Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:49 17.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ...нови [re: Cинeвa]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано28.09.04 03:17



Синева, виж нищо лично. Именно, за да не се усъмниш в подобни намеци от моя страна съм го написал веднага след това и това изречение: " Понеже вярвам, че е не по-малко кофти да се говори наизуст, веднага излизам от тази сфера и споменавам само това, което е факт и с което съм запознат."

Пишем по никое време и явно може би сме уморени и има опасност да изпуснем някои подобни дребни, но важни за добрите отношения, подробности и уточнения.

Просто исках да си изкажа мислите по темата и да споделя някои свои притеснения.

Безименният връх над х. Козя стена вече се казва "Котето"


Тема Не мога да приема думите ти!нови [re: Yogi]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано28.09.04 03:39



"Кофти е когато хората се слагат под общ знаменател и е кофти също така, когато се налага и раздухва масово схващане, което лесно намира почва сред въобще незапознати с проблематиката лица."

Поставяне под общ знаменател? Досега съм имал предвид конкретни организации и институции, част от тях съм назовал, част - не. Когато не съм посочвал кого имам предвид, съм говорел за някои природозащитници, не за природозащитниците изобщо.
Налагане и раздухване? По гьобелсовски... Що за отношение?!
Масово схващане, което намира почва сред въобще незапознати... А какво по-точно е моето схващане, което се оказва и масово, тъй като до момента аз предавам казаното от други и задавам въпроси?



Тема Забелязвамнови [re: Cинeвa]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано28.09.04 05:32



едва сега, че във въпросите си съм наричал корояда ксилограф... Надявам се да бъда извинен заради часа на писане и това, че не съм специалист в нужната област - ксилон на гръцки означава дърво.

КОРОЕД-ТИПОГРАФ (Ips typographus) ель предпочитает один из самых известных короедов. Это цилиндрический жук, длиной до 5,5 мм, с блестящим, коричневатым густоволосистым телом. В задней части надкрылий имеется «тачка», по краям которой с каждой стороны сидят по четыре конусовидных зубца. Он распространен очень широко, встречается во всей Европе, на Кавказе, в Сибири и на Дальнем Востоке, в Китае и Корее. В сомкнутых здоровых насаждениях он редок и достигает высокой численности главным образом на лесосеках, гарях, ветровальных участках, а также по опушкам. Этот вид заселяет весь ствол, но предпочитает участки с толстой корой. Ходы его гнезда располагаются во внутренних слоях коры и лишь слабо отпечатываются на древесине. От брачной камеры вверх и вниз по стволу отходят один - три маточных хода длиной до 15 см, короткие личиночные ходы постепенно расширяются и заканчиваются куколочными колыбельками. Жуки зимуют в старых ходах или выгрызают собственные ходы в наружных слоях древесины.







Тема Re: Не мога да приема думите ти!нови [re: Cинeвa]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано28.09.04 05:47



Виждаш, че нямам желание да се впускам в излишни спорове на теми, за които не съм компетентен. Изказах мнение, така както са го направили и други. Ето ти си отворил тема, а тук има втора подобна. Аз също немога да разбера защо във всяка моя дума се опитваш да откриеш някаква завоалирана асоциация само с твоите постинги.
Поставям точка, че ще изтърва влака ....

Безименният връх над х. Козя стена вече се казва "Котето"


Тема Мнението тинови [re: Yogi]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано28.09.04 06:10



в което се чете "re: Cинeвa", бе достатъчно грубо, за да поискам обяснение.



Тема Лелее!нови [re: Cинeвa]  
Автор Zlatna (търсеща)
Публикувано28.09.04 11:25



Значи единият е седял поне до 5 сутринта, а другият до 6 и сте се обяснявали лично ли е или не е лично насочено еди-кое си мнение...
Отдавна попреглеждам темата на Синева, защото съм запозната донякъде с проблема.
Мисля, че първо Синева трябва да си изясни понятията "екология", "еколог", "природозащита" и "природозащитник", защото те не са синоними:)
Също така да си изясниш разликите между природен парк, защитена местност, резерват,поддържан резерват... Не можем да спасим гората от самата нея... Аз не съм еколог, не това е професията ми...от време на време се занимавам с природозащита...Не знам за теб, но мисля, че човекът сам по себе си е твърде нищожен с решенията си и не само не може, но и няма право да се бърка в хармонията на гората. Смъртта й също е част от живота, колкото и абсурдно да звучи.
И мисля, че не бива всеки път да бъдем тооолкова мнителни, да се търси все под вола теле, все задни мисли и какви ли не ужаси!.. Ето, ако наистина се притесняваш за природата и себе си може да дойдеш на протеста срещу ГМО-закона в сряда.
Поздрави!
Златна



Тема Re: Бистришко бранище- и другаде! Снимки от есентанови [re: ekoлor]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 19:06



Качих малко снимки във www.photo-forum.net в албума "Списание Одисей" с идея ако в списанието имат доброто желание да напишат статия по този въпрос - материали могат да вземат от тук и от където успеят да съберат. Там не успях да сложа линк до темите в клуб туризъм и екология (т.е. некакви линкове не съм сложил)

АКО НЯКОЙ РАЗГЛЕЖДА СНИМКИТЕ, МОЛЯ, НЕКА СЕ ОПИТА ДА СЛОЖИ ЛИНК ДО ТЕЗИ ТЕМИ, АЗ НЕ УСПЯХ!

Допускам, че системата отхвърля някои символи и трябва да се пише с %ХХХ, но нямам възможност да се боря сега с това













Епидемията не е само в резервата, има я и на километри на запад от него, а също и на югоизток (а вероятно и не само там!)...

Няма такова животно "Изолирана екосистема"... Земята е цял организъм... и не може да се лекува само един резерват...



Тема Лично мнениенови [re: ekoлor]  
АвторMoмчo (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 12:02



Темата придобива философски измерения,
за това бих желал и аз да се включа въпреки че не съм еколог, природо-защитник и т.н.
Истината ( за мен ) е че короядите не са проблем, или не са истинския проблем на гората. Те не са проблем защото са част от естественото многообразие.
Проблема на гората е човека. Витоша не е естествена планина откакто е стъпила автомобилна гума в полите й.
Не може да се отдели едно парче от гората и да кажеш - ето тука това ще го оставим на естествените процеси - просто защото ЦЯЛАТА ПЛАНИНА НЕ Е ВЕЧЕ ЧАСТ ОТ ЕСТЕСТВЕНИТЕ ПРОЦЕСИ.
Във Витоша няма вече ( достатъчно ) вълци, мечки, елени и ПТИЦИ. Птици който да регулират пре-разпространението на дървоядните насекоми. Птици няма в цялата планина и в частност резервата. Птици няма щото там където не е резерват бръмчат джипове на селяци който са тръгнали да си изпробват колите, птици няма щото се гората се изсича безпощадно за нуждите на "Софстроя", птици няма защото ВИТОША Е ПРЕНАСЕЛЕНА!
Абсурдно е да се твърди че в резервата протичат естествени процеси, защото той е част от една "покорена" от човека планина.
Еколог не искам да оспорвам твоето становище, но много е пресилено да се твърди че трябва да оставим природата на естественото си развитие. Просто няма такова.
Какво е решението ?
Решение за мен няма.
Проблема е глобален - борба за оцеляване.
В борбата на човека за оцеляване, той се бори с болестите ( в повечето случай успешно ) , прокарва пътища, размножава се, бори се с други хора за надмощие , стимулира икономически разтеж, размножава се, сече повече и повече гори защото има все повече и повече хора който трябва да се топлят, да живеят някаде. Сече гори защото трябва да има икономически разтеж, туризъм, дърводобив, ако разтежа на БВП е по малко от 2% , трагедия !
Цялата философия на текущата стратегия за оцеляване наречена "Икономика и Финанси" се основава на поддържане на икономически разтеж. И човека расте, сече, размножава се. И когато изсече Амазонската джунгла, ще обави останалия 1% от нея за резерват и ще каже, това ще оставим като "естествена среда" . ХАХАХА.
Естествена среда ли ? Когато отгоре върху това парче земя вали киселинен дъжд , вследствие на промяна на климата, това естествена среда ли е ?
Решението е - Обичайте, хора, планината, ходете в нея, радвайте се на гоата, колкото можете, щото утре няма да я има.
Пък и вижте: декември е , 11 градуса целзий, много естествено няма що, чакайте следващия епизод от поредицата - човека, великия всемогъщия гений !



Тема Re: Бистришко бранищенови [re: ekoлor]  
Автор gorskiq (ловец и рибар)
Публикувано03.12.04 14:55



здравеите
наистина проблема с изсичането на горите в България е сериозен.по мои лични наблюдения ако не се направи нещо по въпроса до няколко години няма да останат гори в много райони в страната.аз съм от Русе и мога да кажа че поне половината град се отоплява на твурдо гориво-дърва и въглища.
виждам също и как всяка година никнат и никнат нови сечища.но досега не съм видял ново залесено място,поне където съм бродил из горите.единствено тази година има залесяване с 120000 дъбови фиданки и то в района на Природен парк "Русенски лом".обезлесяване с такива темпове наистина е пагубно за дивата ни флора.понеже съм млад(кандидат) ловец пак по мои наблюдения пагубно намалява и някои видове дивеч.за щастие други видове увеличават броя си,но специално за животните фактора за тяхното изчезване е сувсем друг-ходещ на два крака.
а специално за Бистришко бранище според мен колкото и нелогично да изглежда за някои е наи добре да се изсекат засегнатите дървета или така наречената "санитарна сеч".единствено така може да се спасят останалите незасегнати гори.пък и от икиномична гледна точка приходите от дурвения материал могат да се изразходват за залесяване или за благоустроиване на резервата.
НО винаги има едно "но" стане ли въпрос за такива работи а не само за това нашите "прекрасни" и необмисляни навреме(това е лично мое мнение) закони на позволяват да стане наи приемливото и благоприятно рещение на нашия(даден) проблем.



Тема Re: Бистришко бранище - И по светанови [re: ekoлor]  
АвторMitko (Нерегистриран)
Публикувано08.12.04 13:42



Ако причинителя е Ips typographus, едно бързо търсене по "Ips typographus" wood disaster върна 60 линка:



Ето няколко от първите, без претенция за представителност и изчерпателност:

Това е енциклопедична справка за Ips typographus, като накрая има линк към кратък обзор на множество реални случаи (втория).



В този PDF изглежда има изследване на разпространението му при аналогичен на нашия случай с повалената от вятъра гора:


И тук става дума за повалени от вятъра дървета, този път в Австрия:


и т.н.

Често се споменават в заглавията Норвегия, Дания, Чехия(?). Почти навсякъде се говори за епидемия сред смърчовата популация след локални поражения от силен вятър.

Прави впечатление, че преобладават години след 1990 (въпреки, че срещнах поне една дата и от 70-те), което не звучи никак успокояващо по отношение на евентуалния пръст и на промените в климата.

Изглежда нашия случай не е нито първия, нито последния, както и можеше да се очаква, така че имаме възможността (или по- скоро задължението) да се поучим от опита на другите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.