Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:28 24.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ...нови [re: Cинeвa]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано11.01.05 18:23



За съжаление е така!
Прав си - търсят ПРОТИВОПОСТАВЯНЕ, а не търсят ИСТИНАТА!
Това е абсурда на мас-медиите и на т.н. им култура...
Прав си, че всичкия шум, който предстои да се дигне най-късно до есента, може да развали повече, отколкото да поправи...
Затова колкото по-рано и по-задълбочена информация се натрупа до тогава, толкова по- голяма е вероятността тя да предотврати безумните реакции на политиците и институциите, които могат да последват след медийната истерия, ако няма на каква база да вземат решенията си.

Затова - призовавам всички, които могат да кажат нещо съдържателно по темата, да го направят - щом никой от тези, на които това им е работата не го прави, може да се опитаме всички ние, които обичаме природата и планината, и най-вече ИСТИНАТА, да го направим вместо тях, доколкото ни стигнат силите - все ще е повече от нищо и все трябва да е от полза!



Ако някой познава разпространението на дървесните видове в 10-20 км около засегнатите райони, нека напише тук, това е много ценна информация, за да се оцени риска от по-нататъшно разпространение на епидемията.

Ако някой знае кога, как и кой части на Витоша са били залесявани - нека разкаже - това може да е поучително.

Ако някой има време да се разходи из изсъхналите гори - нека разкаже какво е видял, да покаже снимките, които е направил на гората, на насекомите.

Интересно е дали и колко се въди и полезния бръмбар, който се храни с корояда.

Интересно е какво става с животните в резервата - мигрират ли и в какви посоки?

Интересно е дали вече се забелязват признаци на ерозия, пресъхват ли извори, поточета, реката (тези едва ли още, но рано или късно ще се появат)?

Растат ли млади дървета, колко и от какви видове са?




Тема Re: Бистришко бранищенови [re: ekoлor]  
Автор Typиcт ()
Публикувано18.07.07 10:30



Връщайки се пак на това мнение, и четейки написаното

се съмнявам в твърдението че, това което се случва не е от нехайство

Ето и статията във в. Новинар, бр. 164 от 2007 г.:

Короядът изяжда Витоша
Над 600 хектара смърчова гора е затрита за броени години
[ 2007-07-13 ]Десислава Боцева


Една 3-милиметрова буболечка педантично унищожава смърчовете във Витоша. Нашествието на корояда типограф
заплашва да погуби парка. Положението в момента е трагично, защото короядът се разпространява много бързо и унищожава вековни дървета. Изсъхналата гора ярко контрастира с останалата зеленина и гледката е потискаща. Стотици дървета лежат повалени по цялата територия на природния парк. Размножаването на корояда протича под кората на нападнатите дървета, където ларвите на насекомото прегризват проводящата тъкан. В резултат на това се нарушава движението на вода и хранителни вещества в дърветата и те загиват.

История

През 2001 г. смерч връхлита Витоша и поваля 60 хектара смърчова гора в местностна Офелиите и резервата Бистришко бранище. От поразените участъци започва масово разпространение на корояд, което е стимулирано от благоприятните климатични условия и стреса в горската екосистема вследствие на бедствието. Първоначално е смятано, че гората сама трябва да се справи с вредителите, но това не става. Въпреки че почти веднага се взимат мерки, експертите не успяват да спрат набезите на вредителите. Това довежда до загиване на над 600 хектара смърчови гори само за няколко години. Незабавно започват да се секат изгнилите дървета, защото короядът се разпространява бързо. Едно поколение, развило се в едно дърво, напада нови десет здрави дървета.
Разпространението на корояда и изсичането на дърветата води от своя страна до загиването на ценни местообитания за редки и защитени видове. Намаляването на горската покривка не само пречи на развитието на Витоша като природен парк, но и влияе негативно на пречистването на въздуха в София. Според специалисти от Държавното лесничейство, ако разпространението на вредителите продължи, Витоша ще остане без здрави дървета.
Нападнатите от корояди дървета се познават лесно по кафявите стърготини, които вредителят изхвърля при пробив в кората, както и по окапвалите и или почервенели листа. Около 1000 корояда са достатъчни да унищожат едно напълно здраво дърво само за осем седмици. Бръмбарите снасят яйцата си под кората и от тях се излюпват около 50 000 нови бръмбарчета.

Мерките

които могат да се вземат и се вземат в момента, са няколко. Преди всичко заразените и изсъхнали дървета трябва незабавно да бъдат изсичани. Според Йордан Рангелов от Държавното лесничейство най-бързият и сигурен начин за премахване на короядите е пръскането с химикали, но това във Витоша не може да се осъществи, защото има статут на природен парк. Затова специалистите пръскат местата на дърветата, където се развиват короядите, с биопрепарати. За да ограничат размножението им, лесничеите са поставили капани за корояди, които представляват кутии с привличащи бръмбарите вещества, наречени феромони. Така събираме милиони корояди, казаха от лесничейството. Другата примамка, която се използва, са уловните дървета. Поставят изкуствени дървета и когато короядът ги нападне, експертите махат дървото и по този начин улавят бръмбарите.
Въпреки всичко най-сигурното средство е изсичането на изсъхналите дървета, твърдят от Държавното лесничейство. В резервата Бистришко бранище бяха забранили сечта и сега там всичко е изсъхнало и погубено, припомнят те.
Според лесничеите има спад в разпространението на корояда, но проблемът си остава. Изсечени са стотици хектари гори. На тяхно място са насадени нови смърчове, но те ще достигнат до необходимата височина и ще образуват гора след около 80 години. Дотогава равносметката за природен парк Витоша си остава същата - хиляди погубени и повалени дървета и огромни пусти петна в горите.

Проблемът в Европа

В Европа през последните десетилетия вследствие на зачестилите силни бури короядът типограф е засегнал милиони декари смърчови гори. В по-голямата част на европейските резервати е възприет подход на намеса след природни нарушения. Например в германския Национален парк Баварска гора над 40 000 декара загинали смърчови гори са в преход към по-устойчиви естествени гори. Не по-малко плашещо е положението в боровите гори на Британска Колумбия (Канада), където поради меките зими короядите са засегнали 50 млн. декара гори. Вследствие на климатичните промени и масовото развитие на корояди след 1987 г. в Южна Аляска са загинали смърчови гори с площ над 16 милиона декара.



Тема Re: Бистришко бранищенови [re: Typиcт]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано18.07.07 15:31



Нещо много нафталинена е тази статия, нищо че е с онзидешна дата.

НЕ Е ВЯРНО, че короядът продължава със забележими темове да унищожава смърча на Витоша!
Почти от самото начало на епидемията следя внимателно пораженията и много се бях притеснил за оставащата жива гора.
Без съмнение, тази година на практика НЯМА нови засегнати територии от страната на Алеко. Вероятно и от стрната на Офелиите няма, но за там нямам лични наблюдения.

Не съм специалист, но в интернет прочетох, че типографа има естествен враг - друг подобен бръмбар, за който никъде не съм чул да се споменава по повод на витошния случай. Но логично е щом тук се въди корояда, да се въди и вида, който се изхранва с корояди. А бумът в популацията на ips typographus, макар и с известно закъснение задължинелно следва да доведе до бум в популацията и на thanasimus formicarius или на друг подобен хищник, ако има такъв. Не вярвам типографа да е измрял през зимата - не мисля, че имаше условия за това, а и той добре се крие не само под кората, но и в земята на топло. Някой го е спрял - негов естествен враг, най-вероятно именно thanasimus formicarius...
Затова смятам, че в близките няколко години не следва да очакваме короядна опасност. После, когато хищникът унищожи масово короядната популация, и неговата ще претърпи упадък, корояда ще се поувеличи, хищника - след него и т.н. на вълни, но вероятно с бързо затихваща амплитуда. Накрая пак ще се стигне до устойчиво равновесие, стига междувременно да не се случи някакво ново бедствие. При всяко положение, числеността на короядите и на враговете му трябва да се следи непрекъснато и при нужда да се взимат съобразени с естествените условия решения (за количество и места на феромонните капани и т.н. и т.н.)
Но да се говори с лека ръка за масови сечи - НЕ! НЕ БИВА!
Защото много добре видяхме какво стана при "санитарната" сеч от "Алеко" до "Лалето" - изсякоха колкото сухи дървета, толкова и ЖИВИ! Ще кажат че не са, ама всички ги видяха! Оставили са малко сухи дървета, не знам защо - да бяха доизсекли тях (не че се налага, те са на 100 метра от пътеките и на никого не пречат, дори и на гората) вместо да секат живите наред...



Тема Re: Бистришко бранищенови [re: .mitko.]  
Автор Typиcт ()
Публикувано18.07.07 16:18



Митко, не знам от кога е твоята информация-наблюдение, но в неделя имах възможност да огледам смърчовата гора от високо - "на око" почти половината от смърчовата гора в Бистришко бранище е изсъхнала...

Дори има изсъхнали дървета около поляната около п.д. Погледец, което изобщо не е успокояващо... За мен единственият начин е да се послушат специалистите-лесничеи, иначе ще се достигне до естественото заличаване на резерват Бистришко бранище...

Турист



Тема Re: Бистришко бранищенови [re: Typиcт]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.07.07 11:49



Хм, извинявай, но ти май не си се качвал скоро на Витоша.
Бистришко бранище е в това положение от по-миналата година и от тогава насам аз лично не съм забелязал значима промяна.
Засегнатите участъци наистина са ОГРОМНИ!
Според мен доста повече от половината от площта на рзервата.
Има големи петна (гората е като покрита с огромна маскировъчна мрежа) и по рида източно от Витошко лале, има голими петна и между пистата и Алеко (за това посах в продния пост - в този участък обезлесиха доста грубо, с което не съм съгласен).
Но не съм видял новоизсъхнали дървета от миналото лято насам. Това не значи, че няма такива, но определено значи, че бройката им е незначителна.

Гарантирам ти, ако короядът напредваше и през последните две години както през по-предните две, вече щеше да е стигнал до Люлин, но такова нещо не се случи. Епидемията приключи засега. Остава да дадем шанс на гората да израсте отново. Не казвам, че трабва да се залеси изкуствено и резервата, а само, че не трабва повече да се допускат злоупотреби и евентуална неуместна човешка намеса като голага сеч и на живи дървета покрай мъртвите в гората край Алеко.

Горите са жизненоважни не само за диват природа, но и за обитателите на близките и далечни градове и села. Време е всички а проумеят това и да се отнасят с респект към природата, от която ЗАВИСИМ всички ние, качеството на живота ни, както и самия ни живот.



Тема Re: Бистришко бранищенови [re: .mitko.]  
АвторPep (Нерегистриран)
Публикувано19.07.07 16:39



С тези изсъхнали, проядени дървета заради корояда в съчетание с някои пишман туристи, които не издържат без цигара и 1 час и после я хвърлят където и падне и особено със съчетание с най-голямата суша и най-високите температури за Софийското поле, които се очакват този месец бих направил прогнозата, че Витоша поне (дай Боже), ако не я сподели съдбата на Атинската витоша - Парнита (Париняс), то най-малкото ще има огромен пожар....



Тема Не прави такива прогнози! [re: Pep]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано20.07.07 11:18



Сухите дървета са сравнително в страни от туристическите пътеки.
Мъртвата дървесина постепенно става пореста и задържа влага (докато се изпари - според дъждовете и слънцето).
Цигара не може да запали директно дърво, било то и сухо - първо ще запали суха трева и храсти, а после сигурно е все тая дали е мъртва или жива гората, огъня не избира.
Така че, едва ли короядът е завишил много опасността от пожар според мен.
Опасността идва основно от съзнанието и поведението на туристите. А то надявам се, отива поне на малко по-високо ниво при вида на пораженията от корояда. Не ни стига естественото природното бедствие, ами и изкуствени да си навличаме. Затова, ако обичаш, не прави повече такива прогнози, не наливай масло там, където не искаме да пада искра!



Тема Прогнозата се сбъднанови [re: Pep]  
Автор Typиcт ()
Публикувано03.07.12 15:52



за съжаление



И още нещо за корояда:
"Проф. Пламен Мирчев: Без борба срещу корояда типограф, след няколко години на Витоша няма да остане иглолистна гора
03 юли 2012 | 15:28 | Агенция "Фокус"
Начало / Земеделие
София. Пожарът в резервата „Бистришко бранище” е на мястото, където на 22 май 2001 г. се разрази смерч и повали около 60 хектара смърчова гора. Това прави гасенето му изключително трудно. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Пламен Мирчев от Институт за гората към БАН. Проф. Мирчев е доктор на селскостопанските науки и специалист по насекомите. Гасенето на пожара ще бъде трудно, защото това не е обикновен пожар в гора, а е някаква клада - натрупани огромни дървета, като на места има паднали едно върху друго. Представяте ли си каква клада е това. Някои дървета са с диаметър около метър, понеже там беше около 100-годишна гората. Тогава по-голямата част от дървета бяха изкоренени и паднали на земята. Съвсем малка част около 1% бяха пречупени и стърчаха, каза още той.
Преди 11 години проф. Мирчев е изследвал пострадалия от торнадо район на Витоша и е предложил падналите дървета да бъдат премахнати, поради опасност от епидемия от паразита корояда типограф.
„Резерватът е една малка част от Витоша и трябва да се преосмисли статутът на тази площ. Каквото решат - ако решат да бъде биосферен резерват, тогава да се третира като такъв – с буферни зони, с ограничение на влизане на външни хора, а не както сега. Второто възможно решение е - да му се промени статутът. Не виждам вече какъв биосферен резерват може да бъде. Това са двете възможности, каза проф. Мирчев.
По-голямата беда не е в резервата, където смърчовите формации са заминали, но трябва да се помисли за останалата част на Витоша. Там трябва да се води дейност срещу разпространението на корояда типограф, защото както е тръгнало, след няколко години на Витоша няма да остане иглолистна гора, посочи още проф. Мирчев.
Красимира ГЕОРГИЕВА "

--------------------------------


Тема Re: Прогнозата се сбъднанови [re: Typиcт]  
Автор Typиcт ()
Публикувано06.07.12 13:47





В интервюто се разглежда и големият проблем с корояда, нападнал витошките смърчови гори.

--------------------------------


Тема Re: Прогнозата се сбъднанови [re: Typиcт]  
Автор Typиcт ()
Публикувано11.07.12 11:22





--------------------------------



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.