Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:24 04.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Помощ за име на заболяване  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 09:16



Здравейте, колеги!
Трябва ми малко помощ. Как бихте превели "feverish throat"? Първата ми мисъл беше за дифтерит, но не съм сигурна дали е това, а не искам да използвам някакъв "строг" медицински термин, защото текстът е художествен и освен това действието се развива през 16 в. и подобен термин просто не е на място. Още едно уточнение - става дума за нещо, което може да доведе до смъртен изход - затова реших, че не може да е просто "възпалено гърло". Писах го "дифтерит" засега, но чакам и други мнения.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 09:37



Мисля, че дифтерит не е на място, както ти самата усещаш, в контекста на епохата.

Дори "възпалено гърло" звучи прекалено... професионално.

Според мен болно или по-скоро зачервено гърло, е добрата формулировка, а колкото до леталния изход, в онези времена той е можел да се случи и при най-леки заболявания или наранявания.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 09:48



Ето затова пуснах въпроса тук!



Много благодаря за отговора! Това всъщност подкрепи второто ми хрумване - "зачервено гърло", и ще напиша него, точно заради последните думи от отговора Ви.
Хубав ден!



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор irka_m-112302 ()
Публикувано08.10.14 11:47



"Ангина" (от лат.) за възпалено гърло се употребява баш откъм 16 век, доколкото знам. "Зачервено гърло" ми е твърде меко; то и от порязване на пръст са си отивали, пък и днес се случва да си отиват хора, ама пак не предизвиква асоциации с нещо поне що-годе сериозно. За по-голяма тежест може да се добави и една "треска".



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 11:56



Колко пъти ще говорим, че превод се прави в контекст? Как е изполван изразът? Кой го е използвал - обикновен човек ли или доктор/лечител? В каква ситуация? Постоянно ли е страдал от feverish throat (състояние) или е заболял (болест) и евентуално умрял от feverish throat (причина за смъртта)...? Не се пита просто така - "какво означава еди-какво си".



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 12:00



Колежката е пропуснала да поясни, че това е извадка от смъртния акт, издаден от местния бръснар - зъболекар и лекар по съвместителство.

Млада е още, ще се поправи.





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 12:20



Ти още ли си тука, ма, инженерката? На всяко гърне мерудия! Кога ти свършва отпуската?



Дени, виж дали "трескаво гърло" може да пасне и извинявай за резкия тон. Планетите и звездите сигур са виновни...



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.10.14 12:28



Тази твоя страна ми харесва повече.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 13:04



ТРЕСКАВО ГЪРЛО!!!

УАУУУУУ! Човек и на 57 години може да научи нови понятия в родния си език.

Но пък какво ли се учувдам и аз като съм един осран дилетант в медицинските преводи.

Благодаря ти! Развесели ме от сърце!





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 13:34



Майтапа настрана, ама ме подсети, че единият брат на баба ми е умрял от "лошото гърло". Срещал съм този термин и на други места. Не знам какава болест е и дали изобщо е конкретна болест, но струва ми се доста добре пасва за име на смъртоносно заболяване през 16-ти век.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.