Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:24 03.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Вече не става дума за резервата, а за Витошанови [re: Yogi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано03.01.05 19:14



Yogi, вече не става дума за резервата, ами за Витоша :(
короядът вече е на Алеко!


По целия северен склон източно от пистата Лалето из иглолистния масив, който явно е от смърч, се забелязват кафеви петна от изсъхнали групи дървета... При запазване на миналогодишния темп на разрастване, това лято трбва да завладее масива на 100% и може би ще достигне или се доближи до Голи връх (струва ми се, че и там гората е предимно от смърч)... :/

Много добре се вижда от панорамното барче на хотел Морени - засегнатия масив е в дясно и е по- тъмен от този в ляво (на отсрещния склон). Т.е. за щастие не всички иглолистни масиви в този район са от смърч.
Едно от петната горе е доста близо до хижата и се вижда и от стената (пистата).

Мисля, че въпросът вече не е "Какво да се прави с резервата?" ами "Може ли да се направи нещо за Витоша?".

Не съм експерт, не знам какво може да се направи, но ме боли като гледам тези огромни и красиви дървета, които догодина може да не са вече живи...
Една огромна част от иглолистните гори на Витоша изглежда е предимно от смърч... това е истинска катастрофа за планината! Тя ще я преживее с или без помощ, но ще й трябват десетилетия - ако можем по някакъв начин поне да намалим този срок примерно от 50 на 20-30 години, би било много хубаво!

Не съм запознат как мигрира от дърво на дърво въпросният корояд, но от наличието на сравнително отдалечени огнища (без непосредствен контакт между засегнатите масиви), мога да предположа, че мигрира много лесно (да не би да умее да лети случайно?)... Мисля, че вече е очевидно, че тази напаст няма да спре от самосебе си, докато наоколо има нещо, което да яде, т.е. докато има смърч... Не е ли време да се търси помощ - ако не за друго - поне за залесяването, което е неминуемо, дори и само извън резервата?



Тема Така е, за жалост.нови [re: .mitko.]  
Автор Malama (стопанка)
Публикувано04.01.05 11:20



Една от най-красивите смърчови гори в България е мъртва.

Компетентността на "еколози" като горния и нечистоплътните мераци за много, много писти на Витоша доведоха до този срамен резултат.

... От вратата ми почва пътека...


Тема Re: Така е, за жалост.нови [re: Malama]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.01.05 16:57



Надявах се някой да ми каже, че ме е хванала параноята (или, дай Боже, че Thanasimus formicarius се е намножил с пъти повече от Ips Typographus) ...но изглежда за жалост все-пак съм си наред, за разлика от гората.

Thanasimus formicarius се споменава като естествения враг на корояда Ips Typographus:






Излиза, че все-пак (извън резевата) възможности за противодействие на корояда (а той явно наистина умее и да лети!), има. Но те са толкова по- ефективни, колкото по- рано започнат. Редно беше да се "причака" корояда да напусне резервата, щом вътре в него не бива - но това не се случи и няма признаци, че изобщо нещо ще се случи...

Защо никой от компетентните еколози и т.н. не каже има ли поне работна идея (и на какъв етап е) да се използва това насекомо (Thanasimus formicarius, посочено в графа "полезни"), което се храни не само с нашия, но и с останалите корояди?

Ами феромонните капани, за които говореше и Синева? Ами останалите средства, които ние не сме чували, защото не ни е работа, но на тях това им е работата и трябва да са ги чували?

Ами поне нови разсадници за едно ново залесяване предвиждат ли се, защото толкова много разсад, колкото ще трябва след 2 години, не се отглежда за месец-два и трябва да се планира мащабно възможно от най-рано?

Какви дървесни видове са избрани (не става дума за резервата - там явно ще се разчита на естествения отбор, което вероятно не е лошо, освен ако той удари на камък) - защото ако заменят смърча само с бял бор, след 20-30 години няма ли пак да щракне капана на монокултурата, този път с някой друг паразит или болест?

Изобщо - как да приемем този безмълвен отговор от страна на РИОСВ за признак на заинтересованост, след като няма и най-малкия намек в публичното пространство за каквато и да било реална загриженост за съдбата на гората, ако не броим горното изявление на анонимния еколог или еколожка (пак без да е подкрепено с никакви факти или аргументи)?



Тема С рискнови [re: .mitko.]  
Автор Cинeвa ()
Публикувано06.01.05 03:19



отново да бъда обвинен в нечистоплътно поведение искам да прибавя няколко щриха от впечатленията си за някои професионални природозащитници и еколози, които са участвали във вземането на решението за пълна ненамеса, включително на парламентарни обсъждания. За пореден път преподчертавам - аз не съм сторонник на определен вид намеса оттук насетне, тъй като не съм специалист. Но смятам да напиша това, което съм чул и видял, защото някои от хората, отстоявали и осъществили пълната ненамеса, изглежда не са по-добри специалисти от мен.
По думите им това е първият случай в българската практика, в който в един резерват при естествено бедствие се е взело решение за пълен отказ от каквото и да е човешко въздействие. Споменаваха се успешни примери за предотвратени аналогични измирания чрез изнасяне на увредената от смерчове дървесина в "Парангалица". Основен теоретичен аргумент за логиката на пълната ненамеса - съвременните резервати опазват не конкретни популации и видове, а естествеността на процесите.
Първоначално пред мен се твърдеше, че в един строг резерват законът забранява всякаква намеса. Е, при пожар можело да се направи нещо, но при други беди - не. В следващ разговор цитирах действителното съдържание на въпросния закон и поисках обяснение защо съм бил заблуждаван и какво е основанието за избирателното тълкуване: попитах дали по смисъла на написаното на практика може да се вземе решение в един резерват да се използва, да речем, напалм. Последва неловко потвърждение, че всъщност да, и накрая беше признато, че законът позволява всякакви методи за борба, стига те да са научно аргументирани.
Същите ме разпитваха какво е моментното състояние на гората и след разказа ми възкликнаха "Значи всичко е отишло!", тъй като от 2003 не били стъпвали в "Бистришко бранище". Цитирам обяснението им за неинформираността им дословно, моля за извинение: "После обаче ми писна (с ударение на а-то в писна) и заебах работата.". Бе ми заявено също така, предавам точно: "Никой не е мислил, че проблемът ще излезе извън резервата.". След това признание последва размишление кои популации на застрашени и редки видове, които обитават смърчовите гори, може и да изчезнат вследствие ставащото във Витоша...
Други от аргументите на същите хора. Смърчовата гора в тази планина била вторична екосистема, повлияна от човека, и следователно малоценна, така че измирането й и замяната й със самовъзстановила се (съответно първична и ценна) гора било положителен процес. На въпроса ми от колко време съществува тази вторична екосистема (и съответно откога датира човешкото въздействие) отговорът бе "От повече от две хиляди години.". Следващ довод за това гората да бъде оставена да измре бе монокултурността й. Първичната екосистема представлявала смесена гора, много по-устойчива на бедствия от всякакъв характер и съответно след измирането на горите от смърч самовъзстановените екосистеми биха били пак смесени и много по-жизнени.
По думите на директора на Природен парк "Витоша" г-н Тома Белев измиращата гора ще съхне, гние и пада за период от 10 до 20 години. Какви други вредители и бедствия може да се развият в мъртвите гори все още никой не ми е обяснил. Дали, кога и доколко гората ще може да се възстанови без човешка намеса също не ми е известно. И няма как да ми е, тъй като научни наблюдения на процесите в резервата през последните горе-долу две години сякаш липсват.
Относно средствата за борба, щадящи природата и съвместими със Закона за защитените територии. В разговор с лесовъди ми бе заявено, че в самото начало е било възможно да се направи опит за спиране на развитието на короядите без сеч и твърде силно увреждане на екосистемите - чрез пръскане с инсектициди, белене на кората на увредените дървета и поставяне на феромонови примамки (те са безвредни за дърветата, пречат на възпроизводството на конкретните насекоми) в ограничена зона около ветролома. Този метод бе отхвърлен пред мен от споменатите по-горе природозащитници с мотива, че е щял да изтреби всички насекоми в и покрай ветролома и да има ефект и върху следващите звена в хранителните вериги. На питането дали пълното измиране на смърчовите гори няма да има далеч по-тежки последствия обаче отговор не бе даден...
До няколко дни ще проверя дали са готови заключенията на екологичната оценка, изготвяна за РИОСВ - София.
Дано новата година е по-щедра на добри новини:

Синева

Редактирано от Cинeвa на 06.01.05 05:25.



Тема Re: С рискнови [re: Cинeвa]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано06.01.05 11:44



"Смърчовата гора в тази планина била вторична екосистема, повлияна от човека, и следователно малоценна, така че измирането й и замяната й със самовъзстановила се (съответно първична и ценна) гора било положителен процес. На въпроса ми от колко време съществува тази вторична екосистема (и съответно откога датира човешкото въздействие) отговорът бе "От повече от две хиляди години.". Следващ довод за това гората да бъде оставена да измре бе монокултурността й. Първичната екосистема представлявала смесена гора, много по-устойчива на бедствия от всякакъв характер и съответно след измирането на горите от смърч самовъзстановените екосистеми биха били пак смесени и много по-жизнени."


Това горното ме потресе, възмути и вбеси едновременно. Обяснението на шепа дебелогъзи некадърни и мързеливи бюрократи, които явно вземат заплати, за да не правят нищо.

Според теб може ли да се направи нещо в следните 2 направления:

1. Събраната от теб информация да бъде публикувана в някой от популярните ежедневници заедно с анализ кой, кога, какво и защо не е свършил. Още по-добре ако може да се изнесе по националната телевизия в някое от предаванията по горещи актуални теми като "БТВ репортерите" например.
Ако някой от клуба има познати журналисти може да помогне. Пък може да опиташ и направо да се свържеш с някой репортер от въпросното предаване. Те сигурно и сами търсят горещи теми от ежедневието за предаванията си.

2. Да бъде организирана някаква дискусия и да бъде принудено правителството поне в лицето на някой от официалните му структури като МОСВ или Министерство на Земеделието и Горите да се размърдат, да набележат мерки и да предприемат действия по поетапно разчистване и възстановяване / залесяване / на площите с вече мъртви гори. В крайна сметка това е работа на държавата, тъй като нейни структури не са си свършили работата в случая. По дяволите! Най-малкото трябва да уволнят няколко дебелогъзи, незаинтересовани висши чиновници. Тук евентуално може да помогне и Златна с нейните връзки със "За земята". Може би те вече и да са се опитвали да направят нещо по въпроса. Поне да се координират с тях евентуални бъдещи действия.



Тема Сигурно си пропуснал,нови [re: Hиkи]  
Автор Malama (стопанка)
Публикувано06.01.05 12:14



но тук в 2-3 теми имаше доста подробно писане за Бистришко бранище, благодарение на Синева, който се заинати и изтръгна доста информация от разните институции. Малко е да се каже, че историята е потресаваща и възмутителна. Такива доводи не стават и за смокинов лист. Писани са като за абсолютни дебили или за абсолютно незаинтересовани. Освен това мераците за лесни пари идеално пасват с космическия мързел на родноти ни чиновничество!

... От вратата ми почва пътека...


Тема А бързатанови [re: Cинeвa]  
Автор Malama (стопанка)
Публикувано06.01.05 12:16



повтарям, БЪРЗАТА екологична експертиза още я няма, нали!?

... От вратата ми почва пътека...


Тема Re: Сигурно си пропуснал,нови [re: Malama]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано06.01.05 12:25



Не! Нищо не съм пропуснал! Следил съм всички теми, но не съм писал никъде защото смятах, че няма да бъда полезен с нищо повече от изразена съпричастност.

Но думите, които цитирах в червено в предното си мнение наистина ме вбесиха. Трябва да си страшно безочлив, нагъл и абсолютно незаинтересован за да се опиташ да оправдаеш собственото си бездействие по този начин.

Дадох някои идеи, които не чак толкова блестящи, но повече от това не ми ражда главата. Смятам, че след като Синева положи толкова усилия да извлече и систематизира огромно количество информация може би ще има още малко хъс да направи тази информация публично достояние на една по-широка аудитория. Пък белким някой идиот-бюрократ се постресне и задвижи
ръждясалите институционални механизми.



Тема ...нови [re: Hиkи]  
Автор Cинeвa ()
Публикувано06.01.05 17:38



Според теб може ли да се направи нещо в следните 2 направления:

1. Събраната от теб информация да бъде публикувана в някой от популярните ежедневници заедно с анализ кой, кога, какво и защо не е свършил. Още по-добре ако може да се изнесе по националната телевизия в някое от предаванията по горещи актуални теми като "БТВ репортерите" например.
Ако някой от клуба има познати журналисти може да помогне. Пък може да опиташ и направо да се свържеш с някой репортер от въпросното предаване. Те сигурно и сами търсят горещи теми от ежедневието за предаванията си.

Уверен съм, че когато горите около център "Алеко" придобият изцяло кафяв цвят, скандалът ще излезе извън немногобройните групи на специалистите и овластените институции и ще придобие публичност. От една страна за този проблем трябва да се говори, но от друга се опасявам, че емоционалното отношение на неспециалисти като мен може да бъде употребено като инструмент за налагане на определено решение на ситуацията, което да бъде по-вредно от досегашното бездействие.
Направих опит да накарам една частна национална телевизия да се занимае с бедствието, но напразно. От мен бе поискано да издиря, систематизирам и изложа пред камера информацията по случая и освен това да организирам група от протестиращи, които да бъдат заснети на фона на измиращите дървета. Важно условие бе да представя ситуацията като конфликт на две противоположни тези. Да се очаква да свърша по-голямата част от работата на журналистите, да режисирам протест неясно срещу какво и кого, като елементаризирам един проблем с много измерения до противопоставяне на черно и бяло, при това да говоря от позиция на неспециалист и то преди да съм получил официална информация какво е състоянието на горите и какво може да се направи - това бе несериозно. Отказах.
От септември 2004 досега все още не съм успял да получа документ, който да обобщава настоящото положение и да предлага възможни решения. Когато такъв се появи (а именно резултатите от "бързата" екологична оценка), той ще бъде изпратен до някои медии.



2. Да бъде организирана някаква дискусия и да бъде принудено правителството поне в лицето на някой от официалните му структури като МОСВ или Министерство на Земеделието и Горите да се размърдат, да набележат мерки и да предприемат действия по поетапно разчистване и възстановяване / залесяване / на площите с вече мъртви гори. В крайна сметка това е работа на държавата, тъй като нейни структури не са си свършили работата в случая. По дяволите! Най-малкото трябва да уволнят няколко дебелогъзи, незаинтересовани висши чиновници. Тук евентуално може да помогне и Златна с нейните връзки със "За земята". Може би те вече и да са се опитвали да направят нещо по въпроса. Поне да се координират с тях евентуални бъдещи действия.

Такава дискусия по думите на проф. Димитър Пеев, директор на Института по ботаника към БАН и ръководител на групата, извършваща бърза екологична оценка за РИОСВ - София, предстои. Ще се опитам да осведомя форума и да присъствам, дано за часа и мястото на провеждането й да не се наложи да подавам поредно заявление за достъп до обществена информация...
Трябва да направя уточнението, че не г-н Тома Белев, директор на Природен парк "Витоша", е "професионалният природозащитник и еколог", заявил описаните в предишното ми мнение аргументи в подкрепа на пълната ненамеса. Авторът им е не чиновник, а деец на неправителствена организация. Любопитен съм дали НПО носят някаква отговорност за последствията в случаите, когато предлагат и осъществяват грешни идеи чрез натиск върху власти, научни институции, стопански субекти и гражданство?

Поздрави:

Синева


Редактирано от Cинeвa на 06.01.05 19:14.



Тема Re: ...нови [re: Cинeвa]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано06.01.05 18:57



Виждам че не си си губил времето, което ме радва. Радва ме, че има хора като теб, които се опитват да се борят за на пръв поглед обречени каузи.

Тъжно и тягостно ми стана да науча това, което си писал за частната национална телевизия, без значение дали тя е бТв или НТВ. Дори и журналистите ги мързи вече и са се изтарикатили да си изкарват хляба на гърба на другите. Какво да говорим за гражданска позиция?

Ами значи за момента няма какво да се прави... ще чакаме нова информация по въпроса от тебе.

Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.