Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 03.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема Колко е важно да не се надценяваш...нови  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано22.02.13 19:49



Тук ще отворя дума за превода на иначе прекрасния роман, почти епос "Мидълсекс" на Джефри Юдженидис, превод от английски: Милена Попова.

Преводачката била печелила награди, почти куп, чудесно.
Обаче, това причина ли е да не се консултираш с колега с гръцки как да предадеш всички гръцки думи, с които е бъхтан романът - безумие е, аз лично не можах да го прочета на един дъх (а си заслужава), всеки път, когато срещах калкирана от английски гръцка дума (разбирай, нищо общо с автентичната) ме хващаха нервите и се питах, защо по дяволите г-жа Попова смята, че за нея вече няма нищо ново под слънцето???



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: Apassionata]  
Автор barococo (новак)
Публикувано23.02.13 20:55



Това "бъхтан" ми е непозната думичка.



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: barococo]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано23.02.13 22:05



По принцип синоним на "бия", "удрям".

Може да се приеме и "тъпча" в случай на общ побой, оттам да речем тъпча с удари нещо в чувал, например стари дрехи за изхвърляне, оттам "натъпкан". Обикновено обаче (въпреки, че се среща рядко) се използва "набъхтан", а не "бъхтан".

Има и веротяност "колежката" да го бърка (от постовете й не личи особена прецизност в израза) по съвзвучие с "бъкан" - гъмжащ, оттам - "тъпкан".



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш... [re: дядo]  
Автор barococo (новак)
Публикувано23.02.13 22:28



Глаголът "бъхтя", обаче "бъхтан" е малко странно в конкретния случай. Може и да може, но ми се чини да го е сбъркала с "бъкан".



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: barococo]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано23.02.13 22:36



Аз също.





Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: дядo]  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано24.02.13 23:06



Дядо, "бъкан" исках да кажа, но понеже се бъхтах (мъчих се демек) как да се изразя прецизно и допуснах грешка...моля за прошка бялата ти брада

.



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: Apassionata]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано25.02.13 09:18



Просто да ти е от мен и от Господа, и и от новия патриарх, Господ да си го приб.... здраве да му дава.



Тема Re: Колко е важно да не се надценяваш...нови [re: дядo]  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано29.05.13 14:36



Жив да си ми Дядо, пък другото с лекарства




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.