Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 27.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Някой може ли да ми каженови  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано30.01.13 10:23



откъде идва идиотското правило в руския Х-то в чуждите имена да се заменя с Г?



Тема Re: Някой може ли да ми каженови [re: дядo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано30.01.13 12:00



Гитлер сказал Гимлеру? Элементарно, дорогой Ватсон!



Руските транскрипции са просто уникални... Само по отношение на китайския май са по-добри от европейските.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Някой може ли да ми каженови [re: дядo]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано30.01.13 12:17



Съществува един такъв звук, който представлява смесица от Х и Г. (Колкото и да ти е странно!) Наричат го "г с придыханием". И просто трудно са отличавали единия звук от другия. От там идва това объркване. И до ден днешен украинците произнасят Г по този начин. Затова презрително ги наричат "хохлы".



Тема Re: Някой може ли да ми каженови [re: дядo]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано30.01.13 12:44



Просто става дума за едно решение при предаването на звукове, несъществуващи в приемния език. С "г" се транскрибират:
1. Едното от придиханията в древногръцкия език, мисля, че тежкото, за да се разграничи от звука "хи", който пък в класическия гръцки се е произнасял "кх", а по-късно е еволюирал в "х".
В латинския тези придихания се предават с h, за сметка на "х", което се предава с ch.
* С уговорка, че цитирам примери наизуст, без да се ровя специално, тъй че може да има грешки.
Сравни: 'Омерос - Homer - Омир - Гомер, 'Ераклес - Heracles - Херакъл - Херакль, 'ероас - heros - герой - герой
В българския като че ли нямаме общо правило в това отношение, просто защото различните имена и заемки са прониквали по различни пътища: някои чрез новогръцки, други чрез руски, трети чрез западните езици. Все пак най-разпространено е да транскрибираме придиханията с "х".
Забележете думата "герой", която първоначално се е произнасяла и писала "херой", но под влияние от руски е станала с "г".
Също си спомни, че древногръцкото придихателно th, което по-късно преминава в междузъбно "т", на руски се предава с "ф": Афинъй (Атина), Фьодор (Теодор), Фивъй (Тива).
Изобщо в древногръцкия първоначално не е имало беззвучни проходни съгласни ф, th и х, а придихателни пх, тх и кх. Преходът се извършва някъде в класическия период, но оттам произхожда предаването на гръцки заемки в латинската азбука с ph, th и ch: photographia, theologia, batrachocephalia.

2. Руснаците са избрали да предават германския беззвучен придихателен звук h с "г", за да го отличават от ch: Heinrich Heine - Гейнрих Гейне.

3. Това, което казва берьозка, в славянските езици, и по-точно в чешки, словашки и украински, има подобен придихателен звук, само че звучен, който исторически произлиза от старославянското "г": hora - гора (планина), hus - гусь (гъска), който се отличава от нашето "х". В украинския този звук се отбелязва с "г" просто защото истинското "г' изцяло е преминало в него.

И ето един музикален поздрав в тази връзка, специално за дядо, да танцува казачок:


Розпряхайте хлопци коней



Тема Re: Някой може ли да ми каженови [re: Brezichka]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.01.13 12:51



има подобие на дискусия, която се свежда до това, че "ще си ги произнясяме както си искаме".

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press

Тема Re: Някой може ли да ми каже [re: Brezichka]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано30.01.13 13:24



Това, че украинците Хъкат и Брежнев казваше Балхария го знам, но питам за обратното - защо Хамлет е Гамлет и Холиууд е Голивуд? Няма начин да сбъркаш двата звука, а ако беше така, щеше да е мешавица, а то си е твърдо правило. Всъщност не само за имена, но и за обикновени съществителни - горизонт, гегемония, гиперинфляция...



Тема Re: Някой може ли да ми каже [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано30.01.13 13:33



Мдааа, доста подробно обяснение, което вероятно е и вярно, но на мен пак ми звучи идиотско. Да променяш звук, който липсва в твоя език е напълно разбираемо - английското th да преминава в т, ф, д и даже з (при немците), но да си имаш Хорошо и Хуй, а да да произнасяш Гамлет и Герой си е направо тъпня.

А за Омир съм виждал Илиади и Одисеи от преди 40 и някоя и там си пише Хомер.

Изобщо стигам до мисълта, че езиците се променят хаотично, докато през 50-100 или повече години на някой му писне и реши да облече промените в правила, след което зацапването продължава с нова сила.



Тема Re: Някой може ли да ми каже [re: дядo]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано30.01.13 14:12



Нищо не си разбрал, дядо. Обяснявам ти, че са избрали да заменят с "г" звук, който ЛИПСВА в руския език. Все едно ние да решим да заменим френското "r" с "г", защото реално то се произнася по сходен начин.

Иначе за хаотичното променяне на езиците, определено си прав. Няма някой лингвистичен Сталин да сложи ред в тая пуста свободно еволюираща система, наречена "език". Ньет язъйка, ньет прабльемъй! Пусто опустяло, тия неграмотни българи, как почнаха да казват "идинайсе" вместо "единадесет" и "чуствам" вместо "чувствувам". Трябва да има някой строг надзорник да им пише черни точки

. Пък за ония гаймани руснаците да не говорим. Научил човек руски преди 40 г., а то кво се оказва? Езикът вече не е същият
Ей дядо, добре че си ти да ни забавляваш, че съвсем ще умрем от скука с тая досадна професия!



Тема Re: Някой може ли да ми каже [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано30.01.13 14:21



Ти не си разбрал!



Аз точно така те разбрах, и да, френското р трябва да го заменим с българско р, а не с п примерно, за да не сме ги били бъркали.

А ред трябва да има. Във ВСИЧКО. Има ли нещо по-разнообразно и свободно от природата? А в природата има ред и правила и ако не ги спазваш, ще те изучават само палеонтолозите.

А това недоразумение човекът смята, че трябва да си прави квото му скимне и колкото е по-тъп, толкова по-свободен иска да бъде.

За да бъдеш свободен е необходим ред и правила, иначе канибалите ще те ядат, а педерастите ще те ебат, щото те така си разбират свободата.

ПП А поздрава ти ще го гледам вкъщи, щото тук нетът ми е ограничен.



Тема Re: Някой може ли да ми каже [re: дядo]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано30.01.13 14:29



На руски с Гомер съм го срещала.

Херакъл - Геракл, Хера - Гера (но "ни хера"

).

Добре, че немското Herr се транслитерира "гер" на руски. Ако започваше с "х", щеше да му се промени смисълът.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.