Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:11 27.04.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема член, алинея, точка - съкращениянови  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано02.12.15 08:05



Колеги, превеждам обвинителен акт. В него става въпрос за престъпление по чл.322, ал.2, пр.2 и пр.3, алт. 10, т.1

Въпросът ми е:
какво е пр.? - предполагам, че е параграф
алт? - алтернатива?

Сега. Проблемът идва от това, че на руски точките, алинеите и членовете се посочват по обратния ред. Почва се от точките, след това алинеите и най-накрая се посочва члена. Къде при такова подреждане би следвало да наредя в изречението "алт. 10, т.1"? Алтернативата на е на параграфа ли?
Достатъчно ясно ли си зададох въпроса? Помогнете ми, моля.

Редактирано от Brezichka на 02.12.15 08:22.



Тема Re: член, алинея, точка - съкращения [re: Brezichka]  
Автор xakepxakep (пристрастен)
Публикувано03.12.15 02:50



пр. е предложение, т. е. изречение. Очеваден русизъм. Така е в по-стари нормативни актове. За параграф на български се използва знакът § и то главно в заключителни и преходни разпоредби.

алт. навярно е алтернатива. Само че в нашия НК чл. 322 е:

Чл. 322. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който не попречи на извършването на очевидно тежко престъпление, ако е могъл да стори това без значително затруднение и без опасност за себе си или за другиго, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.

Не се връзва с даденото, т. е. въпросът е неясен. На български най-вероятно нещата са си в логичен ред, т. е. на руски се пишат в обратния на нашия. Но докато не видя истинския член, не мога да кажа със сигурност.

Редактирано от xakepxakep на 03.12.15 02:57.



Тема Re: член, алинея, точка - съкращениянови [re: xakepxakep]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано03.12.15 12:32



Хакер, нарочно промених члена, истинският е друг: 321
Не мисля, че "пр." е предложение, понеже на места се среща и "изр." т.е. изречение
Няма как да преведа и "пр." и "изр" по един и същи начин.

Разбираш ли ме? ето ти малко копи-пейст: ...
за престъпления по чл.321, ал.З, пр.2 и пр.З, алт.10, т.2, вр.ал.2 от НК; по чл.354а, ал.2, изр.2, т.1, пр.2 от НК и по чл.354а, ал.2, изр.2, т.1, пр.2 от НК



Тема Депо?нови [re: Brezichka]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано03.12.15 15:36



Какво значи депо:
Наркотичните вещества се укривани в различни тайни квартири и депа в гр. ...

Може ли да е някакъв тайник?

Редактирано от Brezichka на 03.12.15 15:37.



Тема Re: член, алинея, точка - съкращениянови [re: Brezichka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.12.15 11:44



Синоними са предложение и изречение. Както се писа по-горе, очевиден русизъм е едното.
Алт. е алтернатива. И е част от предложението (верно баси думата) - когато в него се изброяват варианти ("укрие, придобие, произведе или не знам какво си направи" примерно).
Депото не мисля, че е термин, а е просто място - сграда, склад, тайник, де да знам какво, където се складират наркотиците. Виж по контекста, но вероятно се има предвид цялото помещение или сграда. С все организацията на депозирането. ;)

Виж Гугъл:

Редактирано от MupaM на 04.12.15 11:50.



Тема Re: член, алинея, точка - съкращениянови [re: MupaM]  
Автор chaiche-184488 (непознат )
Публикувано04.12.15 13:09



Предложение и изречение НЕ са синоними при цитиране на правни разпоредби. Понякога е възможно да е цитирано например чл. 21, ал. 2, изр. 3 - и тогава е изречение. Но предложение си е предложение в самото изречение. Предложение е например, когато се изреждат варианти на осъществяване на деянието, както сте дали примера, "укрие, придобие, произведе...", възможни са и други варианти "с користна цел или с цел да извърши престъпление по чл...." . Алтернатива е подизреждане - в конкретния пример членове, съдържащи състави на престъпления, които е искал да извърши обвиняемият.



Тема Re: член, алинея, точка - съкращениянови [re: chaiche-184488]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.12.15 15:04



Да, така било, сори.

Изречение очевидно си е цялото изречение от главната буква до точката, не е синоним на предложение. Предложението се оказва подраздел на изречението, а алтернативата - подраздел на предложението. Погледнах реални присъди в нета. За свое извинение ще кажа, че никога, освен като младши съдия, не съм работила наказателно право, както и никога при квалификацията не съм използвала тези фамозни думи (не е задължително, дори в ВКС направо си препоръчва да не се прави), а единствено цифри и букви, съответно и не съм се старала да съм сигурна какво значат. Извинявам се.

Редактирано от MupaM на 04.12.15 15:15.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.