Друг вариант за х. Амбарица от север няма... имам пред вид нормално маркиран туристически маршрут."
Нещо не разбирам..... защо си написал това, приятелю


Друг маршрут от север разбира се има и това всъщност е най-прекият път за х.Амбарица. Пътеката тръгва от м. Смесите, в края на с. Черни Осъм и малко след ВЕЦ-а /имам впредвид не трошенокаменният път за разрушената х.Яворов а точно на юг през гората/. Преходът е за около 3 часа среднотрениран турист. Истина е обаче, че хижаря сега се сменя и незнам докъде се естигнало, но мога да попитам... новия . Успех с пешеходенето!



Тема Re: Разабира се, че има и друг маршрут от севернови [re: nadya9]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано04.06.12 09:41



Май не си прегледала внимателно темата


Този маршрут бе споменат, но човекът не иска да качва от там.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Разабира се, че има и друг маршрут от севернови [re: nadya9]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано08.06.12 22:43



Хижаря се сменя?! Т.е. е друг, а не знаменития Дончо?

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Тема Re: Разабира се, че има и друг маршрут от севернови [re: JWalker]  
Автор nadya9 (надежда)
Публикувано22.03.13 00:52



След дълга одисея вече е факт - има нови хижари... или по-скоро хижарка на хижа Амбарица, но не съм се качвала там и не знам какво е положението. Информацията ми е съвсем отскоро. Надявам се наистина да е за хубаво





Тема Сарафово е направо гьол. ssiguranca!нови [re: niki_leo]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано18.01.21 23:11



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.


клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.

сега за вас ох и ах.





Тема Re:уточнение веднага - ден на детето първи юни.нови [re: niki_leo]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано18.01.21 23:12



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.


клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.

сега за вас ох и ах.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.