Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:03 24.09.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема кашпи и клоцовенови  
Автор nnaarr (член)
Публикувано30.08.10 00:06



как са тези чудеса на руски? (Думата клоцове никога не съм я чувала). Сега започвам да ровя по цветарски сайтове; благодаря на всеки, който може да ми помогне!

За кашпа гугъл ми даде "цветочные горшки", въпреки, че не е съвсем така, "клоца" го видях, но и на български не мога да го обясня

Редактирано от nnaarr на 30.08.10 00:11.



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: nnaarr]  
Автор Py** (и днес наминах)
Публикувано30.08.10 00:54



КАШПА идва от френското cache-pot, което буквално означава "крие саксията" - т.е. декоративни саксии, в които се поставят обикновените саксии за отглеждане на цветята. В тях цветя не се отгеждат.
Ако това може да ти помогне да измислиш нещо......

Другото и аз не съм го чувала.



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: nnaarr]  
Автор xakepxakep (ентусиаст)
Публикувано30.08.10 06:26



Кашпа на руски (знам думата от 1986 г.): кашпо (франц. cache-pot, от cacher - прятать и pot - горшок), декоративная (обычно керамическая) ваза, в которую ставят цветочный горшок (от Лингво х3+). Ibid.: cache-pot кашпо (декоративный цветочный горшок). Клоц не бях чувал досега. На немски има дума Klotz, но не в това значение (видях снимки на клоц).

Редактирано от xakepxakep на 30.08.10 06:42.



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: xakepxakep]  
Автор nnaarr (член)
Публикувано30.08.10 13:18



:) Много благодаря и на двамата!!!



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: nnaarr]  
Автор amazonian ()
Публикувано30.08.10 13:52



Заинтригува ме, но засега успях само да разбера какво е клоц:

и

Клоц явно е затвореното пространство, ограничено със стени, в което са засадени цветя, трева или едно от двете. Идва от латинския корен, който обозначава "затварям" или "затворено пространство" - на френски clos.

Това трябва да е транскрибирана дума - но дали от френски, не знам и за съжаление не мога да установя наличието на подобен термин на руски. Наистина, на руски има дума с подобно звучене - клочок, клочок земли, но не съм я срещала в сайтове за цветарство. Дано поне това ти е от помощ.

Don't tell me what I can't do

Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: nnaarr]  
Автор amazonian ()
Публикувано30.08.10 13:56



Може би цветник???

Под цветником понимают площадь предназначенную для оформления различных объектов, на которой расположены газоны, дорожки, однолетние и многолетние цветущие и декоративно - лиственные растения, а так же малые архитектурные формы. Цветники служат для кратковременного отдыха и украшения и в зависимости от конфигурации участка могут быть различной формы - квадратной, овальной и т. п.

Don't tell me what I can't do



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: amazonian]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано30.08.10 15:59



Включвам се с нещо като идея, защото имам много досаден превод и искам малко да си проветря мозъка, та се "рзатърсих" за тези клоцове. На английски намерих ето тази снимка за planters:



Това може евентуално да улесни търсенето. Много ми стана любопитно също откъде идва самата дума "клоцове" (и аз не я бях чувала досега)

http://www.save-darina.org


Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: Sol y Sombra]  
Автор Durga (минаващ)
Публикувано31.08.10 10:12



Здравейте, стана ми интересно и потърсих менението на ландшафтен архитект. Не мога да помогна с превод на думата, но поне разбрах какво значи. С две думи разликата между двете е, че кашпата е преносима, а клоцът - не. Клоцът е бетоново корито или само стена, която служи за подпора на почвата - най-вече когато теренът е терасиран. Клоцът трябва да е мин. 60 см и да има оттичане, но това вече са технически подробности. :)



Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: Durga]  
Автор amazonian ()
Публикувано31.08.10 12:44



Възможно е в случая да има езикова асиметрия - в смисъл да няма понятие ва руски точно в тези смислови граници - на руски има "бетонные цветники", но те са по-широко понятие от въпросния "клоц"



Don't tell me what I can't do

Тема Re: кашпи и клоцовенови [re: amazonian]  
Автор nnaarr (член)
Публикувано01.09.10 18:15



Благодаря на Py**, xakepxakep, amazonian, Sol y Sombra, Durga; преводът замина рано сутринта и не можах да използвам всичко, което получих, но ще го имам предвид в бъдеще, защото си го преписах

. Мисля, че най-важното в цялата работа беше, че научихме какво означава култовата и широко употребявана дума клоц! Благодаря ви още веднъж!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.