Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 11.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Трънското ждрело  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано15.10.07 20:31



До Трънското ждрело и още нещо
Автор: Стоянчо Милошев

Текст Беше отдавна, когато започвах трудовата си кариера. Като млад специалист попаднах на един зевзек. Беше общувал по строителните обекти с трънските майстори и успял да понаучи някои неща от трънските "гяволии". "Ти знаеш ли, че трънчани са известни с две неща" - запита ме той. Направих се на ни чул, ни видял. "Първо, - философски започна симпатягата, - трънчани работят най-малко. Докато изгрее Слънцето в Трън, хората на черноморския бряг вече са преполовили работния ден. И докато трънчани се усетят, Слънцето се скрило. Второ, по броя на гущери на глава от населението трънчани са на първо място. На един камък се срещат средно по пет гущера, а по трънско камъни дал Господ". Направих се на изненадан от тези открития и на свой ред, като всеки трънчанин, реших да атакувам. "А ти знаеш ли, че има още нещо, - запитах, - в Трън e измерена най-ниската температура през зимата на 1947 г. - впечатляващите -38,3оС".
Ето за този край искам да Ви разкажа. А ако искате - тръгвайте с мен. Ще Ви заведа до красивия каньон, дълъг около 200 м, изваян при сблъсъка на водите на р. Ерма с меката, карстова скала. А ако Ви е интересно, докато пътуваме, ще Ви запозная с една от легендите, свързана с този каньон, който е известен на любителите на природата като Трънското ждрело. И така, много отдавна по тези дивни места живеела една красавица, Мара. Залюбила се тя с левента Рангел. Беден бил той, а тя богата. Майка ù не го харесвала. Решили младите да бягат. Но майчините клетви ги настигнали, разцепила се планината и останали двамата млади разделени на двата бряга - гледат се сега и не могат да се целунат, камо ли сватба да правят. А долу, в ниското, реката плаче и разказва тази тъжна история.
Но аз много избързах. Ако тръгваме от София, насочваме се към прохода Владая, преминаваме през Перник, с. Мещица, Брезник, селата Недялково и Филиповци. Следват острите завои на Секирица и спускането към гр. Трън. Според мен това е най-подходящият маршрут за към Трънското ждрело и екопътеката, изградена по инициатива на БАСЕТ, (Българска асоциация за селски и екотуризъм). Изкушавам се да Ви разкажа една от историите за произхода на това име - Трън. Този район е бил много оживен. "Къде можем да наквасим изпръхналите си устни" - питали уморените пътници една старица, заселила се по тези места незнайно от кога. "Ето там, под този трън, (храст) има студен извор" - отговаряла им тя. Някои от тези пътници не само опитвали от студената вода на извора под тръна, но останали и завинаги тук. Така възникнало селището с чудноватото име - Трън.
Малко след центалният площад, наречен Пиац, (досещате се, че това е италианска дума. А от къде е дошла, може би по друг повод да Ви разкажа.), трябва да завиеме на дясно, да преминеме покрай старата гимназия, после покрай строителния техникум и след около 4 км сме пред първата махала на с. Ломница, а зад нея са островърхите скали на Мара и Рангел. От дясно е Жилав камък, с височина около 150 м, а от ляво - по-ниското Църквище, (а някои му викат Манастирището). По почти отвесните стени на Жилав камък са изградени алпийски маршрути и се провеждат алпиниади.
Приближаваме се към скалите. Ето го и първият тунел - зеещ в основата на Жилав камък. Прокопан е в началото на ХХ век като част от проект за ж.п. линия между София и близките сръбски градове Пирот и Ниш. Но поради различни причини проектът не се осъществява до край. Голяма табела показва началото на екопътеката. Тя се спуска стръмно към пролома и достига до мостче над реката. Под мостчето водата се хвърля в първия си четириметров водопад. А напред се открива величествена гледка към пролома, ширината на който някъде и не надхвърля и 5 м, а дължината му е около 100 м, (няма грешка - целият каньон в горната, достъпната част, е около 200 м, но долу намалява). Трудно се чуваме, защото реката реве със страшна сила. Но все пак става ясно, че продължавате напред по мостчето към отсрещната скала - Църквището. След около 30 - 40 мин стръмно изкачване , някъде и по специално изградени стъпала, се озоваваме на върха. Пред Вас се открива чудна панорама към Руй планина, Ракитски и Бунин камък, Богоина махала и Погановското ждрело, което е в територията на днешна Република Сърбия и Черна гора. Преди много, много години, посещавайки това ждрело, Алеко Константинов въкликва: "Какво, Швейцария ли?" Тук е мястото да отбележим следния факт. Познавачите на А. Константинов твърдят, че той не е посетил Трънското ждрело, а минавйки през Пирот и с. Звонци, (от т.нар. Западни покрайнини) се е спрял до Погановското ждрело. Иначе, ако беше видял Трънското ждрело, несъмнено възхищението му щеше да бъде много по-силно. Аз имах възможността да видя и двете забележителности и смело мога да твърдя, че Алеко Константинов е пропуснал много. Но да не се отклонявам, защото за върха имам да Ви съобщя нещо много важно - тук са намерени монети от III век. Малко след скалистия участък ще намериме една хубава поляна, а е време за ободряваща закуска.
Ако не сте любители на големите изкачвания, да преминем през първия тунел, после през по-малкия и след около половин час ще достигнеме до едно малко, но китно селце - това е с. Петачинци. Ако имаме късмет да е там, ще се отбием при Пецата Бойчев, мой съученик, един сладкодумен разказвач на различни истории. Преходът до тук е лек и приятен и следва успокоената след пролома р. Ерма. Може да срещнеме и рибари; да поспрем за малка почивка и да се заслушаме в техните разкази. Може и да чуеме следната история: "Па кига га вати мачъкът, па кига га запуца от дирекът, та мунье му излетеше". Разбрахте ли нещо? Това е трънският език, нуждаете се от преводач, нали.
След около 2,5 км черен път стигаме до т.нар. Трънска Банкя, малко селце под застрашително отвесни скали. Тук може да се потопиме в 18-градусовите води на басейна, построен в далечната 1928 г. Интересното е, че градусите на водата не се променят през цялата година. Като деца се къпехме тук редовно на връх Нова година. Е, веднага се затопляхме в една къщичка на приятеля ни Митко, (друг мой съученик), непосредствено до басейна. А знаете ли какво не трябва да пропуснем да видим в това гранично селце - разделената от границата на две къща, едната част в българска, а другата - в сръбска територия. Парадокси. Ще я намериме близо до басейна.
Нека за сега да спрем до тук, (или по-точно да се върнем по същия маршрут). Защото Трънската екопътека е дълга около 13,2 км. Ако с нас има и деца ще е трудно да я минем за един ден. Разположена е във височинен пояс от 600 до 1000 м надморска височина, нископланински терени и ландшафти.
А какво още можем да видите с едно отклонение от първата част на прехода. На около 30 мин по една стръмна пътека, започваща от първия мост на р. Ерма, който е по средата на пътя между гр. Трън и Ждрелото, стигаме до манастира "Св. Арахангел Михаил". Основите му са положени през 14 век, а през 1413 г. е бил опожарен от турците. С дарения от местното население възкръсва през 1580, и следва ново разграбване - през 1796, този път от кърджалии и през 1861 от черкези. Тук е отсядъл дякон Левски. А виновникът за сегашното състояние на манастира не е известен, може би след време манастирската летопис ще го назове.
Останалата част от екопътеката, през Ябланишкото ждрело и Синия вир ще видим следващия път, дано сме живи и здлави.

Редактирано от мaйcтopцy на 15.10.07 20:47.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано16.10.07 22:21



Само една корецкийка, слеото е НедЕлково а не НедЯлково, друг е въпроса, че истинското му име е Баба. Вече не помня какво пише на табелката... по едно време имаше табелка с "я".



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Bятъp]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано17.10.07 19:42



Истинските трънчани си го викат Неделково. То още не си е върнало старото име Баба. А от онова време, /когато е било с.Баба/ е известна следната история - пътува автобус за Трън, на спирката след Баба се качва мъж и пита пътниците "Абе не видосте ли на Бабу да се качи старъц със стомну у руку?"





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано18.10.07 21:58



Ето какво може да се види тук, при Трънското ждрело на р.Ерма!







Редактирано от мaйcтopцy на 18.10.07 22:40.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано20.10.07 23:39



Доста обобщаващо твърдение. Е аз съм тръначнин и му казвам Баба... както и трънчаните, или поне хората от околните села. Поне навремето като ме питаха: "Одека си бре дете?" и казвах "Неделково", хората кимаха разбиращо: "Ааа от Бабу, бабчанин."
Разказаната история е естествена понеже същото може да се чуе и сега.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Bятъp]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано22.10.07 20:00



Е, щом си оди трънско, я ми кажи що е това "глагоръц", я да те видим сега, сине майчин!





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 10:40



Това го знае всеки разбира се - вътрешната движеща се част на звънец/хлоптар , може би книжовно е "език".



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Bятъp]  
Автортpънчaнин (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 12:49



Абе Вие, трънчани, я ми преведете овова: "Кига га вати мачъкът, па кига га запуца у дирекът, та мунье му излетеше".





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: тpънчaнин]  
Авторkpkaвeц (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 12:59



мунье-светкавици, мачка-котка.
И аз съм по майчин от Трънско-от Декьовци и Лева Река. В трънския няма буквата "ъ" . Бегат им и "в"(често минава във ф) и б(п)
Обичам Трънско и Трънчаните





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
Авторell (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 19:53



Цяла година чета отзиви за трънското ждрело и си мечтаех да го посетя. Това стана точно на 15.09. Със семейството ми искахме да отбележим първия учебен ден с нещо по-интересно и така решихме да посетим Трън. За един ден става хубава екскурзия. Наистина, всичко описано за красотата е вярно- особено -есента, с нейните багри - красота! Само имам забележка към тези, които никога не са ходили там-- по-добре да изчакате още малко- може би на пролет, за да останете с наистина добри впечатления от всичко. В момента пътят от Трън към ждрелото е в ремонт, което е много хубаво. Просто в момента имаше работещи машини на 3-4 места, пътят се разчистваше и разширяваше , но това забавя малко движението. След месец, предполагам, всичко ще бъде наред.
За два часа с почивки и разглеждане може спокойно да се изкачи върха. От там гледката е вълнуваща! Ааа, сега вече знам защо се казва град Трън!- Трънките на върха бяха много и големи, колкото маслини!!!
След това искахме да разгледаме и другото ждрело- отидохме в с. Банкя, но по нищо не можахме да се ориентираме къде е - нямяше никакви табели, нямаше и никакви хора, коита да попитаме и така се върнахме разочаровани от там- препоръка към поддържащите екопътеките- обърнете внимание на маркировката, указателните табели, за да е по-достъпно за хора от други краища на страната.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: ell]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано23.10.07 21:15



За да си напълните душата, посетете Ждрелото през май! Тогава и люляците са изпълнили въздуха с аромата си, и тревата е толкова зелена! Като казвате другото ждрело, не сте разбрали правилно - това не е ждрело, а е известно сред местните хора като "Зелени вир". Пътеката започва непосредствено до цеха за минерална вода "Thorn spring". Там няма начин някой да не ви я покаже, но има и табела. В краен случай ако тръгнете покрай реката, срещу течението, скоро ще срещнете пътеката и тръгвате по нея.
Ето това е Зелени вир



Редактирано от мaйcтopцy на 23.10.07 21:16.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
Автор Trendi ()
Публикувано24.10.07 10:54



Преди време аз посетих и двете ждрела. Наистина са прекрасни. Но искам да предупредя за ждрелото при с. Банкя. Края на пъртеката е доста необозначен и има опсаност човек да тръгне в опасна посока и нещата за давършат много лошо. Все пак има пътека, която слиза до реката и я прекосява, но не се опивайте да я търсите сами.

Приятна разходка.





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Trendi]  
АвторOпaлa (Нерегистриран)
Публикувано01.11.07 16:53



Здравейте,
в картите, които имам, не е ясно къде е второто ждрело. Близо до Банкя на река Ерма - така ли?
А нямаше ли някакви истории за трънските зетьове?



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Oпaлa]  
Автор Trendi ()
Публикувано01.11.07 18:23



От центъра на с. Банкя се тръгва в източна посока. Аз доста трудно намерих пътеката, но зная, че има добре очертана и маркирана. Най-напреде около 100 метра на север и сетне остро завих на изток. Би трябвало да се оправиш с питане много лесно. Около половин час се върви през гората, преминава се реката и започва атрактивната част.

Идеята за трънските зетьове е интересна, но за съжаление не познавам нравите на хората от този край.





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Trendi]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано02.11.07 16:36



.би - учи, .би - учи, еми дойде ми много, а па и на години съм! На р.Ерма има две по-важни ждрела - едното в Б-я, т.нар. Трънско и другото в Сърбия, т.нар. Погановско, защото е близо до Поганово, Димитровградско. До с. Банкя, на р. Ябланица, няма кой знае какво ждрело. Тази река е известна с т.нар. Зелени вир. До него се отива по еко-пътеката. При цеха за бутилиране на вода, в началото на селото, се тръгва не на изток, а по-скоро на югозапад, там винаги можете да попитате някого от цеха, има винаги пазач!



Редактирано от мaйcтopцy на 02.11.07 16:38.



Тема Re: Трънското ждрелонови [re: мaйcтopцy]  
Автор Trendi ()
Публикувано02.11.07 16:50



Не разбрах какво искаш да кажеш с "...би-учи...". Аз също съм на годинки и някои неща трудно схващам. Няма да споря за ждрелата, защото не съм от този край. Аз съм ходил на това с тунелите и на другото, на което даваш снимки в сегашния си пост. И двете са прекрасни. Ако можеш дай снимка на къщата, през която минава границата в с. Банкя. Аз не можах да я снимам тогава, но предполагам, че ще е интересно за другите.





Тема Re: Трънското ждрелонови [re: Trendi]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано03.11.07 08:54



Пред "би" има само една точка! Някъде имах снимка на тази къща с граничния стълб, ще я намеря и ще я пратя!





Тема Трън-Банкянови [re: мaйcтopцy]  
Авторoпaлa (Нерегистриран)
Публикувано03.11.07 20:46



Страхотни сте!Да пукна, ако съм се надявала, че някой ще отговори:). Днес бях в Банкя. Задръстването на Владая едва не ме накара да се върна.
Лесно стигнах до Ябланското ждрело, само след първото мостче се чудех наляво ли беше или надясно. Е, наляво е, както ми посочи интуицията всъщност. Не че разчитам кой знае колко на нея. Докато не видях карта на екопътеката нямах никаква представа в коя посока се движа. По-интересно е къде обаче видях картата. В ръцете на един турист върху страхотна диплянка на екопътеката. Дал му я приятел - от службите в София, които движат БАСЕТ. Не знам как се сдържах да не му я грабна от ръцете и да си плюя на петите. Месеци наред се питах от къде аджиба да я изкопая тази карта...
Къщата в Банкя вече не е разделена.
Тъжно ми стана заради боклуците, но иначе ждрелото не е за изпускане.
Вярвате или не, утре пак съм там.
Урааа



Тема Re: Трън-Банкянови [re: oпaлa]  
Авторcerosina (Нерегистриран)
Публикувано04.11.07 00:24



Hm,
внимавай, що има предание, че който е ходил до Зелени Вир , не се жени/омъжва.
Хубаво е , там :)



Тема Re: Трън-Банкянови [re: cerosina]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано04.11.07 20:26



Не е вярно!!!!!! Аз и жена ми бяхме там заедно преди още да се виждаше на хоризонта нещо като женитба. Па още се търпиме, слава богу, да сме живи и здрави!?





Тема Re: Трън-Банкянови [re: oпaлa]  
Автор мaйcтopцy (непознат )
Публикувано04.11.07 21:19



Пращам ти трасето на Трънската еко-пътека! Малко е дребна, но върши работа!





Тема Re: Трън-Банкянови [re: мaйcтopцy]  
Авторoпaлa (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 15:03



Благодаря за картата. Все пак ориентира в посоките. Има ли някой идея за 2-4 часов зимен маршрут недалеч от София. В този студ може някоя по-дълга пещера да свърши работа?



Тема Божият мост северно от Враца.нови [re: oпaлa]  
Автор Trendi ()
Публикувано09.11.07 16:57



Определено е чудесно място за излет в този сезон. С лека кола се стига, но няма указателни табели. В линка по-долу съм дал как се стига и карта. Дано да ти свършат работа.





Тема Re: Трън-Банкянови [re: oпaлa]  
Автор Typиcт ()
Публикувано12.11.07 21:35



Пещери - Леденика и Съева дупка
Маршрути -



Поздрав,
Краси




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.