Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:13 28.09.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Що е то "твърдо сирене"?нови  
Автор circadian (непознат )
Публикувано17.08.09 12:41



Здравейте!

В нета се натъкнах на израза „твърдо сирене”.

Най-вероятно „твърдо сирене” не означава буца сирене с плътна структура без каверни и шупли с въздух, не означава стегнато сирене, не означава сирене, на което е оцедена саламурата /суроватката. Вероятно „твърдо сирене” е понятие. Как това понятие е дошло в БГ-езика ни, е твърде неясно. А и след като е дошло вече...

„Твърдо сирене”, вероятно е понятие. Понятие, ПОДОБНО на „твърд метал”, на „твърд насипен материал”, на „твърдо гориво”, на „твърд отпадък”, на „твърд алкохол”.
Но доколкото на понятията „твърд насипен материал”, на „твърдо гориво”, на „твърд отпадък” можем да дадем някакви определения или легални дефиниции, а понятията „твърд метал” и „твърд алкохол” са с известно ни значение и доооста често употребявани, то за „твърдо сирене” не можем да кажем същото. Нещо повече - даже не можем да кажем почти нищо. А е вид сирене.

Ето няколко вида сирена: Прясно сирене; Меко сирене; Твърдо сирене; Сирене с период на дълго зреене; Преработено сирене; Топени сирена.

Ето и една статия, в която „твърдо сирене” се споменава от гледна точка на медицината.



Медиците между впрочем казват: „Не яжте твърди сирена, ако страдате от мигрена”, но на въпроса: „Какво е твърдо сирене?” мълчат. И даже изпадат в неловката ситуация да обясняват, че „Чедър” и „Гауда” са твърди сирена, я „Ементал” е средно-твърдо сирене....
Само че, въпросът ми е: „Какво е твърдо сирене?”, а не „Кои марки сирена са твърди сирена”

С’я... вероятно всички наскачахте да питате „К’ъв го диря в ‘Преводачи’?” и да споменавате всичката ми рода от женски пол. Чекайте малко!

То в БГ явно почти нищо не се знае за „твърдо”-то сирене. Поне из нета не срещнах приемливо определение за „твърдо”-то сирене. Та... си викам – може преводачите да знаят нещо за същността, структурата и състава на „твърдо”-то сирене. Може някога_някъде някой да е срещал това, предполагам, понятие - „твърдо сирене”. Кой, ако не те-преводачите, са привнесли това понятие в БГ-езика ни. Дано знаете! И в Англия има „Чедър”, и в Холандия /Гауда/ , и в Швейцария /Ементал/ , и в Италия / Пармезан/ има твърди сирена... и във Франция предполагам. А във Франция пък има и „Брии” - меко сирене.
Вие сте на ход. Моля.



Тема Re: Що е то "твърдо сирене"?нови [re: circadian]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано17.08.09 13:29



Иииий, как не те домързя да изпишеш толкова??

Още малко усилия и четене и може би щеше да си отговориш. Пусни тоя постинг и в Готварски, там със сигурност знае поне един

Ние сме това, което правим постоянно. Затова съвършенството е навик. Аристотел

Тема Re: Що е то "твърдо сирене"?нови [re: circadian]  
Автор i__n__a ()
Публикувано17.08.09 13:47











Тема и още...нови [re: circadian]  
Автор i__n__a ()
Публикувано17.08.09 13:54









Тема Re: Да добавя само:нови [re: circadian]  
Автор Aлekcия ()
Публикувано18.08.09 00:15



- Не зная в какъв контекст срещате "твърдо сирене", но за производството на територията на България може просто да означава озряло саламурено сирене \овчето става най-кораво, най-твърдо\. За него овчарите си имат един израз: "кораво като камък", означава качествено направено, без шупли. Биволското сирене също като зрее продължително става много твърдо.





Тема Re: Да добавя само:нови [re: Aлekcия]  
Автор circadian (непознат )
Публикувано19.08.09 20:08



10х и за явния

и неявния постинг!!!
И аз днес имах проблеми с писането. Но... имах. Дано повече - НЕ.

За "твърдото сирене" : То никак не ме интересува откъм гастрономическата му страна. Интересувам се от него в медицински аспект. Оказва се, че узрялото сирене е доста вредно - поне колкото неузрялото. И как се е наслоило и в бита ни и в мисленето ни, че узрялото сирене е по-полезно...
И когато трябва да обясниш на някого, че твърдото сирене не е койзнаеколко полезно - изглеждаш като невежа. (Може би.)
Като имам време-ще се опитам да обясня.



Тема Re: Да добавя само:нови [re: circadian]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано20.08.09 10:29



""...узрялото сирене е доста вредно - поне колкото неузрялото"?!
Излиза, че всичкото сирене е вредно, така ли? Да набиваме тофу и да се усмихваме широко, така ли? Ти вероятно се придържаш към принципа, че щом нещо е вкусно, значи е вредно (или по-общо казано, щом ни е кеф, значи е грях). Но все пак човечеството да се заблуждава... не знам... хилядолетия (говори се, че го имало още от 6000 пр. н. е.)?? Вярно високо съдържание на мазнини (все пак има и сирена с ниско такова, макар и не така вкусни). А другото: висококачествени белтъчини, калций, фосфор, рибофлавин, витамин А, В12? Все вредни съставки, а?
Що се отнася до препоръката на медиците хора с мигрена да не ядат твърдо сирене, това ми звучи тиолкова безпомощно, че щеше да е комично, ако не беше трагично. Истината е, че медиците си нямат и грам представа какво предизвика мигрената и дори само подобен съвет (ако някой сериозно го дава) доказва това. Звучи ми малко в стила:
(пациент при доктор)
- Пушите ли?
- Не пуша.
- Пиете ли?
- Не пия?
- Картофи ядете ли?
- Ям.
- Незабавно спрете да ядете картофи.
В моето съзнание конкретно не се е "наслоило", че узрялото сирене е "по-полезно", само много по-вкусно. Неузрялото имеше ли вкус, че не съм сигурен, защото го "заобикалям" на масата? (На мен ако някой ми продаде неузряло сирене, става ми враг за цял живот.)
"Изглеждаш като невежа"? Не може би, а почти сигурно. Особено, ако си чел селективно (само онова, което си си наумил, че е вярно), а не повече независими мнения (има значение дали търсиш в Google с "is cheese bad for health" или с "why is cheese good for health" - получават се доста различни резултати). Така например можеш научиш (аз не знаех), че в твърдото сирене има до 10 пъти (!) повече калций, отколкото в мекото. Да, допринася за високото ниво на лошия холестерол, но в какви количества трябва да се яде (особено по-скъпото, твърдо, добре узряло сирене), за да стане проблем, а и колко други полезни в други аспекти храни са "виновни" за същото? Даже доказани източници на висок холестерол като яйцата се препоръчват в малки количества, защото съдържат ред полезни вещества.
Вярно, свят широк, хора всякакви (покойната ми леля не беше вкусвала сирене цял живот), но за първи път чувам някой да го обявява за вредно (изключвам писаното в Wikipedia за сиренето, раздела Controversy, където единственото сериозно нещо, което се споменава, е че меките узрели сирена можели да са вредни за бременните - за тях много неща са вредни! - риск, за който ги предупреждават само в Щатите).

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 20.08.09 11:40.



Тема Re: Да добавя само:нови [re: ivz]  
Автор circadian (непознат )
Публикувано20.08.09 14:18




Хубавичко ме навя и нася!
Ама заслужих си го - като се изказвам неподготвен...
Закачи ми още една ear-ring.

Ама чакай: Ще се опитам да съм на нивото ти.


Предварително искам да ти се извиня, ако случайно възприемеш следващите няколко абзаца като заяждане с теб. Уверявам те, че не се заяждам с теб. Даже ми стана симпатичен.
Само, че и аз не мога да приема селективното ти четене на определени текстове, опитвайки се да защитиш тезите си.

Казваш:
>...Така например можеш да научиш (аз не знаех), че в твърдото сирене има до 10 пъти (!) повече калций, отколкото в мекото. ...<

Може ли едно въпросче: Откъде мислиш, че се появява калцият в твърдото сирене. Искаш да кажеш, че в процеса на "втвърдяване на сиренето" се синтезира (Нали знаеш какво е "синтез на химически елемент"? Да припомня, че синтеза на атоми е термоядрен процес!) кайций ли? Или искаш да кажеш, че в същия процес на "втвърдяване на сиренето", някой химичен елемент се разпада ядрено... и в следствие на ядрения разпад, един от елементите на разпада е химическият елемент 'калций'???

>...Така например можеш научиш (аз не знаех), че ...<


Сега вече разбра ли какво знаеш? Сега вече разбра ли какво си научил??? Просто и ти четеш селективно. И си правиш изводи грешни.

Ама да ти кажа още нещо: Още веднъж виж изречението
>...Така например можеш научиш, че в твърдото сирене има до 10 пъти (!) повече калций, отколкото в мекото. ...<

Много ясно е казано " ... до 10 пъти " . Което включва и 1 /един/ път.
Та.... в това изречение наистина няма смислова грешка. То просто е рекламно изречение. А рекламите най-често нищо не казват. Само ни промиват мозъците - по-често чуждите, а понякога и моя. В случая обаче, това рекламно изречение мен не можа да ме подведе. За разлика от теб.

Оставям на теб да разсъждаваш и върху изречението

>...Вярно високо съдържание на мазнини (все пак има и сирена с ниско такова, макар и не така вкусни). А другото: висококачествени белтъчини, калций, фосфор, рибофлавин, витамин А, В12? Все вредни съставки, а? ...<

Да не те питам как се появяват мазнини в узрялото сирене, след като в прясното сирене не ги е имало...
Да не те питам как в узрялото сирене се появява фосфор, ако същият фосфор не е бил в млякото...
Нищо повече няма да те питам... питай си се сам.

Само, в подобен на твоя стил (пациент при доктор), ще се позволя да ти пререзкажа едно интервю по "Хоризонт" на една журналистка /Ж/ с един мандраджия /М/. Осъзнавам, че преразказът ( в стил журналист при мандраджия) ми ще е мнооого неточен, но ти ще разбереш какво искам да ти кажа.

Та... Журналистката задава едни простоватички въпроси за работата на професионалиста-млекар относно проблемите му, свързани с производството на мляко /той, освен преработвател, е и производител на мляко/, относно проблемите му, свързани с реализирането на продукцията му... и т.н. и т.н.

И най-накрая, за да завърши ефектно интервюто си, журналистката решава да го закопае:

Ж: Преди около година, от един магазин си купих сирене и кисело мляко. Ама да знаете колко вкусно бе сиренето и още колко по-вкусно бе млякото, в сравнение с сиренето и киселото мляко, дето произвеждат мандри като Вашата...
М: .... ?
Ж: Кажете, моля, защо вече производителите не произвеждат истински сирена и млека.
М: .... ? .... ?
Ж: Кажете, моля, защо?
М: .... Вижте к'во шъ Ви кажа, госпожа.... Вие не сте яли истинско сирене и истинско мляко поне от десет-дванадесет години...
Ж: .... ?
М: .... Ако не и от повече... ... Вие не сте яли сирене произведено от мляко...
Ж: .... ? .... ?

-----

Та... този ми простоват преразказ на истинско интервю по "Хоризонт", е по повод на думите ти:

>...Неузрялото имеше ли вкус, че не съм сигурен, защото го "заобикалям" на масата? (На мен ако някой ми продаде неузряло сирене, става ми враг за цял живот.) ...<

Имаш ли някаква бегла представа колко мноооого магазинери наричаш свои врагове. И са ти врагове от ... познай отколко години. ... ... Добре че не знаеш!

И друг път с по-малко пренебрежение споменавай за тофу... Не знаеш какво има в продукта с вкус на сирене, дето купуваш. А и спомена, че продукта с вкус на сирене, дето го купуваш, ти е приятен!

PS.
Ще намеря време да спомена и за "твърдо"-то сирене, от гледна точка на медицинската ми некомпетентност.
Сега нямам време.



Тема Re: Да добавя само:нови [re: circadian]  
Автор Aлekcия ()
Публикувано20.08.09 19:24




Имаше преди време едно обсъждане, хубаво би било да се включи онова майче - професионалистката-технолог.



Тема Re: Да добавя само:нови [re: circadian]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано20.08.09 22:49



Относно "до": то беше от мен, като застраховка, всъщност аз прочетох в Интернет, че в прясното има 2%, а в твърдото 20% (т.е. точно 10 пъти).
Относно "за"/"против": исках да ти обърна внимание, че има и хора, които смятат приказките за вредата от сиренето за тинтири-минтири. Аз съм широко скроен... и докато не ми пречат да ям вкусно, добре узряло, твърдо сирене, с удоволствие ще оставя другите да набиват меко и прясно. В крайна сметка, ако всички харесваме едно и също нещо, от него ще се пада по-малко на мен.
За съдържанието: мисля, причината е очевидна (май не за всички) - по-високата плътност и в липсата на разреждаща масата "боза" (сега изясни ли ти се "синтеза" на елементи?). Нали не си смятал, че в млякото няма грам вода? Има, има - 80-90%, голяма част от които вкусно хапваш с прясното (меко) сирене. В твърдото, представяш ли си... Hard cheeses have virtually no water (цитат от Интернет. А бе имат и те, но е нищожен. След като пармезанът зрее контролирано по 18 месеца, ясно ти е колко вода остава у него).
За качеството: теб може и да те изненадва (след като се опитваш да ме просветлиш), но аз спрях да ям кисело мляко на "Данон" още е първите им месеци на наместване на нашия пазар, когато случайно или не изтече инфо, че подобряват технологията си, като използват сухо мляко (и до ден днешен не съм вкусил "Данон"). Аз, приятелю, съм професионален купувач на сирене и не само, че чета какво пише на опаковката (това е отскоро), ами следя (питам и се интересувам) в какви мандри е произведено. Не искам да ти описвам подробности, още по-малко да се хваля, но мен с качество точно на сиренето не можеш да ме излъжеш.
За тофуто (сега ще ми се вдигне кръвното): Ако си му любител, това ми е последният опит за някаква дискусия с теб, иначе просто сме от различни вселени. Само от споменаването му... чакай да се издрайфам, а след това ще си изплакна устата с каквото и да е било друго нещо.
И ти ми беше симпатичен... до заекването в опит да защитиш тофуто (правилно ли съм разбрал?). Но както се казва (ще перифразирам): днес късаш крилцата на мухите, утре убиваш човек, и накрая току-виж си проял тофу!

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 20.08.09 23:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.