Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 31.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Алиса в страната на...  
Автор lanaO6 (новак)
Публикувано24.11.14 14:16



Здравейте!
Някой запознат ли е с героите от "Алиса в страната на чудесата", признавам, че аз не съм я чела, а не можах да открия как е преведено името на една от героини - "Reina de Corazones". Би трябвало да е Дама Купа, а не "Кралицата на сърцата", но кой знае? На други езици: Червонная Королева, Queen of Hearts. Интересува ме официалния литературен вариант на името на героинята.
Благодаря ви предварително!



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: lanaO6]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано24.11.14 14:54



И аз не съм я чел (щото не обичам да чета глупости, дори когато са под формата на детски приказки за възрастни, само защото някой си бил казал, че били класика в жанра), но съм гледал откъси от различини екранизации и анимации. За да си защитя титлата "На всяка манджа мерудия" и за да демонстрирам умението си за достигане до верни изводи при почти пълна липса на информация, с помощта на метода на дедукцията и магнитоиндукцията, ще ти отговоря:

Дама Купа.

Доколкото се ориентирах, в част от действието е включено участието на герои-карти за игра. Спомням си от някакво филмче, че Дама Пика беше лошото ченге и непрекъснато крещеше "OOOOf with her head!", демек "Отсечете й главата!"

Разбира се, доста по-експедитивна в случая е другата писта - просто да провериш в речника, че нормално на английски "queen of hearts" означава "дама купа" в колодата карти за игра, но пък първото ми обяснение е по-забавно.



Моля, не ми дължиш нищо!



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: lanaO6]  
Автор necepimbasma-176353 ()
Публикувано24.11.14 15:05



Само "Царицата" май: http://chitanka.info/text/552/0
Тъпо...





Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: necepimbasma-176353]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано24.11.14 15:32



Бъркотията е пълна.

В един от преводите я има като "Царицата на сърцата". Ако ще е царица, мисля, че е по-добре да е кралица, както традиционно са наричани западните монарси - крал, кралица, за разлика от източните (основно славянски) - цар, царица.

Все пак продължавам да смятам, че правилният превод е Дама Купа.

В друга книга на Луис Карол, пък съществуват Червената и Бялата кралици, та в посока на някаква консистентност, може пък "Кралицата на сърцата" да е по-правилно.

Само прочитане на книжката няма да помогне. Трябва да се влезе по-дълбоко в анализа, за да се разбере кое при Карол е било първично - че е кралица, оприличавана на картата дама пика, или че е обикновена дама пика от колода карти, която се изживява като кралица.

Връщането към стари преводи също не би помогнало особено, защото примерно Омир, преди 50-60 години официално е бил Хомер.



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: DyadOmraz]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано24.11.14 18:51



"OOOOf with her head!"

Открийте грешката!





Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: Rasheda]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано24.11.14 18:52



Да, бе off, то човек да не направи печатна грешка. Броят на о-тата поне верен ли е?



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: DyadOmraz]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано24.11.14 18:58



Не се безпокой нито за броя на ф-тата, нито за броя на о-тата. Това беше просто закачка със задачката от съседната тема - "Пробните преводи" (Открийте 13-те грешки). Вече са открити! Познайте от кого!!!





Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: Rasheda]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано24.11.14 19:40



Браво!



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: DyadOmraz]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано24.11.14 21:34



На кого казваш "Браво!"?



Тема Re: Алиса в страната на...нови [re: Rasheda]  
Автор DyadOmraz (член)
Публикувано24.11.14 21:47



Все едно. На когото там се полага. Закачката не ми е интересна.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.