Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:30 14.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За революциите... и още нещонови  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано25.11.14 10:53



Бях май в четвърти клас. Още нямах ски. Бяха скъпи. Имах шейна. Обикновена, магазинска, не специална, метална, правена от баща ми, като на доста момчета от махалата.

Веднъж като ме викнаха да се пързаляме на близкия баир, в бързината не само не съм заключил входната врата (това се правеше рядко и е разбираемо), но тичайки от стая в стая да си събирам партакешите, бях оставил всички врати в къщата, включително входната, широко отворени.

В един момент чух гласа на баща ми. Гласът му винаги ме стряскаше, защото в най-добрия случай ми намираше някаква работа, а обикновено все за нещо ми се караше. Прибрах се тичешком. Баща ми ме започна още от пътната врата, а като стигнах до входното стълбище замахна да ме удари с кухненската лопата (в София й викат фараш). Не ме улучи и това още повече го ядоса. Дръпна шейната от ръцете ми, замъкна я към сайванта, грабна брадвата и прас-прас-прас, направи я на парчета.

После майка ми се прибра. Аз рева, тя реве, заплаши баща ми, че „ще си грабне детето и…“. На другия ден баща ми кротко сковаваше шейната, напасвайки парчетата сякаш редеше триизмерен пъзел. Шейната още си седи в дърварника. Не знам защо не съм я изхвърлил.
С известно опростяване, на подобен принцип действат революциите. Ядосал се народът за нещо си, в един момент от най-дребното му причерняло, размахал брадвата и прас-прас-прас…

Приказките обикновено свършват с „…и заживели щастливо!“. Разказите за революциите обикновено завършват с последствията от „прас-прас-прас“.
Искам да кажа, че обикновено революциите, независимо как са подготвени и прокламирани, свършват с разрушението, а последващият етап на ново съграждане е дълъг и мъчителен и най-често няма нищо общо с предхождащата го революция.

Та! Рашедо, ти като с извадена лява гръд събираш под знамето си преводаческия пролетариат на борба срещу гнета на агенциите, докъде ти стигат виденията? Как я виждаш ти преводаческата чиста и свята република. Само по възможност без „както е казал Маркс, Енгелс, Ленин и съответните им съратнички“. ТИ как си ги представяш нещата вечер като се завиеш с юрганя и впериш поглед в тавана?
Като победи революцията:
1. Ще има ли агенции или отнюд?
2. Ако ще ги има, като как ще работят те за благото преводаческо?
3. Ако ги няма, как ще работят преводачите за собственото си благо?
4. Как ще предпазим враговете с партиен билет да не се изкушат пак да си създадат агенции, ама само за тях си?
5. Кой и как ще казва кой е бил активен борец и заслужава да се зове преводач и кой има още много боб да яде?
6. ?
7. ?


Ей така простичко ми го разкажи. Като на шест годишен.



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: DyadOmraz]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.11.14 16:13



Защо се занимаваш с хорските обсесии? Вярно, че те в един момент стават досадни, ама май повечето хора тук дадоха "свободно" на въпросната тема, така че е излишно да се търкаля повече...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: Black Wolf]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано25.11.14 16:30



Скука братчед, голяма скука! А не е като да си вдигна шапката и да ида да си разхождам кучетата.





Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: DyadOmraz]  
Автор Eaglet (eyeful)
Публикувано26.11.14 20:10



Странни въпроси - достатъчно е да погледнете ситуацията в другите държави, за да си отговорите на въпросите. Звучите като мениджър на агенция, който не владее нито един чужд език. Съжалявам, ако звуча грубо, но преводач без агенция МОЖЕ, агенция без преводач - НЕ. И агенции, и преводачи винаги ще има, но тая гавра да ходя аз редовно до КО, за да ми заверяват личния подпис срещу 15-30 лева и след няколко дни пак да ходя, за да ми върнат документа със заверката на личния ми подпис - никъде я няма!



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: Eaglet]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано26.11.14 20:26



Не виждам нищо странно. Рашеда води някаква борба. Аз съм се нагледал 50 години на борби - за социализъм, за капитализъм, за какво ли не. Обикновено водещите борбите влагат цялата си енергия в тях и когато (ако) успеят да "съборят изгнилата сграда", не им остава капка сила да сътворят нещо на нейно място.

Та питам Рашеда какво би искала да построи. Какво иска да разруши ми е долу-горе ясно.

А иначе ти ми звучиш като един мангал дето една журналистка го попита може ли да стане министър и той отговори: "Че кво толкоз?". Човек, който ми обяснява как едните можели без другите, ама другите не можели без едните, напълно си заслужава съдбата и страданията, щото, казано на чист български език, е прост човек. Ако ще и десет "виши" да има. Мхм!



ПП Погледнах ти линка. Главен и отговорен редактор! Бравос! И точно като такава, в собствения си блог да напишеш: "...съм носЕла отговорност..."! Уауууу!

Редактирано от DyadOmraz на 26.11.14 20:31.



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: Eaglet]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано26.11.14 20:27



Съжалявам, ако звуча грубо, но преводач без агенция МОЖЕ, агенция без преводач - НЕ

Изобщо не звучиш грубо - така си е.



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: Rasheda]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано26.11.14 20:33



Я, жива била! Пък аз се бях изпритеснил. Викам си нема начин Рашеда да не отговори на директно повикване.

И кво? Намисли ли кво ша садиш на мястото на агенциите?





Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: DyadOmraz]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано26.11.14 20:40



.Рашеда води някаква борба

, привиждат ти се някакви борби. Аз просто кротко и търпеливо водя просветителска дейност.










Рашеда води някаква борба

Редактирано от Brezichka на 27.11.14 10:31.



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: DyadOmraz]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано26.11.14 20:48



"...съм носЕла отговорност..."! Уауууу!

И ко ся, тъпльо? Ще си преподаваме урока за свършен и несвършен вид на глагола ли?Като ми платиш, може и да те светна, но се опасявам, че инженерната ти мисъл не схваща такива лингвистични тънкости.



Тема Re: За революциите... и още нещонови [re: Rasheda]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано26.11.14 20:49



Правилно! Точно по канона.

Първо просвещение - Паисий, Юрий Венелин, Петър Берон... после Черковний вопрос... после комитетите, четите и сърце, майко, юнашко, и накрая чакаме руснаците да минат Дунава.

Ти къде си сега - къде дядо Паисия или по към Беронча?

Не може и ти да не си представяш "единний светлий комунизъм" или "чиста и свята република". А сподели, че и нам да стоплиш душите. То не, че аз ще го доживея, ама ей така на, някоя гореща сълза и мен да падне на гърдите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.