Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 19.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Работа с чуждестранни агенциинови  
Автор AБBГД (новак)
Публикувано19.09.11 13:16



Здравейте,

Аз съм регистрирана като свободна професия - преводач. Досега съм превеждала само за български агенции, обаче сега се замислих дали да не си потърся работодатели и сред чуждестранните агенции, обаче ме притеснява фактът, че трябва да съм регистрирана по ДДС, за да им издавам фактури, това означава да се регистрирам по ДДС по желание, защото не надхвърлям необходимия праг, което за мен е на този етап икономически неизгодно. Няма ли някакъв друг начин да се осчетоводяват приходите от чуждестранни агенции, освен чрез фактури ДДС? Възможно ли е например да те назначат на граждански договор от чужбина или няма такава опция? Това ДДС ми се вижда голяма спънка, защото все пак е свързано с допълнителни разходи и не знам дали не е по-добре да се откажа от тази идея засега. Ако някой работи с чуждестранни агенции, ще бъда благодарна за всякаква информация по темата.



Редактирано от AБBГД на 19.09.11 14:05.



Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: AБBГД]  
Автор Goldberry (ex t_bombadil)
Публикувано20.09.11 10:07



Единственият, поне на мен известен начин да го избегнеш, е да помолиш чуждата агенцията да те регистрира по ДДС в собствената си страна. Но пък тогава важат други правила.

Всъщност номерът ти по ДДС по новите изисквания на ЕС ти служи за идентификация в общата система. Ти не начисляваш и не плащаш ДДС, работейки с чужди компании. Но пък всеки месец се отчиташ пред НАП, което изисква време и нерви, а на първо време може би и счетводител. А ако решиш да се отрегистрираш поради липса на работа например, можеш да го направиш едва след като са изтекли 12 месеца от последния месец, за който е доказано, че нямаш оборот за регистрация по ДДС.

Някой да ме поправи, ако греша.

Man lernt nie aus.


Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: AБBГД]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано20.09.11 13:52



Ако правилно си спомням, изискването за регистрация по ЗДДС важи само когато контрагентът е в Европейския съюз.
Иначе разходите не са чак толкова големи - за счетоводител, ако човек не може да се оправи сам, и за електронен подпис. И това е. Друг е въпросът, че повечето счетоводители искат доста пари за водене на счетоводство с ДДС, така че в крайна сметка може да се окаже неизгодно.



Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: bsb_2]  
Автор Goldberry (ex t_bombadil)
Публикувано20.09.11 15:54



Така е, само за ЕС важи.

Man lernt nie aus.


Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: Goldberry]  
Автор sometimes_somewhere (Should I?)
Публикувано21.09.11 15:43



Превеждам за страна извън ЕС и мога да потвърдя, че в този случай не се изисква регистрация по ДДС.

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it. Tallulah Bankhead


Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: AБBГД]  
Автор neverojatna (вещерица)
Публикувано21.09.11 21:48



Аз нямам регистрация по ДДС, работя с агенции от Германия, издадоха ми служебни бележки за доходите и взех извлечение от банковата сметка, по която са преведени парите, това беше достатъчно за данъчната декларация. С българските агенции работя на граждански договор. Слава Богу, не съм имала проблем с данъчното.





Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: neverojatna]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано22.09.11 14:14



Подозирам, че тази информация ще е ценна и за други колеги. Ще дам линк към нея в закованата тема с често задавани въпроси.



Тема Полезна - отчастинови [re: Бepeзka!]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано22.09.11 15:01



Последното мнение на neverojatna за личния опит с данъчните, макар и любопитно, противоречи на закона за ДДС. Справка - чл. 97а от закона, в сила от 1 януари 2010 г.:

.
Така че е хубаво човек да си преценява дали е оправдано да разчита на това, че на съответните служители в данъчната дирекция не им се занимава или просто не знаят новостите (доколкото може да са новости промени с над година давност).



Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: sometimes_somewhere]  
Автор Pocu (жизнена)
Публикувано22.09.11 15:33



Да, де, ама ако е от ЕС и получи фактура без начислен ДДС, май ще трябва да си самоначисли и да плати местен данък. То, там е цялата хава и никой не ще да се занимава. :О

Хубавото вече е тук, по-хубавото - предстои


Тема Re: Работа с чуждестранни агенциинови [re: Pocu]  
Автор sometimes_somewhere (Should I?)
Публикувано22.09.11 16:31



Не знам каква е обичайната практика. Но съм питала одитори с опит, които изказаха мнение, че САМО фирмите, предоставящи преводачески услуги в рамките на ЕС, трябва да са по ДДС.

Nobody can be exactly like me. Even I have trouble doing it. Tallulah Bankhead



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.