Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 10.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Stand-up comedian  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано11.12.12 18:36



Дайте една добра идея за превод на това. Естествено имат се предвид такива като Бил Маер и пр. (с моноспектакли). Имам варианти, но не искам да ви влияя. Благодаря.

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press


Тема Re: Stand-up comedian [re: ivz]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано11.12.12 18:55



Защо не просто комедиант? Или разказвач на смешки, но това звучи тъпо. Ако се налага, по-натам в текста можеш да уточниш, че става дума за моноспектакли.



Тема Re: Stand-up comedian [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано11.12.12 19:18



Няма "текст по-нататък". Това е сборник с цитати. Ако пиша комедиант (впрочем има ли разлика с комик?) се опасявам, че ще се изгуби спецификата. "Комик" по-скоро е свързано с филмов или театрален актьор комик (ако изобщо има разграничение). Мисля си за нещо от рода на "гастролиращ комедиант", но ми се струва малко тромаво. Все пак става дума за заглавие на глава. Ако беше за пианист е "концертиращ пианист". Но тук...? Mutitran.ru го дава "естраден комик", но
тази думичка "естрада" май у нас излезе от мода, колкото и да е точна в момента.

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press

Редактирано от ivz на 11.12.12 19:20.



Тема Re: Stand-up comedian [re: ivz]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано11.12.12 19:34



Хъм, и гастролиращ, и естраден ми звучи приемливо, но не знам дали в гилдията нямат някакъв термин. Ако се вярва на гугъл, "естраден комик" се среща най-често. Намерих също кабаретен комик и едно попадение за солов комик.



Тема Re: Stand-up comedian [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано11.12.12 20:09



Този жанр в България е почти несъществуващ, та се съмнявам дали имат утвърден термин. Все пак не ми се иска да ги подценявам. Не знам дали не се взирам прeкaлено дълбоко, но "гастролиращ" е свързано с излизане на чужда сцена, но тези хора (с моноспектаклите) по принцип нямат своя такава. От друга страна, гледал съм Сайнфелд (той е олицетворение на stand-up comedian... или беше), който се появява все на еднакъв фон (т.е. може и да е имал постоянна сцена), но пък той е изключение с мащаба си. Също и за Бил Маер - той сега гастролира за HBO, но по-рано (когато пак си беше stand-up), имаше самостоятелно предаване "Politically incorrect", т.е. без сцена (за ABC). Та малко ми се разминават идеите с реалността, затова попитах. Пак казвам, може би прекалено се задълбочавам...
Благодаря за отзивчивостта.

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press

Редактирано от ivz на 11.12.12 20:14.



Тема Re: Stand-up comedianнови [re: ivz]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано11.12.12 20:31



В днешно време в БГ няма аналог на stand-up comedian. Просто нямаме такива артисти. Най-много се доближава Камен Донев, но той прави театрални моно спектакли, което не е точно същото.

В гилдията с еползва понятието аниматори ("забавлители"). Това понятие в случая не е точно, защото аниматорът има съвсем малка роля на нещо като водещ и разказвач на вицове между музикалните и други номера в програмата в заведение или на импровизирана сцена „празненства, паркове“.

Точният термин на български е "комик". Не комедиант - комедиант има друг привкус и дори донякъде негативен.

В миналото би бил естраден комик, но понятието естраден не говори много на хората под 30.


Така че "комик".



Тема Re: Stand-up comedianнови [re: дядo]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано11.12.12 21:09



Едно време от сватбите на село - онези, при които се изнасяха маси на цялата улица - си спомням, че освен жив цигански оркестър имаше и някой, който разправяше разни вицове и смешки по микрофона. Ето това е нашата традиция в това отношение. Бръкнах и в руската уикипедия, там направо си пишат "стендап комедия", ама това понятие ще е съвсем непознато за българския читател. Иначе в тълковния, синонимния и речника на чуждите думи дават комик и комедиант като синоними, като комедиант го сочат като архаизъм (може би заради френския произход). За мен лично няма голямо значение.



Тема Re: Stand-up comedianнови [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано11.12.12 21:41



Стендъп може и при нас да навлезе, защото реално нямаме традиция или понятие, което да се е ползвало в последните 30 години за такъв тип изпълнение. То и преди го нямаше, защото на така наречената естрада се разиграваха сценки от поне двама актьори.

Така че ако се появят повече такива изпълнители, примерно Краси Радков започне да изнася такива представления, като нищо ще го нарекат стендъп комик.

Комедиант освен, че е доста остаряло и практически не се ползва в смисъла на комик, има и привкус на клоунада и се ползва в негативния смисъл на клоун, палячо, смешник.

"Гастролиращ" подсказва, че човекът се занимава (почти) само с това, но пък твърде силно намеква за пътуване, което рядко е случая. Освен това самата дума е рядко използвана и не много благозвучна, така че едва ли би се наложила.

За вашите сватби не знам. В Троян сватбите се бяха отдалечили от селския обичай. В селските сватби, на които съм присъствал обикновено имаше един "маскара" (може би подобен на руския тамада), който (повече правейки се на) пийнал подхвърляше лафове и закачки за повдигане на настроението.



Тема Re: Stand-up comedianнови [re: ivz]  
Автор cetus (непознат )
Публикувано11.12.12 23:29



сценичен комик?



Тема Re: Stand-up comedianнови [re: cetus]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано12.12.12 09:20



На пръв поглед звучи много добре. Обаче.

Определението трябва да определя нещо съществено отличително иначе, най-малкото е безсмислено.

Та, "сценичен" означава, че работи на сцена. Лошото е, че всички артисти, включително изпълняващите традиционно комични роли, играят на сцена.

При stand-up comedian отличителното качество е, че изпълнява представленията си САМ и е техен център. Всички останали (автори на скечовете (ако са външни), музикални оформители (ако има такива), звукорежисьори, осветители и т.н. са зад кадър и за публиката не съществуват.

Стенд-ъп комикът подготвя и изпълнява спектакъла си сам и е единствената притегателна точка за публиката си.

Така че, ако определението (прилагателното) не изразява тази самостойност на този тип комик, то е напълно излишно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.