Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:58 28.09.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Изречение на рускинови  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано28.02.11 13:38



Ще ми се повече глави да поумуваме над превода на това изречение:

"Наоколо и витаеше усещането, че сполуката й нямаше нищо общо с модерния цинизъм, прокламиран в жестоките очи на топ моделите, търсещи признание в омразата към простосмъртните."

На мен ми се струва объркващо. Ще се радвам не само на предложения за превод на руски, но и може би на някакво перифразиране или опростяване. Мисля, че буквалният превод няма да е най-доброто решение.
Т.е. искам мненията ви как вие бихте процедирали.





Тема Re: Изречение на рускинови [re: Бepeзka!]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано28.02.11 15:35



Това май е лош превод от английски.
Бих го превел нещо от рода (извинявам се за падежите):
"Вид ее наводил на то, что ее успех не зависел от модерного цинизма, настолько характерного для изражения топ-моделов, искающих свое признание в ненависти простолюдия."
Но какво е искал да каже авторът, никаква представа нямам.



Тема Re: Изречение на рускинови [re: Бepeзka!]  
Автор neverojatna (вещерица)
Публикувано28.02.11 15:46



За съжаление превод не мога да предложа, но поне леко опростяване на изказа:

Около нея витаеше усещането, че успехът й нямаше нищо общо с модерния цинизъм, четящ се в жестоките очи на топ-моделите, търсещи признание в омразата към простосмъртните.

Въпреки че лично на мен не ми е особено ясен смисълът на последната фраза с омразата към простосмъртните....





Тема Re: Изречение на руски [re: neverojatna]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано28.02.11 16:05



Да, и на мен фразата ми се струва прекалено тежка.



Тема Re: Изречение на рускинови [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано28.02.11 16:07



не е превод. Това си е оригиналното изречение. И на мен ми е малко трудно да го асимилирам



Тема Re: Изречение на рускинови [re: Бepeзka!]  
Автор Maлkaтa cekиpa (гадно копеле)
Публикувано28.02.11 16:20



Звучи ми съвсем ясно граматически, виж смислово...

Аз го тълкувам така:
1. Манекенките имат цинично изражение, което е модерно за тяхното поколение (справка съвременната чалга култура).
2. Въпросната девойка (която явно също е манекенка) изглежда така, сякаш не дължи успеха си на това, на което го дължат другите манекенки и което е причина за циничните изражения на лицата им.
3. Другите манекенки търсят признание в омразата на простосмъртните... Може би омраза, породена от завист - това, че простосмъртните не могат да постигнат такъв успех ги кара да ги мразят, но в същото време да им се възхищават.

Ако не е превод, съжалявам, че трябва да го кажа, звучи леко некадърно, но авторът си е имал някакви спорадични мисли.
Мисля, че в случая буквалният превод е съвсем уместен, иначе трябва да накараш автора да ти разтълкува какво е искал да каже.



Тема Re: Изречение на рускинови [re: Maлkaтa cekиpa]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано28.02.11 17:37



Знаеш ли кое ме притеснява - да не кажат, че не съм на ниво да разбера идеята. Затова питам тук.





Тема Re: Изречение на рускинови [re: Бepeзka!]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.02.11 18:26



Хихи, това в стил Паулу Куельо





Тема Re: Изречение на рускинови [re: chavdar4e]  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано28.02.11 21:27



Березка, погледни този вариант.

Вокруг нее витало ощущение того, что успех ее не имеет ничего общего с современным цинизмом, таким характерным для топ-моделей, ищущих свое признание в презрении простых смертных.

Внучето не ми дава да помисля повече...





Тема Re: Изречение на рускинови [re: Уkpaинka]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано28.02.11 21:47



Хубаво, ама "омраза" не е "презрение". И по-важното, омразата е към простосмъртните, не от тях - макар че за моделките по-нормално изглежда да намират самоутвърждаване в нечия омраза към себе си, а не в своята омраза към някого.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.