Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:29 01.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема До скандинавиститенови  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.12.14 16:26



Името на кралската династия Ваза как точно се произнася на шведски?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: До скандинавиститенови [re: Black Wolf]  
Автор DyadOmraz (ентусиаст)
Публикувано26.12.14 00:53



Ако бях скандинавист, щях да ти отговоря, че се произнася "в@са" - (@-удължен звук между о и а, повече към о, и @-то и а-то са ударени, като а-то е леко притворено, а не отворено като нашето), защото съм бил много пъти в Швеция и съм ходил във Васамузеет, който всъщност е музей на най-добрия за времето си кораб, уви потънал още при пускането си на вода, а не на династията Васа, но двете имена се произнасят еднакво - "в@са".

За съжаление не съм скандинавист, така че ще трябва да почакаш да се появи някой такъв.

ПП Намерих нещо по-убедително -



Редактирано от DyadOmraz на 26.12.14 01:03.



Тема Re: До скандинавиститенови [re: Black Wolf]  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано05.01.15 09:33



Нещо по празниците не можех да пиша във форумите, но сега се оправи, та да кажа макар и със закъснение нещо по принцип.
Това с произнасянето на оригиналния език едно време беше болка в клавиатурата, но след въвеждането на translate.google.com вече се решава тривиално: избираш езика, ако трябва активираш екранната клавиатура за него, въвеждаш думата/фразата и натискаш иконата с говорителчето, за да я чуеш произнесена от native speaker.
Знам, че си решил проблема или вече не е актуален, ползвам само повода, за да припомня на колегите да ползват и този чудесен ресурс.

Life is a zero sum game.


Тема Re: До скандинавиститенови [re: Black Wolf]  
Автор Cioccolata (непознат)
Публикувано13.01.15 08:14



Само да уточня, че в шведския няма "з" (не се чете "музеет"

). А иначе по питането на Вълка аз вече отговорих на лична бележка, но тук да допълня: наистина дългото "а" се чете по-затворено - може да се опише като нещо средно между "а" и "о". Но на български се транскрибира с "а". Така че отговорът в крайна сметка е "Васа".

Уточнявам, че съм Sol y Sombra в нова премяна.

Редактирано от Cioccolata на 13.01.15 08:14.



Тема Re: До скандинавиститенови [re: Cioccolata]  
Автор DyadOmraz (ентусиаст)
Публикувано13.01.15 09:19



Човекот питА как се ока, а не как се пише. Тва пръво.

Второ, я тва "музеет" съм го чувал на место преди има няма десетина лета. Нормално е с-то пред гласна да ми се е счуло "з". По конкретното питане обаче съм изряден (мерси на ивз, че ме подсети, че в гугъл транслатора може и да се слуша, бях забравил).

Трето, ако човекот имаше баре малце възпитание, щеше да окне баре едно мерси.

Нейсе, ние сме свикнали на великани, дето ги е гнус и мерси да ти рекат, щото те... нали... пък ти... нали...

И четвръто - последно. Сметам дека коги некой пита в един форум в откирта тема, е редно да му се отговори в темата, а не на бележки, та и другите простаци да се поучим малце, ама както рекох - свят широк - п.тки разни.





Тема Re: До скандинавиститенови [re: DyadOmraz]  
Автор Cioccolata (непознат)
Публикувано13.01.15 09:43



Дядо, отговорих с бележка, защото не можех да пиша в темата. Организационни недоразумения





Тема Re: До скандинавистите [re: Cioccolata]  
Автор DyadOmraz (ентусиаст)
Публикувано13.01.15 10:10



Добре, просто да ти е!



Знам, че казваш истината, щото и аз тогава не можах да отговоря веднага по обичая си, понеже ВИП-ването на клуба не ми даваше да пиша.



Тема Re: До скандинавиститенови [re: DyadOmraz]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.01.15 15:37



На когото е требвАло съм благодарил.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: До скандинавиститенови [re: Black Wolf]  
Автор DyadOmraz (ентусиаст)
Публикувано13.01.15 16:43



Браво! Знаех си, че си добро момче!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.