Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:25 24.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Кръстът на Купена...  
Автор N_i_k_s_i (скитник)
Публикувано09.09.09 11:03



Съвсем отскоро вр.Голям Купен - символа на Стара Планина и най-красив връх в Балкана /поне според мен/ се е "увенчал" , "накичил" и т.н....с КРЪСТ. Огромен метален кръст. Ето го и него:





Не можах да се сдържа и да не пусна отделна тема. Това си е новина и заслужава да бъде отбелязана.
Бе споменато ей така, между другото, в темата: "Опасностите, които ни дебнат в планината", но според мен заслужава специално внимание.
Да ме прощава автора на снимката nick_22O2 за което.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано09.09.09 11:09



Ебаси...кой е умрял?!



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано09.09.09 11:25



Нямаш проблеми, нека чуем мненията на хората.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: nick_22O2]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано09.09.09 11:42



Привет,

Моето мнение (ако има значение) е, че на този кръст мястото му съвсем не е на Купена и трябва да се махне оттам!

Поздрави,
Павел



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор S_ph ()
Публикувано09.09.09 12:36



Този начин за увековечаване на нещо е отживелица. И какво да очакваме на 60-годишнината от алпийската дейност на карловчани? А след още 10 години? Нали тръгваме нагоре, за да се потопим в дивото, неподправеното. Или и горе трябва да ни се напомнят неща, които ги знаем. Къде да отидем вече?

Иначе не съм набожен. Вярвам в хората.

Стефан



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано09.09.09 17:37



мястото му баш си беше в темата: "Опасностите, които ни дебнат в планината", а именно - да се удариш в мъгливо време в поредния метален боклук, или пък да се спънеш в синджирите на същия. А иначе мнението на колегата по - горе за достойното отбелязване на 60 годишнина е култово, ще си го запиша в тефтерчето. Явно карловци са си турили сами кръст на организираното движение. Тъй че за последното или добро или нищо, след като и такъв хубав паметен знак са му турили.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано09.09.09 18:28



Не виждам много смисъл да се повтарям, ама нали е специално постната темата: по принцип съм против загрозяването на планински върхове с всякакви подобни човешки измишльотини - метални, бетонни и др. В конкретния случай абсурдът е пълен, защото не виждам каква е връзката между кръста, който е християнски символ и 50-та годишнина на Карловския алпинизъм. Можеха да си сложат плочката на подменената метална кутия, която и без това е поставена на Купена отдавна. Отделно от това този кръст е много грозен, не знам кой бездарник му е правил проекта.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор gennata (непознат )
Публикувано09.09.09 20:03



Лично мен, пък ме зарадва този кръст ! Не съм го видял на живо още, но от снимките ми харесва. Не е това големият замърсител на високопланинската природа. Все пак има някаква символика в него. Ние сме християнски народ и не е толкова лошо да го подчертаем на видно място. Ислямът настъпва повсеместно с цялата си символика и ако на Балкана не покажем вярата си, утре ще забият джамия... Не съм религиозен в истинския смисъл на думата, но вярвам, че има смисъл в този символ. Предполагам, че сте виждали огромния 67-метров кръст на Водно, над Скопие. Издигнаха го в противовес на повсеместното настъпление на Исляма в съседна Македония. Иначе имаш чувството, че влизаш в Саудитска Арабия... На много от върховете в Алпите / високи и по-ниски/ има метални кръстове и никой не ги отрича. Не казвам в никакав случай, че на всеки връх трябва да турим кръст, но някъде трябва да има. В Хималаите на всеки връх има будистки символи и никой не му минава и през ум да ги руши, маха или усмива. Те са като част от природата. Дай Боже да създадем такава екокултура у българина, щото наистина да пази и не съсипва, но това изисква доста време.
Бих се радвал да чуя повече мнения по повдигнатия въпрос, ще ми бъде любопитно.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано09.09.09 21:35



Няма лошо, че са го сложили. Това е знак, че тук е християнско място (нямам предвид религията, а цивилизацията). Доста знаци има в Родопите например, които са ислямски; трябва да има противовес. Е и на Околчица има кръст къде-къде по-голям, вижда се от далече и въобще не пречи.
Съвсем различен е случая с оная безсмилица, дето беше на Кончето.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано10.09.09 07:27



Ако е за запазване на християнството, във България има хиляди западнали църкви и параклиси-да вложат сили и енергия там.
И с какво карловци са заслужили привилегията да слагат каквото и да е на Купена? Ако сега тур.дружества от северната и южната страна на Централен Балкан започнат да цвъкат кръстове, Балкана ще заприлича на гробищен парк.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано10.09.09 09:30



Аз съм раздвоен. От една страна е хубаво планините да си останат девствени (това, което се твори на Седемте езера е истинска свинщина). От друга – Купена е най-красивият балкански връх, не е много висок, но изкачването му и гледките, които се откриват от него са великолепно преживяване. А и кръстът е хубав. И е символ на християнството. Без съмнение са го сложили ентусиасти с най-добри намерения. Така че – май не е лошо, мое мнение. Като се качите, може би ще го одобрите. А и той се вижда само като се качиш, отдалеч не се вижда, а в основата на върха няма пряка видимост към него. Все пак малко хора се качват горе. Смятам, че не пречи. Примерът с кръста над Скопие е добър.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: nick_22O2]  
Автор S_ph ()
Публикувано10.09.09 11:40



Примерът, който се дава за аналог е несериозен. Като въздигнат светещ кръст (отдавна има такава идея) на Камен дел вече може да се направи връзка.

За друго ставаше въпрос.





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: nick_22O2]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано10.09.09 12:49



Мисля, че малкото хора, които се качват горе, се качват заради планината, а не заради някаква символика. И кому е нужна тя точно там? Да не би да ми кажете, че нерелигиозния планинар, виждайки това велико творение, изведнъж ще стане религиозен? А за истинските вярващи този символ трябва да е вътре в сърцата им.

За мен това е абсурдно.

Остава сега да се надяваме да се включи в действие екипът по демонтирането :)



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор didipav (непознат)
Публикувано10.09.09 13:10



Аз съм напълно против такива самоинициативи.Представете си всеки клуб по алпинизъм да сложи по някакъв кръст,монумент или нещо подобно по върховете на нашите планини.В случая с този кръст на Купена беше достатъчно тази метална кутия.Надявам се,някой от тези които са дигнали този метал там,да четат тези мнения и да си дадат сметка за глупостта която са сътворили.



Тема Нищонови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Maлaмa (стопанка )
Публикувано10.09.09 13:45



Нищо не бива да се слага по върховете. Нищо. Какво показваме? Че върхът е "наш"? Върхът ще си е там много след като не само кръстът е станал на прах, но и последният човек изобщо е станал на прах... Няма защо да оцвъкваме планината като гарги паметник.



Започва път от моя праг...

Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано10.09.09 14:12



Остава сега да се надяваме да се включи в действие екипът по демонтирането :)

То май натам ще отидат нещата...



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Пaвeл]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано10.09.09 15:17



Ще се позволя да цитирам П.Атанасов, вярвам няма да ми се разсърди, та в една своя публикация и написал следното "Джим Бейър е култова фигура в американското катерене. На него принадлежи сентенцията, че “ако някой си присвоява правото да забива спитове, по този начин автоматично признава правото на останалите да ги изтръгват”. спитове, кръстове и пр. железа, все с нерадостна съдба...



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Бypaн (ентусиаст)
Публикувано10.09.09 15:51



нещо не се получава качването на снимка, затова давам линк към снимката:


така да се каже, нищо ново под слънцето...



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор falkenbach (1x2)
Публикувано10.09.09 16:25



по принцип съм за да има с нещо маркирано даден връх както и котата му, но с такива к*рове само се загрозява планината.



Тема Нищо ново под слънцето.нови [re: Бypaн]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано10.09.09 17:58



Да. Така е. Но тук не се коментира дали е ново или старо явлението. Също така не се коментира има ли го или го няма по света.

Коментира се дали ни харесва или не да се слагат такива неща по върховете.

Това, че в Австрия, Германия и не знам си къде го правят не значи, че и ние трябва да го правим. Трябва да вземаме пример от тези държави, но в съвсем други области. Кой знае защо обаче винаги вземаме само лошото от по-развитите от нас държави. А ако случайно вземем нещо добро го побългаряваме така че то се превръща от добро в лошо.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: falkenbach]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано10.09.09 20:27



ok, а заслончето на Амбарица добре ли е? трябва ли да се махне?
Също така, дали е добро дело разрушаването на будистките статуи от талибаните в авганистанските планини?

Редактирано от JWalker на 10.09.09 20:52.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: JWalker]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано10.09.09 21:09



Дано не го приемеш като заяждане, но заслончето- хубаво или лошо, е един вид даденост вече, а и може да спаси живот.Статуите бяха световно историческо наследство.Тази "хубост"нито живот може да спаси, нито е ценна за историята.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: _dmp_]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано10.09.09 21:34



Все пак сетих се за една полза - ако е добре забит в земята, може да става за осигуряване.

Не го приемам като заяждане, малко разширих темата. А тя може да се разшири доста - какво да правим със сградите на връх Ботев. Колкото и са грозни според някой, това е начин за осигуряване на комуникации и природозащитници трудно биха събрали аргументи срещу тях. Преди години ако беше, и аз бих реагирал отрицателно, но сега си казвам защо пък не. Все пак в това има някаква идея, докато каква идея има в разрушаването на Седемте езера?

Освен това, защо трябва да абсолютизираме планината. И в ниското има красиви места, които не трябва да бъдат "осквернявани" и ако някой вземе да сложи неща, пак да има отрицания. Конкретен пример: до магистрала Хемус, на около 15 км след тунела на Правец, до бензиностанциите OMV един скулптор беше направил статуи и ги беше сложил в едно малко язовирче. Малко по-нагоре от това друг пък е направил нещо неопределимо, което е нарекъл "Градежът". Това е намеса в околната среда, но когато го видях бях много изненадан, беше много красиво и сякащ цялото място имаше някакъв дух благодарение на това. не бива безусловно да отхвърляме човешката намеса. тя е и за добро, не само за лошо.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: JWalker]  
Автор ratna (недостъпна)
Публикувано10.09.09 21:52



По-добре да бяха подновили маркировката в някои участъци на Балкана където тя се губи.
Нямам против християнския символ , но Балканът е съществувал преди създаването както на Християнстото , така и на Исляма , затова колкото по-чист толкова по-добре .



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: ratna]  
Автор spasss ()
Публикувано10.09.09 22:25



Хората са се ориентирали и без маркировка, когато още не е била направена...
Какво ви пречи кръста? Без значение дали е кръст или нещо друго, това си е знак, че вече си на Купена. На мен ми се е случвало по подобни знаци да се "спасявам" от природните стихии, доколкото това е възможно.
На връх Кучето, между Беклемето и хижа Козя стена има въже, което тръгва в северна посока. Два пъти се е случвало да се ориентирам по посоката на въжето, и двата пъти мигът в който го видях си беше абсолютно облекчение за мен - вече знаех къде съм.
Ските на хижаря в западна посока от Кучето са също ориентир. Пирамидата на Вежен също ме е измъквала. Не мога да разбера какво Ви пречи. Да не мислите, че сте първи там горе на върха. Така Ви се иска. Всичко да е девствено, Вие да сте първи.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: spasss]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано10.09.09 22:58



Това значи ли, че трябва да сложим над 3 метрови "знаци" на Жълтец, Костенурката, Малък Купен, Юрушка Грамада и т.н., за да се ориентираме и да знаем, че сме точно там?



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: _dmp_]  
Автор Ивaн Димитpoв (непознат )
Публикувано11.09.09 00:33



Добра идея за 60та, 70та и 80та годишнина на клуба... :)

Аз също нямам нищо против кръста. Той не руши и не води след себе си тълпи туристи. Това не е лифт или хижа. По скоро бих се радвал да се махне въжето от подстъпите, от колкото кръста.

Искам само да кажа на заклетите планинари които не искат да пускат никои в планината освен себе си - момчета и момичета, преди вас с хиладолетия е имало и все още има овчари и всякакви пастири, които преживяват благодарение на даровете на планината. Ако те решат да се оплачат за това че им тормозите кучетата и стадата? Какво ще кажете, ако те се вдигнат против планинарите и започнат да правят подписки за спирането на туризъма. За тях не става въпрос само за 1-2 хубави гледки, а за прехрана и оцеляване...

Редактирано от Ивaн Димитpoв на 11.09.09 00:33.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Ивaн Димитpoв]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано11.09.09 01:20



Хммм... Като продължение на прогресивната мисъл от последния ти абзац, ще си позволя да предложа на един следващ етап да се въведе данък, който туристите да заплащат в случай че същите бъдат нападнати или ухапани от глутница псета в планината. Нещо като компенсация, задето са имали неблагоразумието, не, по-скоро нахалството и наглостта да принуждават псетата да ги лаят, да си хабят гласчетата и да си търкат зъбките по тях...

Този почин би следвало да се въведе и в Долната земя - в градовете - където също разхождащите песовете си в парковете без намордник и каишка да получават компенсация за всеки случай, в който животните им налаят, подгонят или ухапят някого... А колкото по-малък на възраст се окаже тормозещият ги, компенсацията да нараства. За бебета - максимална.

Предполагам, че и всеки опит за самоотбрана ще следва да се тълкува като грубо посегателство върху правата на животните и просто следва да бъде ЗАБРАНЕН. Така, както човеколюбиво например е на практика забранена самоотбраната срещу бандити, щото токувиж сме употребили сила, превъзхождаща тяхната, което естествено би било много подло от наша страна срещу горките същества. Но... това е друга тема.

Та, сега сериозно, за псетата - за мен истината е една - те СА реална опасност за туристите, защото са развили чувство за собственост над определен район , развили са липса на страх от човека, в сила е и инстинктът им, че е техен дълг да опазят територията си НА ВСЯКА ЦЕНА, всичко това съчетано и с чувството на сила от принадлежността към една глутница. И, съвсем между другото, когато овчар се качва в планината, той бива предупреден от парковата охрана да НЕ позволява стадото и кучетата да отиват в близост до туристическите пътеки. ЗАЩО ЛИ, как мислите. И тъпото е , че никой не го е еня за спазването на това правило.
Някой замисля ли се въобще за стреса от това да бъдеш нападнат и дори ухапан от озверяла глутница, някой замисля ли се за посттравматичните последици, които могат да имат дълготрайни през годините проявления. Ако форумът е ТУРИЗЪМ, не би следвало да се прекланяме пред правата на глутниците, а пред тези на ТУРИСТА.

Колкото до кръста на Купена, не смятам , че ще пречи особено. Нека бди и благославя преминаващите в района.

И нека противниците му например отидат първо и разглобят паметника или чешмата, въздигната в памет на делото на някой турски терорист взривяващ вагони с деца в тунели или на оня връх в родопите, не помня как се казваше, дето беше издигнат паметник на някакъв жесток народен душманин. Срутете първо тях, пък после се доказвайте над Кръста.
Ако ви стиска.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: CocoCountry]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано11.09.09 07:28



Темата започна да се изражда.За кучетата си напълно прав и много точно си го казал, но... като че ли поне аз не виждам някакво решение.В общи линии е като в града-и там може да те блъсне автомобил, но пресичаш.И като гледам тенденцията (поне от северна страна на Балкана), до 5-6 години овчарите със стадата ще изчезнат.Ще остане само луксозният овчарник на х. Плевен.
И не става въпрос за тероризъм,ислям или християнство-в дълбоки води навлизаме,а просто, че не е редно(според мен) да слагаме безмислена скраб по върховете.Да бе заслонче примерно, нямаше да гъкна.
На Купена често съм засичал по 10-тина и кусур туристи.Чисто практически дали има място къде човек да споседне сега на върха?



Тема На Ботев да не е по-хубаво?нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано11.09.09 09:57



Представете си сега Ботев без чудовищните грозни грамади, струпани върху него, без голямото сметище на самия връх. Всичко това можеше да бъде построено със същата практическа полза на Жълтец или на някой от върховете на изток (там има и път), например. Защо трябва да бъде на най-високия връх на Балкана. Че това е символът на великата планина, дала името на целия балкански полуостров. И на самия връх да имаше само един кръст както на Купена. Щеше да бъде великолепно – да ходиш по общирното заравнено било, вятърът да свири в ушите ти и да гледаш Северна и Южна България едновременно. А не да виждаш как готвачът от метеорологичната станция мъкне казан с помия и го изсипва на 50 метра.



Тема Да не се отклоняваме от темата, защото наистинанови [re: _dmp_]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано11.09.09 10:22



ще се изроди.

Какво общо има поставеният кръст на един от най-красивите Балкански върхове с доста спорната теза на Иван Димитров: заклетите планинари които не искат да пускат никои в планината освен себе си А 2 реда по-нагоре е писал: Аз също нямам нищо против кръста. Той не руши и не води след себе си тълпи туристи. Това не е лифт или хижа. По скоро бих се радвал да се махне въжето от подстъпите, от колкото кръста. Аз лично нищо не разбирам от това противоречиво изявление: хем се пита защо заклетите планинари не пускат никого освен себе си в планината, хем да има кръст по-добре отколкото въже, хижа и лифт, които водят след себе си тълпи туристи...??? А след това намесени и пастирите с техните стада и кучета, които между другото са най-малкия проблем именно на заклетите планинари. Не съм видял някой от най-активно ходещите, които пишат тук да се оплаква от пастирските кучета.

На защитниците на православната ни религия искам да кажа, че вярата на българския народ, доколкото въобще я има, няма да бъде укрепена по този начин. Както някой вече спомена десетки църкви, манастири и параклиси са изоставени без средства за ремонт или направо на произвола на съдбата и се рушат от десетилетия и никой не го е еня - нито църковните деятели, нито държавата, нито народа. Колко хора се качват на Купена и колко са тези, които биха отишли в споменатите храмове в ниското?

Обратно по темата: как се е озовал този кръст на Купена е много ясно. На някой му е хрумнало, че това е добра идея и я е осъществил без да се интересува от това как биха я възприели другите. Една плочка на Купена би била достатъчна, но нямаше да е толкова ефектна, защото е малка, а така всеки ще обърне внимание на нещо толкова голямо. За жалост, цялата човешката история досега показва, че болшинството от хората и техните институции предпочитат да ги запомнят не по делата им, а по грандиозните паметници, които оставят след себе си. Лично аз намирам това за много тъпо. Но това си е лично мое мнение.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: На Ботев да не е по-хубаво?нови [re: nick_22O2]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано11.09.09 12:41



nick_22O2 защо приказваш щуротии. на метеорологичната станция са не повече от двама трима, готвач нямат, а кой от тях ще може да изяде яде цял казан, че и помия да хартиса. освести се малко. а съоръженията за телекомуникации и радиоразпръскване се строят по доста различни критерии от описаните от теб по-горе, най-малко им пука какъв символ бил на кой си връх. също много ми е странно как според теб би се построило нещо на Жълтец без да минеш през Ботев?

Редактирано от vladofff на 11.09.09 12:43.



Тема Re: На Ботев да не е по-хубаво?нови [re: vladofff]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано11.09.09 13:24



На мен миналата година един в бяла престилка (може да е бил лекар :) , а не готвач) едва се съгласи да ми налее едно шише с вода. А бунището си е факт. За Жълтец съм съгласен, но станцията е можело да се построи някъде другаде по билото. И до Ботев не е имало път преди да решат да строят.



Тема Re: Да не се отклоняваме от темата, защото наистиннови [re: niki_leo]  
Автор Ивaн Димитpoв (непознат )
Публикувано11.09.09 15:15



Благодаря за забележката, наистина си противореча. Няма да обяснявам за да не се разводнява темата.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор мapaтoнeц (непознат)
Публикувано12.09.09 12:52



Останах шокиран като видях снимката с кръста на Купена. Съвсем не на място според мен. Представете си го на входа на НДК. Или на покрива на природо-математическата гимназия. Пълен абсурд! Да го бяха сложили на пътя до табелата на Карлово (или още по-добре - върху нея) - там щяха всички да го видят...

За всяко човешко творение си има място и според мен на този кръст мястото му съвсем не е на Купена...



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: мapaтoнeц]  
Автор mislesht (реалист)
Публикувано15.09.09 11:11



Много си прав! И колкото е по-малко акъла, толкова по-трудно се скрива липсата му...

--------------



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Пaвeл]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано15.09.09 13:55



Остава сега да се надяваме да се включи в действие екипът по демонтирането :)

Ооох, боли ме вече гърбът от мъкнене надолу на символи, знаци и паметници. Ама щом се налага, ще се жертваме пак...



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: mislesht]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано15.09.09 15:31



Според мен е редно кръстът да се смъкне и да се върне на собствениците му в Карлово, да си го слагат, където му е мястото - по църкви, параклиси или на гробищата, но не и на Купена.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: vladofff]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано15.09.09 16:13



В Закона за устройството на територията е посочено, че незаконните строежи се разрушават за сметка на тези, които са ги направили. По силата и на тоя закон, и особено на Закона за защитените територии (чл. 21, т. 1) кръстът е незаконен. Така че би трябвало господата, забучили горе тази прослава на своето разбиране за връзката Човек-Планина, да свалят САМИ или ДА ПЛАТЯТ за свалянето на джелезото от върха и изнасянето му извън територията на НП "Централен Балкан", пък после да правят с него, каквото намерят за добре.



Тема Няма ли да се появи някой карловецнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор feirofin (непознат )
Публикувано15.09.09 16:21



... и да каже две думи



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: vladofff]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано15.09.09 17:18



Привет Владо,

Това беше една от причините да не участвам в свалянето на монумента от Кончето. Все се надявах, че хората ще се осъзнаят и ще го свалят сами. Е, не стана точно така...

Този път и аз ще дам скромния си принос към свалянето на това творение от Купена.

Поздрави,
Павел





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано15.09.09 18:29



Хм, кой каза, че било тъпо да се следват сляпо законите? Голяма работа - един кръст.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано15.09.09 23:34



Хм, кой каза, че въобще се следват законите? Голяма работа - един лифт, една писта, един боклук.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.09.09 08:39



Бе аз се чудя друго: тези, които искат да свалят кръста, искат да планината да е чиста, да не се съсипва, това е очевидно. Другите, дето са сложили кръста, абсолютно съм сигурен, че и те искат същото. Т.е. и двете групи искат едно и също. Сега вместо да се разберат, отварят война помежду си - буря в леген - за радост на ония, които действително съсипват природата - не само планината, но и равнините, долините, морето. Обществена енергия се отклонява от правилната посока на действие. Защо така?



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Pyмeн Гpънчapoв (непознат )
Публикувано16.09.09 09:30



Здравейте! Подкрепям всички, които считат, че повече нищо не бива да се слага по Планината. Но мисля, че, вече сложен, кръстът не бива да се маха. Може би е добре хората, които са го поставили там, да споделят своите мотиви. Карлово е голяма планинарска школа.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.09.09 11:06



Тая тема ми е интересна и още малко ще я разширя. Ето това е каменен кръст на върха на Чепън до Драгоман от тракийско или ранновизантийско време. Тогава явно желязото е било кът и са го ползвали за други неща.


(ако снимката не излиза, към нея)

Въпросът е, замърсител на природата ли е този кръст? Следва ли да бъде махнат? Какво различава в смислово отношение каменния кръст на Чепън от железния кръст на Купена?



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано16.09.09 11:21



Именно. Бай Ганьо е последователно непоследователен. Цитира ЗУТ и ЗЗТ когато му изнася, ама когато разцепи мрака край Йозола или в някой старопланински резерват, където няма никаква работа според същите ЗУТ и ЗЗТ, започва да обяснява как той следвал някакви там негови си морални принципи и как не трябва да приемаме безкритично законите...



Като цяло планинарите не са особено умни типове. "Голямата карловска школа" очевидно не е школа на мислители, но пък и чичо Огнедишащ не се напряга много, поне колкото да не си противоречи.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: JWalker]  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано16.09.09 12:14



Този е по-малък, не е толкова грозен, а и камъкът се вписва по-естествено в ладшафта....в този ред на мисли, може да се направи един монумент, ползвайки самата скала на Купена в стил Маунт Ръшмор....да направят примерно Левски и Ботев един до друг, а после който скочи срещу идеята, веднага да бъде обявен за родоотстъпник и мекере.





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: YosserHughes1]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.09.09 12:26



Давай, давай идеи, и следващия път като се качиш на Малкия осрядък да не се изненадаш, ако ги видиш я Ботев, я Левски....



Проблема е, че на нас българите акъла ни идва после. Първо правим, после мислим; първо махаме, после мислим.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: JWalker]  
Автор Maлaмa (стопанка )
Публикувано16.09.09 14:42



На това му се казва "оброчен камък". Камък. Само по себе си това обяснява разликата. Освен това тези оброчища са на доста по-ниски и достъпни места, защото са свързани с многовековни култове, а това предполага близост до населено място.

Започва път от моя праг...


Тема Страстите огнедишащинови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано16.09.09 14:43



Аааа, нема такива щом си казал "А" требе до "Я" да стигнеш. Знам още доста върхове с такива кръстове. А като свършиш с тях почваме зимните колове...

Междо другото това с носенето на кръста може да предизвика верига от причино-следствени събития за 2000 години напред. Само че трябва да се организира в петък, двама-трима да вървят зад теб и да те мотивират с бичове и да доведем статисти да ти се присмиват, да те замерват с гнили зеленчуци...



------------------------------------


Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано16.09.09 18:59



Мнението на Румен Грънчаров е едно от малкото сдържани и разумни изказани по- горе. Споделям го напълно.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано16.09.09 20:18



Ще ми е интересно да споделиш, защо считаш, че "вече сложен, кръстът не бива да се маха". Според мен най-страшната особеност на процеса на съсипване на дивата природа е тъкмо неговата НЕОБРАТИМОСТ. Освен това, създава се лош прецедент - излиза, че всеки може да бодне на която си ще планина, на което му хрумне прекрасно място някакъв паметник на собственото си тщеславие - и какво? - хората ще помрънкат, ще помрънкат, па ще му свикнат. Бог високо, цар далеко, на държавата (доколкото може да се говори за такава) дивата природа и е през оная работа, че чак отвъд - значи, всеки може да си строи, сече, побива каквото и където му скимне? Или това не е работа на гражданското общество, може би? Аз категорично не съм съгласен. Тъкмо напротив - планинарската общност трябва да изгради нетърпимост към подобни посегателства. Съзнанието, че ще последва моментална и безкомпромисна реакция би накарало всеки да се замисли доста преди подобно начинание. Говоря за ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ на попълзновенията срещу планината, което е за предпочитане пред отстраняването на последиците - то, уви, често е невъзможно.

Между другото, вчера изпратих запитване до Дирекцията на НП "Централен Балкан" с един въпрос: с тяхно знание и съгласие ли е качен кръстът, или не. Интересно ми е, ще получа ли отговор и какъв ще бъде той.

Колкото до карловци - и аз много бих желал да ги чуя. Как е станало така, че едно дружество, вместо да пази и защищава родната си планина, върши подобни неща? Ако всяко дружество за всеки свой юбилей почне да боде кръстове по върховете... можете да си го представите, нали?



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано16.09.09 20:22



Чичо Огнедишащ няма претенции за светия. Ако ти си имаш вече ореолче, бих те помолил най-учтиво за частни уроци. Чичо ти обаче обикновено не сере по върховете разни триметрови железни неща, а само далеч по-дребни, които се разграждат по естествен път само за няколко месеца.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано16.09.09 20:54



'Айде бе, селски хитрецо, просто обясни как е възможно да се позоваваш на закони, които съзнателно нарушаваш? Е, нЕма такова безочие и простотия на света, като твоята.





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано16.09.09 21:14



Мълчи бе, смешник.

И те не са светци като тебе, к'во толкова се възмущаваш? Ей, пази боже от запален планинар - едва ли има по-малоумно създание в цялата мултивселена.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано16.09.09 21:18



Ех, дядо боже надали ще те опази. Свиквай с тази мисъл.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Maлaмa]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.09.09 21:30



Ми я си представи, че има достатъчно вярващи планинари, които искат да си направят оброчище на Купена. Защо преди 1000 години да е можело, пък сега да не може?!





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано16.09.09 21:49



Изразът има смисъл, различен от буквалното ти схващане, ехо-о-о-о, слабоумнико-о-о-о....





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано16.09.09 22:38



Нека тона бъде по-мек. Не приемам аномимността като възможност за изразяване на такива крайни оценки. Това ще измести акцента към несъществени словесни престрелки, без смисъл.
За пореден път аргументите на Лъчо са необорими. Факт обаче е съществуването и на други мнения. Да се съобразяваме с тях е малко или повече БЛАГОРОДНО. Мразим само непознатите неща... Налагането "на всяка цена" на дадена позиция е по-скоро комплекс, отколкото градивна и последователно преследвана житейска позиция.
По- добър тон и в думите, и в действията!
Благодаря!



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: JWalker]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 10:11



Тц, няма такава вероятност.

Когато планинарите станат вярващи, голяма част от тях спират да ходят по планини и започват да ходят по църкви. Имам предвид истински вярващи.

А истински вярващи трудно стават запалени планинари, защото са запалени само по едно нещо.

А другите вярващи, които са вярващи повече на думи, а не на дела, няма и да помислят дори за такова дело като оброчище на планински връх.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: W_sjanka]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано17.09.09 10:21







За Йозола си търси сам.

Много сте късопаметни, това, големите планинари. Понеже, като гледам, не блестиш с особен интелект, пък и мразиш да четеш, ще трябва да те светна, че като "необорими аргументи" плужека привежда цитати от нормативни актове, които съзнателно и целенасочено (виж втория линк) е нарушавал, нарушава, и ще нарушава в бъдеще. Сега държи да се спазват ЗЗТ и ЗУТ, утре, като стегне раницата за резервата или вододайната зона, се измята като фурнаджийска лопата - не бил светец, видиш ли... На такива знаеш ли как им се вика?
Имаш ли да ми възразиш нещо? Последно, има ли принципна позиция Огнедишащ или няма? Ето това са необорими аргументи, момче!



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.09.09 10:44



Позицията ми е съвсем принципна, но ти явно не си разбрал принципа, макар че очевидно си човекът с най-извисения интелект в този клуб (поне доколкото мога да съдя по характеристиките, които раздаваш наляво и надясно с тон на безгранично превъзходство). Ако се опиташ да проумееш факта, че писаните закони не са задължително единствената основа за изграждане на някакви принципи, може и да ти просветне. А всъщност може и да ти е вече просветнало донякъде, като се погледне доста неадекватната злоба, която бълваш. Успех, имаш шанс!

Редактирано от Orнeдишaщ на 17.09.09 10:45.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано17.09.09 11:54



Абе, разбрах го - принципът е както ти изнася; аз ви казвам да не качвате "джелеза" по върховете, защото защото не е редно и го пише в закона, но пък какви сте вие да ми казвате, че не е редно да ходя там и там (нищо, че го пише в закона). ТРЯБВА ДА СИ МНОГО ТЪП, ЗА ДА НЕ ВИДИШ ПРОТИВОРЕЧИЕТО В ТОВА!!!
...И, моето момче, никъде не твърдя, че писаните закони са единствената основа за изграждане на някакви принципи. Изобщо нямам никаква представа откъде го пръкна това умотворение.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.09.09 12:50



Ето, виждаш ли, че без каруцарския език можем да постигнем съгласие!
"Както ти изнася" - абсолютно точно, това е принципът. Ти да не би да се ръководиш от друг принцип? Сега, ако го обобщим върху всички днешни хора и техните наследници, ще получим принцип, който би трябвало да е закон. Това, което изнася на мнозинството от хората днес и утре, е това, което е редно. А не това, което съм казал аз или ти или някой друг по някакви си там ведоми или неведоми причини. Ето го моят принцип в синтезиран вид.

Дай сега да приложим тоя принцип към кръста на Купена и да видим, какво ще се получи. Темата е за това, а не за моята личност и нейните престъпни наклонности, които никак не могат да променят факта, че тоя кръст трябва да слезе оттам - независимо дали това се изисква от някакъв закон. Пък ако моята личност ти е толкова интересна, свободен си да отвориш друга тема и там да ме ругаеш на воля.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано17.09.09 13:16



Ок, хайде по-бавно


Щом ще мерим със собствените си принципи, направо ти казвам, че независимо дали това се изисква от някакъв закон, кръстът трябва да си остане там, защото пък на мен ми изнася така (за момента). Какво правим сега? Болшинството ли печели?



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.09.09 13:36



Ами щом те интересува мнозинството, дай да броим мненията в темата. Май повечето не одобряват нововъведението?

Има едни анкети, но не зная, как се пускат, не са в списъка на таговете под прозореца за писане.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор N_i_k_s_i (скитник)
Публикувано17.09.09 14:24



Привет отново..

Та относно казаното последно от Лъчо:



има и други мнения и в други форуми, главно от хора, имащи отношение към планината. Например като:

както и тук /форума на ПСС/ са взели отношение хората:


Поне аз за тия форуми знам. Може да има и други - ако някой знае, моля да даде инфо.

Така че това също е идея - да се направи нещо като анкета :
ЗА и ПРОТИВ свалянето на кръста от Купена.

НО...Има едно голямо НО...Все пак в тази анкета е важно да участвуват хора, имащи, пак да повторя думичката: ОТНОШЕНИЕ към планината.
Понеже всеки може да хване една дузина, та и повече негови хора, гласуващи ЗА или Против, но или не помирисвали планина, или ако от време на време ходят тук-таме, им е през дедовия/дедовата/ какво се случва там, горе.

По-здрави...и до-скитане..



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано17.09.09 15:27



Ами, не ме вълнува особено. Според теб какви резултати ще има анкета, проведена сред строителните предприемачи и инвеститори на тема "Трябва ли да се забранят строежите в планините"? Мисълта ми беше следната: ти си мериш с твоите принципи, аз с моите - какво правим, когато сме от двете страни на барикадата? Как ще се реши въпроса? Ти сваляш кръста, аз гои качвам, ти сваляш, аз го качвам и т.н., и т.н.? Освен това само аз и ти ли имаме принципи? Не е никакъв проблем всеки един глупак да заяви, че действа от морални подбуди и е прав - едни глупаци качили кръста, други сега ще го свалят (нищо против, ама ако се намери някой карловец да ревне, че независимо от всички писани закони това е християнски символ и е редно да е там, щото тази планина през вековете... ала-бала, дъра-бъра.... и т.н., и.т.н. - няма ли да е прав?).
"Тоя кръст трябва да слезе оттам - независимо дали това се изисква от някакъв закон.". Защо? Кой казва? Както хиляди години наред хората са обикаляли планините (някой даде този олигофренски пример, когато стана въпрос защо си джиткал на своя глава из защитените територии), така също толкова време са оставяли следи за присъствието си там.
Тука идва вече законодателството за да регулира тези неща. Защото сега сме 2009г., а не 1509г. и невъзвратимо съсипваме малкото останала природа. Когато се позоваваш на него, не е лошо да го спазваш, иначе какво излиза - ти ще идеш да им смъкнеш железариите от върха, на мен ще ми скимне да те отуча от вредния навик да скиториш където не е позволено и... накрая ще се избием като едното нищо.
В резюме - моралът е хубаво нещо, нищо против да се нарушават законите, когато са в противоречие с него, обаче тук не става дума за Холокоста или Апартейда, а за елементарни неща, ебаси. Цитира ЗЗТ и ЗУТ. Нищо неморално няма в тях, обаче е неморално да изискаваш от другите да спазват правила, които ти не зачиташ.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 15:43



Хайде сложете кръст на този ваш спор - безсмислен е.

Ако ви е трудно да намерите кръст - на Купена има един, много подходящ.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор isolation (непознат )
Публикувано17.09.09 15:55



Така си е, спорим (ха-ха) за елементарни неща, които никой не подлага на съмнение в нормалния свят - просто са част от възпитанието на човека. И не е така, защото тук все още е джунгла, в която всеки си прави каквото си иска.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 16:56



И нормалният свят, и джунглата, си имат своите плюсове и минуси - тук няма да оправим минусите, нито ще развалим плюсовете.

Просто действията на хората зависят от това къде са се родили - в нормален свят или в джунгла. Ако се борят за живот и право на мнение, разбира се.





Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор isolation (непознат)
Публикувано17.09.09 17:15



Ами добре, има и други интересни теми. Как мислиш, какво ще е времето през почивните дни? Можеш ли да ми препоръчаш подходящи обувки за планина? Скоро пуснаха едни много яки снимки във форума, ти написа ли някой от дежурните коментари "мно'о яко", "страшни снимки" и пр.? Къде обичаш да ходиш на планина? Мамка им на ония с булдозерите, ей!

Редактирано от isolation на 17.09.09 17:17.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 17:24



Разбирам те напълно, което личи и по честотата на участието ми тук



Но все пак не бива да се измества темата, може да отвориш нова, например "Огнедишащите и Изолираните принципи относно законите, касаещи планината, тяхното спазване и поругаване".



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор isolation (непознат)
Публикувано17.09.09 17:38



Ами, напротив, от самото начало си пиша по темата и си защитавам мнението - обърнах внимание на един от мераклиите да свалят кръста, че не би било редно точно той да го прави и именно той да защитава позицията, че това нещо там е незаконно и неестествено.





Тема За рушителите на кръстовенови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано17.09.09 17:42



Ако сте муслимани, спрете да четете моя скромен постинг тук. Не е за вас. Просто си рушете църкви, манастири, кръстове и християнски символи. Вие сте поганци, това ви е работата.
За християните:
Не мога да разбера с какво ви пречи тоя хубав кръст. Това въобще не е религиозен символ, а знак за принадлежност към великата християнска цивилизация. Един вид - заявяваме на поганците, че сме в християнска България. Кръстът е сложен от хора, за които съм почти сигурен, че не са религиозни, само ентусиасти. Но са християни.
Защо вие, рушителите на кръстове, не проявявате такава нетърпимост например към паметника на съветската армия–окупаторка, на пъпа на София? Защо не се организирате и да го взривите някоя нощ? Не ви стиска. А на Купена е лесно – спокойно можете да се качите когато и да е и да режете, даже да взривявате. Да унищожите КРЪСТ! Там хора почти няма, а ако случайно има – те са също християни. Изрежете и захвърлете кръста надолу – към Локвата. Или по-добре на север – там никой няма да слезе докато кръстът изгние.
А паметниците на комунисти и партизани, дето са нацвъкани на всяка крачка? А т.нар Братска могила в Борисовата градина? Защо нея не разрушите? Все пак комунистите унищожиха генофонда на България, избиха целия интелекуален елит. А такъв се създава трудно – трябват 50-100 години.
А паметниците на т.нар. септемврийско въстание, когато терористи са избивали войничета, деца на народа, в северозападна България. Отишли по заповед да бранят България от страшната чума, наречена комунизъм. Идете и вижте – на всяка крачка има такива паметници. А и много от селата носят и сега имена на терористи, опълчили се срещу законното правителство на България. Там живеят комунисти и цигани - безнадеждост и мрак лъхат отвсякъде. Даже селата няма входни табели - всичко е откраднато от циганора.
А паметника на турските терористи в Трънак? Издигането на такъв паметник в България е равносилно на издигане на паметник на Алкайда в Щатите (на загиналите доблестни муслимани при разбиването на самолетите в Световния търговски център) и такъв на Гестапо или на Химлер в Тел Авив.
Има паметници за срутване, но не ги пипате. Нарочили сте християнския символ на Купена. А и комунистите постъпваха така – например лагера “Слънчев бряг” край Ловеч. Никой не идва вече тук. Мястото е забравено от Бога и от хората. Тревици се поклащат от вятъра. Голите камънаци са обраснали. Жужат оси, иначе царува оглушителна тишина. Накъде далече отдолу понякога достига шумът от шосето Троян – Ловеч. Навремето комунистите сложиха паметна плоча. За невинно избитите. Петър Младенов даже се разрева, показаха го по телевизията. Ей, че негодяй! Народецът български цъкаше: “Я, вижте ги какви са комунистите, поправили са се, плачат! Дайте да сложим край на междуособиците, все пак българи сме, хора христиени. Да градим заедно новия живот, демокрацията”.
“Бедният дядо Добри!” (по Алеко). Плочата отдавна я няма, местните комунисти от Ловеч я разбиха, решително и сурово. Никой не смее да я възстанови, безсмислено е, пак ще я строши някой бай Първан или бай Стоян. Ех, генерале Пиночет!
Ами действайте, разбивайте. Да ви дойде сЬрце на място.
И накрая – страшен грях е да унищожиш кръст! Дори за туристи като вас е голям грях!

Редактирано от Флинcи на 17.09.09 19:22.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано17.09.09 17:44



с риск да се отклоним от темата isolation е съвсем прав. и аз не одобрявам боклуци по планините, но наистина най-малкото не върви нарушител на едни разпоредби да се счита над правилата, и същевременно да иска санкциониране на други нарушители на правила. както няма оплакал се в полицията крадец, че друг го е обрал докато е мъкнел откраднатото.
а огнедишащия съветвам - нека си трае за похожденията, не считам, че кой знае какво е направил, но за всеки случай да следва руско-съветската максима - неоткрития и ненаказан нарушител за закона не е нарушител, още повече пък и никой като не научи.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: isolation]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 18:02



С което би трябвало и да спреш, а другото да се изнесе в предложената от мен по-горе тема





Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано17.09.09 18:08



Флинcи, писанието ти е за друг форум, я религия, я комунизъм, но определено не е за тук.
аз мога много неща да напиша, но ще изпадна като теб в излишно словоправене, ще опитам да съм кратък.
за разлика от теб имам доста забележки по отношение на християнството - също религия на двуличници и поганци, създадена от неверници/самите римляни - според вас коя друга юдейска секта, каквато е била групичката на т.нар исус от палестина/вероятно също измислен от римляните герой/ , е стигнала до европа пък дори и е станала официална религия в Римската империя, и най вече как става това без институционалната подкрепа на същата тая империя, а вярно сетих се богословские тарикати му викаха на това - чудо божие/, четвероевангелието е одобрено от неверник - император Константин, незнайно защо е считан за християнин, останалите евангелия, противоречащи на имперската поганска римска власт са унищожени, а притежаващите ги са обявени за еретици. "Великата християнска цивилизация" както я наричаш има обичая да гори на клади всички прогресивни умове/имена няма да посочвам, ноторно са известни/, да коли индианци в Америка/ацтеки, инки северноамерикански индианци/, да отвлича в робство неграта от Африка. много може да се каже още, но е безпредметно, ще завърша с една богомилска мисъл, останала ни през вековете: "Ако да е господа баща на своя син, кой баща би искал да се радва на уреда с който е екзекутиран сина му, още повече пък да го и почита?"
държа да отбележа също че кръстът като такъв е измишльотина на разните му там творци в късното средновековие. Прагматичните римляни са разпъвали на Т-образна конструкция.
Та кое последно почитате не разбрах?
Но за камунизите и мангалите съм напълно съгласен с теб.

Редактирано от vladofff на 17.09.09 18:11.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано17.09.09 18:09



Ех, това не е клуб "тероризъм", за да се руши всичко наред. Става въпрос за планината.

А по-точно, че символът на цивилизацията е сложен на не лесен за достигане от всекиго връх - там, където някои хора бягат именно от цивилизацията, независимо християнска, атеистка или каквато и да е друга.

Аз лично не искам този цивилизован призрак да ме преследва и в малкото кътчета, където мога да избягам от него. Нека да си е някъде долу, на лесно достъпно място - ще му се радвам.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор isolation (непознат)
Публикувано17.09.09 18:12



Благодаря за съвета, но кога да спра решавам аз.


Останалото кое, всъщност?


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от isolation на 17.09.09 18:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от isolation на 17.09.09 18:22.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: vladofff]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано17.09.09 18:35



Кой ти говори за религия и вяра? Съвсем точно посочих - говоря за християнската цивилизация. Светът днес е такъв, защото такъв са го направили християните. Няма да критикуваме тук християнството като религия. Съгласен съм - през вековете е била много гнусна. Пропуснал си да сложиш въпроса с индулгенциите, ама въобще не ми се занимава тук с такива теми, макар че съм голям специалист (скромността краси човека). Мразя нашите православни попчета, с червени от злоупотреба с вино носове, с торбички, в които тъпчат храна при опяване на покойниците, с мръсните си раса. Говорим за Кръста на Купена. И само една дума за кръста - смъртта на разпънатия е толкова потресаваща и гнусна, че чак в 6 век е бил приет за символ на християнството. Кое почитам? Почитам този символ, а не една вяра. Тези неща могат и да са различни. И обичам много Купена - има и други "купени", по-високи, но Купена е един - балканския.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: wind4]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано17.09.09 19:18



Това е добра идея - да се създаде клуб "тероризъм"! Там ще можем да обменяме опит и съвети как да рушим разни кръстове и други християнски символи. Как да ги запокитваме надолу по урвите. Мамицата ви християнска, с това фалшиво четвероевангелие.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано17.09.09 19:33



Няма нужда от клуб "тероризъм". И тук може да обменим идея как да го разглобим, понеже така като гледам на снимките всичко е на болтова връзка.И няма да го "запокитваме", а културно ще го свалим.
Евала на Огнедишащият, че единствен (от трите форума) е направил запитване до НП Централен Балкан.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано17.09.09 19:36



Напълно съм съгласен с първия ти постинг.
Само ще напомня как преди години свалили/ откраднали кръста на Кръстова гора и че съдбата на тарикатите хич не била красива от онзи момент нататък. Да не изпадам в подробности, има ГУГЪЛ за любопитните.

Много ми е чудно как българи християни /предполагам мнозинството тук/ се пънат и пъчат и натискат да ходят да събарят християнски символ, поставен навръх планината от вероятно хора родолюбиви и издигнат над район /КАРЛОВСКО, да/ , в който ислямът настъпва, ако някой не е разбрал.
Представете си възможно ли е някой из родопите, разградско или силистренско да се юрне да събаря чешма или паметник /ДАЖЕ НА РОДОПСКИ ВРЪХ СЛОЖЕН/ в памет на турски терорист или убиец на българи.
Ама няма как да стане. Щото въпросните хора /знаете кои, не говоря за целокупното население в районите/ са доста по-единни от оригиналничещите християни. И си знаят интереса.

Когато в Буново отидат група мюслмани да бутнат монумента в памет на взривилите влака през 1985г. /а те са искали да го взривят ВЪВ ТУНЕЛА, да напомним/, едва след това може да се повдига въпроса за Кръста.

Май сме доста кофти народ, щом се отричаме от български имена на местности, щом се каним да бутаме кръстове, щом се кланяме на паметници на чуждоземци-поробители, щом се дърляме как да сме по-толерантни към настъпващите заплахи...

Тъпа работа с тоя човешки материал, тук за съжаление ББ /не че го одобрявам/ е твърде прав, колкото и някои да се правят на обидени - няма го читавия материал в територията оприличена на турска нула нула от някого неотдавна.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: CocoCountry]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано17.09.09 19:51



Е, да се появи някой качествен във форума! Дерзай! Малко сме, но можем да се поборим за християнството. Обречено, разбира се! Ние, българите, във всичко сме обречени. Нямаме човешки материал, пълни боклуци сме, както е казал оня пожарникар - бат Бойко (всички го знаят, но не смеят да го кажат). Аз имам предложение за изход. Да унищожим всичко християнско, да захвърлим всякакви там кръстове надолу по урвите и просто да станем част от Велика Турция. Няма майтап, редовно ходя в Турция, велика държава е, няма съмнение. Още Стамболов го е прозрял. Без Турция нямаме бъдеще. Иначе - миризливия казашки ботуш (както сега). Държавата, разбира се, ще се казва пак Турция, но турците няма да се катерят по Купена, да ни рушат кръстовете (ако вече не са разрушени от туристите). За сметка на това българите ще имат свободата да са част от света - както е било по време на турското робство. Няма майтап, Уили!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Флинcи на 17.09.09 20:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от Флинcи на 17.09.09 20:09.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: _dmp_]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано17.09.09 21:28



Ако тръгвате откъм София, можете за загрявка първо да демонтирате един-два монумента из Борисовата градина, после на гара Буново можете да дозагреете с още един монумент. Така ще докажете, че сте безпристастни и принципни патриоти, тъй като първо ще се разправите със символите на атеизма, после с тези на войнстващия ислям, и накрая ще видите сметката на символа на християнството.
Не е зле като възможност, нали. Всичките са сред природа сложени, няма за какво да се притеснявате, ще се брои за екологична акция.
И ха на бас, че единственото място, на което вероятно няма да срещнете никаква съпротива, ще е последното.
КОЕТО Е И НАЙ-ТЪЖНОТО.

И , между другото, далеч не всяко "културно" сваляне е белег за наличие на някаква култура, а по-скоро за посегателство върху културата и за липса на такава в някои случаи.


Както и белег за избиване на комплекси и показване на мускули и криворазбрано балканско мъжество там, където съпротивата ЛИПСВА... Нещо като хулиганщина демек.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: wind4]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано17.09.09 21:30



Майтапя се в случая.

Те планинарите са си вярващи, просто техния бог е Планината; затова усещат всеки външен предмет като оскверняване. Преди години и аз бях така, сега вече ми е минало.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор Дpyм ()
Публикувано17.09.09 23:06



Господ Бог и Сатана, Брахман и Шунята, Дао и Сат-Чит-Ананда, Ахура Мазда и Ангра-Майню, Шива и Шакти, Тонатиу и Тескалипока, Логос и Абсолют и т. н. и т.н. - множество имена, символи, понятия са служели и служат на човечеството, за да обозначат, да опредметят, да опишат неописуемия корен на всички неща и явления. Не чак толкова често си даваме сметка за безплодността на подобни усилия – те могат да бъдат прекрасни и дори съвършени в сферата на човешката мисъл, в пространството на изкуството и въображението, но остават принципно чужди по отношение на извора, от който черпим собственото си вдъхновение.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: CocoCountry]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано18.09.09 07:28



Приятелю, нещо не си разбрал.Далеко съм от мисълта, че аз съм културен.Културно ще постъпим спрямо Балканът като свалим хубостта, а не да я захвърлим там да ръждясва. За комплексите си прав-карловци за сега водят палмата на първенството.
Качваш се на върха с най- обширните гледки и тези красоти ги пресича едно желязо. Така и не разбрах какви са тези напъни за религия в случая- било символ. Понеже сме християни, и ние "разрушителите" няма да го дадем на вторични суровини, а ще го дарим на някоя селска църква. Хванал си се като удавник за сламка за тази религия и ми е интересно, ако беше примерно железен триметров фалос по случай организиране на хомо- дружинка "Калинка", щеше ли да си против махането му?
И четеш историята като дявола евангелието





Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: _dmp_]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано18.09.09 08:52



Не става дума за религия, а за цивилизация, сто пъти ти го повториха.
Няма мюсюлманин, няма турчин, дето ще тръгне да сваля ислямски символ. Те си отстояват своята цивилизация.
Долу в ниското са джамиите с минаретата в равнината, и те се увеличават, подкрепяни от благи съседи. Защо отгоре да няма един кръст?!!
А както сме тръгнали при нас скоро всички върхове от толерантност и от много култура ще се наричат тепета, езерата ще се викат ГЬОЛОВЕ /много красиво всъщност/, ТОВА ЛИ ИСКАМЕ ВСЪЩНОСТ?!!

Какво имаш предвид за историята? Какво съм прочел неправилно по твоите виждания?



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано18.09.09 10:33



Хе хе, хубаво е човек да се закача за онова, което му изнася, нали?

И да влага свое собствено значение на казаното. Това му дава възможност да поддържа своето си мнение.

Първата част от изказването ми е изопачена. Дай да видим останалата как ще я изтълкуваш.

Да напомня каква е тя:
"А по-точно, че символът на цивилизацията е сложен на не лесен за достигане от всекиго връх - там, където някои хора бягат именно от цивилизацията, независимо християнска, атеистка или каквато и да е друга.

Приемам отговор и от кокосовата република.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано18.09.09 11:05



Боклук ли ме нарече?...А?...А?! ....





Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: CocoCountry]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 11:18



Хората ти обясняват, че им се иска да остане поне едно мъничко местенце на света, където да няма именно цивилизация. Това местенце да е диво и първично, защото такова местенце е потребно на хората (е, поне на някои). Без цивилизации, джамии, кръстове, фалоси и други човешки артефакти. Вземи попрочети малко, що е туй национален парк и какъв е смисълът на съществуването му.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: wind4]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано18.09.09 12:00



Това за кокосовата република не го разбрах, ама аз съм малко тъповат.
Иначе има логика в твоите думи за бягство от цивилизацията. Все пак нека кажа, че човек не може да избяга от цивилизацията, само си мисли, че е избягал. Той е социално животно, сам в природата е немислим. В известен смисъл свободен е бил Робинзон Крузо, ако историята на Д.Дефо въобще е възможна. Известно е, че първообразът на Робинзон, морякът Селкирк, е прекарал на необитаем остров само 2 или 3 години. Когато го намерили бил много болен и полудив. А нима можеш да избягаш в нашите планини, когато отвсякъде виждаш пушеци и замърсена атмосфера над полето, например? Или ако чуваш в далечината трионите на дърворезачите?



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Orнeдишaщ]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано18.09.09 13:45



Поне едно местенце ли? Не се изказваш правилно, защото съседните връхчета са такива местенца, за каквито лелееш ти и "хората".

И защо ли даваш ти точно препратки към това, другите да се образоват по отношение на закони/демек намекваш как ти разбираш , а другите не съвсем/, след като самият ти по отношение на националния парк си на принципа на великия ретро хит "и ловец... и рибар... и на закона тря ля ля..."

Ти и "хората" неусетно печелите уважението и благодарността на поддръжниците на докрините на съседни държави с апетити към националната ни и културна асимилация.
Това обаче е приемливо поведение и ПРЕДВИДЛИВО от ваша страна, защото нещата и без това натам са тръгнали. Към повсеместни "тепета", "гьолове" и други красиви анадолски имена. Нали, от уважение към миналото, от толерантност, от традиционализъм, от фалшив стремеж към добросъседство...
Пак питам - не си ли заслужава на фона на десетките минарета в долината , които се увеличават , защото са в изпълнение на определени чужди интереси и финансирани от тях, да се пръкне един Кръст горе, символично високо над тях, като последно напомняне, че тук българи са живели, но после са се изяли взаимно и са предали територията на новите й стари господари.

Демонстрирате сляпо и самозабравено планинарство, антипатриотично и в услуга на анадолските стратези. Идете при Сопола Духан - ще ви вземе като обещаваща младежка група.


Между другото - братската могила, паметника на съветската армия и паметника в Буново все още очакват поривите на младежкия ви ентусиазъм. Ама там ще срещнете яростен отпор, нали, и затова не си заслужава усилията.

Колкото до онази фалосна история, нещо вие си я измислихте и ти се привижда само на теб и още един елемент, предполагам си е между вас това. . Не е нужно да я споделяте тук. Наистина.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: CocoCountry]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 14:20



Относно първия абзац:
И броят на тия съседни връхчета като намалее с 1, какво правим? После с още 1? И като не остане ни едно? Ще си гледаме части от връхчета, после части от частите... и накрая стари снимки в албумите?
Говориш толкова несериозно, че чак се чудя, дали наистина мислиш това, което пишеш.

Апропо: ти ходиш ли по планините? Имам предвид, с цел да им се радваш.

Относно следващите абзаци:
???
Човече, мисля, че ти е нужно да се прегледаш. Сериозно. Казвам ти го най-добронамерено и приятелски. Наистина мисля, че имаш нужда. Или... да не си някой фанатик-атакист? Дори и тогава го направи.



Тема За заслепените и заблудените "патриоти"нови [re: CocoCountry]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано18.09.09 14:54



Coco,

Сбъркал си клуб Туризъм с някой форум на партия Атака. Запази си гневните изблици и воленсидеровския ентусиазъм за там. Доган и Волен Сидеров са еднакво вредни за България. Благодарение на такива като тях днес в България се делим на турци и българи. А някога турци и българи живееха в разбирателство.

Сравненията, които даваш са напълно неуместни - едно са паметниците в ниското, а съвсем друго железариите, които куцо и сакато почна да бучи по планинските върхове. Достатъчно църкви, манастири и параклиси има в ниското. Много параклиси има вече и по високото вкл. и в Родопите и Стара Планина. Не виждам смисъл да се слагат железни кръстове и по високопланинските върхове. Ако смяташ, че един кръст навръх планината ще компенсира "десетките минарета в долината" като символично напомняне, че тука българи са живели - грешиш. Да ме прощаваш ама това мислене е резултат от комплекси на личността. Силно се надявам мотивите на карловци да са били много различни от твоите самонавивки тука.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Orнeдишaщ]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано18.09.09 15:07



Брей, впечатляващи заключения.
Когато не ти изнася и нямаш аргументи, пращаш опонента на лекар, тоест казваш му , че е луд.
Тъпо, но типично за летящ гущер.
Не видях аргументи нито срещу красотата на думата "тепе", нито срещу звучността на "гьол", нито по отношение на твоето собствено уважение към резерватите в стила"и ловец... и рибар... и на закона тря ля ля..." ,
нито дума аргумента даже срещу това, че фалосните вметки си ги пускаш ти незнайно защо... Страхотни аргументи - "ти луд ли си " - като в трети клас.

Колкото до атакистите - изобщо не ме интересуват, нито ги знам, нито ги гледам или слушам. Просто виждам, че се влагат отвън страшно много пари, за да се разпространява и утвърждава ислямска идеология сред населението, особено сред по-непросветената и манипулируема част от него. Не е нужно да си атакист, за да те вълнува това.

Щом не можеш да избягаш от просташкия стил, мога да ти отговоря в същия твой стил, макар че е излишно. Не ме пращай да се прегледам, само защото когато теб са те пращали там, си отишъл по погрешка на друго място, където с ножичка може да са ти придали една по-особена принадлежност към общност, дето рути кръстове. И сега да се опитваш и други да приобщаваш по същата схема...
Е, готино ли е просташкото поведение? Или е готино само когато ти пращаш другите ?



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: Флинcи]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано18.09.09 15:10



Прав си, разбира се. От цивилизацията в наши дни няма как да избягаш.

Но къде да отидем с нашите оскъдни средства, когато искаме да си поемем дъх от множеството вечно забързани тълпи, от шумните улици и булеварди, от ревящите МПС-та, непрестанно бълващи отрови, от спиращите погледа ти грозни стари панели, модерни нови кичове, от всичкия този шум, от работните си ангажименти и изтощаващи срещи със себеподобни, от зяпащите те от вси страни рекламни постери, които ти повеляват да консумираш, консумираш, консумираш ...?

Единствено планината все още е сравнително добро място за бягство от гореописаното. И, повярвай ми, колкото по-малко "символи" на цивилизацията виждам там, толкова по-добре се чувствам. Иначе всеки символ, който не е задължително да е кръст, а може да е найлонова торбичка, консервена кутия, влажна кърпичка, огнище и други подобни, ми напомнят болезнено за цивилизацията.

Кокосовата република беше препратка към ник на потребител, който подкрепяше мнението ти.

ПП. Забравих да вметна, че ВИСОКО горе не се виждат пушеците над полето, нито пък се чуват резачки.

Редактирано от wind4 на 18.09.09 15:12.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: wind4]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано18.09.09 15:20



Ключовата дума е бягство. Защо трябва да се бяга. Защо смятаме цивилизацията за нещо извън природата? Нито сме извънземни, нито сме духове.

Тоя кръст по-добре да не бяха го качвал там. Ама като е там, по-добре да си стои. Параклиса на Ехо не загрозява планината. Между другото него го строиха турци строители от Розино. И с кръста, ако не го свалят някои, ще се свикне ще бъде приет; Хайде какво пък толкова - човек да не вземе да направи нещо, защото все ще се намери някой, на който да не му уйдисва.



Тема Re: За заслепените и заблудените "патриоти"нови [re: niki_leo]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано18.09.09 15:27



Нямам нищо общо със сбирщината атака. Не че ти дължа обяснение.

Чудно ми е защо не скочихте принципните планинари, когато се построи насред Родопите паметник /на връх Свобода/ на легендарния поробител на родопските българи Енихан Баба? Може би пак от легендарна толерантност? Или от страх?
А сега, Кръстът пречел...
Или пък връх Васильов и перките му отгоре. Пак никой не каза нищо и никой не развинти и гайка... Що ли.

Хитро, сега сигурно аргументът в отговор ще е от типа "щото не е в национален парк , а ти си комплексиран и луд"... Имаш откъде да го копираш даже.
Между другото, комплексите на личността са най-видни там, където липсата на аргументи се компенсира с обиди. И когато представяш своите аргументи, не е нужно задължително да завършваш с нападки към пишещия... В противен случай се връщаш към по-предното изречение.

И още нещо - забелязал съм, че в клуба се е оформила една групичка, която се има за най-доброто и опитно, най-знаещото и можещо. И съм забелязал, че никой от тези хора не си прави труда да отговаря на въпроси , поставяни от по-непознати или неопитни форумци. Разбирам, че сигурно ви е от под достойнството да се занимавате с дребни хорица, да не вземат да ви отмъкнат занаята все едно. А , ако отговаряте, то е с насмешка и обида...
Не се самозабравяйте, не можете да обиждате останалите, само защото мислите по друг начин.



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: JWalker]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано18.09.09 16:08



За мен и параклис, и хижа и всичко подобно загрозява планината. Различни хора, различни мнения.

На който му харесва цивилизацията - нека я харесва. Но да даде възможност и на онези, които искат да избягат от нея, да могат да избягат. Различни хора, различни потребности.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано18.09.09 16:16



Коле,

Мисля си, че тема се поизчерпа. Тъпче се на едно място и няма смисъл да си хабим нервите с излишни обвинения и нападки, кой какво имал право и кой какво нямал... Просто трябва да се действа. Очаквайте скоро по кината "Империята отвръща на удара" или "Завръщането на джедаите" (зависи от гледната точка).



Поздрави,
Павел



Тема Re: За рушителите на кръстовенови [re: wind4]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано18.09.09 16:18



Абе, виждат се пушеците. В галерията снимки в първия постинг това ясно личи. Не съм бил там отдавна, но си спомням едно много тежко слизане от Папратливата поляна към Яворова лъка (някъде през 2002-2003-та). И времето беше лошо, и пътеката загубихме. Сурнахме се право надолу през гората. Не улучихме Яворова лъка, излязохме на пътя много по на юг - имах чувството, че сме в подножието чак на Ботев (между другото замириса много силно на мечка, видяхме и плодови лайна). През цялото време планината се огласяше от резачки, там има сечище.
А аз мисля, че в Балкана има достатъчно места, където нищо не напомня за човека. От Вежен до Триглав почти няма нищо (не броя хижите) - два-три паметника на загинали планинари, заслончето на Амбарица и "селището" на Ботев. Сега има и един кръст, без съмнение поставен там с любов. Ако искате - махнете го, не е толкова важно. Нищо не е много важно.

Редактирано от Флинcи на 18.09.09 16:44.



Тема Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: Флинcи]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 17:27



От Вежен до Триглав почти няма нищо (не броя хижите)...

За справка (каквото се сещам, а сигурно има и още) - има поне следното:

Вр. Вежен - голям бетонен знак
Влахбунар (това си е почти на билото) - каменна чешма
Вр. Юмрука: кутия с тетрадка
Северния ръб на Юмрука: парапет от метално въже
В подножието му: бетонно водохващане
Малко по-нататък, на седловината: параклис
Северния ръб на Кавладан: парапет от метално въже
Малкото връхче над х."Козя стена": паметник на загинал алпинист
Седловината западно от вр.Кучето: паметник на загинал хижар
Западния склон на вр.Кучето: паметник-ски
Ръба на вр.Малка Козя стена: парапет от метално въже
Седловината източно от вр.Козя стена: паметник на загинали летци
Западно от превала на Троянския проход: овчарник
На превала: оживено шосе
След превала: асфалтирано шосе по билото
паркинг
огромен паметник на руските войски (сега сигурно някой ще ме нарочи за русофоб)
Шосето продължава (чакълирано) 12 км по билото (!) до х."Дерменкая"
Край него има 2-3 паметника на загинали
Седловината преди хижата: вила
От х."Дерменкая" до х."Добрила" има непрекъснат чер път, много удобен за всякакви бръмчилки
Южно от връхчето между хижите (не му помня името): колиба
Седловина източно от същото връхче: паметник на загинала планинарка
До х."Добрила": бетонено чудовище, което надали ще бъде завършено или съборено. Районът от години не е за гледане
Малко след хижата: влек
Вр.Амбарица: желязна кутия-заслон
Вр. Голям Купен: сещате се какво
и старата кутия с тетрадка
От вр.Млечен чал до седл.Маринка: стълбове, изкопи за електропровод и множество (десетки!) бетонни постройки, свързани с него
Вр.Ботев: не е за приказване...
От вр.Ботев започва чакълиран път за Калофер с безброй завои, разцепил целия склон
Вр.Малкия Юмрук: паметник на загинали алпинисти
Пътят е предизвикал жестока ерозия на склона
Заради ерозията са изградени множество бетонни прагове
Над х."Тъжа": частна кръчма/хотел
Пак там: билото се пресича от широк чер път, свързващ гр.Априлци и с.Тъжа. Пътят е проходим за МПС и се използва често
От х."Тъжа" до м.Смесите: цял квартал от сгради с най-различни стопани и предназначение покрай вървящия недалеч от билото път
М.Смесите: язовир
От м.Смесите до вр.Г.Кадемлия: чакълирано шосе ала Ботев-Калофер
На билото западно от вр.Росоватец: 2 или 3 паметника
На вр. Голям Кадемлия: комплекс изоставени ръждясващи постройки на шапките


Хижите, заслоните, пътеките и маркировката не ги броим, ОК. Макар че те най-ясно напомнят за човека.

И това е "почти нищото" по протежението на 2-3 дневен маршрут в най-високата и непристъпна част от планината. Като говорим с факти, нещата май изглеждат по-различни, нали? Е, сега има ли основания за безпокойство относно по-нататъшното "цивилизоване" на Балкана, или няма? Или да кажем - майната му, нали бездруго вече е осран...



Тема Re: За заслепените и заблудените "патриоти"нови [re: CocoCountry]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано18.09.09 18:57



Не е нужно да имаш нещо общо. Доводите ти се припокриват с техните. Това е.

Относно заместените аргументи с обиди: не виждам с какво съм те обидил лично аз. Това, което виждам, е че всеки излага своите аргументи, но другият не ще и да чуе т.е. разговорът ни прилича на разговор на глухи от комедиен сериал.

Отново неуместно сравняваш - перките на Васильов, паметника на в. Свобода. Още малко ще изпратиш хората да разглобят и лифта на 7-те езера. Де да можеше, ама не става.

И още нещо - забелязал съм, че в клуба се е оформила една групичка, която се има за най-доброто и опитно, най-знаещото и можещо. И съм забелязал, че никой от тези хора не си прави труда да отговаря на въпроси , поставяни от по-непознати или неопитни форумци. Разбирам, че сигурно ви е от под достойнството да се занимавате с дребни хорица, да не вземат да ви отмъкнат занаята все едно. А , ако отговаряте, то е с насмешка и обида...
Не се самозабравяйте, не можете да обиждате останалите, само защото мислите по друг начин.


Аз такова нещо не съм забелязал. От 6 години чета и пиша в този форум и винаги са ми отговаряли на запитванията и опитните и не особено опитните. Мисля си, че прекалено навътре вземаш нещата и преекспонираш някой и друг постинг с по-остър тон. Може би като начало би било добре и ти да смекчиш тона и малко да свалиш флага на криворазбрания патриотизъм. България е една за всички - българи, цигани, турци, арменци и др. Ако се пънем да се противопоставяме едни на други много лесно ще я разцепим. Виж какво стана в западната ни съседка.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Пaвeл]  
Автор isolation (непознат)
Публикувано18.09.09 19:09



А не е лошо да изгледаш предпремиерно "Изчезнал по време на акция" или "Операция Нова Година", че не се знае знае ли се...





Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано18.09.09 20:06



В никакъв случай да не казваме "майната му"!
Нека, обаче чуем и ДРУГИЯ!
Премерената ти/ви/ ориенрация за обектите за премахване е показателна.... Вдигнете "летвата" и ще спечелите много последователи. Започнете с "голямо", а след това последователите ще оправят и по- малките "злини". Дано ме разбираш...



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: W_sjanka]  
Автор ge6eft (непознат )
Публикувано18.09.09 20:50



Мисля, че на фона на разните лифтове и строежи в Рила и Пирин, точно този кръст не е абсолютно никакъв проблем. Много по-съществени намеси в природата почти не се дискутират, а сега цялата Мара втасала, че и некакъв метален кръст бил проблема!



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано18.09.09 21:32



Е, ама ти слагаш всички паметници, всички парапети с въжета, кутии с тетрадки, даже бетонните знаци по върховете, чешми (де да имаше повече, чешмата в планината е нещо великолепно, ама в Централния Балкан за съжаление няма вода). Даже си включил и пътя Троян-Кърнаре. Че тоя Балкан нали все пак трябва да се пресича някъде. А паметникът (огромен токмак) и овчарникът са там, защото пътят е близо. И асфалтираният път на изток, и паркингът са част от комплекса. Вярно, чакълирания път от Ботев за Калофер е гигантска, нелечима рана. Ама иначе как ще построят всичките уродливи неща на самия връх (това в никой случай не е трябвало да се прави там).
Абе общо взето си прав.



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано18.09.09 22:16



Предполагам, че просто си изредил човешките творения по билото от Вежен до Тъжа, а не че отричаш всичко това -- защото страх ме хваща, ако наистина искаш това всичкото да го няма.

Примерно аз смятам за полезни следните (в син цвят) и безвредни следните (зелен цвят). Полезни ако са добре стопанисвани - лилаво, вредни - в червено

Вр. Вежен - голям бетонен знак
Влахбунар (това си е почти на билото) - каменна чешма
Вр. Юмрука: кутия с тетрадка
Северния ръб на Юмрука: парапет от метално въже
В подножието му: бетонно водохващане
Малко по-нататък, на седловината: параклис
Северния ръб на Кавладан: парапет от метално въже
Малкото връхче над х."Козя стена": паметник на загинал алпинист
Седловината западно от вр.Кучето: паметник на загинал хижар
Западния склон на вр.Кучето: паметник-ски
Ръба на вр.Малка Козя стена: парапет от метално въже
Седловината източно от вр.Козя стена: паметник на загинали летци
Западно от превала на Троянския проход: овчарник
На превала: оживено шосе
След превала: асфалтирано шосе по билото
паркинг
огромен паметник на руските войски (сега сигурно някой ще ме нарочи за русофоб)
Шосето продължава (чакълирано) 12 км по билото (!) до х."Дерменкая"
Край него има 2-3 паметника на загинали
Седловината преди хижата: вила
От х."Дерменкая" до х."Добрила" има непрекъснат чер път, много удобен за всякакви бръмчилки
Южно от връхчето между хижите (не му помня името): колиба
Седловина източно от същото връхче: паметник на загинала планинарка
До х."Добрила": бетонено чудовище, което надали ще бъде завършено или съборено. Районът от години не е за гледане
Малко след хижата: влек
Вр.Амбарица: желязна кутия-заслон
Вр. Голям Купен: сещате се какво
и старата кутия с тетрадка
От вр.Млечен чал до седл.Маринка: стълбове, изкопи за електропровод и множество (десетки!) бетонни постройки, свързани с него
Вр.Ботев: не е за приказване...
От вр.Ботев започва чакълиран път за Калофер с безброй завои, разцепил целия склон
Вр.Малкия Юмрук: паметник на загинали алпинисти
Пътят е предизвикал жестока ерозия на склона
Заради ерозията са изградени множество бетонни прагове
Над х."Тъжа": частна кръчма/хотел
Пак там: билото се пресича от широк чер път, свързващ гр.Априлци и с.Тъжа. Пътят е проходим за МПС и се използва често
От х."Тъжа" до м.Смесите: цял квартал от сгради с най-различни стопани и предназначение покрай вървящия недалеч от билото път
М.Смесите: язовир
От м.Смесите до вр.Г.Кадемлия: чакълирано шосе ала Ботев-Калофер
На билото западно от вр.Росоватец: 2 или 3 паметника
На вр. Голям Кадемлия: комплекс изоставени ръждясващи постройки на шапките



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: JWalker]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 22:47



Е, не се плаши. Не ми приписвай разни грехове. Колкото до оцветяването - колкото хора, толкова и оцветявания.



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: W_sjanka]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 23:01



Абе аз те разбирам, но не мога да проумея логиката на това мислене, споделяно от учудващо (за мен) много хора.

"Малките" задачи не трябва да се противопоставят на "големите". Когато видиш, че вятърът е довял найлонов плик в двора ти, какво правиш:

А) Хващаш го и го изхвърляш, или

Б) Захващаш се първо с очистването на океана от нефта, на въздуха от въглеродния диоксид и на почвите от селскостопанските отрови с мисълта, че по някое време в хода на решаването на тези безспорно големи и важни (макар по всяка вероятност нерешими) задачи все ще му дойде редът и на твоя плик?

Нима изхвърлянето на плика с нещо пречи на решаването на "големите" проблеми? И как един човек, който не знае (или просто не иска?) да почисти собствения си двор ще тръгне да оправя цялата Земя? Моите извинения, но не мога да приема това на сериозно.

Един доста умен шотландец е казал преди стотина години: "Мисли глобално, действай локално". Мъдра мисъл, ако питат мен.

Редактирано от Orнeдишaщ на 18.09.09 23:15.



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: ge6eft]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.09.09 23:21



Не е вярно, че не се дискутират. Води се упорита борба срещу тия безобразия. Жалко е, че не си чувал за това. Доколко е резултатна, е друг въпрос. Доколко масово е участието в нея, е трети въпрос. Оскърбление е обаче срещу вички тия хора, дето се борят с мафиотите и гешефтарите, които биха продали и собствената си майка - стига да има кой да я купи - да се изказват подобни твърдения.



Тема Re: Значи, на това му се казва "нищо"...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано18.09.09 23:39



В/ - хвърлям плика, замисляйки се как в двора ми да не попадне втори. Втория пак изхвърлям, като се опитвам да разбера причината да ми се случва. Третия го хвърлям със свидетел за това и наказвам по законите нарушителя. На 4-тия път свидетелите стигат за формиране на "обществено мнение"...
А общественото мнение не е за подценяване. Но за всичко това си иска време, и най-вече търпение...



Тема За паметника на съветската армиянови [re: CocoCountry]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано19.09.09 11:41



""Между другото - братската могила, паметника на съветската армия и паметника в Буново все още очакват поривите на младежкия ви ентусиазъм""

За паметника на съветската армия ме пишете доброволец - даже ще доведа още хора. Не може 20 години след като уж сме се освободили от най-тежкото робство в историята ни, паметника им още да виси в центъра на столицата ни. Срам!!

------------------------------------



Тема Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано24.09.09 16:19



Дълго упорствах да не пиша в тази тема, с надеждата, че постепенно ще отпадне и ще си отиде в забвение. Но не би... Не че не ме вълнува и че коментира маловажни неща, не. Просто не се казва нищо съществено. В толкова много мнения се прави опит единствено да се впрегне каруцата пред коня. А не както си му е редът - да се разсъждава последователно и логично.

Както се казва, крушката си има опашка. Една камара круши се обсъдиха тук, но за опашките им едва-едва се намеква. А накъде водят тия опашки никой дума не обелва. Да не говорим пък за дървото, което ги ражда. За него никому не минава дори през ума, сигурен съм.

Единственото, което разбрах, е че доста хора имат силна склонност към празни словоизлияния и приказки. Май логорея се казваше...


Сега някой ще рече - обиждаш всички и изчезваш - ни лук ял, ни лук мирисал. Вземи си напиши мнението, защити се, обясни... Бих искал, честна дума, но нито имам време, нито имам желание. Твърде дълго трябва да пиша и накрая страхувам се, ще е глас в пустиня.

И да - аз също съм против излишни железарии по планините. Но в случая този кръст е най-малкият проблем. И е на дупето на крушката си, а между него и опашката има доста път и съдържание.



Хубаво е не там, където ни няма, а там, където никога не сме били


Тема Re: Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже...нови [re: Яceн_]  
Автор feirofin (непознат )
Публикувано27.09.09 13:54



Хайде, кажи си мненето с две изречения, есенцията.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано29.09.09 07:04



atanas.n



Регистриран на: 28 Сеп 2009
Мнения: 2
Местожителство: Karlovo


Авторът на това съоръжение съм аз.Идеята е базирана на дизайна на кръста на Гросглокнер(Австрия),където бяхме през 2007 г.
Кръста на Цугшпитце(Германия) е висок 4 метра.Тази година алпинисти го свалиха,позлатиха и монтираха с хеликоптер .На Матерхорн има стоманен кръст от ковано желязо.Това е обичайно за Алпите.
От момента на монтирането на Кръста на Купена , той е изключителна собственост на ,,Централен Балкан"
Съоръжението има чисто информационно предназначение.На едната табела пише кой е върхът и височината.
На другата на английски за чуждестранните туристи пише , че в този край се е родил един от най-добрите български алпинисти
Христо Проданов,покорил Еверест сам , без кислород по Западния гребен преди 25 години.
Уважавам мнението на всички,които нямат положително отношение,но мисля ,че повечето ,които са били в Алпите
ще са,, за'' .
Бих препоръчал на всеки ,който иска да има мнение по въпроса, да се качи на Купена ,особено през зимата ,
когато е целият в бяло !!!


Пон Сеп 28, 2009 8:53 pm

atanas.n



Регистриран на: 28 Сеп 2009
Мнения: 2
Местожителство: Karlovo


За най-върлите противници мога да ги успокоя :съоръжението е монтирано с ясното съзнание , че се намира в Национален Парк
и сглобките са такива,че може да се монтира или демонтира за 8 минути без никакви последици за околната среда.
Като стана дума за статуи ,сте напълно прав.Вярно е , че в Национален Парк Гран Парадизо (parco nacionale,,Gran Paradiso")Италия
на връх Гран Парадизо(4061 м )няма кръст.Там има статуя на Дева Мария.много красив връх и много красива статуя.Отворете гугъла,за да се убедите


Цитати от комшийският форум:





Тема трябва ли винаги да подражаваме на някогонови [re: _dmp_]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано29.09.09 09:37



история от Сталиново време:
"Пушите ли?
Не.
Но другарят Сталин пуши!
Не може да ми е пример в това отношение!
....На следващия ден непушачът бил арестуван и пратен в Сибир на курорт за десет години."
въпрос - сега кой ви кара да вършите простотии, другаря Сталин го няма? ако няма причина, а е само подражаване, имайте впредвид, че подражаването, без да се замисляш какво правиш, /перефразирам Р.Киплинг/, е маймунска черта.
на всяка цена ли трябва да кичим върховете си с какви ли не простотии, само защото на Простклокнер и навсякъде по европата "било така"? ами чортени, щото по Хималаите "било така"? ами телевизионна кула с кафене, щото на пампорово "било така". Място за всички боклуци ще има ли?

Редактирано от vladofff на 29.09.09 09:48.



Тема Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано14.10.09 17:52



МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
ДИРЕКЦИЯ "НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН" - ГАБРОВО

Изх. No 94-00-94
09.10.2009 г.

ДО
********

Уважаеми г-н ********,

Благодаря Ви за проявената гражданска позиция и съпричастност към усилията на Парковата дирекция да опазва Балканът за идните поколения!

Монтажът на въпросното съоръжение не е съгласуван с Дирекцията на Национален парк "Централен Балкан" и е незаконен по смисъла на Закона за защитените територии и настоящия План за управление на парка.

Инициаторът и изпълнителят на тази акция е установен, съставен му е административен акт No 5006 / 08.10.2009 г. за извършеното нарушение, като предстои връчване на предписание за демонтаж на съоръжението в срок от 1 месец.

Що се отнася до предложеното от Ваша страна съдействие по демонтажа на въпросното съоръжение, ние Ви благодарим, но е нормално хората, поставили знака без съгласуване с Дирекцията на парка, сами да го демонтират, както и ще стане.

С уважение,
(подпис)
НЕЛА РАЧЕВИЦ
Директор


Коментари:
1. Писмото е адресирано до мен в отговор на запитване относно строежа.
2. Радостно е да се види, че поне някои от официалните органи, призвани да защищават нашата природа, са си на мястото и си вършат работата, както трябва!



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано18.10.09 21:19



Е, браво, твоята позиция е печеливша, за което поздравления. Виждаш ли като тръгнеш по пътя на закона, как се постига резултат. Затова трябва да се спазва върховенството на закона, ноооо разбира се, не само когато ни уйдисва, а винаги. Защото ако не е винаги, си е нихилизъм.

Моята позиция беше, по-добре да не бяха го качвали, но след като е там, по-добре да не го свалят. Е, сега ще го свалят, което буди малко съжаление у мене, но няма проблем, не е болка за умиране.



Никоя програма не е по-важна от тоя, който я е написал.

Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор valbal56 (непознат)
Публикувано04.11.09 17:09



Mного закони са нарушени в парка, но нали е да се събори нещо може и бързо да стане. Ха да видим като се махне кръста каква дупка ще зейне или какво желязо ще остане да стърчи. Добре би било преди да се монтира кръста да се напреажи подобно обсъждане, а не след това. С една дума хубава работа, но нашенска!



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано06.11.09 16:06



Все пак никой не е обявил, че Кръста на Купена е свален, има някакъв шанс и да оцелее. Красив е и е монтиран от доблестни българи с много труд и с най-добри намерения. И е точно на мястото си. Имам един колега, читак. Той следеше с интерес полемиката и накрая ми каза: „Вижте се какво представлявате!” (той е турчин и по паспорт). Мигах на парцали, прав беше. Тъй като пръв от посещаващите този форум видях кръста и го снимах, заради което се разгоря и дебата, чувствам известна причастност към въпроса.
Някоя си Нела Рачевиц е директор на Национален парк Централен Балкан. Каква е тая, не можаха ли да поставят на тоя пост българин? Например някой Цочо Минков нашЦочевски? И каква е нейната фондация „Тайм”, с която се кани да дерибейства из Централния Балкан? Какво значи Тайм, на какъв език е това, на български нищо не значи? БАЛКАНЪТ и Тайм! А, да, има едно знаменито парче Time на Pink Floyd. Значи нещо английско, така ли? Тая Нела ще попитам: “А бе моме, била ли си на Купена? (Не може да е била, задникът й е като трикрилен гардероб, Купенът не допуска големи задници). Не само Балкана, всичките ни планини осраха простаци и мутри, с кръста на Купена ли се захвана? Имаш работа за десет години да заличиш раните по нашите планини“. Разбира се, никакви десет години няма, нищо няма да стори (заклевам ви се, давам ви честната си дума), само така си приказвам.
Да събаряш християнски символ, когато ислямът бушува навсякъде, е перушанство. Прочетох, че в последните няколко десетилетия у нас са построени около 1200 джамии. На пъпа на София мюезинът провлача глас по никое време и ние го слушаме, не искаме да го слушаме, но го слушаме!
Все пак от разрушаването на Кръста на Купена ще има някаква полза. На Огнедишащия и на Йохние Валкер ще им дойде сЪрце на място. Дерзайте, маладци!



Тема Евалла!нови [re: nick_22O2]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано06.11.09 17:07



Починът ти е похвален. Предлагам за поста директор на парк "Централен Балкан" да предложим лицето Цеко Минев. Цист българин! И спортист е, кара ски човекът, елегантен, нема голем задник, значи може да качва Купена. Пък е и свързан с планините ни по секакъв начин. А за заместник можем да му сложим например пловдивския владика дедо Николай - той е ревностен ристиенин, на всички върхове параклиси ще ни изгради, та да се слави името господне, аминъ.

Да вземем да направим една подписка, а?

А верските съображения ги пропускам край ушите си. Аз съм атеист, така че било християнство, било ислям, било каквото било - нямам особено предпочитание към никоя от тези духовни чуми. Почитам само Балкана в естествения му вид, поставям го над всички човешки религии, така ми е най-хубав и няма да се съглася с теб, че кръстът "е точно на мястото си" там.



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: nick_22O2]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано06.11.09 19:14








няма какво да се оправдавам

Никоя програма не е по-важна от тоя, който я е написал.

Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: JWalker]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано06.11.09 19:30



М-даа... Теб неправилно съм те включил, моля за извинение. "Пенчо бре, чети!"



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: JWalker]  
Автор vishko (туристангел)
Публикувано06.11.09 19:32



Прегледах темата на две на три. Ама едно нещо ми прави впечатление тези които защитаваха онова л.......о на Кончето миналата година, сега пак са най-големите застъпници за това новото г.........о на Купена.
Та на тези искам да им кажа - споко пичове ако онези не си оправят дивотията и не смъкнат тази глупост от върха, слевдващото лято ще сформираме пак тайна ударна бригада да смъкнем и това нещо. Само че този път няма да го запазим и да го върнем, а ще облагодетелстваме някое ромче в подножието на планината


Айде чао че ми писнаха тези спорове. Всяка година си чешаме езиците по тази тема. Ама аз се радвам защото тука има и хора с които вярваме в общи неща. Особено след като го защитаваме с делата си

Новите номади идват

Тема Голям ербап се извъди,..нови [re: vishko]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано06.11.09 20:13



.. на всичкото отгоре явно и злопаметен.
Кой освен мен в тази полемика визираш свързан с онова на Кончето?
Този път като съберете групата поне не се крийте. Аман от онЛАЙН- герои.
За великан ли се помисли като си смъкнал желязото от горе? Или те е яд, че не беше на мястото на жалкия си приятел и сега си търсиш начин за да влезнеш в конфронтация.
Кажи кой е от "онази" група или дата и място за конфликта, който търсиш!!!



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: vishko]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано06.11.09 22:55



Доколкото схванах, от прегледа на темата на три на пет, ти си част от някакви бригади дето долу в ниското се състоят от крадливи роми с тъмни души, непризнаващи ред и собственост и разпарчетосващи всяко парче метал в долината, а горе в облаците - без особена разлика - състоящи се от псевдо ентусиазирани планинари с върховно самочувствие, повярвали в собственото си геройство и могъщество, но пак с тъмни души и жадни за рушене и разпарчетосване , за да могат да си повторят отново какви са мъже, еййй...

Ми просто идете на стадиона и се сбийте, направете някое зрелище, и без това то друго по стадионите за гледане няма, счупете някоя седалка /МОЖЕ И С ГЛАВА, за да се докажете баш като мъже/ и така пак ще се изявите и докажете. Лошото е, че там може да се окаже, че има и противникова агитка и някой токувиж от "смелчаците" пострадал, я от агитката, я от полицията.
А горе в планината ви е по-лесно - няма кой да ви се опъне... Друго си е, дааа. По-лесно се доказва там геройство и мъжество и тайни съзаклятия...
Затова си заслужава, нали. Хем безопасно, хем велико в собствените очи... Има да се хвалите на внуците как сте сваляли кръстове... Ще има приказки от рода "Ей, внуко Мюмюне, правнуко Ахмеде, какви герои бехме, ш знаиш".
Важното ще е , че едно време сте се доказали като голямата работа и сте заспивали с десетилетия с гордост че сте участвали във великата борба, че сте защитавали това в което сте вярвали, както сам пишеш, че сте формирали тайни бригади, продължавам да цитирам, но спирам, щото ми стана смешно как трагично могат да си повярват виртуалните смелчаци осмислящи живота си с рушене... Въобще като чета от изказванията на някои планинари , все повече се убеждавам, че и горе е пълно със самозабравили се хора, които е по-добре да се избягват.



Тема Ами избягвай ги, драги wwasp!нови [re: wwasp]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано07.11.09 02:12



Вместо да си чешеш езика виртуално по "виртуалните смелчаци", избягвай ги.
Ама не ги избягваш. Напротив пишеш във форума, където пишат и те. Много странен начин да избягваш някого.

Странна порода хора сте вие: патриотарите / подчертавам: не патриоти, а патриотари /. За вас българин = християнин и турчин = мюсюлманин, а българин и турчин трябва да са люти врагове. Всяко нещо в този наш объркан и сложен живот вие опростявате и свеждате до турци и българи и до християни и мюсюлмани. В кой век живеете и в коя държава ... изобщо не сте в състояние да осъзнаете. Нека да ви припомня, че последният кръстоносен поход беше преди няколко столетия. Оттогава насам светът доста се промени, цивилизованият свят имам пред вид. Но ако вземате пример, но с обратен знак, от Афганистанските талибани и Иранските ислямски, революционни аятоласи, сбъркали сте мястото за проповедите си. Идете в Русия или Сърбия и дерзайте. Там обичат такива работи: обичат войните и кръвопролитията на верска и етническа основа. Там идеите ви буйно ще разцъфнат. Това се отнася не само за wwasp, а също така и за всички онези, които обръщат темата от екология и отношение към природата на религия и патриотизъм.

И тъй като се отплеснахме от темата нека да ви върна към нея: тук не се разискват религиозни, етнически, културни и прочие различия, не се разисква кой е патриот и кой не, не е състезание по остроумие или скудоумие. Темата е, че в една от българските планини е качен поредния метален боклук и няма никакво значение дали е кръст, полумесец, еврейска звезда, сърп и чук или картата на България. Това е просто един боклук, мястото му не е там и на всичкото отгоре е качен и без надлежното разрешение на НП"Централен Балкан". Има предписание за свалянето му. Не виждам какво повече има да се коментира кой кум, кой сват, кой на булката брат или иначе казано кой Мюмюн и кой Кубрат.

ПС: За wwasp

Въобще като чета от изказванията на някои планинари , все повече се убеждавам, че и горе е пълно със самозабравили се хора, които е по-добре да се избягват.

С какво е пълно горе може да се разбере като се отиде там, а не с четене по форумите. И между другото горе изобщо не е пълно с каквото и да било. Форумът в този случай, както повечето форуми в подобни случаи, създава изключително погрешно впечатление. И не на последно място няма никакви гаранции за представителна извадка. Как можеш тогава да си сигурен в "блестящите" си обобщения?



niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Редактирано от niki_leo на 07.11.09 02:20.



Тема Re: Евалла!нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано07.11.09 08:19



На Огнедишащия ще кажа, че много го уважавам заради всичко, което е сторил по планините и което е споделил във форума. Завиждам му. Но за християнството въобще не съм съгласен с него. Вярно е, пловдивският владика дедо Николай е много гнусен, изобщо всички православни попчета са гнусни. По-бедните са с мръсни раса, носовете им са червени от злоупотреба с вино. Само гледат какво ще им пуснеш в ръката. По-издигналите се срещу хилядарка кадят с кандилницата по време на водосвети за откриване на офиси на мутрите, шибат с китки босилек разни комунисти със светена вода по главите. Трай бабо, за хубост.
Тук става дума за цивилизациите, щем – не щем трябва да си даваме сметка, че съвременната цивилизация е създадена от християнството. Ислямът, изостанал фатално, заради робството на жената и вопиющата неграмотност, ще се опита да унищожи нашата цивилизация, добра или лоша. Това ще стане кристално ясно, когато един голям християнски град бъде изпепелен от ядрена бомба. Това ще се случи или всеки момент, или най-късно в рамките на две-три години. Бас държа. Бомбите са готови (те разбира се са създадени от безработни руски физици срещу много пари). Тогава и атеистите като Огнедишащия (всъщност и аз съм атеист) ще разберат какво е значението на един християнски кръст. Не от религиозна гледна точка, а като принадлежност.



Тема Re: Ами избягвай ги, драги wwasp!нови [re: niki_leo]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано07.11.09 11:38



Е кога пък съм засягал темата за християнство и религиозни борби?!!!
Просто бях шокиран как някой толкова може да се вживее в измислен свят , че да използва високопарни слова, взети сякаш от компютърни игри и филми, от типа на " тайна ударна бригада ", "има и хора с които вярваме в общи неща", "защитаваме с делата си"... Направо да се замисли човек това високопарното от Уилям Уолас ли е изказано, от Васил Левски ли, от Наполеон може би или от Чърчил...
Ставаше дума за това, как някои си потъват в измисления си свят от смели геройства и измислени мъжествени постъпки и как е по-добре да не срещаш такива хора из планините, защото може да се окажат опасни с отдалечените си от реалността представи. Сервантес е писал за един подобен отдалечен тип, но той е бил от по-безопасните, май.
Колкото до "патриотарството", шапка ти свалям как от една закачка за МЮМЮН, който реално все пак БИ МОГЪЛ да властва по тези земи след някоя годинка, изкара два абзаца отговор. Въобще не ми дреме за религии, патриотарство и патриотизъм - българите са доста кофти народ и не си заслужава, само гледай колко пъти сърбите се възстановяват от войни и бомбардировки. А ние през това време, радвайки се на мир, и една магистрала не построихме, и един завод не тръгна, а всичко народно се раздаде на утайката на обществото.. Но това вече е друга тема.

А относно съветите ти кого да избягвам, прав си, едва ли си струва да си хаби нервите човек с безумци. Обаче тук таме може и на някой да му просветне и да си вземе едно наум за опасността от срещите наживо със самозабравили се типове дето си мислят , че са взели справедливостта в свои ръце и дето си вряват , че е голямо постижение , че са станали в собствените си очи герои по пътя на най-малкото съпротивление.



Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: vishko]  
Автор Xoбo (лентяй)
Публикувано08.11.09 17:28



Vishko написа:
...споко пичове ако онези не си оправят дивотията и не смъкнат тази глупост от върха, слевдващото лято ще сформираме пак тайна ударна бригада да смъкнем и това нещо.


Браво! Само така!
Аз с удоволствие ще спонсорирам ударната бригада с по един ибрик и туба вазелин за всеки. Давайте смело!



Тема Re: Евалла!нови [re: nick_22O2]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано09.11.09 11:20



...ще се опита да унищожи нашата цивилизация, добра или лоша. Това ще стане кристално ясно, когато един голям християнски град бъде изпепелен от ядрена бомба. Това ще се случи или всеки момент, или най-късно в рамките на две-три години. Бас държа. Бомбите са готови (те разбира се са създадени от безработни руски физици срещу много пари).

Едно смислено мнение се появи най-накрая в тази тема. Сред толкова талаш. И както личи, ще потъне незабелязано. Докато по-долу продължават да се дръвчат на кого му била по-голяма оная работа...

Намесвам се с само за да задам един въпрос:
А защо не допуснем, че на човечеството в момента му е необходимо точно това? Не мислиш ли, че на човечеството в момента му е нужен един силен, здрав и огромен шамар? За да си седне на гъза най-сетне и да се осъзнае?

Моля да бъде забелязано, че използвам думата "човечество", без да намесвам никакви религии.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Ясене, с цялото ми уважение към тебе, обаченови [re: Яceн_]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано09.11.09 14:52



голяма глупост си изтърсил. Къде го видя това смислено мнение?

Тук става дума за цивилизациите, щем – не щем трябва да си даваме сметка, че съвременната цивилизация е създадена от християнството. Ислямът, изостанал фатално, заради робството на жената и вопиющата неграмотност, ще се опита да унищожи нашата цивилизация, добра или лоша. Това ще стане кристално ясно, когато един голям християнски град бъде изпепелен от ядрена бомба.

Нищо вярно няма в горното освен последното изречение, което все пак е едно предположение, макар и с голям процент на вероятност.

1. Съвременната цивилизация не е създадена от Християнството. Последователите на християнската религия не бива да забравят, че както Ислямът е произлязъл от Християнството, така и Християнството е произлязло от Юдаизма, а Юдаизма от предходни езически религии и т.н. Съвременната цивилизация е сборен резултат от всичко това. Съвременната цивилизация би била коренно различна, ако в нейното създаване не участваха народите с будистко, ислямско и др. източни вероизповедания, които между другото са немалка част в процентно отношение към световното население.

2. В един твърде голям период от своето съществуване Християнството е било огромна пречка за развитието на съвременната цивилизация - визирам мрачното Европейско Средновековие с неговите гонения и изгаряне на клади на учени и др. тъй наречени еретици, с неговите кръстоносни походи в Близкия Изток, които са се изродили в грабителски нашествия и от които България също е пострадала - битката на Калоян с латините.

3. Добре е nick_2202 да изясни различните си понятия. Първо говори за "съвременната цивилизация", създадена от християнството. След това казва, че Ислямът ще се опита да разруши "нашата цивилизация". Нашата, съвременна цивилизация няма да бъде унищожена с изпепеляването на 2-3 християнски и мюсюлмански града, ако въобще се стигне дотам, както не беше унищожена и след бомбите над Хирошима и Нагасаки.

Искам да призова хората, които продължават да се делят един друг по раси, полове, религии и прочие и които се опитват да налагат мнението си на другите да престанат да пишат на тези теми тук. Тук е клуб за Туризъм и е хубаво поне тук да не чоплим подобни "гадости". Освен това нека тези хора се замислят, че в крайна сметка всичко е политика и мазните политици / родни и световни / душа дават да крепят смешната си власт чрез манипулации.

Мислете преди да пишете глупости, нали затова ви е даден разум. САЩ влязоха в Ирак след като предварително манипулираха световното обществено мнение за заплахата от оръжията за масово унищожение, които Ирак трупал. В последствие нищо не беше открито, но петролът на Ирак вече е под контрола на САЩ и Обединеното Кралство. Същото е на път да се случи и с Иран, който е страна извънредно богата на петрол, но от 30 г. насам, откакто аятоласите направиха революция и взеха властта, Западът загуби своя контрол над тези петролни запаси. Сега, когато Иран е притиснат в ъгъла всички надигат вой против тази държава. Но трябва да ви кажа, че същата вина, дори и по-голяма за изпадането в тази ситуация имат Западните държави, начело със САЩ, които преследват една открита хегемонистична политика през последните 60 - 70 г., която увеличава техните врагове в геометрична прогресия. Накрая стигаме до там, че всички други страдаме от това, а в същото време ни представят образа на лошия Ислям и доброто Християнство. А всъщност и Християнството, и Ислямът, и всяка друга религия в цялата си история са били еднакво тясно свързани с политиката. Всяка религия е била използвана от властимащите, за да укрепят позициите си на такива над народните маси.

Що се отнася до здравия шамар, човечеството отдавна има нужда от такъв и не само от един, а от цяла канонада шамари. Но не знам дали и това ще помогне, ако продължаваме с безумното си поведение, а именно да приемаме за чиста монета всичко, което политиците ни поднасят чрез контролираните от тях медии. Явно мисленето е абсолютно "забранено" за широките народни маси.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Ето ви мнението на Дирекцията на парка:нови [re: vishko]  
Автор dido3 (член)
Публикувано09.11.09 15:29



Вишане, ентусиазма ти за сваляне на железария от алпийските части на Пирин е похвален. Не те ли дразни металната пирамида навръх Вихрен? Надявам се да вземеш мерки и да я изнесеш надолу в най-скоро време.

Поздрави ...

-----------------------------------------------



Тема Re: Ами избягвай ги, драги wwasp!нови [re: wwasp]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано09.11.09 15:35



Това се отнася не само за wwasp, а също така и за всички онези, които обръщат темата от екология и отношение към природата на религия и патриотизъм.

Може би си пропуснал горното изречение. Обобщил съм те в една група с други хора използвали сходни аргументи. Вярно, виноват, от един Мюмюн тръгнах, ама ти беше поредният Мюмюн и ми преля чашата.

Извинявай за което.

А иначе глупостите продължават да се леят на воля... ако още не си видял този постинг ето линк:



Става въпрос за втората част на постинга, след "Трай бабо, за хубост."

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Ники, с цялото ми уважение към тебе, обаченови [re: niki_leo]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано09.11.09 17:10



...забележи най-напред кой текст съм цитирал аз, после кой си цитирал ти, и направи сравнение. Целенасочена изрязах началото касаещо цивилизациите и религиите, точно защото не мисля, че проблемът е в исляма. Т.е. пряко може да е в исляма, но коренът е друг и ти доста добре засягаш същината.

И забележи още, че хората продължават да се дръвчат надолу в темата, но това, което си приказваме с теб, всеки подминава. Накрая си казал нещо за мисленето, така че няма какво да добавя.

Аз започнах с нещо още в първото си мнение в тази тема:
Както се казва, крушката си има опашка. Една камара круши се обсъдиха тук, но за опашките им едва-едва се намеква. А накъде водят тия опашки никой дума не обелва. Да не говорим пък за дървото, което ги ражда. За него никому не минава дори през ума, сигурен съм.

Както сам отбелязваш обаче, тук не е място за подобни дискусии.

За да се върна на темата за кръста: Всички знаем каква част от айсберга се вижда над водата. Продължавайки аналогията, проблемът с религиите, който се разнищва тук, е видимата част на айсберга. А проблемът с кръста на Купена е някъде на връхчето на видимата част, може би не по-голям от грахово зърно.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема ..............нови [re: dido3]  
Автор W_sjanka (член)
Публикувано10.11.09 20:37




Дидо, недей така, приятел- тази желазария на Вихрен е едно от малкото места, което предизвиква СТРАХА МИ, и там, похендрайки се отгоре му го усещам- след ръбове и кво ли не- там- отгоре все още докато се изправям ме застига. Затова и не пропускам да му се покача, та дано ми мине....
Не давай такива идеи, че току виж някой се вързал, макар едва ли?
Иначе БЛАГОДАРСКО!
Накъде ще скиториш наскоро?
А онзи АДМИН от http://planina.e-psylon.net не получи ли каквото иска, че като няма връзка си е "кофти"?



Тема Re: ..............нови [re: W_sjanka]  
Автор dido3 (член)
Публикувано10.11.09 20:41



А, аз сериозно за желязото. Както и да го гледаш е най-високата излишна железария в Пирин

Определено няма да съжалявам, ако някой ден изчезне от пейзажа на върха. Гледам и мераклии има, та пускам мухата ;-)

Еми то в това умряло време не е за скитане много, а и отпуската свърши. Чакам да се налудува есента :-)

-----------------------------------------------


Тема Демонтиран бил веченови [re: N_i_k_s_i]  
Автор AнтoнГ (непознат )
Публикувано18.11.09 17:31



http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1248&start=60



Тема Re: Демонтиран бил веченови [re: AнтoнГ]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано18.11.09 17:57



Браво! Радвам се, че тези, които са го сложили са го демонтирали сами. Поне предполагам, че така е станало.



niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Купена вече без кръстнови [re: niki_leo]  
Автор N_i_k_s_i (скитник)
Публикувано18.11.09 23:41



Изминалият уикенд бяхме из района и отскочихме и до Купена.
Радостната новина е, че наистина онова желязно недоразумение вече не е там.
Дано Купена /а и не само той/ се запази възможно по-дълго "чист" и само желязната кутия да напомня за човешката намеса.





Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: N_i_k_s_i]  
Автор paдokaл (непознат )
Публикувано19.11.09 21:17



Следих внимателно дискусията около този кръст, но не взех участие защото твърдо бях решил да го махна от този свят връх и да поставя спорещите пред свършен факт. Но Никси ме изпревари с хубавата новина. Явно има по решителни и нетърпеливи планинари от мен. А може би тези които са поставили кръста все пак са размислили и са разбрали, че са допуснали грешка. Нека го преместят на някое друго видно място в Балкана, но не по този нелегален начин. Всеки такъв проект трябва да се защити пред обществото и пред съответните държавни институции. Жалко все пак, че хвърлихме толкова критики към един християнски символ, но кръста според мен може наистина да се възприема като такъв само когато си тежи на мястото. Радо.



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: N_i_k_s_i]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано19.11.09 22:53



Добре де, а защо кутията насред върха може да остане? Тя не го ли загрозява? Не е ли и тя белег на цивилизацята и човешката намеса?


Няма ли и за нея да сформираме една ударна бригада от съзаклятници, която геройски, саможертвено и в условията на пълна конспирация да се качи горе и да й види сметката?




Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: wwasp]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано20.11.09 08:30



Цялата тая история е религиозна - религията на Кръста срещу религията на Планината. По-нагоре се споменава за "оскверняване", Купена е "свещен" връх, кръста се нарича със всякакви долни епитети. Затова е така. Едната религия навлиза в територията на другата религия и следва съответната реакция. Кутията е друго нещо. В нея туристите записват своите чувства и откровения към Планината, затова тя също е някакъв сакрален предмет и понеже е от религията на Планината може (а и трябва да остане).

Друга работа е, че светската власт е казала, че там без нейно разрешение не може да се строи и/или поставя човешко творение. По тая причина беше свален кръста. Кутията е заварено положение и си остава, но ако светската власт беше решила, можеше с пълно право да нареди и тя да бъде махната. Само, че не е ясно кой я е поставил и щеше да е дело срещу неизвестен извършител.

Ма няма лошо, хубаво е че не са се случили батални сцени - брой с кръстове и пикели можеше да завърши и трагично.

Никоя програма не е по-важна от тоя, който я е написал.

Редактирано от JWalker на 20.11.09 08:31.



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: JWalker]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано20.11.09 09:53



Хмм, даа...
Е, в такъв случай, преди да се е намесила и Светата инквизиция, предлагам да се проведе кратка и съдържателна дискусия относно ползата от кутията и относно това РЕДНО ЛИ Е тази кутия стърчаща ГРОЗНО ГРОЗНО на това сакрално място да остане там. При неналичие на достатъчно аргументи за нейното запазване, аз лично ще се кача горе, в доста скоро време при това, може да си сложа и маска тип супергерой, Зорро или нещо подобно, за да изглеждам по-неотразимо, и ще я демонтирам лично.
И после Балканът ще възпява моето свещено и още по-геройско дело в своите легенди през вековете.
Хайде! Аргументи! С какво това парче желязо е по-добро и достойно от другото?





Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: wwasp]  
Автор winman (непукист)
Публикувано20.11.09 13:42



Не, няма да има! Тези гей*ве не се интересуват от чистотата в природата. Само Кръста им бодеше бръснатите задници!!!



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: JWalker]  
Автор winman (непукист)
Публикувано20.11.09 13:52



Няма религия на планината. Има религия на чалмата и на антибългарите, която иска да унищожи нашата Българска Християнска вяра. ГОСПОД ЩЕ ВИ НАКАЖЕ ВСИЧКИ ВАС РОДО И ВЕРООТСТЪПНИЦИ!!!

Редактирано от winman на 20.11.09 14:09.



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: winman]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано20.11.09 14:43



Тежките болести се лекуват с тежки лекарства! Определено имаш нужда...





Тема Айде сега... гейове.нови [re: winman]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано20.11.09 14:52



Навън е чудесен късноесенен ден, циганско лято, а ти си тръгнал да лееш злоба. За да не се повтарям ще пусна 2 линка към съседната тема. Усмихни се бе, човек... животът е кратък, петък след обед е.







niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: Пaвeл]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано20.11.09 18:12



Отчитайки липсата на аргументи относно по-малката вредност и по-високата степен на естетичност на пощенската кутия горе, в сравнение с кръста, не би ли следвало все пак да се замислим върху наличието на правдивост в твърдението, че именно кръстът е извършвал бодливи действия спрямо неговите противници, особено в някои техни тилови части?
Хайде, броенето започна! Не виждам аргументите! До тук ли само стигна и секна борбата за чиста планина!!!
Вече планирам деструктивното пътуване за нагоре! Аргументирайте се, ако не сте убодени! Кутията ке падне баш скоро! Защитете я СЕГА!



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: wwasp]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано20.11.09 23:12



Малка е тази кутия за твоя хъс голям.Те ти

за деструктивно пътешествие.Може би ще се озориш от дилемата от ляво или от дясно да ги подхващаш. КВО ЧЕКАШ, А?



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: _dmp_]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано21.11.09 09:39



Материалът е доста полезен, но нека бъде приложен от страна на тези Унищожители, които се заеха с Кръста, те вече имат тренинг.
Мен въпросът ми беше защо се срутва част от човешките творения на един и същи квадратен метър, а друго се оставя като полезно.
Не е нужно да отклоняваш темата, по-скоро намери АРГУМЕНТИ.
За мен колкото единият обект заслужава да се махне от сакралния Купен, толкова и другият на същото място. Едва ли е необходимо повече уточняване от това.
Така, броенето продължава.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано21.11.09 12:42



Здравейте лъвчета от така наречените "наказателни бригади", които демонтират железата от планината. Позачетох се тука в темата за Кръста на Купена и си спомних за един друг подобен случай със строеж на гробница на някакъв турчин на вр.Свобода в Родопите. Тогава също имаше тема, в която се разискваше въпросната инициатива. Само че тогава в нея се разискваха главно исторически въпроси и се надуваха балони кой е по-голям историк и кой не. Ама тогава лъвчетата, които сега се надпреварват да се изкажат, кой по-първи ще отиде да демонтира Кръста се отчитаха само с по едно две премерени изречения, или въобще даже и мнение не даваха. Нормално може би, всяко малко лъвче се плаши от големите лъвове. Същото е и с изсичането на горите за да се правят писти за скиорчетата. Пак само тц тц тц и дотам. Но когато лъвчетата видят по-преодолим противник веднага изпъчват гърди и започват да реват за да се докажат на мама колко са велики.
Така е за съжаление в цялата държава. Всеки се прави на голям, когато му стиска, а когато наистина трябва да е голям се спотайва в ъгъла на ринга.
Не останаха достойни хора и това си е.
И на лъвчетата и на всички други пожелавам здраве!!!
Жоро



Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: wwasp]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано21.11.09 14:18



Ако бе прочел цялата тема, щеше да намериш отговори на въпросите си.Какво очакваш - 20 човека да ти казват недей , а ти да викаш-няма пък, ще я бутна.Да има любов към спора и интригата. Имаш си глава на раменете,взел си си решение-прави каквото ти душа сака.Полезно или не - ти си преценяваш.

Между другото, разпитвал съм хора из долината и корените на кутията се губят 40-тина години назад.Не знам кой и защо я е сложил.



Тема А защо не на по подходящо място?нови [re: goro_levskara]  
Автор KGM (Разбиращ)
Публикувано21.11.09 18:10



Не знам на кой какво му стиска да прави, само дето ми се струва, че мястото на този кръст е на друго място.
Защо не го сложат в онова село дето Юзеирови непръкъснато искат да строят мюсолмански паметници? Там има мегдан да си мерят ..... паметниците.
Не виждав смисъл да се доказва християнството (ако това е била идеята) точно в този район на Централен Балкан.

When the going get tough, the tough get going !


Тема Re: Купена вече без кръстнови [re: wwasp]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано23.11.09 09:15



Привет,

Понеже виждам, че репликата ти е под моя пост ще ти отговоря така. Не се хаби с безмислени словоизлияния. Просто иди и махни кутията! Моето мнение е, че без нея ще е по-добре.

П.С. Не е лошо да махнеш и стоманените въжета. Ще свършиш нещо наистина полезно!

Редактирано от Пaвeл на 23.11.09 09:18.



Тема В допълнение към тезата, че политицитенови [re: niki_leo]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано25.11.09 14:49



използват всякакви средства за да манипулират хората вкл. и религиозните им вярвания ето една новина от в-к Times: Лондон и Вашингтон са имали тайни преговори за свалянето от власт на Садам Хюсеин 2 години преди фактическото нападение над Ирак и няколко месеца преди тъй наречените "атентати" в Ню Йорк на 11.09.2001 г. За всички разумни хора това едва ли е новина, защото нещата са пределно ясни отдавна, но за някои може и да е новост.



Ето и текста на "новината":

”Барабаните” забиха в Лондон

25 ноември 2009 / News.dir.bg

Тайните преговори между Лондон и Вашингтон за сваляне от власт на Саддам Хюсеин започнали две години преди инвазията на Ирак и месеци преди нападенията от 11 септември, пише в. "Таймс", цитиран от БТА.

По думите на британски представители "барабаните" във Вашингтон започнали да бият малко след избирането на Джордж Буш за президент, когато нараснали опасенията, че санкциите срещу режима на Саддам са неефективни и губят обществена подкрепа.
През 2001 г. външните министерства във Вашингтон и Лондон обсъдили смяната на ръководството в Ирак, но идеята била отхвърлена, защото нямала "законови основания".
Въпреки че сър Джон Чилкът, председателят на независимата комисия, която разследва британското участие в инвазията, вчера заяви, че екипът му няма да търси виновни, много от роднините на убити британски войници настояват тогавашният премиер Тони Блеър да бъде съден за военни престъпления.
Комисията ще продължи да разпитва правителствени представители, дипломати и военни до Коледа. Действащи и бивши министри и техните политически съветници ще дадат показания след Нова година. Докладът на комисията ще излезе най-рано в края на 2010 г., посочва "Таймс".
От инвазията през 2003 г. британски представители старателно намекват, че всичко е по вина на американците и ако все пак Лондон трябва да бъде обвинен в нещо, отговорността лежи на плещите на Тони Блеър, пише в."Индипендънт". Първият ден от разследването на Чилкът обаче показа обратното - чиновниците в Лондон са знаели малко повече за иракската политика от радикалните, шовинистични неоконсерватори във Вашингтон. Съдейки по показанията, британски служители през 2003 г. са осъзнавали, че инвазия в Ирак означава революционна промяна в региона. И тогава падането на режима означаваше, че сунитите, който традиционно управляваха Ирак, ще бъдат изместени от шиитите и кюрдите. Можеше да се очаква, че сунитите няма лесно да се откажат. Беше ясно, че големите победители ще бъдат иранците, които през 80-те години на миналия век поведоха осемгодишна война, за да се отърват от Саддам. През 2003 г. британците и американците направиха това вместо тях. В Иран по онова време шиитски богослови тълкуваха събитията като второто пришествие на Махди, защото само чудо би могло да накара американците да направят грешката да премахнат най-големите врагове на Техеран - Ирак и Афганистан.
Седмици преди инвазията иракските опозиционери изразяваха опасения, че американците може да осъзнаят в последния момент какво са на път да извършат, посочва "Индипендънт".
По думите на Чилкът разследването цели да открои поуките, които трябва да бъдат направени и да помогне на бъдещите правителства, които могат да попаднат в подобна ситуация, отбелязва "Вашингтон пост". Комисията бе назначена от Даунинг стрийт, което предизвика опасения за независимостта на разследването. Вчера малка група протестиращи се събраха в центъра на Лондон с маски на Джордж Буш и британския премиер Гордън Браун, размахвайки доларови банкноти, изцапани с фалшива кръв. Критици на разследването смятат, че то едва ли ще разкрие истината за причините, довели до войната, пише "Вашингтон пост".


niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Браво, пичове!нови [re: goro_levskara]  
Автор feirofin (непознат )
Публикувано27.11.09 15:00



Постигнахте забележителен успех - съборихте Кръст! Това не е малко, имало все още доблестни и горди българи! Ах вие, мизерници, йодлери гадни!



Тема Re: Браво, пичове!нови [re: feirofin]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано27.11.09 21:37



Това не е било Кръст, а подигравка с този символ. Той няма нужда да съществува непременно в материалния свят, и още по-малко да бъде налаган. Поне така мислят по-свободните и отворени към света хора. Времето на налагане на кръстове, чалми и други подобни е по-добре да не се връща.
Аз съм атеист, между другото.



Тема За лъвчетата, лъвовете и мишкитенови [re: goro_levskara]  
Автор Aндoн (Родопска Мечка)
Публикувано06.12.09 21:30



Първо искам да поздравя Лъчо с предприетата от него самоинициатива. Голямо Браво! Именно това е начинът. Случаят е 109 % идентичен с този на Кончето от миналата година. Само че директорката на Централен балкан е по-можеща, знаеща и изпълняваща законите (пък нека не е била на Голям Купен) за разлика от безхаберния неизпълняващ законите и гледащ личния интерес директор на НП Пирин (пък нека е бил десет пъти на Вихрен и Тевно езеро).

Второ искам да кажа, че идеята на Дидо за сваляне на желязото от вр. Вихрен е чудесна и я подкрепям. Само че има едно правило - който предложи една идея, той да организира нещата, да обяви дата и час и ще се включим с удоволствие. Ако не го направи - то значи, че на него му е все тази дали ще го има желязото и само си чеше пръстите в клавиатурата и иска да гледа сеир. Само че няма кой да се върже на такава малка захранка. Така че остават двата варианта... Аз обещавам да св включа, ако той организира нещата. Ако не - обявявам го за празнодумец и сеирджия.

Трето искам да кажа на привърженика на отбора без отбелязан гол в турнира за Купа Европа тази година, че е прав за някои работи наистина. Има малки лъвчета, които не могат да се борят с големите лъвоее - истина! Но има малки лъвчета, които могат да се борят и дори да се справят с мишките, които са се нароили. За справка на вр. Свобода не можа да се справи Организация като ВМРО с проблема, та какво остава за няколко лъвчета. Същото е при Седемте езера, където стотици малки лъвчета не можаха да се справят срещу голеиите лъвове с много пари. Само че е по-добре да си малко лъвче отколкото дори и голям мишок...

И четвърто изобщо не съм съгласен с Пловдивския митрополит, че е гнусен. Напротив, като човек, който вижда неговите дела мога да кажа, че се справя много добре с работата и за разликата от неговите колеги говори нещата право в очи и не се крие зад Българската православна църква. За справка в някои училища в Пловдив вече има вероучение. Владиката води борба за връщането на Горниводенския манастир към БПЦ, но докъде ще стигне не знам. Всички управници в областта го уважават, явно има защо...


Човекът е Човек, когато е на път!

Редактирано от Aндoн на 06.12.09 21:33.



Тема Re: За лъвчетата, лъвовете и мишкитенови [re: Aндoн]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано14.01.10 20:32



И четвърто изобщо не съм съгласен с Пловдивския митрополит, че е гнусен. Напротив, като човек, който вижда неговите дела мога да кажа, че се справя много добре с работата и за разликата от неговите колеги говори нещата право в очи и не се крие зад Българската православна църква. За справка в някои училища в Пловдив вече има вероучение. Владиката води борба за връщането на Горниводенския манастир към БПЦ, но докъде ще стигне не знам. Всички управници в областта го уважават, явно има защо...

По-често съм чувал негативни мнения за Пловдивския митрополит Николай. Ти го одобряваш, и затова запомних твоя постинг. Но пък виж какво прочетох сега на друго място:

Първият носител на учредения от Пловдивската митрополия орден „Свети апостол Ерм” бе, разбира се, Георги Гергов.

Той не крие ухажванията си към владиката Николай и щедро го обсипва със скъпи подаръци - БМВ 5-а серия и „Ауди”, осмица, часовник „Вашерон Константин” с малтийски кръст на копчето за нагласа на времето, който струва над 24 хил. долара. Близостта на двамата ражда и добри плодове - Гергов лапна под наем (засега) 300 дка църковна земя до летище Крумово. Олигархът е хвърлил око и на архитектурното бижу - комплекса „Свети Кирик”. Той тласна владиката в ожесточена битка със Съюза на архитектите, за да върне уж имота на църквата, а по-вярно казано - да попадне във владенията на бизнесмена. Засега на този фронт има затишие, но не се знае докога.


Така че, склонен съм да си мисля, че този човек (митрополита, то другия е ясен) не е читав.



Тема Re: За лъвчетата, лъвовете и мишкитенови [re: Aндoн]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано16.01.10 11:47



Това е същият гнусен поп, който решително разби плочата за Левски в църквата Света Петка. Дедо попе, ти си комунист, вие сте голяма сила, ама и вие комунистите трябва да имате респект към Дякона.
Поп Николай нахлу с подкрепата на полицаите в християнските храмове. Обяви се против евроинтеграцията. Упрекна Мадона, че заради нейния концерт се издавиха хората в Охрид.
Няма директна връзка с бог по джиесема.
А какво е това име Севастянов? Защо е учил в Москва?
Той затвори дверите на олтара в Александър Невски, за да не ги оскверни при посещението си “езичкикът” Йоaн Павел II, та да се наложи да го освещават отново. Но позволи на опелото на Илия Павлов в храма Света Неделя в присъствието на повечето митрополити на БПЦ да присъства и пълния състав на висшето ръководство на български масонски ложи, по време на което в православния храм е бил извършен масонски ритуал. Що не го освети наново?
Според Богдан Кръстев, президент на фондация „Св. Архангел Михаил“, новият пловдивски владика е бил лекуван в психиатричната болница на 4-и километър в София като младеж.
Между другото след смъртта на Максим (ако умре въобще) поп Николай ще стане патриарх. Това е извън всякакво съмнение.

Редактирано от Флинcи на 16.01.10 11:50.



Тема Re: За лъвчетата, лъвовете и мишкитенови [re: Флинcи]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.01.10 14:16





А тука се спори има ли място кръст на Купена, какво символизира...

Редактирано от JWalker на 16.01.10 14:23.



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор fotozoom ()
Публикувано16.01.10 17:23



Е какво, има ли нещо лошо в това, че някой се е постарал да направи нещо извън града и то при такава височина. Ми направете и Вие, дето се ежите, че това не трябва да го има. Аз мисля че всичко което се направи в името на хората е добро. Тези дето имат негативен отенък по въпроса, сигурно завиждат, че немогат да направят нещо подобно. Би трябвало да ръкопляскаме на такива дарения, а не да ги оплюваме! В кръста нема нищо лошо, дори бележи пиковата точка на връх "КУПЕНА". Плюс това България е християнска държава и по добре да има кръстове, отколкото джамий! Според мене всички дето са против кръста на "КУПЕНА" са турци!

[image][/image]


Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: fotozoom]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано16.01.10 18:59



По-точно казано - поганци са. И както беше отбелязано - йодлери, ойларипита. А забеляза ли колко души тук се хвалят, че са атеисти? Че как можеш да се хвалиш с такова нещо? ("Нищо не разбирам от математика и се гордея с това"!) И че как планината била нещо велико, а вярата на християните - огън да я гори. Хубаво нещо е планината, спор няма. Но да се бунтуваш срещу християнския символ на върха на Балкана, това е войнстващо невежество. Впрочем това вече няма голямо значение - България си отива заради огромния процент тъпо природонаселение. Тъпо, та дрънка..



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: Флинcи]  
Автор fotozoom (Самостоятелен )
Публикувано16.01.10 19:06



Здравейте, радвам се че споделяш моето виждане за което ти благодаря за оказаната подкрепа във форума!



[image][/image]

Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: gennata]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано20.06.11 19:10



Аман от религиозни символи. Аз като нерелигиозен човек се дразня от такива неща, християнските овце пък се кефят. Каквото и да напиша - няма никакво значение, за съжаление овцете никога не свършват - има ги в изобилие по света... А относно паметника на съветските окупатори - майната му - изобщо не ми пука дали ще го има или не. Хареса ми как незнаен гений го е изтипосал в стила на новите завоеватели. Харесват ми наистина качествените графити, но когато опира до просто драсканици - определено ме дразнят... но това няма никакво значение... дума дупка не прави... бях тук, изказах се... и други неща направих и така :)))



Тема Re: Кръстът на Купена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано07.01.21 04:15



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:




Тема Кръст. на Куп.ена...нови [re: N_i_k_s_i]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 12:24



Super*Star*Nyctea avatar


В тази тема може да е с аватар коктейл с маслинка.


I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:






[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]









Тема Not Glen Hugges...нови [re: YosserHughes1]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 12:25



Super*Star*Nyctea avatar


В тази тема може да е с аватар коктейл с маслинка.


I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:






[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]









Тема salute Кръстът на Купена 9.11.2001...нови [re: Пaвeл]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 12:26



Super*Star*Nyctea avatar


В тази тема може да е с аватар коктейл с маслинка.


I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:






[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]









Тема Кръст open air at Купена... mixed attack ha?!нови [re: S_ph]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 12:28



Super*Star*Nyctea avatar


В тази тема може да е с аватар коктейл с маслинка.


I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:






[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]









Тема *Re:superstarss- рушителите на кръстовенови [re: vladofff]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 12:29



Super*Star*Nyctea avatar


В тази тема може да е с аватар коктейл с маслинка.


I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:






[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]










Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.