Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:49 25.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема "Бездействието е неприемлив вариант"нови [re: Zlatna]  
Автор Cинeвa ()
Публикувано31.07.12 12:33



31 юли 2012, 08:30

Теодор Тодоров, лесовъд: Столичани трябва да запазят активната си позиция за Витоша

Вече четири години "Инициативна група Витоша" работи по различни проекти в една посока – подпомага възстановяването на българската гора. Водещо правило на сдружението е това да се случва винаги съобразно естествените природни процеси. Досега са успели да спасят около 600 ха увредени гори с над 1,5 млн. нови дръвчета. Тяхно дело е и интерактивна карта за състоянието на горите в България, а на дневен ред сега са проектите им за спасяване на видрата в Западните Родопи и опазването на горския генетичен фонд – създаване на генна банка за редки горскодървесни видове и възстановяване на приоритетни горски местообитания от мрежата "Натура 2000" в България.

Успяхме да хванем едно от основните действащи лица, Теодор Тодоров, "на терен", за да си поговорим, разбира се, за нея – гората.

Има ли нужда гората у нас от човешка намеса и ако да – защо се налага тя?

– Искаме или не, човешката намеса в гората е неоспорим факт - независимо дали е директна (изсичане, опожаряване и т.н.) или индиректна - от причинените от човека загуби в биологичното разнообразие, замърсяването и промените в климата. Всичко това оказва сериозно влияние върху горските екосистеми. Според мен в момента незасегнати от човека гори на практика няма.

Стопанисването и намесата са неизбежни, ако искаме устойчиви и жизнени гори, които да ни носят социални и екологични ползи в дългосрочен план. Природосъобразното лесовъдство се занимава не с въпроса дали, а с това до каква степен, по какъв начин и в кой момент да се намесим.

В общественото пространство обикновено се представят и защитават крайни гледни точки, като трудно се търси и постига баланс между различните позиции. Всички имаме нужда от чист въздух, вода и съхранени екосистеми, но същевременно ползваме дървесина за жилищата и мебелите си, дърва за отопление и хартия. Така че и двете позиции от типа на "не пипайте гората" или "гора има много, колкото и да я сечем, тя сама ще си порасне" за мен са твърде крайни и едностранчиви.

Проблемът е, че твърде често политически или икономически интереси, както и натискът от различни обществени групи, пречат на лесовъдите да си вършат качествено работата.

[...]

Налага ли се човешка намеса в резерватите и кога?

– На този въпрос е трудно да се отговори еднозначно, тъй като управлението на една екосистема или защитена територия е свързано с нейния режим и съответните управленски цели.

Моето лично мнение е, че като цяло човешка намеса в резерватите не трябва да има, но при възникване на природно бедствие, което може да унищожи изцяло обектите на защита и опазване в тази територия, бездействието е неприемлив вариант.

[...]







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.