Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:15 22.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Вътрешен статус - медицинско  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано10.03.14 18:21



Някой може ли да ми подскаже как се превежда на руски
Вътрешен статус: клинично здрав?
Има се предвид, че човек не стада от вътрешни болести. Няма понятие "внутренний статус", опитвах да налучкам с всякакви варианти, но засега не успявам...



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Brezichka]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано10.03.14 19:37



Бих рискувала с нещо като "состояние (здоровья) внутренних органов", поне да се разбере





Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Brezichka]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано10.03.14 22:00



Това е заключение, дадено от лекар специалист по вътрешни болести в медицинско. От негова гледна точка прегледаният е клинично здрав.



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Rasheda]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано10.03.14 22:21



Да. Точно така. Въпросът е как точно се казва на руски "вътрешен статус"
Има всякакви други статуси, например хирургический статус, неврологический статус, но няма внутренний статус. Всички тези статуси са изредени един под друг, като срещу всеки един пише дали има отклонения и дали лицето е здраво.
Писала съм на една лекарка, ще видим какво ще ми каже.



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Brezichka]  
Автор alexiare ()
Публикувано10.03.14 22:44



Заболевания внутренних органов не выявлено - така съм го срещала в медицински свидетелства.



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Brezichka]  
Автор kievlianka-83621 ()
Публикувано11.03.14 15:31



Здравейте!

Аз бих написала така:

Медицинское заключение: практически здоров.

Брезичке, украинка съм

Редактирано от kievlianka-83621 на 11.03.14 15:35.



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: kievlianka-83621]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано11.03.14 16:31



Само че това не беше общото заключение след мнение на всички специалисти, само това на специалиста по вътрешни болести.
Колонката изглеждаше така:
Неврологичен статус:............
Кожен статус:................
Хирургичен статус:...............
Вътрешен статус:....................

Та вътрешния статус, в крайна сметка го оставих "внутренний статус", след което написах: "внутренних заболеваний не обнаружено, практически здоров".
Моя дружка лекарка ми каза, че е правилно да се пише "практически здоров", а не "клинически здоров", макар сега някои доктори да пишат "клинически здрав". Та така - важното е, че съдържанието е вярно, макар и казано с повече думи.



Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: Brezichka]  
Автор germanistik (новак)
Публикувано12.03.14 11:07



терапевтический статус?

През Лингво-то на немски е internistischer Status, а интернистът е специалист по вътрешни болести





Тема Re: Вътрешен статус - медицинсконови [re: germanistik]  
Автор alexiare ()
Публикувано12.03.14 11:46



Речниците са добър източник на информация, но често пъти се налага да потърсиш в "изображения" Образец от съответния документ, издаден на езика, на който ти трябва. По този начин виждаш какъв термин използват специалистите в съответната област. Такъв образец на Медицинско има в табличен вид, точно както го е дала колегата Брезичка и в него е написано - выявлено, не выявлено срещу всеки един от специалистите, които е изброила. Лекарите им пишат само здоров, вместо клинично здрав, виждала съм да използват и съкращението б/о - без особености, както го използват и нашите.
... кавички не писах от мързел, той не мори, само мъчи.

Редактирано от alexiare на 12.03.14 12:04.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.