Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:42 20.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано29.01.09 16:27



Искам да попитам, защото вече не ми останаха нервички, вярно ли е, че е задължително (вече) всеки преводач да има БУЛСТАТ, независимо на какъв договор работи? Вчера минах да си взема хонорар от едно от студиата, за което правя филмови преводи, и ми изръсиха това. Питах - от кога, кой е казал, обаче счетоводителката не сметна за нужно да ме осведоми. Аз правя предимно филмови и преводи на книги и никога не съм се замисляла да си вадя БУЛСТАТ. Затова питам тук - или поне някой знаещ да ме насочи коя конкретна държавна институция би могла да ми отговори на тоз' въпрос, ако се вредя в приемното й време, обикновено нещо от сорта на половин час на 29 февруари...

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема не е вярнонови [re: nousha]  
Автор ABe (речникаря)
Публикувано29.01.09 19:32



споко!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.

Тема Благодарянови [re: ABe]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано29.01.09 20:27



:)

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови [re: nousha]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано29.01.09 20:37



Обяснението е просто - не искат да плащат осигуровки. А самоосигуряващите се лица имат БУЛСТАТ. Просто искат да те накарат да бъдеш самоосигуряваща се.
Принципно има начин възложителят да не плаща осигуровките и без изпълнителят да е самоосигуряващ се, но тогава пък изпълнителят плаща пълната им сума. Не мога да ти кажа подробности, но ще погледна как беше оформен хонорарът за последната ми книга. Но и този вариант си е прецакване за изпълнителя.
БНТ започна да прилага този номер преди доста години, като при това не се приемаха никакви разумни аргументи. Затова реших, че няма смисъл да се разправям с тях, а пък и тъкмо изскочиха други неща.
А ако откажат да плащат, разправяй се - нали имаш договор. Не че 100-те или 150-те лева си заслужават късането на нерви, но все някой трябва да им даде урок.



Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови [re: bsb_2]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано29.01.09 22:57



Открай време това с осигуровките при хонорарите ме докарва до полуда. Във всяко студио ми пишат различни неща. Реално навсякъде, освен във въпросното студио с БУЛСТАТ-а, се удържа само плоския данък и никакви осигуровки, обясниха ми, че е заради нещо свързано с авторското право и творческия труд и не знам си какво си. Поради това си уговорих с училището, където преподавам от дъжд на вятър, да ми напишат един трудов договор и да съм си спокойна. Защото така и не можах да разбера къде точно трябва да отида да попитам какво ми се удържа и защо, а счетоводител, специализиран точно в тези отношения, не намерих.
С това студио няма да се разправям, защото няма да работя повече за тях - освен тази история, нередовното плащане (за това, да речем, са виновни телевизиите, които са им клиенти, но мен какво ме интересува - аз нали си предавам нещата навреме, искам и да ми плащат навреме), измислиха и някаква специална програма, в която да се превеждат филмчетата, която сама трябва да си разбера как работи и която ми намаля скоростта на работа. И в "Доли" си имат програма, но си имат и конвертор и всички са щастливи, нали... Но за тези не може. Ами и аз не може тогава.

Та като стана въпрос, къде би трябвало да отида да попитам какво точно трябва да ми се удържа, ако реша да не работя повече за училището и остана само на хонорарите?

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови [re: nousha]  
Автор nikolayyy (cskar)
Публикувано30.01.09 08:16



Задай въпроса си на адреси: http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=accounting и на http://lex.bg/forum/viewforum.php?f=14 и със сигурност ще получиш отговор. Можеш да регистрираш ЕООД и да издаваш фактура на възложителя, в случая филмовото студио. Можеш да работиш и на граждански договор, като от договорения хонорар ти се приспадат 25% нормативно признати разходи, а оставащата сума се облага с плосък данък, но осигуровките се поемат от възложителя. Като последен вариант можеш да намериш инвалид, на който студиото да възлага поръчката и да му плаща осигуровките, а ти да взимаш договорения хонорар, без да се облага с данъци (необлагаемата сума за 2008 г. беше 660 лв. месечно и 7920 лв. годишно).



Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови [re: nikolayyy]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано30.01.09 11:54



При работа на граждански договор и приспадане на 25% нормативно признати разходи, се удържа плосък данък, но се внасят и осигуровки - от осигуреното лице, не от възложителя. Ако получателят на хонорара няма БУЛСТАТ, осигуровките се удържат от възложителя, но не за сметка на възложителя, а за сметка на изпълнителя. Възложителят не плаща осигуровки на изпълнителя от своя джоб, няма такива филми. А ако изпълнителят има БУЛСТАТ, осигуровките се внасят от него.

От тази година между другото съвсем официално е регламентирано, че самоосигуряващи се, т.е. с БУЛСТАТ, издават фактури, а не им се издават на тях сметки за изплатени суми. И не се удържат нито данък, нито нещо друго, когато имаш БУЛСТАТ, но ти си имаш задължението на тримесечие да внасяш данък и дължимите осигуровки.

http://www.save-darina.org

Редактирано от Sol y Sombra на 30.01.09 12:01.



Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ?нови [re: Sol y Sombra]  
Автор nikolayyy (cskar)
Публикувано30.01.09 12:14



Мда, права си, другарке, благодарим ти. Сега погледнах една моя служебна бележка и там пише, че са ми удържани вноски за фондовете на ДОО, за ДЗПО в УПФ и за здравно осигуряване, но не са ми признати 25% НПР (вероятно поради незнание на лицето, изготвило бележката). Възложителят не е платил никакви осигуровки.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от nikolayyy на 30.01.09 12:16.</EM></FONT></P>

Редактирано от nikolayyy на 30.01.09 12:17.



Тема Re: Нови изисквания за БУЛСТАТ? [re: nikolayyy]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано30.01.09 15:18



По граждански договор Възложителят е длъжен да внесе за своя сметка част от осигуровките (пише го в осигурителния кодекс) и да издаде служебна бележка за това. От изпълнителя се удържа само полагащата му се част. Възложителят няма право да удържа от изпълнителя частта от осигуровките, които трябва да внесе за своя сметка. Мисля че може веднага да го натопите в НАП, стига да имате надлежно подписан договор.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.