Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:31 26.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Public Works Administration?  
Автор Diletanta (член)
Публикувано24.07.12 08:54



От години срещам в какви ли не текстове наименованието на това учреждение от времето на Рузвелт и чак сега се усетих, че не знам как е прието да се превежда на български. Ще ви бъда благодарен, ако ме просветите. В нета не намерих нищо, преводът на Гугъл само ми оправи настроението, а нямам време да търся книга, с която да задоволя любопитството си.

"Кръвната група на бебето? Ами човешка. Предимно..." - Орсън Скот Кард


Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Diletanta]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано24.07.12 09:13



"комунални услуги"?

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press


Тема Re: Public Works Administration? [re: ivz]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано24.07.12 13:35



Май не е точно това. Управлението е съществувало от 1933 до 1941 г. и е финансирало с държавни средства големи инфраструктурни проекти. Не знам какви термини са възприети, откакто се поевропейчихме, навремето това се наричаше "гражданско строителство".
(Съвсем встрани от темата - имаше такова стопанско обединение при соца, но му видяха сметката към края на 70-те години. Шефовете му бяха професионалисти и май не допускаха прекалено големи разхищения и кражби. А идваше времето на "безлимитното строителство" по случай 1300 години България под "вещото" ръководство на Людмилка. Според слуховете само в НДК потъна чудовищната за онези времена сума от 1,2 милиарда. На някои хора в БНБ им побеляха косите за година-две, мнозина други си вдигнаха вили на 3-4 етажа, а с една месечна заплата трънските "майстори" правеха сватби на чедата си с по 500 гости. Стари истории, имаме си още по-сочни сега...)

"Кръвната група на бебето? Ами човешка. Предимно..." - Орсън Скот Кард


Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Diletanta]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано24.07.12 13:48



Ама то и сега си има термин ПГС (че и "инфраструктурно строителство"). Въпросът е дали можем да преведем точния смисъл на Public Works (по речник без претенции за изчерпателност: The work of building such things as roads, schools, and reservoirs, carried out by the government for the community) с напълно еквивалентен български термин. Нека тогава е "комунално строителство" (не че има такова, ама нали търсим нещо близко).

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press


Тема Re: Public Works Administration?нови [re: ivz]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано24.07.12 17:07



И да не е официално възприето, "комунално строителство" ми допада. Благодаря!



"Кръвната група на бебето? Ами човешка. Предимно..." - Орсън Скот Кард

Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Diletanta]  
Автор Liya ()
Публикувано24.07.12 21:12



Съвременният еквивалент, според мен, е Агенция за обществени поръчки.



Тема Re: Public Works Administration? [re: Liya]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано25.07.12 14:13



Да, PWA също е била агенция за обществени поръчки в смисъла, в който е и всяка сходна държавна агениця, но дейността й е била ограничена в сферата на инфраструктурата и строежа на други големи обекти, както показва и наименованието й. Агенция за обществени поръчки ми се струва прекалено общо в случая.

"Кръвната група на бебето? Ами човешка. Предимно..." - Орсън Скот Кард


Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Diletanta]  
Автор Refine (усмихната)
Публикувано25.07.12 17:43



Това е еквивалента на МРРБ - Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Големи инфраструктурни проекти, изграждане на обекти с национално значение.
Тъй като работят с публични средства, те провеждат търгове/обществени поръчки, за да има "прозрачност" при изразходване на средствата...



Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Diletanta]  
Автор Liya ()
Публикувано25.07.12 17:57



Според eur-lex e

.



Тема Re: Public Works Administration?нови [re: Liya]  
Автор xakepxakep (ентусиаст)
Публикувано26.07.12 01:04



Не. public works contracts е обществени поръчки за строителство според линка. Като махнем conracts (поръчки), остава строителство за public works.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.