Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 21.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Маите  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.08.11 09:40



Завършвам проточилия се превод на дебела книга и влязох в лек спор с хора, на които дадох да прочетат превода, преди да го предам. Любопитно ми е какво мислите вие...
Та, става дума за това какво са имали маите: царство, кралство или империя? И кои са ги управлявали: царе, крале или императори?
Благодаря на онези, които ще се отзоват.

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор dennyy (Mockingjay)
Публикувано06.08.11 09:43



На мен първата ми асоциация е "империя", според нещата, които съм чела мнооооого отдавна. Но мисля, че е добре и Black Wolf да се изкаже по въпроса.





Тема Re: Маитенови [re: dennyy]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.08.11 10:16



Ще изчакам.

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано06.08.11 11:34



На български сякаш е прието да се казва "империя", или поне така помня от НГ, но пък най-важните хора са били жреците...



Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано06.08.11 11:41



Интересен казус. Още по-интересно е как ще се нарича владетелят им: крал, цар или император.
Според мен кралство със сигурност не е, защото този термин е свързан със западноевропейските и съвременните монархии.
Царство е свързано с древните и по-съвременните източни монархии.
Империя звучи по-универсално, използва се за всякакви периоди.
Сега, дали тяхното е било точно империя, не знам, при положение че са били едва ли не единствена държава за своето време и регион, но аз бих използвал това: империя/император. Някак си "майският цар" не ми звучи - малко стана като "ланския сняг".





Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано06.08.11 12:18



Ако нямаш друга работа, можеш да прочетеш една размяна на реплики по подобен въпрос, продължила няколко години:
http://forum.boinaslava.net/showthread.php?4394-%D6%E0%F0%F1%F2%E2%EE-%E8%EB%E8-%C8%EC%EF%E5%F0%E8%FF

В известен смисъл може би е възможно да се нарече "империя", доколкото са владели други племена. Но на български "империя" е с по-различен смисъл, отколкото на английски - или поне аз я възприемам така. Изречението от статията в Wikipedia "During this period, the Mayas ...... created a multitude of kingdoms and small empires....." би ми прозвучало още по-смешно на български.
Дори и да е империя, не виждам как би се управлявала от император.

А може би просто царство, което се управлява от владетел?



Тема Re: Маитенови [re: bsb_2]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.08.11 12:45



Аз също клоня към твоето мнение.
Проблемът е, че там наистина е имало империи (мн. ч.) едновременно, нарп. Теотихуакан е бил град-империя. От друга страна е имало множество "ахау", коите са Kings (в англоезичната литература), но не върви да кажем, че едновременно е имало десетки императори.
Нещата малко се усложняват, когато се използва royal family/house, понеже не върви нито царски, нито кралски, а още по-малко императорски или друг двор.
А бе общо взето болка... в клавиатурата.
BTW дискусията е доста интересна, ще гледам да "нямам друга работа", за да я прегледам по-подробно.

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано06.08.11 16:04



Аз лично бих използвал по-неутралното държави и владетели.



Тема Re: Маитенови [re: ivz]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.08.11 18:08



Опа! Нито царство, нито кралство, нито империя. Сакън!

Майянската цивилизация е била "културна зона" в която са съществували няколко десетки (до 40-50 отделни царства, повечето от които градове-държави. Те са се обединявали в различни съюзи, състава на които се е менял постоянно. обикновено е имало 3-4 съюза, под егидата на крупни центрове (Тикал, Копан и пр.), около които са се обединявали по-малките царства. Тези коалиции постоянно са воювали.

Различните царства често са минавали от една коалиция в друга съобразно политическата конюктура и династическите връзки (и бакове!).

Структурата на по-големите държавици е била такава - династия, която управлява столицата, околните по-малки градове се управляват от управители, обикновено членове на царската фамилия.

При по-малките градове-държави естествено царят царува в едни град - и формално си е независим владетел. Често обаче е принуден да се съобразява с някоя от съседните по-могъщи династии.

Халач-виник се превежда като цар. Формално всички династии са били равни, макар, че е е имало известна йерархия по старшинство.

мисля, че най-голямото обединение е било с два големи съюза, воюващи помежду си. Съществували са за период от 20 год. (това май е било през VІІІ в.,) и след това са се разпаднали отново на няколко по-малки коалиции. Между отделните градове-държави и коалиции е имало постоянни войни.
Маите никога не са имали единна държава.

Ситуацията е напомняла доста историята на Древна Гърция - градове-държави, формално (а често и фактически) независими.

Така че когато прочета за майянска империя, държава или нещо такова се дразня много...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 09.08.11 18:26.



Тема Re: Маитенови [re: Black Wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.08.11 18:10



Цар и царство е добре, владетел е по-предпозливо и неутрално.

Това, че тъпите англичани употребяват "king" няма никакво значение. те употребяват и "генерал" примерно за гръцките, римските или китайските пълководци, което адски ме дразни. А и преводачите, които превеждат подобен нонсенс.
Древногръцкият генерал Епаминонд - баси нелепицата...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 09.08.11 18:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.