Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Кръстът на Купена...  
Автор N_i_k_s_i (скитник)
Публикувано09.09.09 11:03



Съвсем отскоро вр.Голям Купен - символа на Стара Планина и най-красив връх в Балкана /поне според мен/ се е "увенчал" , "накичил" и т.н....с КРЪСТ. Огромен метален кръст. Ето го и него:





Не можах да се сдържа и да не пусна отделна тема. Това си е новина и заслужава да бъде отбелязана.
Бе споменато ей така, между другото, в темата: "Опасностите, които ни дебнат в планината", но според мен заслужава специално внимание.
Да ме прощава автора на снимката nick_22O2 за което.



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано09.09.09 11:09



Ебаси...кой е умрял?!



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано09.09.09 11:25



Нямаш проблеми, нека чуем мненията на хората.



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: nick_22O2]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано09.09.09 11:42



Привет,

Моето мнение (ако има значение) е, че на този кръст мястото му съвсем не е на Купена и трябва да се махне оттам!

Поздрави,
Павел



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор S_ph ()
Публикувано09.09.09 12:36



Този начин за увековечаване на нещо е отживелица. И какво да очакваме на 60-годишнината от алпийската дейност на карловчани? А след още 10 години? Нали тръгваме нагоре, за да се потопим в дивото, неподправеното. Или и горе трябва да ни се напомнят неща, които ги знаем. Къде да отидем вече?

Иначе не съм набожен. Вярвам в хората.

Стефан



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано09.09.09 17:37



мястото му баш си беше в темата: "Опасностите, които ни дебнат в планината", а именно - да се удариш в мъгливо време в поредния метален боклук, или пък да се спънеш в синджирите на същия. А иначе мнението на колегата по - горе за достойното отбелязване на 60 годишнина е култово, ще си го запиша в тефтерчето. Явно карловци са си турили сами кръст на организираното движение. Тъй че за последното или добро или нищо, след като и такъв хубав паметен знак са му турили.



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано09.09.09 18:28



Не виждам много смисъл да се повтарям, ама нали е специално постната темата: по принцип съм против загрозяването на планински върхове с всякакви подобни човешки измишльотини - метални, бетонни и др. В конкретния случай абсурдът е пълен, защото не виждам каква е връзката между кръста, който е християнски символ и 50-та годишнина на Карловския алпинизъм. Можеха да си сложат плочката на подменената метална кутия, която и без това е поставена на Купена отдавна. Отделно от това този кръст е много грозен, не знам кой бездарник му е правил проекта.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор gennata (непознат )
Публикувано09.09.09 20:03



Лично мен, пък ме зарадва този кръст ! Не съм го видял на живо още, но от снимките ми харесва. Не е това големият замърсител на високопланинската природа. Все пак има някаква символика в него. Ние сме християнски народ и не е толкова лошо да го подчертаем на видно място. Ислямът настъпва повсеместно с цялата си символика и ако на Балкана не покажем вярата си, утре ще забият джамия... Не съм религиозен в истинския смисъл на думата, но вярвам, че има смисъл в този символ. Предполагам, че сте виждали огромния 67-метров кръст на Водно, над Скопие. Издигнаха го в противовес на повсеместното настъпление на Исляма в съседна Македония. Иначе имаш чувството, че влизаш в Саудитска Арабия... На много от върховете в Алпите / високи и по-ниски/ има метални кръстове и никой не ги отрича. Не казвам в никакав случай, че на всеки връх трябва да турим кръст, но някъде трябва да има. В Хималаите на всеки връх има будистки символи и никой не му минава и през ум да ги руши, маха или усмива. Те са като част от природата. Дай Боже да създадем такава екокултура у българина, щото наистина да пази и не съсипва, но това изисква доста време.
Бих се радвал да чуя повече мнения по повдигнатия въпрос, ще ми бъде любопитно.



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано09.09.09 21:35



Няма лошо, че са го сложили. Това е знак, че тук е християнско място (нямам предвид религията, а цивилизацията). Доста знаци има в Родопите например, които са ислямски; трябва да има противовес. Е и на Околчица има кръст къде-къде по-голям, вижда се от далече и въобще не пречи.
Съвсем различен е случая с оная безсмилица, дето беше на Кончето.



Тема Re: Кръстът на Купена... [re: N_i_k_s_i]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано10.09.09 07:27



Ако е за запазване на християнството, във България има хиляди западнали църкви и параклиси-да вложат сили и енергия там.
И с какво карловци са заслужили привилегията да слагат каквото и да е на Купена? Ако сега тур.дружества от северната и южната страна на Централен Балкан започнат да цвъкат кръстове, Балкана ще заприлича на гробищен парк.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.