Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:29 22.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Университетски" въпрос  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано19.04.13 09:59



Привет, колеги. Не знам точно как да нарека темата, може би заглавието е малко подвеждащо. Става дума за следното. В художествен текст се цитира уЧебната програма на някаква студентка, и в един момент се казва He had managed to get me, a freshman, into 300 - and 400-level classes.

И малко по-нататък:

First year Latin 101 (4 credits)
Anthropology 476 D

Тук въпросът ми е за маркираното в тъмен шрифт, как точно се превежда credits в случая и евентуално какво ще рече това 476 D. Нямам опит с превеждане на дипломи и програми и ще съм много признателна, ако някой ме насочи.



Тема Re: Университетски" въпроснови [re: Дeнни]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано19.04.13 10:23



300-400 е нивото на 3-4 курс/година.
Самите предмети се кодират с Nmm, където 'N' е годината, mm - кодът на предмета.
По тази логика Anthropology 476 D е предмет, изучаван по правило от 4-курсниците, '76' е кодът му за търсене, вкарване в разни компютърни програми/планове и т.н., а 'D' е някакъв допълнителен идентификатор за специалиация/тематичност на курса. Гледам например, че това е 'Religion and Ritual', което очевидно е малка част от антропологията (вж. в Wikipedia за богатството на теми, изучавани от антропологията, това ще бъдат 'E', 'F' и т.н.).
Затова '101' - станало нарицателно, е синоним на "Основи на..." (нещо, което се изучава в 1-и курс).

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press


Тема Re: Университетски" въпроснови [re: Дeнни]  
Автор Иpka ()
Публикувано19.04.13 10:24



Предварително се извинявам, ако това, което ще отговря, вече ти е ясно и търсиш по-задълбочена информация. Тези числа отразяват "напредналостта" на курса. 101 е курс за начинаещи - т.е. латински първо ниво или латински за начинаещи (за други предмети може да бъде и "основи на..."). 300 и 400 съответно са за напреднали - т.е. може да бъде "трето (четвърто) ниво" или просто "... за напреднали". Антропологията 476 обаче малко ме озадачава, ако открия нещо конкретно, ще пиша пак.
Кредитите отдавна са навлезли като термин и тук, така че аз бих го оставила така, макар че по едно време, докато все още ги нямаше като понятие в бг университети, съм ги срещала преведени като "точки".

П.П. Писали сме едновременно с IVZ, извинявам се за повторението

и благодаря за разяснението за 476.

Редактирано от Иpka на 19.04.13 10:26.



Тема Re: Университетски" въпроснови [re: ivz]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано19.04.13 10:28



Благодаря, ivz! Отговорът ти наистина ми е от голяма помощ. Само да уточня за латинския - "101" ми е ясно какво значи, посочих предмета, защото се споменаваха "еди-колко си credits" проблемната дума в случая беше credits.
Още веднъж благодаря! Хубав ден и приятен уикенд!



Тема Re: Университетски" въпроснови [re: Иpka]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано19.04.13 10:33



Ирка, много ти благодаря за отговора!Беше ми от голяма помощ! Между другото, и на мен първата ми мисъл беше за "Трето /четвърто ниво"/, но ми се искаше и някой да потвърди. Кредитите ще ги оставя така, след като вече са навлезли като термин.

И не се извинявай за повторението, твоят отговор и този на ivz се допълниха взаимно.



Хубав ден и приятна събота и неделя!



Тема Re: Университетски" въпроснови [re: Дeнни]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано19.04.13 14:10



Дени, кредитите се наричат така - кредити. Отговаря по смисъл на точки. Улесняват международното признаване на курсовете (има правила за присъждане на кредити според броя часове и формата на обучение).

http://cioccolatascorner.blogspot.com/


Тема Re: Университетски" въпроснови [re: Sol y Sombra]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано19.04.13 14:24



Да, благодаря, така ги написах.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.