Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 11.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема БряК е прекалено!  
Автор barococo (непознат )
Публикувано12.11.12 20:08



Преди минути гледах предаване по HISTORY, извънземни, марсианци, войната на световете. Описание на битка, която се развива на бряК на река. Това вече не е грешка нито от бързане, нито от умора или невнимание! Това си е чиста проба неграмотност! Не е някакъв сложен казус относно правописа, по който да се произнася БАН, това си е потресаваща неграмотност! Това не е посредствен преводач, не е немарлив преводач, това е НЕГРАМОТЕН ПРЕВОДАЧ. ПРЕКАЛЕНО Е!



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано12.11.12 20:59



Ако това му е кусурът, склонен съм да го приема като грешка от недоглеждане. Никой не е застрахован от такива. Вярно, че дразни, но се случва. Иначе за качеството на преводите по телевизиите сме говорили много. И една сбъркана буква е най-малката грешка, която откривам. Според мен, преди да пускат тези филми. трябва да ги пускат на редактор, който да ги гледа, чете и слуша целите внимателно, но едва ли имат пари за толкова доизкусуряване.



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор SkilucK (непознат)
Публикувано12.11.12 23:33



Буквата "к" е над "г". Напълно е възможно да е печатна грешка.



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано13.11.12 08:12



Има много бисери и очевидна неграмотност при преводите на филми дори за първокачествени телевизии, което не би трябвало да е така.

Грешката в случая обаче може и да е лапсус. Не точно печатна, но и на мен ми се случва да напиша някоя дума така, както я "чувам" в мозъка си - примерно заменяйки Е с И или А с Ъ, както е характерно за троянския говор, макар че претендирам да съм сред петте процента най-грамотни българи. Разбира се, понеже правя и много печатни грешки, винаги си преглеждам текста.

Мен лично повече ме дразни неграмотното транскрибиране на утвърдени исторически наименования по канал "Хистори", което очевидно показва, че преводачът никога не ги е чувал или откровенно непознаване на елементарната техника по канал "Дискъвъри". Най-много се дразня на грешно преведени числа и мерни единици, защото ако не слушам оригинала подвеждат, а нали тези предавания са образователни.



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: дядo]  
Автор barococo (непознат )
Публикувано13.11.12 10:44



ДЕдо, без желание да се заяждам, ама това какво чуват ушите е едно, а това че го чува мозъкът ти вече не е добре. Показва че късничко си влязъл в клуб 5% и още не можеш да се отървеш от някои вредни влияния върху грамотността ти. И да не си помислиш че се натискам в клуб 5%, надали ще ме приемат там. А иначе богатата обща култура и знанието на родния език на ниво доста над средното, са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за преводача, отделно познанията в конкретни области. Предполага се че би трябвало да превежда именно в тези области.
Аз на години може и да съм по-дЕдо от тебе!



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано13.11.12 10:55



Дрънкаш пълни глупости, с извинение. А може и без.

Винаги съм бил сред най грамотните - още от началното училище (за нивото на началното училище) и досега. За останалите ти разсъждения ще ти трябват други познания (не по граматика), които очевидно ти липсват.

Годините тук са непричом.



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано13.11.12 12:29



Ама вЕрно се заяждаш на дребно - първо с преводачите, че били неграмотни заради една печатна грешка, после - с всеобщия любимец дядо. Недей така, де, моля ти се! Хора на възраст СМЕ, улегнали, помъдрели ...



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: дядo]  
Автор barococo (непознат )
Публикувано13.11.12 12:31



Що пък се дразниш? Приемаме че си бил най-грамотният още от детската градина и толкоз!



Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: barococo]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано13.11.12 12:38



Недолюбвам прибързаните задълбочени констатации. Попрочети ме, пообщувай с мен, пък после ме наричай както искаш.

А на тема грамотност съм докачлив, щото ми е един от малкото истински активи и ти баш него реши да ми отнемеш.





Тема Re: БряК е прекалено!нови [re: Rasheda]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано13.11.12 12:41



Не лъжи човека. От изказващите се в клуба след моето появяване, благоскронност към мен проявяват около 14%, което пък от общата членска маса прави максимум 1.4%.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.