Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:36 26.04.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема Азбучен показалецнови  
Автор porcellino (непознат)
Публикувано03.10.11 08:03



Колеги, когато превеждате книга с азбучен показалец, как изписвате страниците в него- както са в оригинала или търсите съответствията в превода? Ако е второто, не се ли иззема от работата на специалистите по предпечатна подготовка?



Тема Re: Азбучен показалецнови [re: porcellino]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано03.10.11 09:00



Не вярвам да ти се обидят специалистите по предпечат, че си им иззел работата

Освен това предпечатниците откъде ще знаят какво пише в текста, та да ти правят индекса? Това трябва или преводачът, или редакторът да го направи и понеже редакторът може да не прочете много внимателно текста, оставаш ти.
Аз правя така: Първо много внимателно трябва да се прецени дали изобщо е необходим азбучен индекс на тази книга. В много случаи индексът е безсмислен. Ако с издателя сметнете, че е, първо се прави предпечатът и ти правиш индекса. Само че не го "превеждаш", а го ПРАВИШ. Тоест ти си избираш думите от индекса според това, кое си сметнал за важно от текста. Така хем е по-бързо, хем ще стане по-грамотно.



Тема Re: Азбучен показалецнови [re: porcellino]  
Автор Иpka ()
Публикувано03.10.11 09:18



Работя с различни издателства, дотук само с едно имам ангажимент да правя показалеца със страниците, и то далеч не по мое усмотрение, а дословно преведен. Всички останали искат само да го превеждам. Изработването на показалеца е доста времеемка работа и при това нещо, което специалистът прави значително по-бързо, лесно и качествено от мен. Моята работа е друга. Не че не свършвам и други неща, които не са ми работа, често и по моя инициатива, но не го приемам по презумпция





Тема Re: Азбучен показалецнови [re: porcellino]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано03.10.11 10:20



В Word създаването на Index е до голяма степен автоматизирано (Insert | Reference | Index and Tables), трябва само да се определят ключовите думи (т.е. да се види ще се добавят ли нови към съществуващите).

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn

Редактирано от ivz на 03.10.11 13:54.



Тема Re: Азбучен показалецнови [re: ivz]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано03.10.11 18:01



Да, отдавна в Уърда създаването на индекси, забележки под черта и т.н си е ка-а-ато пийс ъф кейк, направо.
Не му разбирам проблема на автора на темата.



Тема Re: Азбучен показалецнови [re: АВе]  
Автор porcellino (непознат)
Публикувано03.10.11 18:22



Проблемът ми е, че азбучният показалец има много темички и подтемички, които в доста случаи са формулирани по-различно, отколкото в текста. Следователно, работата не е чак толкова фасулска. Извинявам се, че попитах!!!



Тема Ми, разучи си софтуера [re: porcellino]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано05.10.11 14:13



с който работиш!
Басси, извинявай, че ти отговорих!



Тема Re: Азбучен показалецнови [re: porcellino]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.10.11 10:18



Кой е казвал, че е фасулска. По-важното е, че подлежи на автоматизиране и добре документирана, например

.

"Искаше й се да умре, но вместо това заспа."
цитат от розов роман


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.