Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:34 02.07.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема как да си взема хонорара за превод на книга?нови  
Автор viking13 (непознат )
Публикувано27.02.09 09:05



колеги, от почти година едно издателство ми дължи хонорар за превод на книга, която отдавана е излязла на пазара. напоследък започнах много настоятелно да си ги търся, като постоянният отговор на моите запитвания е: "в близките дни". така минаха месеци. чудя се по какъв начин мога да си ги получа, в момента ми трябват вече спешно. заради подобни забавяния вече се отказвам да работя с издателства, отделен е въпросът за ниското заплащане.... някой има ли идея по въпроса?



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор Maлkaтa cekиpa (непознат)
Публикувано27.02.09 09:39



Ако имаш договор и в него изрично е записано в какъв срок трябва да ти изплатят сумата, можеш да ги съдиш. Ако нямаш договор, прати им мутри.
Аз лично имам едни неизплатени пари от 5 години.



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор vaa_nya (непознат )
Публикувано27.02.09 09:49



Прочети в договора си какво пише за срока за заплащане. Можеш да ги съдиш. Иди на място в офиса им, обажда им се, нахалствай :)
Защо не кажеш кое е издателството, за да имаме едно наум? :)
Успех! :)



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано27.02.09 09:55



Първо, надявам се да имаш договор.
Имаш два начина на действие: човешки и по-зъл.
Човешкият начин е по съдебен ред, за по-злия са ти писали по-горе.
Предлагам ти като начало да им пратиш една нотариална покана да си платят в еди какъв си срок дължимите пари. Това не че има кой знае какъв смисъл, но някои се стряскат и си плащат.

Your future dream is a shopping scheme.


Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор viking13 (непознат )
Публикувано27.02.09 15:20



за съжаление нямам договор за книгата. за тях съм превела още 2 книги, за които си получих парите с известно забавяне, но не толкова голямо като това. няма ли някакъв законен начин все пак? името ми е написано в книгата като преводач- по този начин не може ли да се докаже нещо?



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано27.02.09 16:11



Ако не е тайна, колко пари ти дължат? Има значение за доказването в евентуален процес.

Your future dream is a shopping scheme.


Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор viking13 (непознат )
Публикувано28.02.09 15:39



по мои изчисления трябва да получа около 400 лв. лошото е, че вече ми трябват спешно, имам разходи да покривам и наистина разчитах, че ще си спазят обещанията. за съжаление от два месеца слушам, че до края на седмицата ще ми ги изплатят. имам събрани и множество разменени мейли между мен и тях, ако може да послужи за доказателство евентуално /в част от тях се споменават думите "хонорар", "заплащане" и т.н./



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор travel (непознат )
Публикувано28.02.09 16:09



Вариантите са посочени.
Имам същия опит, просто не разчитам само на тези доходи.
Работила съм с няколко издателства, с няколко фирми, където ангажиментът беше превод на статии за интернет страници. С едно единствено изключение винаги се е налагало да им се обаждам, да ги подсещам и т.н.
За мен това си е част от сивата икономика, издателите /които сигурно си имат своите проблеми/ използват това, че доста хора търсят работа и си позволяват неща, които уважаващ себе си човек не би трябвало да си позволи.
Засега поне съм получавала обещаните и уговорени пари, но изхабените нерви и унижението, че сякаш ти подаряват парите, а не си ги изработил, си остават.
Имам някакви съмнения кое е издателството /е, може и да не е само едно такова, но на мен едно определено ми скъса нервите най-много и сценарият беше същия/.

Редактирано от travel на 28.02.09 16:22.



Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: viking13]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано28.02.09 19:27



Това, че сумата е 400 лева и няма договор, е ОК. Тоест за доказване на вземането на такава сума не се изискват писмени доказателства.
Има ли вариант дружеството-възложител да се измъкне "по тъча", че не сте свършили качествено работата и на това основание да не ви плащат? Тоест - да отказват да плащат поради сериозни недостатъци на изпълнението?

Your future dream is a shopping scheme.


Тема Re: как да си взема хонорара за превод на книга?нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.02.09 20:01



Е нали книгата е излязла и пише името на преводача??? Какви възражения..






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.