Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 20.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Множественото число в английския.  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано12.09.12 10:53



Здравейте,

преди малко в един австралийски сайт видях надписа "Stock Graphics Files", а аз все си мислех, че трябва да е "Stock Graphic Files"...

Не трябва ли само последната дума да е в множествено число?..

------------------------------------------



Тема Re: Множественото число в английския. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор xakepxakep (ентусиаст)
Публикувано13.09.12 03:11



Не винаги. Има изключения от това правило. Едно от тях е съчетанията с graphics, защото според английските речници се използва в ед. ч., какъвто е случаят и с physics и т. н.





Тема Re: Множественото число в английския. [re: xakepxakep]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано15.09.12 12:27



Ясно.

------------------------------------------



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано16.09.12 00:46



Не е съвсем ясно, все пак. Според мен, тук става дума за файлове със /на Stock Graphics (не ме питай какво значи Stock Graphics, не знам). Ако се напише без "s", ето така: Stock Graphic Files, смисълът се отклонява в посока "графични файлове", а не файлове със/на Stock графики.



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано16.09.12 13:02



За самата дума (не за мн. число), не е ли нещо като това:


(но явно за графични файлове, а не снимки, може би...?)




Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано16.09.12 13:41



Ето малко линк по темата:




Редактирано от Naki на 16.09.12 13:41.



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Naki]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано16.09.12 14:13



Благодаря за линкове. Разгледах ги и двата. Особено интересно ми беше обяснението, че graphic се използва и без "s", т.е. не е съвсем като physics.

Интересно се получава наистина с повдигнатия въпрос.

Обяснението на Stock photopgraphy е нещо като запаси?/масиви?/колекции? от фотографии, които се предлагат в интернет и на други места срещу заплащане или безплатно за целите на "творчески задачи" - предполагам, най-вече журналистически:

"Stock photography is the supply of photographs licensed for specific uses. It is used to fulfill the needs of creative assignments instead of hiring a photographer. Today, stock images can be presented in searchable online databases."
Използван линк:




В такъв случай, Stock Graphics може да се разбира като графика или графики от такъв запас, масив или колекция (не знам има ли вече установен термин за stock в този смисъл) - най-вероятно, но не 100% сигурно, става дума за компютърни графики.

От друга страна, принципно може да съществува и колекция от графични файлове, но в такъв случай би трябвало да се напише Graphic Files Stock, с което пък отново се връщаме на първоначалния въпрос и потвърждаваме мнението на хакерхакер, че има и изключения от правилото :)

Ето още едно изключение от правилото: Joint Photographic Experts Group
Как се превежда това, не ме питайте (за щастие, обикновено не се налага да се превежда). Такива натрупвания в език без падежи, какъвто е английският, винаги затрудняват разбирането. Понякога дори хора специалисти в дадената област не могат да предложат категорично тълкувание. В дадения пример не е ясно дали става дума за "Обединена група на експерти по фотография" или за "Група на обединените експерти по фотография", или за трето.

А покрай горното попаднах и на това:
Joint Photographic Graphics
Какви ли са пък тези общи?/обединени?/съединени? фотографски графики? Идва ми да си скъсам дипломата на филолог!

Така че без повече контекст нищо не може категорично да се твърди. А когато превеждаме, най-редовно ни възлагат откъслечни фрази като горните. Ха върви превеждай, де! Само разни "подгответа" имат достатъчно смелост и всичко лесно им се изяснява, затова сигурно агенциите ги предпочитат :)



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Naki]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано16.09.12 15:04



Да бе, същото е, само че става въпрос за иконки и т.н.

------------------------------------------



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Rasheda]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Истински.)
Публикувано16.09.12 15:21



Е ти го обясни, все едно работиш в Софийска община и пишеш официално комюнике...

Под Stock Graphics Files имат предвид, че има някакъв сайт, който е един вид магазин за компютърни графики. Има много автори, които работят на свободна практика към този сайт, правейки различни графики. Всяка от тези графики си има определена цена и се продава на копия. Графиките ги купуват разни хора като мен например и ги използват за правене на сайтове, реклами, печатни материали и т.н.

А пък Joint Photographic Experts Group (JPEG) е формат за съхранение на цифрови графики. Други формати са например PNG (Portable Network Graphics) и GIF (Graphics Interchange Format).

------------------------------------------



Тема Re: Множественото число в английския.нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Liya ()
Публикувано17.09.12 00:54



Често съществителни, независимо дали в ед. или мн.ч., се ползват като приложения пред други съществителни в английския език.
Например, отдел за научно-изследователска/развойна дейност на английски е Research and Development Department, а не като на български отзад с предлози.
По подобен начин курс по икономикс или графика, би било economics course или graphics course, та и твоята питанка се отнася към тези случаи, надявам се да ме разбра



Редактирано от Liya на 17.09.12 00:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.